Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:23:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: BI nr 10  (Przeczytany 3148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
BI nr 10
« dnia: 30 Marca 2021, 15:36:04 »
Drodzy Forumowicze :)

Najnowszy numer powinien niedługo zostać dodany w zakładce "biuletyny" znajdującej się na samej górze strony forum.

Kolejny raz pragnę wyrazić podziękowania wszystkim osobom, które przysłały swoje teksty. DZIĘKUJĘ!
Z powodu pośpiechu dopiero po przekonwertowaniu zauważyłem niewielkie błędy w spisie treści:
- ostatni artykuł "korona symbol monarszy" pojawi się w kolejnym numerze
- kilka tekstów minimalnie się rozjechało, co poskutkowało inną numeracją strony niż wskazuje to spis treści

Za te minimalne niedogodności przepraszam.

Dodatkowo pragnę podziękować Panu Jaskowi i Darkowi Marzęcie za promocję na swoje książki!

Wszystkich zapraszam do dyskusji w tym wątku na tematy tekstów, czy wyrażenia swoich uwag odnośnie ogólnie tego numeru.
Ze swojej strony dodam, że kilka moich pomysłów z różnych względów nie udało się zrealizować, ale nie odpuszczam i przy okazji kolejnego numeru na pewno do nich powrócę.

Miłego czytania :)
Norbert

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Marca 2021, 16:00:35 »
Biuletyn jest już dostępny pod :
http://info.tpzn.pl/bi.php  - czyli w zakładce Biuletyny na górze strony.

Brawo - po tylu latach, aż łezka się w oku zakręciła. Jak tylko znajdę chwilę czasu to biorę się za lekturę.
jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marca 2021, 16:21:56 »
Mogłem od razu wstawić zdjęcie ze spisem treści ;)

 
okładka.jpgBI nr 10


Ponieważ w obecnych czasach social media są istotnym spektrum wiadomości, to zwracam się z prośbą o podawanie dalej informacji na temat BI zamieszczonej na fanpage TPZN.
Chodzi nie tylko o zdobycie większej ilości czytelników, ale zachęcenie na przyszłość innych osób do napisania tekstów.
Norbert

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Marca 2021, 21:33:17 »
Super! Dzięki wszystkim za włożoną pracę :)

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Marca 2021, 22:57:27 »
Kawał dobrej roboty, lektura zapowiada się bardzo interesująco. Dziękuję bardzo!

BaronGrosz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
  • Zainteresowania: Okupacja szwedzka
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Marca 2021, 09:23:40 »
Panowie, gratuluję. Kawał dobrej roboty. Cieszę się najbardziej na zaktualizowany katalog półtoraków elbląskich. Tekst o trojakch jet bardzo przejrzystym podsumowaniem wątku z forum. Same konkrety. No i ten grosik.  Bardzo dziękuję.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Marca 2021, 10:44:33 »
Świetna robota , gratuluję !  ;)
Pozdrawiam
Karol

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Marca 2021, 10:45:39 »
Dziękuję za miłe słowa.

Jak dla mnie świetnym artykułem jest tekst Łukasza o szóstaku. To jest sygnał do pochylenia się nad pewną grupą monet. ;)
Norbert

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Marca 2021, 16:11:15 »
Świetnie, że udało się wznowić Biuletyn. Wielkie słowa uznania należy skierować do autora składu, który włożył w to dużo pracy. Podoba mi się umieszczenie aktywnych linków w tekście, czyli wykorzystanie cyfrowej formy wydawnictwa. Dobrym pomysłem było także umieszczenie w numerze wywiadu. Jest to materiał, który raczej nie będzie powielany co daje nadzieję, że ludzie będą do tego numeru Biuletynu wracać.

Sam przepraszam za nie nadesłanie obiecanego tekstu, ale objętość jest taka, że może nawet lepiej jeśli zostanie coś na kolejny.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Marca 2021, 16:52:18 »
Gratulacje !!!
Jak na razie przeczytałem artykuł o szóstaku (SUPER) oraz wywiad on dukatach. Na resztę przyjdzie czas

Dzięki, Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Kwietnia 2021, 18:56:07 »
Minął tydzień od ukazania się Biuletynu, więc pora na parę słów ;)

Skorzystałem z okazji i w promocyjnej cenie zakupiłem dwa katalogi szelągów. Pomimo, że zupełnie ten nominał mi „nie leży” to byłem ciekawy zawartości tych opracowań.
Katalogi są w formacie zeszytu. Na plus zaliczam okładkę i styl wewnętrznych stron. Podoba mi się umieszczenie starych widoków na okładce plus wybrany szeląg.

