Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:05:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA  (Przeczytany 2511 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sanderus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
https://onebid.pl/pl/auction/1765/lot/842/wedrowka-ludow-tremissis-v-vi-w-ne-niezidentyfikowany-zachodnioeuropejski-emitent

"Wędrówka Ludów, Tremissis, V-VI w ne., Niezidentyfikowany zachodnioeuropejski emitent."

Moneta wystawiana była kilkukrotnie na allegro z różnymi opisami. Jak dla mnie fals wynalazek zrobiony niedawno. Najlepiej sprzedać monetę której NIE ma nigdzie jako nienotowany z domniemanym opisem. Wstyd dla domu aukcyjnego.

Ciekawe czy Made in Hrubiszów.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Marca 2021, 23:39:23 »
https://onebid.pl/pl/auction/1765/lot/842/wedrowka-ludow-tremissis-v-vi-w-ne-niezidentyfikowany-zachodnioeuropejski-emitent

"Wędrówka Ludów, Tremissis, V-VI w ne., Niezidentyfikowany zachodnioeuropejski emitent."

Moneta wystawiana była kilkukrotnie na allegro z różnymi opisami. Jak dla mnie fals wynalazek zrobiony niedawno. Najlepiej sprzedać monetę której NIE ma nigdzie jako nienotowany z domniemanym opisem. Wstyd dla domu aukcyjnego.

Ciekawe czy Made in Hrubiszów.

Może najpierw zamiast rzucać śmiałe stwierdzenia na temat oryginalności byłby Pan w stanie przedstawić swoje argumenty po czym wnioskuje Pan, że to falsyfikat. W wiedzę Pana Sergiusza nie wątpię gdyż jest potężna natomiast nikt nie jest też nie omylny dlatego czekam na dalszy rozwój wątku.
Janek

Sanderus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Marca 2021, 00:03:43 »
Monety antyczne  emitowane w czasie wędrówki ludów były w większości naśladownictwami monet które były w obiegu.
Ta moneta nie przypomina rzadnej. Nie opisany jest ten typ wzorów w literaturze jak chodzi o okres wędrówki ludów.

Może to być także fragment jakieś ozdoby itp - określenie moneta jest naciągane

Ta moneta była wystawiana na allegro kilka lat temu, zwróciłem uwagę na miejscowość wystawienia Hrubieszów dlatego ją zapamiętałem.

Ciekawe kiedy i ile sztuk odnajdzie się kilka takich monet w starych zbiorach po aukcji PDA.


http://www.mpov.uw.edu.pl/pl/thesaurus/zabytki/monety-germanskie


Germański Oprawca

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Marca 2021, 13:02:50 »
Moneta wygląda dobrze, w brew pozorom podrobienie złota, tak żeby wyglądało w ten sposób jest bardzo trudne o ile nie niemożliwe.

PDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Kwietnia 2021, 19:06:33 »
Czołem.
  Od lat mam jedna stałą zasadę, jeśli mam jakiekolwiek wątpliwości co do oryginalności numizmatu dyskwalifikuje go. Ma to zasadniczo ogromną zaletę, ogranicza do minimum możliwość narażania się na publiczną krytykę. Ja nie twierdzę, że nie robię błędów, jak mawiał nestor polskich numizmatyków profesjonalnych, wiecznie nam przychylny Jan Mączka, błędów nie robi tylko ten kto niczego nie robi. Zdecydowanie nie mam oporów przed publicznym przyznawaniem się do błędów, tym bardziej, że zdaje sobie sprawę ze swojej niewiedzy.     

  Osobiści fascynuje się gockimi imitacjami aureusów, oraz emisjami wczesnych zachodnioeuropejskich królestw. Nie jest to dla mnie temat nieznany.

W odróżnieniu do mojego oponenta mam ją na stole, kupiłem ją na swojej aukcji. Ani drogo, ani tanio. Uczciwa cena jak za niezidentyfikowany obiekt który jak zakładam trzeba datować gdzieś na VI-VII w. To, że coś jest niepublikowane, i każdy patrząc na niego robi oczy jak u ściśniętego chomika, nie znaczy, że coś takiego nie może istnieć. Całe mennictwo tego okresu jest w fazie badań, co rusz pojawią się nowe dziwa. Moneta jest niewątpliwie stara, i nie wzbudza najmniejszych wątpliwości co do oryginalności. Złoto( w odróżnieniu ot tego co nas w szkole uczyli) jak i inne metale starzeję się, nabiera specyficznych cech oraz patyny. Trzeba pamiętać, że podstawowym celem produkcji monet jest porcjowanie cennego metalu oraz nadanie mu gwarancji poprzez odcisk stempla. Wartość monecie nadaje nie stempel, a zawarty w niej kruszec. Jeśli ktoś bije monety w danym okresie lub regionie, musi dostosować jej wagę do obowiązującego standardu. Emitowanie monet o przypadkowej wadze, powoduje ze jest ona trudniej wymienialna. Dlatego Arabowie najpierw imitowali monety bizantyjskie, a później wytwarzając własny design, nadal stosowali bizantyjską stopę menniczą. Sztuka złota, ma być sztuką złota. Podobna sytuacja europejskie dukaty i tureckie altyny. Nie ma przypadku. Wszystko aby stworzyć uniwersalnie wymienialne EURO. W przypadku tego dziwa, waga idealnie odpowiada masie bizantyjskiego tremissisa ( jest nieznacznie obcięty). Masowo odpowiada monetom z okresu wędrówek ludów i kształtowaniu się wczesnych królestw zachodnioeuropejsich.  Nie da się nic więcej o niej napisać, jak to co zostało o niej powiedziane. Brak mi wiedzy oraz determinacji prof. Paszkiewicza. Tym nie mniej bardzo ciekawy obiekt wzbogacający mój skromny zbiór.
 PS. sam kupiłem więc nie mam powodu do wstydu.
ps2. osobiście brałem pod uwagę mennice hrubieszowską, ale myślę, że metalurgiczny aspekt zagadnienia przerasta producenta.  Poza tym nie opłaca się produkcja jednostkowa, a osobiści nie znam więcej takich monet.
 ....ale jak twierdze ja mało wiem, i jeszcze nie raz będę uczony pokory.                   
« Ostatnia zmiana: 20 Kwietnia 2021, 19:15:08 wysłana przez PDA »

