Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:55:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Poczet cesarzy rzymskich - od zera  (Przeczytany 5957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« dnia: 07 Kwietnia 2021, 21:47:34 »
Kilka ostatnich, nieomalże letnich dni (choć dzisiaj wydają się tylko sennym marzeniem) przyniosło u mnie niejasny powiew chęci na zmiany. Może nie takie znowu gruntowne i definitywne... pewnie tylko dla złapanie oddechu - głównie finansowego, po zadyszce jakiej można dostać przy Polsce Królewskiej podczas aukcyjnego maratonu... I tak podstępnie, a jednocześnie zupełnie niezauważalnie (zupełnie jak moja żona, kiedy chce mnie przekonać do zmiany koloru ścian) pojawił się nowy projekt. Lekki, niezobowiązujący, a jednocześnie stanowiący ożywienie moich numizmatycznych pasji: Poczet cesarzy rzymskich, z miejscem na ewentualne koligacje rodzinne. Zbierany nie na nominały, odmiany, czy też inne smaczki. Jedynym kryterium dyscyplinującym ma być ich stan... tak jak w Polsce Królewskiej... piękny.
Może zbiór ten będzie wprawką do zrealizowania większego tematu antycznego...

Jako, iż w numizmatyce antycznej jestem totalnym ignorantem i barbarzyńcą obawiam się, że proste przeniesienie określenia stan piękny z Polski Królewskiej na monety rzymskie może być zgubny. Będę więc niezwykle wdzięczny Kolegom za ocenę i podpowiedzi odnośnie monet, które wpadną w zasięg mojego pazernego wzroku, dotyczące ich rzeczywistej, a nie wynikającej z aukcyjnego opisu kondycji.

Na początek 2 monety:
1) Maximinus I Trak
https://wcn.pl/eauctions/210415/details/159467/Cesarstwo-Rzymskie-denar-235236
W opisie wyśmienity, a jak w rzeczywistości?

2) Paulina, żona Maximinusa I Traka
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=4618&lot=494
Miał być oddech finansowy, no ale cóż... czy rzadkość i stan bronią tej ceny?


« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2021, 22:04:42 wysłana przez LATARNIK »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwietnia 2021, 22:06:26 »
Pomysł zacny, ale obawiam się, że finansowo podobnie angażujący niż Polska Królewska - tyle że w takiej formule nie zbiera się w nieskończoność. Ale też są takie postaci, o których można niemal na pewno zapomnieć, bo się ich kupić nie da...
Owszem, jeśli nie będzie się zwracało uwagi na nominały, to projekt staje się nieco łatwiejszy, ale przy niektórych osobach zadyszka gwarantowana. Pertinax czy Gordian I w pięknym stanie, albo z pań Zenobia, czy Julia Titi - to na pewno nieco zaboli.  ;)
Co do konkretów: Pastuch naprawdę piękny! - a Paulina też niczego sobie...

Zenon M.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Kwietnia 2021, 22:26:01 »
Pomysł zacny, ale obawiam się, że finansowo podobnie angażujący niż Polska Królewska - tyle że w takiej formule nie zbiera się w nieskończoność.

Właśnie dlatego zdefiniowałem zbiór zamknięty, stosunkowo niewielki ilościowo. Nie zamierzam też popadać w szaleństwa cenowe - przy tym zbiorze mogę pozwolić sobie na zasadę: nie ta to inna, nie teraz to później.
Bardzo dziękuję za ocenę monet Panie Zenonie.
O jeszcze jednej upatrzonej monecie zapomniałem:
Gordian III
https://wcn.pl/eauctions/210408/details/159073/Cesarstwo-Rzymskie-denar-241
Tutaj denerwują mnie uszkodzenia faktury rewersu po lewej stronie Diany - czy słusznie się nimi przejmuje?
« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2021, 22:31:01 wysłana przez LATARNIK »

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Kwietnia 2021, 23:01:51 »
Pomysł zacny, ale obawiam się, że finansowo podobnie angażujący niż Polska Królewska - tyle że w takiej formule nie zbiera się w nieskończoność. Ale też są takie postaci, o których można niemal na pewno zapomnieć, bo się ich kupić nie da...
Owszem, jeśli nie będzie się zwracało uwagi na nominały, to projekt staje się nieco łatwiejszy, ale przy niektórych osobach zadyszka gwarantowana. Pertinax czy Gordian I w pięknym stanie, albo z pań Zenobia, czy Julia Titi - to na pewno nieco zaboli.  ;)
Co do konkretów: Pastuch naprawdę piękny! - a Paulina też niczego sobie...

Zenon M.

