Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:15:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Poczet cesarzy rzymskich - od zera  (Przeczytany 5956 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Kwietnia 2021, 19:31:30 »
Czy słusznie oceniam stan zachowania pierwszej monety na 1- (bardziej ostra w wybiciu) a drugiej na 2/2+ (ładna, ale trochę mdlła)?
Niestety w tej lepszej są wykruszenia krążka - na ile mogą być one groźne dla tej monety?
Gdyby oceniać i wybrać to... która z Paulin?


Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Kwietnia 2021, 20:14:50 »
1 super. Mam kilka wykruszonych monet i nic się z nimi nie dzieje ale nie używam ich jako podkładek ani do otwierania piwa ;)

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Kwietnia 2021, 08:02:31 »
Jak dla mnie to pierwsza fajniejsza , głębiej wybita , a te wykruszenia raczej nie rzutują na jej ogólny wygląd. Ja też nie miałem żadnych problemów z wykruszonymi monetami , leżą sobie kilka lat i nic.  ;)
Pozdrawiam
Karol

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Kwietnia 2021, 19:44:24 »
Przez te ostatnie posty miałem wczoraj sen, że jeden z moich wykruszonych denarów upada mi na podłogę i rozpada się na 3 plasterki. No koszmar.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #34 dnia: 24 Kwietnia 2021, 11:21:21 »
Przez te ostatnie posty miałem wczoraj sen, że jeden z moich wykruszonych denarów upada mi na podłogę i rozpada się na 3 plasterki. No koszmar.

Z tego wynika, że jeśli sprawię sobie tę właśnie Paulinę + kilka innych podobnych Pań, to jakość snu zamiast polepszyć się może ulec radykalnemu pogorszeniu... To mnie Kolega zachęcił do rozwoju kolekcji  ;D

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #35 dnia: 24 Kwietnia 2021, 18:33:30 »
Może na początek zamiast monet rzadkich warto kupić kilka w pięknym stanie ale częściej występujących cesarzy. Ciekawe są pod tym względem monety Sewerów, Gordian albo niektórzy Antoninowie. Z późniejszych władców Aureliana, Probus, tetrarchowie. Można też kupić np Marak Aureliusza i poczytać o wojnach markomańskich albo Trajan i przeczytać "Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety". Dzięki temu można zobaczyć co się najbardziej podoba i otrzaskać trochę w monetach bez wydawania relatywnie dużych kwot.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #36 dnia: 24 Kwietnia 2021, 22:20:52 »
Może na początek zamiast monet rzadkich warto kupić kilka w pięknym stanie ale częściej występujących cesarzy. Ciekawe są pod tym względem monety Sewerów, Gordian albo niektórzy Antoninowie. Z późniejszych władców Aureliana, Probus, tetrarchowie. Można też kupić np Marak Aureliusza i poczytać o wojnach markomańskich albo Trajan i przeczytać "Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety". Dzięki temu można zobaczyć co się najbardziej podoba i otrzaskać trochę w monetach bez wydawania relatywnie dużych kwot.

To co dla "starego wygi" jest oczywiste "świeżak w temacie" musi albo nauczyć się na błędach, albo unikając ich właśnie dzięki wskazówkom doświadczonych kolegów. Tym bardziej dziękuję więc za wszelkie podpowiedzi - także dotyczące literatury. Bo tworzenie kolekcji to dla mnie nie tylko emocja wyszukiwania i zdobywania monety, na której mi zależy, ale także nieustanne poszerzanie wiedzy dotyczącej tematu. Czy mogę liczyć na jakiś spis, kanon literatury dotyczącej Rzymu antycznego stanowiącą niezbędne wprowadzenie dla początkującego?
« Ostatnia zmiana: 24 Kwietnia 2021, 22:25:29 wysłana przez LATARNIK »