Część katalogowa jest bardzo czytelna i najważniejsze różnice zaznaczone są na czerwono. Jedynie czcionka mogłaby być większa lub pogrubiona żeby inne kolory użyte w opisach poszczególnych wariantów były wyraźniejsze.
Objętość to 60 stron w przypadku mennicy olkuskiej i 84 str. Ryskiej.

Część opisowa wymienia najważniejsze informacje – takie jak krótki rys mennicy, w tym mincerzy czy zarządcę z danego okresu. Wzmianka na temat ordynacji menniczej i też pokazanie herbów, znaków mincerskich występujących na szelągach.

Oba katalogi to doskonałe uzupełnienie biblioteczki i przede wszystkim zaznajomienie się z tym nominałem. Oraz dla mnie istotne było spojrzenie jak wyglądają katalogi innego nominału. Co może kiedyś przydać się przy opracowaniu własnych zainteresowań. 
Darku, dziękuję :)

Jeśli ktoś ma swoje przemyślenia odnośnie numeru 10 to zapraszam do dyskusji.
Może ktoś uważa, że czegoś zabrakło?

Przy tej okazji zapraszam osoby posiadające swoje strony, blogi do darmowej reklamy ;)
Po prostu do kolejnego numeru proszę napisać krótki opis takiej strony, podać najważniejsze poruszone tematy (np. zacytować jakiś fragment), jakie są plany na przyszłość.
Na pewno zamieszczę.
Norbert

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Kwietnia 2021, 22:05:05 »
Dziękuję za miłe słowa :)
Jedno drobne sprostowanie odnośnie kolorów używanych w opisach katalogowych. Są tam trzy kolory (nie tylko czerwony): żółty (tu gdzie występują różnice w rysunku monogramu), niebieski (podkreślający różnice wyższego rzędu – podstawowe, typologiczne) oraz czerwony (podkreślający różnice niższego rzędu – głównie odmienne skróty napisów).

Chętnie poznałbym opinie Kolegów zbierających szelągi, np. na temat czytelności i łatwości w  bieżącym korzystaniu z katalogów, na temat zastosowanej pięciostopniowej skali rzadkości, albo odnośnie kryteriów wykorzystanych do wyodrębniania odmian itp.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Kwietnia 2021, 22:30:09 »
W mojej ocenie katalog jest w miarę prosty i przejrzysty, jedyny wysiłek jaki kolekcjoner musi włożyć to przypatrzenie się monecie i dopasowanie odpowiedniegp wariantu. Nawiązując do zastosowania kolorów-jest to świetny pomysł gdyż pozwolą one wyróżnić poszczególne warianty.
Janek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Kwietnia 2021, 15:49:09 »
Nawiązując do zastosowania kolorów-jest to świetny pomysł gdyż pozwolą one wyróżnić poszczególne warianty.

Jak najbardziej jest to potrzebne:)

Jedno drobne sprostowanie odnośnie kolorów używanych w opisach katalogowych. Są tam trzy kolory (nie tylko czerwony): żółty (tu gdzie występują różnice w rysunku monogramu), niebieski (podkreślający różnice wyższego rzędu – podstawowe, typologiczne) oraz czerwony (podkreślający różnice niższego rzędu – głównie odmienne skróty napisów).

Oczywiście zwróciłem na to uwagę. Po prostu skrótowo napisałem swoją uwagę ;) Chodziło mi tylko o zasygnalizowanie, że może inna czcionka czy raczej jej rozmiar bardziej wpadałaby w oko. Natomiast sam zamysł na takie wyróżnienia, podział jest jak najbardziej w porządku. Co do skali stopni rzadkości jestem za.

W ogóle jeśli chodzi o numizmatykę to PTN powinien przeprowadzić dyskusję na ten temat. ;)
Norbert

Szwejk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Legitymacja: TPZN nr. 114
  • Zainteresowania: Monety i banknoty polskie (lub z Polską związane) i krajów ościennych po 1918r.
Odp: BI nr 10
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Kwietnia 2021, 13:58:39 »
Gratuluję i cieszę się z tego, że po długiej przerwie ukazał się kolejny biuletyn TPZN. Teraz nie pozostało nic innego jak zabrać się do lektury.

 

R E K L A M A
aukcja monet