Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:44:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 5 zł Rybak 1973  (Przeczytany 8211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: 5 zł Rybak 1973
« Odpowiedź #30 dnia: 23 Kwietnia 2021, 17:25:17 »
jak zakwalifikować takie uszkodzenie. Ponieważ jest to produkt mennicy, uznałbym to za destrukt. Jest to jednak tak nieznaczne uszkodzenie i może być w miarę łatwo wykonane poza mennica, ze chyba nie dołączyłbym tego do kolekcji destruktów.
Nie jest to moim zdaniem wariant, czy odmiana.
Po kilku ostatnich spektakularnych sprzedażach nie zdziwił bym się, gdyby pojawiły się podróbki. Utrzymuję jednak, że ze względu na metal i przemysłowy aspekt usterki, nie jest łatwo coś takiego podrobić. Co do włączenia do kolekcji: nie kupił bym tego teraz, ale te które znalazłem w swoich starszych zbiorach wzbogaciły się teraz o rozszerzone opisy. Te destrukty nie są „wynalazkami” ponieważ od dawna występują na aukcjach. I na wcześniejszych aukcjach nie zauważyłem próby sprzedawania ich jako coś szczególnego. Wydaje się więc że zawsze były, a dostrzeżone zostały stosunkowo niedawno.

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: 5 zł Rybak 1973
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Maja 2021, 10:56:28 »
W przypadku monet bitych maszynowo każda, nawet najdrobniejsza zmiana w wizerunku monety ma znaczenie...oczywiście jeśli spełnia pewne kryteria. Moneta, o której Panowie dywagują, oraz jej odmienność, nie ma najmniejszego znaczenia z numizmatycznego oraz typologicznego punktu widzenia. "Płaska data" nie jest efektem zmiany matrycy służącej jako prekursor do produkcji stempli - powstała na skutek niedostatecznego docisku prasy w momencie wybijania monety. Jeśli przyjrzeć się rewersowi, to zauważymy, że w miejscu, gdzie po drugiej stronie znajduje się data, nie w pełni wykształcone są najwyższe partie reliefu...choć nie zawsze tak się zdarza. Niemniej jest to błędna próba wyodrębnienia odmiany i tym samym zwiększenia wartości, bądź co bądź, popularnej monety.
« Ostatnia zmiana: 19 Maja 2021, 10:58:50 wysłana przez motm »

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: 5 zł Rybak 1973
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Maja 2021, 17:41:51 »
W przypadku monet bitych maszynowo każda, nawet najdrobniejsza zmiana w wizerunku monety ma znaczenie...oczywiście jeśli spełnia pewne kryteria. Moneta, o której Panowie dywagują, oraz jej odmienność, nie ma najmniejszego znaczenia z numizmatycznego oraz typologicznego punktu widzenia. "Płaska data" nie jest efektem zmiany matrycy służącej jako prekursor do produkcji stempli - powstała na skutek niedostatecznego docisku prasy w momencie wybijania monety. Jeśli przyjrzeć się rewersowi, to zauważymy, że w miejscu, gdzie po drugiej stronie znajduje się data, nie w pełni wykształcone są najwyższe partie reliefu...choć nie zawsze tak się zdarza. Niemniej jest to błędna próba wyodrębnienia odmiany i tym samym zwiększenia wartości, bądź co bądź, popularnej monety.
Skoro już zdecydował się Pan odświeżyć ten wątek, dopisując tak jednoznaczną konkluzję, to może wypadało by go wcześniej przeczytać w całości. A także poprzedni wątek, do którego w tym wątku odsyłamy ;)

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 5 zł Rybak 1973
« Odpowiedź #33 dnia: 19 Maja 2021, 20:57:29 »
Ja zakładam sobie samoograniczenia. Na podstawie własnych przeczuć, intuicji (bez wycieczek odnośnie, która płeć kieruje się bardziej intuicją niż logiką), przemyśleń, ustalam co jest wg mnie falsem. Samoograniczenie nie dopuszcza traktowania anomali np. "płaskiej daty" jako oryginał. Oczywiście, gdybym miał taki egzemplarz to sprzedałbym go z premedytacją jako ... oryginał (na zasadzie skoro tylu go uważa za rarytas to zamiast puścić nim kaczkę na Wiśle odzyskałby pieniądze).
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

motm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: 5 zł Rybak 1973
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Maja 2021, 02:09:58 »
W przypadku monet bitych maszynowo każda, nawet najdrobniejsza zmiana w wizerunku monety ma znaczenie...oczywiście jeśli spełnia pewne kryteria. Moneta, o której Panowie dywagują, oraz jej odmienność, nie ma najmniejszego znaczenia z numizmatycznego oraz typologicznego punktu widzenia. "Płaska data" nie jest efektem zmiany matrycy służącej jako prekursor do produkcji stempli - powstała na skutek niedostatecznego docisku prasy w momencie wybijania monety. Jeśli przyjrzeć się rewersowi, to zauważymy, że w miejscu, gdzie po drugiej stronie znajduje się data, nie w pełni wykształcone są najwyższe partie reliefu...choć nie zawsze tak się zdarza. Niemniej jest to błędna próba wyodrębnienia odmiany i tym samym zwiększenia wartości, bądź co bądź, popularnej monety.
Skoro już zdecydował się Pan odświeżyć ten wątek, dopisując tak jednoznaczną konkluzję, to może wypadało by go wcześniej przeczytać w całości. A także poprzedni wątek, do którego w tym wątku odsyłamy ;)

Przeczytałem i dalej trzymam się teorii, że problem tkwił w wadliwym ustawieniu prasy, czyli tym samym mieliśmy niewłaściwy nacisk podczas bicia - była to wada, która determinowała powstanie serii monet w tych parametrach. Sprawdziłem swoje 5 zlotych 1974 z "płaską datą" i ewidentnie widać spłaszczenie najwyższej partii reliefu dokładnie w miejscu, w którym występuje data, tylko po drugiej stronie monety :)
Dla potwierdzenia przywołam inny przykład - 5 złotych z Rybakiem 1960. Na moim egzemplarzu występuje podobna usterka, jednak nie w obrębie daty, a głowy Rybaka. Jest ona niewykształcona - a tym samym litery będące w bezpośrednim sąsiedztwie głowy, jednak po drugiej stronie, też są płaskie...

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: 5 zł Rybak 1973
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Maja 2021, 14:09:34 »
Na razie pańskiej teorii przeczą pomiary grubości monet: cf. wpisy powyżej. „Niewłaściwy nacisk podczas bicia” spowodował by automatycznie różnice grubości w tle lub na otoku monety.

tkasprow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: 5 zł Rybak 1973
« Odpowiedź #36 dnia: 18 Lipca 2021, 00:26:59 »
Ja tu dołożę kilka groszy (albo i złotych).
Mam egzemplarze z płask ą datą aż po 1987 (złotówka).
CO ciekawe prawie zawsze to jest kwestia daty.
Ale mam też przykład płaskiego O u szczytu monety - to akurat złotówka z 1986.

Na podstawie dyskusji wnioskowałbym, że to:
- destrukt powtarzalny a nie odmiana
- związana jakoś z ustawieniem prasy
- zasadniczo występująca najczęściej na awersach na poziomie daty
- ale sporadycznie pojawiająca się u szczytu monety tak na awersie jak rewersie.

W sumie wiadomo dużo, ale jednak dalej nic...

 

R E K L A M A
aukcja monet