Aktualności: Glosowanie na zdjęcia do kalendarza 2024 zaczęło się! Termin do końca 3 grudnia.

• 03 Grudzień 2023, 21:08:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czołem wiara!  (Przeczytany 1512 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Koriakin

• Nowy użytkownik
  • *
    • Polska Encyklopedia Numizmatyczna
  • Zainteresowania: Polskie Średniowiecze, Orty, II Rzeczpospolita
Czołem wiara!
« dnia: 11 Maj 2021, 15:06:29 »
Od jakiegoś czasu tutaj zaglądam. Do tej pory jednak nie chciałem się przywiązywać - czas może to zmienić.

Postaram się zwięźle  ;D
Mam na imię Przemek. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu informatyk, z zamiłowania zbieracz. Chwilowo przebywam na emigracji w woj. irlandzkim, sercem natomiast zawsze w moim rodzinnym Bielsku-Białej. Numizmatyka w moim życiu po raz pierwszy pojawiła się gdy miałem niskie naście, a w portfelach nadal spotykali się Świerczewski z Kopernikiem (choć już nie długo). Coś tam nawet wtedy udało mi się zebrać. Wiadomo - głównie PRL, czasem nawet jakiś banknot z II RP. W każdym razie bez większego ładu i składu. Po czym pod koniec lat 90, z braku przede wszystkim kasy, czasu, wiedzy itp. itd. - no sami wiecie, historia stara jak świat - wszystko wylądowało na dno szafy. Jednak coś z tyłu głowy nie pozwalało mi się tego po prostu pozbyć. Później w tzw. międzyczasie, w ramach sched po członkach rodziny trafiały do tej szafy również różne inne pamiątki (bo przecież Przemek zbiera rupiecie).
Tak sobie minęło nie bagatela 20 lat z okładem. Około 2 lata temu zastanawiając się z moją małżonką nad tym jak by tu naszego 8 letniego syna zaciekawić historią ojczyzny (jeżeli ktoś myśli, że to może za wcześnie przypominam, że mieszkamy na obczyźnie - rzeczy i wiedza oczywiste dla 8latka w PL, tutaj są w deficycie) czy patriotyzmem, pomyślałem sobie, że może spróbuję pokazać mu ten mały zbiorek. Bum! Zadziało. Co więcej, nie tylko na niego. Obudził się we mnie ten dzieciak, który prawie 30 lat temu jarał się kiedy trzymał w ręce swojego pierwszego rybaka. Tylko że teraz ten dzieciak jest uzbrojony w internet! Nie minęło wiele czasu, gdy wspólnie z synem zaczęliśmy się przyglądać aukcjom na onebidzie, aż w końcu stało się - wygraliśmy naszego pierwszego półgrosza Jagiełły  :-*
Nie będę przedłużał  ;D Od tego czasu pasja się powoli klaruje. Jestem zafascynowany polskim średniowieczem, oraz II RP. Pragnę uzupełnić swój stary zbiór okolicznościowych i obiegowych monet PRL. Kolekcjonuję przedmioty związane z Bielskiem-Białą. Mamy kilka medali - pukli co bez systematyki, po prostu medal musi mieć w sobie. Mam również kilka egzemplarzy złomu, ale jestem z nimi związany emocjonalnie ;)
Na koniec jeszcze dodam, że większość numizmatów nie trafia do szuflady, koperty tylko do gablotek, które sam na swoje potrzeby składam, a następnie ku "uciesze" mojej żony zapełniam nimi ściany :D . Być może przy okazji przygotowywania następnej, postaram się ten proces udokumentować i się nim podzielić na łamach tego forum.

Ktoś z moich witających się poprzedników uznał, że wypada pogratulować tym, którzy dotrwali do końca. Więc cóż... Gratuluję!
Polska Encyklopedia Numizmatyczna
https://encyklopedianumizmatyczna.pl

husyta74

• Stały bywalec
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Czołem wiara!
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Maj 2021, 15:38:19 »
Witam!
Cieszę się, że wśród szerokiego spektrum zainteresowań numizmatycznych znalazło się miejsce na średniowiecze  :)
Jeśli wciągnął się Pan na nowo w numizmatykę, to moim zdaniem trafił Pan we właściwe miejsce!

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

dusiolek

• Gaduła
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Maj 2021, 15:43:37 »
Witam na forum i życzę zapełniania gablotek

Pozdrawiam, Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maj 2021, 15:51:28 »
Witam na forum,
Podoba mi się Pański sposób cieszenia się zbiorem, sam próbowałem czegoś podobnego, ale w mniejszej skali.
1.jpgCzołem wiara!
2.jpgCzołem wiara!

