Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 06:33:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co zrobić z taką monetą.  (Przeczytany 2460 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

satte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
  • Zainteresowania: Orty Bydgoskie
Co zrobić z taką monetą.
« dnia: 23 Marca 2021, 11:07:38 »
Witajcie Panowie. Doradzcie proszę jak wyczyścić taką monetę. Widać ślady grynszpanu. Nie widać wytarć, świadczących o obiegowym charakterze.Czy winian byłby dobrą metodą w tym przypadku?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Marca 2021, 13:41:10 »
A ile monet Pan w życiu wyczyścił?
Jeśli niewiele, to nie zaczynałbym mojej kariery czyściciela od tej.
Niezależnie od doświadczenia szczerze odradzam winian. Najpierw moczenie w wodzie destylowanej, a potem delikatnie wacikiem miejscowo przetrzeć te zielone pola. Dopiero jak to nie zadziała, tak samo delikatnie wacikiem ale nasączonym w słabym roztworze wersenianu, na przemian z wodą.
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2021, 14:00:57 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

satte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
  • Zainteresowania: Orty Bydgoskie
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Marca 2021, 17:33:19 »
Cancan62.Dziękuję Panu za odpowiedz. Czyściciel ze mnie żaden. Zawsze starałem się kupować takie monety których nie będzie trzeba czyścić. Ta została kupiona pod wpływem emocji ale póżniej stwierdziłem że jednak ten punktowy grynszpan nie specjalnie mi się podoba. Spróbuję tak jak Pan radzi. Woda destylowana monecie krzywdy nie zrobi a jeśli nie pomoże spróbuję wersenianem. Jeszcze tylko pytanie techniczne. Ile tego proszku wsypać na szklankę wody na początek? Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie.

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marca 2021, 18:38:44 »
Ta moneta w przeszłości zdaje się była czyszczona

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Marca 2021, 22:28:12 »
Do miejscowego przecierania pod kontrola i natychmiastowego płukania, myślę, ze 10%-15% roztwór nie zaszkodzi.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lipca 2021, 19:21:04 »
Ktoś już mocno potraktował tą monetkę chemią, mycie nie zaszkodzi - dalsze działanie nie wskazane zmatowieje.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 689
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Lipca 2021, 20:26:39 »

Jeśli niewiele, to nie zaczynałbym mojej kariery czyściciela od tej.


Ale w sumie dlaczego nie? Moneta względnie niewielkiej wartości, widać, że czyszczona i paskudnie na to już reaguje, jeśli się ją tak zostawi, to nie pójdzie jej to na dobre, wykonana z przyzwoitej próby srebra - jak dla mnie dobry egzemplarz do podjęcia próby uratowania/eksperymentowania, a jeśli się nie uda to trudno, można się czegoś nauczyć, strata nie jakaś wielka.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Lipca 2021, 21:08:18 »
To popularna moneta. Nakład nakładem, ale jest jej na rynku dość. Ten egzemplarz proponuję na początek umyć zwykłą wodą z kranu i mydłem. Mydlimy wilgotną dłoń i kładziemy monetę, obracamy mydliny wklepujemy, a nie pocieramy. Ja używam mydło białe, choć naturalne chyba jest żółte. I płuczę pod bieżącą wodą z kranu, letnią. Suszę papierem toaletowym, poprzez nakładanie a nie pocieranie i .. powietrze na odkrytym papierze.

Ta patyna wygląda jak po jajku lub moczu, czy kupie. Lepiej umyć niż hodować pałeczki Escherichia coli w swojej kolekcji.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lipca 2021, 17:51:14 »
Popularna może jest, ale ostatnio wzrosło mocno zapotrzebowanie na monety z tego okresu i ceny szybują. Najpierw bym zważył i zmierzył czy nie fals.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Co zrobić z taką monetą.
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lipca 2021, 21:19:05 »

Jeśli niewiele, to nie zaczynałbym mojej kariery czyściciela od tej.


Ale w sumie dlaczego nie? Moneta względnie niewielkiej wartości, widać, że czyszczona i paskudnie na to już reaguje, jeśli się ją tak zostawi, to nie pójdzie jej to na dobre, wykonana z przyzwoitej próby srebra - jak dla mnie dobry egzemplarz do podjęcia próby uratowania/eksperymentowania, a jeśli się nie uda to trudno, można się czegoś nauczyć, strata nie jakaś wielka.

Można podejść z tego punktu widzenia. Moja mysl byla taka, ze monety współczesne mają na ogół dużo gładsze pola niż starsze i każde niepowodzenie będzie bardzo widoczne.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet