Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:38:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mennica krakowska  (Przeczytany 1372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Mennica krakowska
« dnia: 24 Października 2022, 18:57:47 »
W związku z zainteresowaniem groszami koronnymi Zygmunta Starego , postanowiłem kolejny raz odwiedzić kamienicę Hetmańską w Rynku Głównym w Krakowie. Tym razem jednak , z zamiarem obejrzenia jej pod kątem funkcji jaką kiedyś pełniła . Nazywana jest zamiennie " starą mennicą ". W czasach które nas interesują , była własnością Kaspra Beera.Urządzono w niej mennicę. Wielekroć przemierzałem pasaż handlowy przechodzący przez tę budowlę z Rynku na ul. Bracką . Teraz chciałem popatrzeć na te wnętrza z perspektywy XVI wieku ,mając świadomość , że grosze , które tak mnie cieszą swoją historią , tu właśnie zaczęły swój żywot . Coś mnie ominęło przez ostatnie kilka lat . Brama wejściowa zamknięta na głucho . Pasaż niedostępny . Księgarni , w której tyle razy kupowałem książki i która poprzez wspaniałe gotycko -renesansowe wnętrza ,przyciągała swoją atmosferą ,nie ma ! Jest za to restauracja zajmująca te wszystkie sale i dodatkowo rozlęgłe piwnice .
Wszedłem wąskim bocznym wejściem do pomieszczenia dawnego skarbca mennicy .Potem po dość stromych schodach do piwnic .
Wyobrażnia pozwala odrzucić całą współczesną otoczkę i poczuć atmosferę czasów Jagiellońskich . Niestety nigdzie nie znalazłem choćby jednego zagubionego półgrosza lub grosza  :D :)
Narodziły się za to wątpliwości . Czy aby na pewno jestem we właściwym miejscu ? Wszak po drugiej stronie rynku stoi kamiennica Bonera (nr 47) w której urządzono tzw. nową mennicę.
Może któryś z forumowiczów wie dużo więcej i rozwinie temat ? Zachęcam

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Października 2022, 13:25:22 »
Dzięki za tę perspektywę. Czy są to zdjęcia współczesne, czy sprzed lat, kiedy jeszcze funkcjonowała księgarnia?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Października 2022, 20:06:58 »
Zdjęcia są aktualne . Mimo częstych wizyt w latach 90-tych w " Hetmańskiej " , nie przychodziło mi do głowy robienie zdjęć . Nawet nie wiedziałem o tym , że istniała tam mennica . Tabliczka, pozostała na murze , mówi o księgarni , ale pozostała tam pewnie przez przeoczenie .
Rozwijając temat , w oczekiwaniu na jakieś szersze informacje od Forumowiczów , dodam to co wiem .Kasper Beer (Ber ) został kierownikiem mennicy w 1479 roku . Z innych żródeł wynika ,  że Beerowie stali się właścicielami Kamienicy , o której mowa , z końcem XV wieku . Beer umiera w 1543 roku . Gdzie zatem bito monety po wznowieniu produkcji w 1545 ? Na to pytanie nie znam odpowiedzi .
Tematem mennic krakowskich zainteresowałem się jakiś czas temu , kiedy chyba, Pan Żmudzin , roważał pochodzenie półgroszy bez daty Zygmunta Starego. Chyba brana była pod uwagę koncepcja ,iż monety te były bite w latach 1520-21 , mimo że formalnie mennica krakowska była zamknięta . Nie pamiętam już żródeł , ale trafiłem kilkakrotnie na wzmianki o potajemnym uruchomieniu mennicy w tym czasie . Korespondowało to z innymi wzmiankami w literaturze historycznej,  o zapotrzebowaniu na duże ilości pieniędzy w związku z wojną z zakonem .

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Października 2022, 21:03:58 »
-Na przełomie XVI/XVII wieku mennica mieściła się na Placu Szczepańskim w tzw. Kamienicy Przechodniej obecnie nr 6
- W latach 1607-1654 mennica mieściła się w okolicy Baszty Blacharzy
- Prawdopodobnie od 1655 mennica znajdowała się przy ul. Poselskiej  https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/O-poszukiwaniach-mennicy-koronnej-w-Krakowie-w-czasach-panowania-kr%C3%B3la-Jana-Kazimierza
-W czasach SAP funkcjonowała mennica na Wawelu
Pozdrawiam. zdzicho

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Października 2022, 21:14:15 »
Pan Zdzisław już mnie wyprzedził, ale jeszcze przypomnę ciekawy wątek na temat mennicy krakowskiej z innego okresu:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,16666.0.html

Norbert

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Października 2022, 23:07:03 »
Dodam tylko , że baszta Blacharzy runęła prawdopodobnie w związku z działaniem owej mennicy na końcu obecnej ul. św.Anny ( dawniej " żydowskiej ")

turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Października 2022, 01:54:45 »
Dodam tylko , że baszta Blacharzy runęła prawdopodobnie w związku z działaniem owej mennicy na końcu obecnej ul. św.Anny ( dawniej " żydowskiej ")

Mennica w sąsiedztwie dzielnicy uniwersyteckiej? Odważnie. ;) A swoją drogą czy ta słynna monografia o mennicy krakowskiej Gumowskiego jest gdzies dostepna online?

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Października 2022, 12:03:54 »
Nie trafiłem nigdzie na jakąś zdigitalizowaną monografię mennicy krakowskiej . To co dostępne w internecie , to informacje szczątkowe , które wyłapuję przy innych wiodących tematach . Nawiasem mówiąc często sprzeczne.
Co do mennicy w rejonie uniwersyteckim , to rzeczywiscie bardziej stosowna byłaby gorzelnia  :D .
Wracając do tematu . Chciałbym dotrzeć do jakichś szczegółowych informacji na temat mennicy , szczególnie z okresu , który najbardziej mnie interesuje , tzn . czasów Zygmunta Starego. To czas coraz większych wpływów renesansu , co wyrażnie zaznacza się na monetach.
Z racji mojego portfela ograniczam się do groszy i półgroszy , ale to i tak bogate żródło bogacenia wiedzy o epoce .
Ubolewam nad olbrzymią róznicą jakości monet z mennicy krakowskiej , w porównaniu z innymi mennicami , w tym szczególnie gdańskiej i malborskiej , choć i toruńska wyrażnie odbija jakością . ( i dotyczy to wielu okresów historycznych )
Inne mennice doczekały się wielu współczesnych opracowań ,głównie dzięki pasjom kolegów numizmatyków . Znamy nazwiska i pochodzenie mincerzy a nade wszystko rytowników . To praca tych ostatnich  powoduje , nasz zachwyt nad monetami .

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Października 2022, 13:23:06 »
Jeśli chodzi o Gumowskiego, to można przez bibliotekę publiczną lub uniwersytecką zamówić skany konkretnego rozdziału. Jeśli można przesłać na maila, to zrobią to bezpłatnie. Ja tak zamawiałem rozdział o czasach Jana Kazimierza.
Pozdrawiam. zdzicho

obol31

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Mennica krakowska
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Listopada 2022, 11:42:07 »
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi , sądzę że praca M. Gumowskiego zawiera wszelkie interesujące mnie informacje. Postaram się skorzystać z sugestii kolegi Zdzicha . Pozdrawiam.

 

R E K L A M A
aukcja monet