Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:03:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"  (Przeczytany 2403 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« dnia: 02 Maja 2021, 09:26:15 »
 :) Fakt iż w Allegro został właśnie sprzedany  egzemplarz tej rzadkiej monety inspiruje mnie do odgrzania znanego tematu.
https://allegro.pl/oferta/szostak-malbork-1596-duza-glowa-10646938941

Onegdaj Kol. Gradiv sugerował że to "błąd rytownika stempla z 1599 r. (odwrócił puncę)": http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,4542.msg34680.html#msg34680
Czy w ciągu następnych 10 lat nasza wiedza posunęła się dalej? Analizując elementy stempli potwierdzono lub obalono tę hipotezę? :-\



modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Maja 2021, 10:33:03 »
Nie do końca rozumiem terminu "odwrócona punca"? Do czego jest on użyty? Wiadomo jest, że szóstaki walcowano i emisja z 1596 roku z małą głową była ogromna a wszelkie stopnie rzadkości (mówię tu głównie o Kopickim co nadał jej R1) można wyrzucić do kosza.
Mogę się domyślać, że kol. Gradiv miał na myśli, że "duża głowa" została wybita przy użyciu nowego stempla do produkcji użyto innej puncy. A jak wiadomo na jednym walcu mieściło się kilka stempli. Mogło to być pod koniec roku i tym samym w masie małych głów (przepraszam za uproszczenia) znalazła się niewielka liczba dużych.
Po uruchomieniu emisji w 1599 sięgnięto po punce z '96 plus zrobiono nowe itd...
E: ok rozumiem, że chodzi o cyfrę w dacie  :D mnie niezbyt ona przekonuje...
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Maja 2021, 14:39:30 »
:) Fakt iż w Allegro został właśnie sprzedany  egzemplarz tej rzadkiej monety inspiruje mnie do odgrzania znanego tematu.
https://allegro.pl/oferta/szostak-malbork-1596-duza-glowa-10646938941

Mam kilka pytań.
Po pierwsze, czy moneta sprzedana na Allegro nie jest przypadkiem fałszywa?

Po drugie, może bardziej zgodnie z duchem autora wątku, czy
a. próbujemy ustalić stopień rzadkości szóstaka 1599, czy
b. udowodnić, że trojaków w 1599 nie bito i że data 1599 jest skutkiem omyłki rytownika stempla, który odbił ostanią cyfrę daty "do góry nogami"? - bo to chyba postulował kol. Gradiv.
A może te dwa pytania powinny być jednym rozważaniem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maja 2021, 17:56:53 »
 :) Oj to chyba nieporozumienie...
ad "po pierwsze": a co miałoby przemawiać za brakiem autentyczności?

Istota problemu: dlaczego szóstak z roku 1596 z "dużą głową" jest rzadki
Hipoteza kol. Gradiv w moim zrozumieniu: szóstaki z "dużą głową" bito jedynie w roku 1599 (są względnie pospolite) a te z roku 1596 są wynikiem jednorazowego błędu rzemieślnika polegającego na nabiciu zamiast dwóch dziewiątek jednej dziewiątki i jednej szóstki w wyniku odwrócenia dziewiątki o 180 stopni...

Może kol. Gradiv się zgłosi i ewentualnie skoryguje powyższe.
Moim zdaniem hipoteza dość atrakcyjna, ale jednak mało prawdopodobna: wymagałby aktywnego odwrócenia puncy kiedy mincerz zamierzał wybić dwa razy tę samą cyfrę.
Nota bene: znane są dwie dość istotnie różniące się odmiany rewersu: tarcze herbowe połączone lub rozdzielone (poniżej przykłady obydwu z GNDM) no i oczywiście pamiętajmy, że walec rewersowy musiał mieć sześć (osiem?) takowych...
Monety  malborskie tego okresu stały w stosunku do innych mennic w Polsce technologicznie już bardzo wysoko a tutejsi mincerze chyba nie byli ślepi na jedno oko! ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maja 2021, 18:02:52 »
:) Oj to chyba nieporozumienie...
ad "po pierwsze": a co miałoby przemawiać za brakiem autentyczności?

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Proszę przestudiować korony rewersu, szczególnie klejnoty.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Maja 2021, 21:09:32 »
:) Oj to chyba nieporozumienie...
ad "po pierwsze": a co miałoby przemawiać za brakiem autentyczności?

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Proszę przestudiować korony rewersu, szczególnie klejnoty.

 :) Przyznaję że dla meritum tego wątku, t.j. niewątpliwej rzadkości szóstaka 1596 z "dużą głową" sam fakt czy akurat ten egzemplarz od którego zacząłem jest może fałszywy ma tylko podrzędne znaczenie.
Chyba że Kolega sugeruje że wszystkie szóstaki 1596 z "dużą głową" są falsyfikatami? ;)

Spróbuję jednak polemizować...
Klejnoty jak klejnoty - te na pierwszym przeze mnie pokazanym egzemplarzu z GNDM też moim zdaniem w porównaniu z tytułowym nie są wiele lepsze.
Mnie z kolei zaniepokoiły "nadgryzione" szeryfy rzymskiego nominału, ale znowu te w pierwszym egzemplarzu GNDM też bez skazy nie są...
Na opisie w Allegro czytam, że ktoś z "37 licytujących" kupił tę monetę za PLN 3551 - a więc tanio i okazyjnie to nie było. Sugeruję, że najprawdopodobniej za taką cenę nie kupił ktoś początkujący czy szukający profitu "inwestor".
Jeśli doświadczony "koneser" to tak się dał nabrać?

Przy okazji, ponieważ Kolega jest uznanym ekspertem od technologii, proszę zwrócić uwagę na szóstki w 1596 w monetach z GNDM; w drugiej monecie kropka należąca do połówki rozety w koronie wyraźnie spowodowała "wgniecenie" w brzuszku szóstki - czy to znaczy że koronę nabito później niż datę? :-\

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maja 2021, 21:44:10 »
Teraz jak usiadłem przed komputerem mam wątpliwości co do oryginalności monety.
W środku nasz "klient" po lewej i prawej "koledzy" z tego samego stempla. Różnice są, nie będę wymieniał jakie.
Ciekaw jestem opinii innych, żeby jak wspomniał kiedyś Sergiusz nie robić tu FAQ i DIY dla fałszerzy może warto by przejść na pw?
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Maja 2021, 22:52:14 »
:) Przyznaję że dla meritum tego wątku, t.j. niewątpliwej rzadkości szóstaka 1596 z "dużą głową" sam fakt czy akurat ten egzemplarz od którego zacząłem jest może fałszywy ma tylko podrzędne znaczenie.
Chyba że Kolega sugeruje że wszystkie szóstaki 1596 z "dużą głową" są falsyfikatami? ;)

Po pierwsze zgadzam się, że nie ma znaczenia dla meritum tego wątku czy tamta moneta jest autentyczna, czy nie. Po prostu miałem przy niej "cos tu nie gra moment". Nadal uwazam, ze jest podejrzana.
Nie sugeruję, ze cały rocznik jest fantazyjny.

Spróbuję jednak polemizować...
...
Jeśli doświadczony "koneser" to tak się dał nabrać?
Każdemu może się zdarzyć wpadka jak ta. Bywają decyzje podjęte w ułamku sekundy. Nie zawsze racjonalne.

Przy okazji, ponieważ Kolega jest uznanym ekspertem od technologii, proszę zwrócić uwagę na szóstki w 1596 w monetach z GNDM; w drugiej monecie kropka należąca do połówki rozety w koronie wyraźnie spowodowała "wgniecenie" w brzuszku szóstki - czy to znaczy że koronę nabito później niż datę? :-\

Dziękuję za mile słowa, choc nigdy nie pretendowałem do tytułu.
Tak mi się wydaje, ze jeśli brzuszek szóstki został odkształcony przez rozetkę, to raczej rozetka była nabita później, choc to nie ma dla mnie sensu logicznego.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Maja 2021, 14:19:07 »
 :) ...a może Kol. Marienburg zaglądnie tu kiedyś atoli On nomen omen zobligowan jest i o szóstaku wiedzieć sporo powinien... ;)
A i czekamy przecież na dictum Kol. Gradiv, któren nalał był oliwy do ognia...
Tudzież tuszymy iż NIEZAWODNY Kol. qcho nas bez Swego werdyktu nie zostawi... :-\

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maja 2021, 15:13:23 »
 :o Duch w Narodzie gaśnie? Nic nowego? Nikt już nic nie wymyśli?
A szkoda bo temat nadal wydaje mi się interesujący i atrakcyjny...

Czyżby PT Membersi zajmowali się aktualnie tylko majowym randkowaniem?  ;)
A może, uchowaj Bóg, przenieśli się do konkurencyjnego forum dyskusyjnego?

Kontynuując solo poruszę jeszcze kwestię oceny rzadkości tego szóstaka.
H.Cz 7324 (R-2), Kop. 1240: duża i mała głowa po R-1, Kop. ZIIIW 906 (R-1), Kam-Kurp. 1431 (R-4!), a jeśli na rewersie SEv zamiast SEX to nawet R-6!
Oczywiście, że to tylko kwestia zapchania stempla, ale ponieważ akurat takiego mam to nie będę kwestionować jego rzadkości... ;)



Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Czerwca 2021, 22:36:59 »
 :) Właśnie dobrze się sprzedał kuzyn, też z "dużą głową":
https://allegro.pl/oferta/zygmunt-waza-szostak-99-gabinetowa-patyna-r4-10778857709?

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Lipca 2021, 17:26:35 »
... aktualnie jest i bliźniak do sprzedania i to w trumience :-\
https://allegrolokalnie.pl/oferta/szostak-1596-ngc63-duza-glowa-rzadkosc

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lipca 2021, 17:41:57 »
 Może i się nie znam na temacie tak jak koledzy, ale ja tej monety nie akceptuję tzn. Zdjęcia niewyraźne więc tak na 99% mi ona nie podchodzi jako oryginał. Razi po oczach nowym białym srebrem z delikatnym nalotem a najmniejsze detale się zlewają. Mnie ona bardziej przeraża niż intryguje.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Lipca 2021, 18:41:58 »
:) Właśnie dobrze się sprzedał kuzyn, też z "dużą głową":
https://allegro.pl/oferta/zygmunt-waza-szostak-99-gabinetowa-patyna-r4-10778857709?

Ten sprzedawca wystawiał serie falsów w dziale Kopie i Reprodukcje. Teraz chyba się przestawił na zakupy oryginałów na aukcjach i spekulacje na Allegro, ale nadal trzeba być czujnym.
Na tej monecie zarobił około 200 zł.
https://wcn.pl/archive/76_0117?q=1599+SZ_STAK+Malbork
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Szóstak malborski 1596 "duża głowa"
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Sierpnia 2021, 09:30:07 »
Doskonale tu widać ile warte są oceny MS i cały ten recyklingowy biznes.

 

R E K L A M A
aukcja monet