W każdym razie zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Łukasz

• Stały bywalec
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Maj 2021, 16:50:57 »
Czołem! Świetna wizytówka, a motywacje bardzo mi bliskie. Co ciekawe, w moim przypadku także, podczas odmrażania z moim dzieckiem (9 lat) resztek moich zbiorów z okresu dzieciństwa i porównywania monet do eksponatów wystawianych na aukcjach internetowych, jako pierwszego zakupu do wzbogacenia kolekcji mój syna zażądał właśnie półgrosza Jagiełły! Zdziwił się wprawdzie trochę, kiedy przesyłka dotarła, że ten półgrosz taki mały, ale przesiedział nad nim z lupą kilka godzin i przerysował orła dokładnie czarnym grubym pisakiem na białym prześcieradle, które z kolei posłużyło mu do skonfekcjonowania pierwszego samodzielnie wykonanego stroju na szkolny bal przebierańców. Innym rewelacyjnym odruchem mojej pociechy było pytanie – po dokładnym obejrzeniu awersów miedzionikli PRL – czy ja jestem pewien, że w okresie PRL żyłem cały czas w tym samym kraju? Wątpliwości dostarczyła mu, jak się okazało, zadziwiająca jego zdaniem dowolność w traktowaniu motywu orła na tych monetach.

eleniasz

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Maj 2021, 19:09:36 »
Cześć  :)
Fajnie się czyta takie numizmatyczno-rodzinne historie z patriotyczną nutką w tle.
Życzę powodzenia w rozwijaniu pasji i budowania zbiorów oraz wytrwałości w wychowaniu synka w szacunku do ojczyzny.
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

Koriakin

• Nowy użytkownik
  • *
    • Polska Encyklopedia Numizmatyczna
  • Zainteresowania: Polskie Średniowiecze, Orty, II Rzeczpospolita
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Maj 2021, 20:38:31 »
Podoba mi się Pański sposób cieszenia się zbiorem, sam próbowałem czegoś podobnego, ale w mniejszej skali.

Absolutnie fantastyczna sprawa, oczywiście nie każdy chce zrobić z domu muzeum, lub po prostu woli widywać swoje skarby tylko od czasu do czasu :)

...przesiedział nad nim z lupą kilka godzin i przerysował orła dokładnie...

Zatem historia lubi się powtarzać, gdyż różne szkice monet wykonane przez mojego juniora teraz można znaleźć wszędzie w jego pokoju ;)

Fajnie się czyta takie numizmatyczno-rodzinne historie z patriotyczną nutką w tle.

Bardzo mi miło przeczytać ten komentarz, zwłaszcza że blog kol. Eleniasza jest mi znany. Jakiś czas temu, poszukując inspiracji przy tworzeniu, może nie tyle bloga co bardziej e-portfolio swojego zbioru, google podrzucił mi monetysap jako jedną z propozycji. Ciekawy i bardzo obszerny materiał, który świetnie się czyta. Z pewnością będę tam wracał.
Polska Encyklopedia Numizmatyczna
https://encyklopedianumizmatyczna.pl

Łukasz

• Stały bywalec
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Maj 2021, 21:12:42 »
Cześć  :)
Życzę powodzenia w rozwijaniu pasji i budowania zbiorów oraz wytrwałości w wychowaniu synka w szacunku do ojczyzny.
Z tym patriotyzmem na przykładach monet to może być rożnie ;) Wszystko zależy od tego, co pod tym pojęciem rozumiemy. W moim przypadku monety są doskonałym medium, które pozwala nauczyć dziecko konieczności otwarcia się na inność i akceptacji tej inności. To, że pierwszymi monetami funkcjonującymi na ziemiach polskich były monety rzymskie, celtyckie, arabskie, niemieckie… to, że legendy na najstarszych polskich monetach są po łacinie, w j. ruskim, a nawet hebrajskim… nie mówiąc już o tym, że nasi królowie figurujący na monetach Polski królewskiej byli Węgrami Szwedami, Litwinami, Sasami czy nawet Francuzami… Wszystko to są doskonałe przykłady pluralistycznej historii naszej ojczyzny i dialektycznej świadomości jej elit, od zarania dziejów.
Nie zmienia to faktu – wracając do tematu – że dzieci miewają zaskakujące spostrzeżenia: pamiętam np. jak musiałem się gęsto tłumaczyć z faktu, że orzeł figuruje także na monetach wielu innych państw, zwłaszcza niektórych ościennych  :)

dusiolek

• Gaduła
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Maj 2021, 21:50:17 »

Nie zmienia to faktu – wracając do tematu – że dzieci miewają zaskakujące spostrzeżenia: pamiętam np. jak musiałem się gęsto tłumaczyć z faktu, że orzeł figuruje także na monetach wielu innych państw, zwłaszcza niektórych ościennych  :)
nie mówiąc już ze nasz orzeł bielik należny do rodziny jastrzębiowatych :-)
Pozdrowienia, Tomasz

R E K L A M A
aukcja monet