Gordian I (tego nawet miałem tetradrachmę jeszcze nie tak dawno temu) i Gordian II - w sumie to nawet ten drugi trudniejszy do kupienia - ładne stany 4-5 tysięcy euro minimum (raczej 2-3 razy tyle) - i to o ile w ogóle sie coś trafi, Annia Faustina, Pertinax przy nich to nie jest jakieś wielkie wyzwanie (finansowo w porównaniu do Pauliny też do udźwignięcia). Natomiast problemy się zaczną przy uzurpatorach, o których nikt "normalny" nawet nie słyszał np. przy takim Bonosusie :P
« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2021, 23:04:54 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Kwietnia 2021, 23:10:35 »
Gordian I (tego nawet miałem tetradrachmę jeszcze nie tak dawno temu) i Gordian II - w sumie to nawet ten drugi trudniejszy do kupienia - ładne stany 4-5 tysięcy euro minimum (raczej 2-3 razy tyle) - i to o ile w ogóle sie coś trafi, Annia Faustina, Pertinax przy nich to nie jest jakieś wielkie wyzwanie (finansowo w porównaniu do Pauliny też do udźwignięcia). Natomiast problemy się zaczną przy uzurpatorach, o których nikt "normalny" nawet nie słyszał np. przy takim Bonosusie :P

Nie pozostaje mi nic innego, jak zrobić wszystko, żeby o niektórych nawet przypadkiem nie usłyszeć :)
A tak na serio... dziękuję za ostrzeżenia. W takim razie przy tych najtrudniejszych finansowo postaciach zdroworozsądkowo trzeba będzie zadowolić się stanami przyzwoitymi. Dobrze, że uświadamiają mi to Koledzy już na początku.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Kwietnia 2021, 23:21:47 »
Gordian I (tego nawet miałem tetradrachmę jeszcze nie tak dawno temu) i Gordian II - w sumie to nawet ten drugi trudniejszy do kupienia - ładne stany 4-5 tysięcy euro minimum (raczej 2-3 razy tyle) - i to o ile w ogóle sie coś trafi, Annia Faustina, Pertinax przy nich to nie jest jakieś wielkie wyzwanie (finansowo w porównaniu do Pauliny też do udźwignięcia). Natomiast problemy się zaczną przy uzurpatorach, o których nikt "normalny" nawet nie słyszał np. przy takim Bonosusie :P

Nie pozostaje mi nic innego, jak zrobić wszystko, żeby o niektórych nawet przypadkiem nie usłyszeć :)
A tak na serio... dziękuję za ostrzeżenia. W takim razie przy tych najtrudniejszych finansowo postaciach zdroworozsądkowo trzeba będzie zadowolić się stanami przyzwoitymi. Dobrze, że uświadamiają mi to Koledzy już na początku.

Te stany przyzwoite też będzie problem dostać, a w niektórych przypadkach to i trupka sie kupić nie da. Ta Annia Faustina w "ładnym" stanie to ponad 60 tysięcy dolców kosztowała w 2009 roku https://www.wildwinds.com/coins/ric/annia_faustina/RIC_232.jpg :P
« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2021, 23:33:44 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Kwietnia 2021, 23:25:28 »
Maksymin Trak jest faktycznie piękny i zasługuje na ocenę wskazaną w opisie.

Adekwatnie została oceniona również Paulina na XF czyli stan 2, ja bym powiedział nawet 2+, ale daleko jej do stanu i prezencji małżonka.

Gordian III jest bardzo ładny, ale spotyka się lepsze od czasu do czasu. Dla mnie to jest 1 z minusem, a nie pełna jedynka. Oprócz wad na rewersie, brew cesarza i włosy koło wieńca są przetarte. To jest jeden z najpopularniejszych cesarzy w ogóle i jeden z najłatwiej dostępnych w stanie menniczym. Więc w jego przypadku byłbym bardziej wymagający i czekał na lepszy egzemplarz.

   

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Kwietnia 2021, 23:35:16 »

Gordian III jest bardzo ładny, ale spotyka się lepsze od czasu do czasu. Dla mnie to jest 1 z minusem, a nie pełna jedynka. Oprócz wad na rewersie, brew cesarza i włosy koło wieńca są przetarte. To jest jeden z najpopularniejszych cesarzy w ogóle i jeden z najłatwiej dostępnych w stanie menniczym. Więc w jego przypadku byłbym bardziej wymagający i czekał na lepszy egzemplarz.
 

Ja bym mu II+ dał.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Kwietnia 2021, 23:36:49 »
Pomysł rozpoczęcia przygody z mennictwem rzymskim od zebrania pocztu cesarzy uważam za słuszny, choć mało odkrywczy:) To jest klasyczne podejście, od którego większość z nas zaczynała, łącznie ze mną.