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #37 dnia: 25 Kwietnia 2021, 10:05:32 »
Na początek zaproponowałbym "Poczet cesarzy rzymskich" A. Krawczuka. Interesujący okres to dwa tomy, pryncypat i dominat. Myślę że lepsze jest wydanie z lat 80tych a na olx można je kupić za kilkanaście złotych. Autorstwa Krawczuka jest wiele innych ciekawych książek na temat antyku. Np o Julianie Apostacie czy o czasach dynastii Flawiuszy. W zależności od ew. sympatii do któregoś z cesarzy można albo poszukać monografii albo książki bardziej ogólnej o realiach epoki. Ja po Krawczuka sięgnąłem po Upadek cesarstwa rzymskiego P. Heathera. Fajna pozycja nie wymagająca podczas lektury dogłębnej wiedzy historycznej, a przybliża IV-V wiek. Przeczytalem również dwie książki popularnonaukowe autorstwa Alberto Angela, który w bardzo ciekawy i prosty sposób opisuje życie codzienne w Imperium Romanum.  Jakiś czas temu czytałem Chwałę Rzymu A. Everitt, ktora prowadzi nas od legendarnego początku aż po schyłek Republiki. Obecnie próbuje przebrnąć przez Historie Cesarstwa Rzymskiego [...] K. Christa, ale to już trudniejsza lektura. Czytam też równolegle Pompeje. Trzy ostatnie dni A. Angela i dużo częściej sięgam po tą właśnie książkę. Jeżeli chodzi o pozycje typowo Numizmatyczne nie potrafię podpowiedzieć. Czekają na mnie Vindique Victories i Primordia Romana A. Kluczek :) Z katalogów miałem kiedyś do dyspozycji Seara, gdzie znajdowały się również opisy poszczególnych panowań. Referencyjny jest jednak moim zdaniem bardziej obszerny Ric, z którego jednak nie potrafię dobrze korzystać. Mnie najłatwiej jest identyfikować monety na wildwinds

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #38 dnia: 25 Kwietnia 2021, 19:39:49 »
Jeden z użytkowników forum, pan Paweł Zawora Skabiczewski napisał całą serię książek. Zawierają liczne zdjęcia monet i mapki. Najobszerniejszą jest chyba "Sfinks. Gry, mennictwo i życie Oktawiana Augusta". "Chwała Rzymu" jak dla mnie, a mam wadę wzroku trochę ma za małą i cienką czcionkę. Upadek cesarstwa i poczet cesarzy rzymskich mają czcionkę tłustą i dobrze się czyta.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #39 dnia: 25 Kwietnia 2021, 21:00:19 »
Z polskiej literatury mamy jeszcze "GRAMATYKĘ MONET RZYMSKICH OKRESU REPUBLIKI I CESARSTWA" pióra Pana Bartosza Awianowicza.
Jeszcze tu można czasem coś wyszperać.  ;)
https://www.forumancientcoins.com/numiswiki/view.asp?key=Library%20of%20Ancient%20Coinage
Pozdrawiam
Karol

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Poczet cesarzy rzymskich - od zera
« Odpowiedź #40 dnia: 25 Kwietnia 2021, 21:11:11 »
Ja ze swej strony chciałbym polecić dwie pozycje z historii Rzymu:

1) Maksa Cary'ego i Howarda Scullarda - Dzieje Rzymu (klasyka, wręcz podręcznikowo),
2) Mary Beard - SPQR - naprawdę świetna pozycja, bardzo interesujące rozwinięcie wielu problemów.

Nie wiem, co sądzić o książkach Alberto Angeli. Teoretycznie można się dużo dowiedzieć, ale niestety jest trochę bardzo poważnych uproszczeń, graniczących z błędem. Miejscami autor jakby trochę pisał erotyk. Z drugiej strony bardzo wciągające - przypomniał mi się słynny cytat Gombrowicza o Trylogii (Mówimy: «to dosyć kiepskie» i czytamy dalej. Powiadamy: «ależ to taniocha» i nie możemy się oderwać”).

Odnośnie ściśle monet to niektóre pozycje z serii marmurkowej PIW zawierają bardzo dużo informacji dotyczących mennictwa. Zwłaszcza biografia Hadriana i Nerona.

 

R E K L A M A
aukcja monet