Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:52:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Taka oto monetka - Talar Augusta III z 1763 w stanie menniczym  (Przeczytany 7001 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
I tu rodzi sie moje pytanie, ile wg. Was może być takie cudo warte? Nie pytam bo nie wiem ale interesuje mnie czy moja wycena bedzie sie pokrywała (mniej więcej z Waszą).


TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

darioushz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 191
Odp: Taka oto monetka - Talar Augusta III z 1763 w stanie menniczym
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Kwietnia 2010, 23:26:52 »
Rozpiętość cenowa jest spora.
Tu muszą się wypowiedzieć fachowcy od mikro-rysek i mikro-wytarć.  :D (wiem że to nie lustrzanka tj. złom numizmatyczny)
Jak dla mnie to okolice 2500zł. max.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Taka oto monetka - Talar Augusta III z 1763 w stanie menniczym
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Kwietnia 2010, 23:50:56 »
No właśnie problem jest w tym, że w takim stanie to rzadkość. Pozycje z WCN dla tego typu talara: 52571; aukcja 38 poz. 393; aukcja 35 poz. 363; a 34 p. 402; 15529; a 31 p. 625 - ceny do ponad 2 tyś. zł problem w tym, że najlepszy to jest tam stan II. Moneta ta jest wystawiona na aukcji ebay z zaporową ceną 4800$ http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260578715099&category=45156&emailtemplateid=21029650&sellerid=OF5sKOndb37asuB0CNeC8g==&buyerid=WRtiY6Y8u+rVrGHbxhKT0Q==&refid=store&ssPageName=ADME:B:SEMK:US:LISTG Ciekawi mnie czy w naszym kraju znalazłby się chętny na nią za takie pieniądze (tzn. ponad 13 tyś. zł), z drugiej strony skoro ludziska płacą grube tysiące za mennicze monety II RP w gradingu (ta w nim też jest z notą NGC MS63) to pewnie długo nie trzeba by było szukać. A co do mojej wyceny to myślę że z 5-7 tyś. zł. to realnie może być warta (i nie mam tu na myśli żadnych gradingowych MS-ów, tylko to co widzę ze zdjęcia).
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Taka oto monetka - Talar Augusta III z 1763 w stanie menniczym
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Kwietnia 2010, 01:58:42 »
Kwestia tego, czy ludziska beda sklonni zaplacic taky czy inna sume pozostaje niestety tak dlugo teoretyczna, jak dlugo nie da sie przytoczyc przykladow juz dokonanych transakcji z bardzo zblizonymi obiektami. Dopoki nie ma takowych, mozna tylko gdybac. Juz niejednokrotnie widywalismy przyklady aukcji, gdzie obiekty o niecodziennej jakosci (rzadkie lub wyjatkowo dobrze zachowane) wystawiane byly za wyjatkowo wygorowana cene - a nawet sie za takowa (pozornie) "sprzedawaly". Logiczny zysk z inwestycji w taka "transakcje" bedzie dla nas jasny po uwaznym przeanalizowaniu pierwszego zdania mojej obecnej wypowiedzi. Poniewaz ceny obiektow takich jak numizmaty sa na calej linii umowne, tworzy sie katalogi i zbiera sie notowania aukcyjne, zeby moc sie na czyms oprzec w ocenie ile obiekt jest warty. A jesli takich informacji brak - tworzy sie sztuczne transakcje wlasnie po to, zeby na rynku pojawil sie przynajmniej jakis przyklad ulatwiajacy ocene wartosci! Za cene bardzo zazwyczaj skromnej oplaty aukcyjnej stwarza sie w ten sposob "odskocznie" dla prawdziwej transakcji, ktora mozna bedzie sprobowac za kilka miesiecy - juz w swiadomosci faktu, ze potencjalny klient jest w stanie zasugerowac sie, ile taka monetka "byla ostatnio" warta...

Pozdrawiam!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

ciacho1984

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Taka oto monetka - Talar Augusta III z 1763 w stanie menniczym
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Kwietnia 2010, 12:06:36 »
Slab NGC czy PCGS, w wysokiej nocie MS winduje cenę monety wysoko ponad jej wartość rynkową. Ja niestety doświadczam tego podczas prób zakupu monet WMG, gdzie praktycznie wszystkie monety w stanie I są zapakowane w trumny, a ceny często robią się irracjonalne w stosunku do wartości numizmatu. Osobiście sam nie neguje gradingu tychże firm, jednakże nie ma się co zabijać o 2-3 pkt w nocie MS i dawać ceny kilkukrotnie większe.

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Taka oto monetka - Talar Augusta III z 1763 w stanie menniczym
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Kwietnia 2010, 20:26:49 »
Wmario miał na swojej aukcji kilka porównywalnych jakościowo monet saskich. Tu trzebaby odszukać monety nie tyle takie same jakościowo i rocznikowo, co porównywalne stopniem rzadkosci, z tego właśnie okresu. Teoretycznie to ceny czegoś takiego oscylowały w granicach 20tyś., biorąc małą poprawke na kryzys zapewne ta pozycja jest tyle warta, a może nawet nieco więcej. Ogólnie okres saski nie jest aż tak poszukiwany jak pozostali miłościwie nam panujący "talarowaładcy".

 

R E K L A M A
aukcja monet