Oczywiście w zależności od możliwości finansowych każdy prędzej czy później dochodzi do ściany. Dla jednych będzie to już taki np. Balbin albo Pupien, dla innych dopiero Gordian I lub II a dla najtwardszych taki np. Bonosus. Najlepiej przyjąć że pewnych postaci, w tym zwłaszcza efemerycznych uzurpatorów, w ogóle nie zbierze się nigdy i po prostu zapomnieć o nich. Bo nie pojawiają się w ogole na rynku, a jeśli się pojawiają raz na dekadę to kosztują setki tysięcy.

Skupić się na reszcie. I tak dużym osiągnięciem (i obciążeniem finansowym) będzie zdobycie w pięknych stanach wzmiankowanych już m.in. Gordianów I i II, Pertynaksa, Didiana Juliana, Zenobii, Juliana z Panonii, Othona i jeszcze łącznie ok. kilkunastu innych postaci, z których każda z osobna będzie kosztować po kilka tysięcy euro za sztukę, ale raczej poniżej 10 tyś euro (w srebrze lub brązie; nie mówię o aureusach rzecz jasna, które kosztują zdecydowanie więcej).

Reszta będzie zaś tańsza.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2021, 07:32:30 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Kwietnia 2021, 23:41:16 »

Gordian III jest bardzo ładny, ale spotyka się lepsze od czasu do czasu. Dla mnie to jest 1 z minusem, a nie pełna jedynka. Oprócz wad na rewersie, brew cesarza i włosy koło wieńca są przetarte. To jest jeden z najpopularniejszych cesarzy w ogóle i jeden z najłatwiej dostępnych w stanie menniczym. Więc w jego przypadku byłbym bardziej wymagający i czekał na lepszy egzemplarz.
 

Ja bym mu II+ dał.

Dobra, nie protestuję, niech będzie II+/I-

W każdym razie zgadzamy się, że to na pewno nie jest pełne I i na pewno bez problemu można kupić za rozsądne pieniądze Gordiana III w pełnej jedynce.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Kwietnia 2021, 23:48:58 »

Gordian III jest bardzo ładny, ale spotyka się lepsze od czasu do czasu. Dla mnie to jest 1 z minusem, a nie pełna jedynka. Oprócz wad na rewersie, brew cesarza i włosy koło wieńca są przetarte. To jest jeden z najpopularniejszych cesarzy w ogóle i jeden z najłatwiej dostępnych w stanie menniczym. Więc w jego przypadku byłbym bardziej wymagający i czekał na lepszy egzemplarz.
 

Ja bym mu II+ dał.

Dobra, nie protestuję, niech będzie II+/I-

W każdym razie zgadzamy się, że to na pewno nie jest pełne I i na pewno bez problemu można kupić za rozsądne pieniądze Gordiana III w pełnej jedynce.

Zaryzykował nawet bym stwierdzenie, że przynajmniej jeśli chodzi o denary i antoniniany to większość (o ile nie całość jego mennictwa) da się kupić w stanie I albo bardzo ładnym II i to za relatywnie "niewielkie" pieniądze - od kilkudziesięciu do kilkuset euro za sztukę w przypadku tych rzadszych.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Kwietnia 2021, 09:21:20 »
Świetny pomysł z tymi cesarzami.  ;)
Mam pytanie , tak z ciekawości:
Czy będzie Pan zbierał tylko cesarstwo zachodnie , a może zachodnie i wschodnie naraz ?
Jeśli wschodnie też , to na którym cesarzu zakończy Pan przygodę ?
Zawsze mam problem z ustaleniem ostatniego cesarza wschodniego/bizantyńskiego , którego można by w taki poczet zaliczyć.
Niby Zeno by pasował najbardziej , ale z tego co się orientuję to wszyscy władcy bizantyjscy nazywali się "Cesarzami Rzymu"...  :P
Pozdrawiam
Karol

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Kwietnia 2021, 10:32:57 »
Panowie o cesarzach „późnych” rozprawiają jedynie, a nieśmiało przypominam że taki Tyberiusz czy inny Otho w ładnym stanie to też nie lada wydatek :)

Zbieranie takiego pocztu, o ile były by to zbliżone nominały, dało by ładny, przekrojowy, obraz degradacji pieniądza rzymskiego.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwietnia 2021, 11:45:29 wysłana przez Booboo »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Kwietnia 2021, 12:13:36 »
Doszedłem do stu kilkudziesięciu cesarzy i uzurpatorów. Dalej ściana...Cel był zdobyć to co możliwe począwszy od Cezara ,kończąc na Justynianie. Nie byłem wymagający co do stanu przy monetach trudniejszych do zdobycia. Jeżeli chodzi o cesarstwo zachodnie ,to po Walentynianie III zaczynają się straszne schody. Jedyny cesarz jaki mi zasilił kolekcję to Libiusz Sewer .
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Kwietnia 2021, 12:28:59 »
ja mam 89 i tez narazie odpusciłem...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet