Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:49:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: zawrtość srebra w groszach gdanskich Zygmunta III  (Przeczytany 1200 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
zawrtość srebra w groszach gdanskich Zygmunta III
« dnia: 08 Kwietnia 2021, 21:56:57 »
Miło pozdrawiam forumowiczów. Będę wdzięczny za pomoc w udostępnieniu informacji o zawartości srebra w groszach gdanskich Wazy, a najchętniej w formie tabeli lub linku dla różnych rodzajów monet srebrnych nie tylko Wazy.

Fafnir

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 49
Odp: zawrtość srebra w groszach gdanskich Zygmunta III
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Kwietnia 2021, 23:20:25 »
"Groszami i ich stopą menniczą zajmuje się również ordynacja mennicza podskarbiego Hermolausa Ligęzy z r. 1625 i ta już wyraźnie przeznacza bicie groszy do mennicy bydgoskiej. Przepisuje im srebro
4 1/2 próby i 193 sztuk z grzywny krakowskiej mieszanej, a więc tak, jak nakazywała ustawa z r. 1623. Znaczy to, że każdy grosz ważyć powinien 1,03 gr i zawierać 0,29 gr czystego kruszcu. Jako remedium dopuszcza podskarbi 1 lub 2 sztuki więcej na grzywnę."
To znalazłem w mennicy bydgoskiej Mariana Gumowskiego, ale wydaje mi się, że ta sama ordynacja obowiązywała we wszystkich mennicach również w tej Gdańskiej. Zapewne osoba posiadająca mennicę Gdańską Gumowskiego, lub inną książkę o tej mennicy będzie mogła potwierdzić. Mam  nadzieję, że pomogłem i proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o wyprowadzenie z błędu jeśli mennice miejskie biły monety inaczej niż koronne.

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: zawrtość srebra w groszach gdanskich Zygmunta III
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Kwietnia 2021, 17:04:51 »
Dziękuję serdecznie za szybką reakcję na mój post. Właśnie też tak myślałem zanim nie znalazłem (tutaj: https://colnect.com/pl/coins/coin/36490-1_Grosz-1587~1632_-_Zygmunt_III_Waza-Wolne_Miasto_Gdańsk) że próba srebra w tych monetach wynosi 0,400-0,600, czy to możliwe? Czytałem gdzieś że monety miejskie Gdanska były dużo lepsze (może chodziło o walor) niż koronne ze względów handlowych. Gdansk był bogatym miastem. Niestety nigdzie nie mogę znaleść konkretnej zawartości kruszczu.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: zawrtość srebra w groszach gdanskich Zygmunta III
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Kwietnia 2021, 18:30:49 »
Zawartość srebra jest ściśle związana z ordynacją menniczą. Czasem się zdarzało, że zarządca mennicy w celu osiągnięcia większych zysków minimalnie zaniżał zawartość, tzn. wybijał większą ilość monet z grzywny niż przepisywała to ordynacja.

W tabelce na zdjęciu podane stopy mennicze. Po kolei:

panowanie – okres – gatunek – próba – waga przeciętna – sztuk na grzywnę brutto - sztuk netto

 
stopa mennicza.JPGzawrtość srebra w groszach gdanskich Zygmunta III


I opis interesujących Pana groszy gdańskich Zygmunta III

 
IMG_6454.JPGzawrtość srebra w groszach gdanskich Zygmunta III


W ogóle jeśli Pana interesuje mennica gdańska to warto kupić książkę: Gumowski - mennica gdańska, która jest dostępna za 15-20 zł.

Czytałem gdzieś że monety miejskie Gdanska były dużo lepsze (może chodziło o walor) niż koronne ze względów handlowych. Gdansk był bogatym miastem. Niestety nigdzie nie mogę znaleść konkretnej zawartości kruszczu.

W takich słowach chodzi o to, że Gdańsk wyrabiał bardzo dobre jakościowo dzięki wizerunkom i wybiciom monety, medale. Natomiast nie ma to przełożenia na zawartość srebra, ponieważ nikomu nie opłacałoby się produkować czegoś z lepszą zawartością srebra niż narzucała to ordynacja. Jedynie bywało tak, że w trakcie panowania jednego władcy stopa mennicza ulegała zmianie (obniżeniu) co powodowało, że wcześniejsze monety z lepszego srebra były w tamtych czasach wartościowsze w rozliczeniach czy przede wszystkim były wyłapywane z obiegu i przetapiane na nowe monety.
Norbert

yochi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: zawrtość srebra w groszach gdanskich Zygmunta III
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Kwietnia 2021, 22:24:26 »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.

 

R E K L A M A
aukcja monet