Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:54:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: zasady wwozu monet do Polski  (Przeczytany 2283 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
zasady wwozu monet do Polski
« dnia: 20 Marca 2021, 13:46:27 »
Czy ktoś z Państwa wie, gdzie można odnaleźć zasady wwozu monet do Polski, obowiązujące w danych krajach? Interesują mnie przede wszystkim kraje UE oraz UK. O ile dosyć łatwo ustalić zasady, kiedy zezwolenie jest potrzebne na wywóz z Polski (co do zasady moneta więcej niż 50 lat i o wartości powyżej 16.000 zł albo "pozyskana w wyniku badań archeologicznych bądź przypadkowych odkryć"), to nie mam pojęcia, gdzie odnaleźć przepisy zagraniczne. A przecież zasady mogą być dużo bardziej restrykcyjne - wyobrażam sobie, że w jakimś kraju to jest np. równowartość 500 zł.

Uprzedzam z góry - proszę o nieudzielanie informacji w postaci "od dawna kupuję, nie widzę problemu" ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Marca 2021, 19:40:03 wysłana przez konosament »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: zasady wywozu monet do Polski
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marca 2021, 14:03:17 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: zasady wywozu monet do Polski
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marca 2021, 14:17:22 »
Myślałem bardziej o przepisach krajowych dotyczących raczej stosunkowej "drobnicy", a nie światowe dziedzictwo. Jak będę sprowadzał jakiś tam aureus Brutusa to pewnie znajdę sobie prawnika w kraju wywozu ;)

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: zasady wywozu monet do Polski
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marca 2021, 18:38:22 »
Myślałem bardziej o przepisach krajowych dotyczących raczej stosunkowej "drobnicy", a nie światowe dziedzictwo. Jak będę sprowadzał jakiś tam aureus Brutusa to pewnie znajdę sobie prawnika w kraju wywozu ;)

Wydaje się, że wiarygodnym źródłem powinny być domy aukcyjne  na terenie kraju w którym dokonujemy zakupu. One powinny mieć takie informacje, a jeżeli nawet nie mają, to wskażą odpowiedni akt prawny.
Carum est, quod rarum est.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: zasady wywozu monet do Polski
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marca 2021, 18:50:27 »
Kolega wyżej ma rację. Zazwyczaj jest to w regulaminach aukcji, a jeżeli nie jest to sprawnie odpowiadają na zadane pytania.

Poza tym:
Jeśli wywóz to z innych państw, jeżeli do Polski to przywożenie, import lub wwóz.

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: zasady wywozu monet do Polski
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marca 2021, 19:39:49 »
Kolega wyżej ma rację. Zazwyczaj jest to w regulaminach aukcji, a jeżeli nie jest to sprawnie odpowiadają na zadane pytania.

Poza tym:
Jeśli wywóz to z innych państw, jeżeli do Polski to przywożenie, import lub wwóz.

Tak, przepraszam, chodziło mi oczywiście o wwóz. Edytowałem.

Co do domów aucyjnych, tak to dobry trop - chociaż np. spotkałem się z odpowiedzią: "wywóz wszystkich monet z Niemiec jest zakazany" (było to bardzo dawno, nie pamiętam jaki dom).
« Ostatnia zmiana: 20 Marca 2021, 19:47:31 wysłana przez konosament »

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: zasady wwozu monet do Polski
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Marca 2021, 20:05:15 »
Niektóre domy aukcyjne np. niemieckie czy brytyjskie mają zaznaczone, że do niektórych krajów nie wysyłają (np. monet antycznych) - o ile pamiętam to bodaj do Szwajcarii chociażby. Co do Niemiec to mi bez problemu przyszły do UK paczki z zakupionymi tamże monetami od antyku po lata 30 XX wieku i nigdy nie było z tym problemu - teraz pewnie dojdzie VAT jak kiedyś ze Szwajcarii musiałem płacić. Niemniej nie wydaje mi się aby istaniał jakiś zakaz w niemieckich przepisach co do tego typu transakcji międzynarodowych, szybciej mogą to być przepisy danych krajów, zabraniające np. obrotu tego typu monetami (np. antyk).
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: zasady wwozu monet do Polski
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Marca 2021, 01:24:01 »
Koledze raczej chodziło o Fizyczny Wywóz monety z kraju kupna, a nie.o samą transakcję.
Carum est, quod rarum est.

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: zasady wwozu monet do Polski
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Marca 2021, 16:24:15 »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: zasady wwozu monet do Polski
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marca 2021, 18:51:06 »
Będziemy kolekcjonować zdjęcia z Violity, albo pytać sprzedawcę czy ma zgodę swoich służb na wywóz monety.
Pozdrawiam. zdzicho

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: zasady wwozu monet do Polski
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Marca 2021, 19:08:21 »
Jeden pod drugim byle dołek wykopać.
Z trudem ugryzę się w język, ale doskonale wiem komu za to dziękować. Oczywiście tym, co mają za dużo wolnego czasu i korzyści z takich pomysłów. Monopol się marzy i żeby ceny wywindowć, bo się inwestycje poczyniło.
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2021, 19:11:46 wysłana przez Mandaryn »

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: zasady wwozu monet do Polski
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Marca 2021, 08:25:11 »
Teraz zasadnicze pytania w aspekcie tej ustawy.
Czy kupujący przez internet monetę na Ukrainie będzie podlegał grzywnie (bo przecież sprowadza)
I czy służby u takiego "terrorysty - numizmatyka" będą konfiskowali całą kolekcje bo mogła być przywieziona spoza UE

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: zasady wwozu monet do Polski
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Marca 2021, 09:36:54 »
Tutaj od dawna jest wszystko wyjaśnione: https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/wyszukiwanie-i-obserwowanie/co-trzeba-wiedziec-o-handlu-zabytkami-LvP7aglAwf0  tylko mało kto zwracał uwagę. Polecam szczególnie ten fragment:
Przedmioty zabytkowe i dobra kultury możesz kupować jedynie od osób, które są ich legalnymi właścicielami.
Aby to potwierdzić, możesz /teraz dla własnego dobra musisz/  poprosić Sprzedającego o udokumentowanie prawa do dysponowania przedmiotem oferty. Możesz też sprawdzić pochodzenie przedmiotu, prosząc Sprzedającego o okazanie na przykład dowodu zakupu zabytku czy też innego dokumentu potwierdzającego jego legalne pochodzenie./oraz zgody właściwych władz jego kraju na wywóz/
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet