Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 03:55:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wikiprojekt:Numizmatyka  (Przeczytany 126406 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Wikiprojekt:Numizmatyka
« dnia: 11 Lutego 2010, 11:41:37 »
Maciej zaproponował udział forum na Facebook (i przy okazji Twitter). Ja chciałbym zaprosić was do udziału w Wikiprojekcie Numizmatyka na Wikipedii.

Wikipedia jest ogromną internetową encyklopedią, z pewnością dobrze znaną chyba wszystkim na naszym forum. Wikiprojekt Numizmatyka ma na celu głównie tworzenie i rozwijanie artykułów z zakresu numizmatyki, a w późniejszym czasie prowadzenie na Wikipedii Portalu Numizmatyka.

Mnóstwo artykułów dotyczących numizmatyki jest bardzo skromna. Artykuł o Marianie Gumowskim wygląda tak:
Cytuj
Prof. Marian Gumowski (ur. 30 września 1881 w Krościenku nad Dunajcem, zm. 1 października 1974 w Toruniu) - polski numizmatyk i historyk.

W latach 1919-1932 był dyrektorem Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu. Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor około 400 publikacji z dziedziny heraldyki, numizmatyki, sfragistyki, historii i sztuki.

Do tego lista publikacji.

Artykułu o naszym patronie w ogóle nie ma. Mnóstwo haseł to 2-3 zdaniowe zalążki.

Jeśli ktoś chciałby dołączyć, to zapraszam na http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Numizmatyka

Jeśli nie znacie składni Wiki, to wklejajcie zwykły tekst, podsyłajcie link do mnie, ja go dostosuję do składni Wiki. Jeśli nie macie i nie chcecie mieć konta na Wikipedii, to możecie przysyłać do mnie całość w Wordzie, ja naniosę zmiany w artykułach.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lutego 2010, 13:11:34 »
Popieram inicjatywę :) Działajcie moi drodzy!

Kto podejmie się artykułu o naszym Patronie, trzeba by sięgnąć do jakiegoś starego BN-2/1999

Tadeusz Kałkowski ur: 4 lipiec 1899r
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 731
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lutego 2010, 13:13:55 »
istnieje też coś takiego jak numipedia.pl
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lutego 2010, 13:29:06 »
Przypomniałem sobie i znalazłem dzięki koledze Patriota :) dał takie oto skany!

http://images42.fotosik.pl/171/3ea159d8eb36bc7d.jpg
Wikiprojekt:Numizmatyka


http://images42.fotosik.pl/171/a6f0c098b2fe6c67.jpg
Wikiprojekt:Numizmatyka
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lutego 2010, 19:06:52 »
Nie bardzo rozumiem ten wątek: Mennictwo starożytne na ziemiach polskich - o monetach celtyckich z I w. p.n.e. z okolic obecnego Krakowa
Raptem odkryto trzy monety w dodatku każda w innym miejscu i niektórym wydawało się że mogła tam być mennica  8)
Na początek trzebaby opisać napływ monet greckich na nasze terytoria, a potem rozpatrzyć wykopaliska w których znaleziono kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt monet, ale tych czysto celtyckich. Potem możnaby się zastanowić czy w okolicach Nowej Cerekwi była mennica czy nie?

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lipca 2010, 09:32:54 »
Naniosłem trochę tekstu, poprawcie jak coś trzeba:

http://www.numipedia.pl/index.php?title=Tadeusz_Ka%C5%82kowski
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Kardzik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lipca 2010, 13:42:32 »
Tadeusz Kałkowski jest patronem TPZNu i forum więc możnaby wkleić jego życiorys na naszą stronkę. Inna rzecz, że 4 lipca obchodziłby 111 urodziny
PER ASPERA AD ASTRA

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lipca 2010, 21:15:19 »
Mam akurat pod ręką numer BN poświęcony, w większej części, naszemu patronowi. W weekend powinienem mieć więcej czasu i napisać tekst na podstawie zamieszczonych tam artykułów i fragmentów pamiętnika.
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Lipca 2010, 21:22:16 »
Mógł bym prosić o ewentualne skany BN na mail? Był bym bardzo wdzięczny za te materiały o T. Kałkowskim.

Pomyślałem, że może ktoś napisał by z okazji 111 urodzin do naszego biuletynu artykuł poświęcony naszemu patronowi.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Października 2012, 22:19:54 »
Widzę że projekt Numipedi się nie rozwija. Może jednak warto go rozbudować. Co o tym sądzicie?

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Października 2012, 23:23:01 »
Numipedi czy wikiprojektu:Numizmatyka?

Ja preferuję zdecydowanie do drugie. Od czasu do czasu dodaję jakieś fragmenty i monitoruję na bieżąco zmiany numizmatyczne, ale w podstawowych artykułach niestety cisza zupełna.

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Października 2012, 18:24:10 »
Numipedi czy wikiprojektu:Numizmatyka?
Czy możesz mi porównać oba projekty?

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Października 2012, 19:38:21 »
Numipedia to podstrona katalogmonet.pl. Praktycznie większość artykułów jest wzięta z wikipedii.

Wikiprojekt Numizmatyka to inicjatywa na Wikipedii mająca na celu zwiększenie ilości i jakości artykułów z zakresu numizmatyki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Numizmatyka

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Października 2012, 22:27:11 »
Dzięki za wyjaśnienie.

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Wikiprojekt:Numizmatyka
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Listopada 2012, 22:59:54 »
Osobiście uważam, że Numipedia ma przewagę nad WikiProjekt:Numizmatyka. Tą przewagą jest mniejszy rygor dotyczący zdjęć czy tekstów.

Na polskiej wiki obowiązuje zasada, że zdjęcia muszą być z reguły na określonych, darmowych licencjach. Niestety, w przypadku wizerunków monet współczesnych jest to nierealne, emitenci nie pozwalają na dowolne rozporządzanie wizerunkami monet. W dodatku należy patrzeć osobno na prawa autorskie monety oraz prawa autorskie zdjęcia/skanu/rysunku tej monety.

Podobne zastrzeżenia występują również wobec tekstów - nie można na żywca przepisać np. fragmentu z artykułu czy książki. Musi być zachowany niezależny punkt widzenia, czyli nie można napisać, że "pewne działanie było złe". Jak się napisze, że "pewne działanie było uznawane za złe" to weryfikacja artykułu pewnie zażąda wiarygodnego źródła do takiej informacji.


Co nie zmienia mojego zdania, że jeśli ktoś chce napisać artykuł, to niech go pisze z nastawieniem na Wikipedię, bo szybciej z niej trafi na Numipedię niż odwrotnie.

 

R E K L A M A
aukcja monet