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwietnia 2021, 15:51:34 »
Czołem.
 
...
W odróżnieniu do mojego oponenta mam ją na stole, kupiłem ją na swojej aukcji. Ani drogo, ani tanio. Uczciwa cena jak za niezidentyfikowany obiekt który jak zakładam trzeba datować gdzieś na VI-VII w.                 
Jaki jest process kupowania na swojej aukcji ? Domyślam się, ze przez onebid.pl (lub inn stronę) , wyglądało by troche dziwnie, jakby Pan glosował na monetę osobiście na sali.

Pozdrawiam, Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Kwietnia 2021, 16:21:45 »
Z onebida wynika, że nabywca był jedynym oferentem. Jego święte prawo. Mógł uznać, że wystawia na aukcję i zakłada, że do pewnej ceny kupi - trochę ryzyko, trochę szansa, trochę ciekawostka. Zapewne zakładał, że jak cena przekroczy założy pułap to odpuści. Akurat w tym nie widzę nic złego ani nagannego.

Natomiast martwi mnie inna rzecz - w aukcjach gdzie dom aukcyjny widzi złożone limity, może tym sposobem podbijać sam sobie do cudzego limitu. Przyznaję, że dlatego nie lubię dawać limitów, chyba że wywoławczą, na zasadzie jak nikt nie weźmie...

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Kwietnia 2021, 16:48:55 »
Z onebida wynika, że nabywca był jedynym oferentem. Jego święte prawo. Mógł uznać, że wystawia na aukcję i zakłada, że do pewnej ceny kupi - trochę ryzyko, trochę szansa, trochę ciekawostka. Zapewne zakładał, że jak cena przekroczy założy pułap to odpuści. Akurat w tym nie widzę nic złego ani nagannego.

Natomiast martwi mnie inna rzecz - w aukcjach gdzie dom aukcyjny widzi złożone limity, może tym sposobem podbijać sam sobie do cudzego limitu. Przyznaję, że dlatego nie lubię dawać limitów, chyba że wywoławczą, na zasadzie jak nikt nie weźmie...
Nigdzie nie napisałem, ze widzę w kupowaniu na swojej aukcji cokolwiek nagannego - wiec nie rozumiem tego wpisu.

Co do limitów - stary problem. Niestety zdarzyło mi się to wiele razy, cena kupna była dokładnie moim limitem, ale ma szczęście coraz częściej można kupować przez live sites co eliminuje ten problem,

Tomaz
Pozdrowienia, Tomasz

PDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Kwietnia 2021, 20:55:44 »
jak nie pałką, to kijem, taki już niektórych charakter.
Kupiłem go jako jedyny oferent i nie mam z tego powodu kaca!  Zasadniczo trzeba złożyć swój sztywny limit i liczyć, że się uda kupić, bo jeśli przebiją to nie ma możliwości reakcji.     
Jestem normalnym użytkownikiem onebid, mam prawo kupić jak każdy inny.!
 a co do ewentualnego dostępu do limitów... ja go po prostu nie mam, nie jestem właścicielem platformy a jedynie jego użytkownikiem. Nie mam dostępu do limitów, zleceń, i nie chce mieć. Przynajmniej nie mam bólu głowy. Zresztą widać to po przejściach, jest dużo okazji, a czasami musze wytłumaczyć klientom ze warto dać parę groszy więcej i coś kupić!
a malkontentów i frustratów i tak nie zadowole.
 
« Ostatnia zmiana: 21 Kwietnia 2021, 21:00:29 wysłana przez PDA »

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Kwietnia 2021, 05:48:28 »
Przepraszam, ale chyba nie zrozumiałem. Jeżeli się mylę to proszę mnie sprowadzi na dobra drogę.
Organizator aukcji sam złożył limity przy sprzedaży swojej monety?

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: AUKCJA PDA NIE WIEM CO TO? CZYLI WYNALAZKOWA FALS ZŁOTA MONETA
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Kwietnia 2021, 06:19:34 »
Przepraszam, ale chyba nie zrozumiałem. Jeżeli się mylę to proszę mnie sprowadzi na dobra drogę.
Organizator aukcji sam złożył limity przy sprzedaży swojej monety?

Moneta była komisowa, nie należała do organizatora aukcji.

 

R E K L A M A
aukcja monet