Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 18:24:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aukcja 14 GNDM - Wiosenna  (Przeczytany 1575 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Aukcja 14 GNDM - Wiosenna
« dnia: 13 Czerwca 2021, 07:48:40 »
Trojak wschowski z 1598r. z "wąską głową", nr 14/1450
https://onebid.pl/pl/monety-zygmunt-iii-waza-trojak-wschowa-1598-menniczy/865471
Wstawiam jako ciekawostkę, gdyż zauważyłem, że dwa lata temu wyglądał u Niemczyka zgoła inaczej :-)
Doctrina multiplex, veritas una

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Aukcja 14 GNDM - Wiosenna
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Czerwca 2021, 09:32:19 »
Cóż, numizmat został wykąpany i pozbawiony "nieładnej patyny"...
ZM

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 077
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Aukcja 14 GNDM - Wiosenna
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Czerwca 2021, 09:35:17 »
Było odwrotnie.
Moneta została pozbawiona nieprzyzwoitej golizny spowodowanej dokładnym wyczyszczeniem, a potem jeszcze włożona do pudełka.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Aukcja 14 GNDM - Wiosenna
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Czerwca 2021, 09:45:20 »
Karykaturalny przykład zniszczenia monety w “obiegu giełdowo-kolekcjonerskim”. Ostra chemia przed poprzednią aukcją i źle wypłukana moneta włożona do plastiku. Jeżeli nowy właściciel nie zakonserwuje jej teraz właściwie to rozkład w trumience nieunikniony.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Aukcja 14 GNDM - Wiosenna
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Czerwca 2021, 11:24:28 »
Było odwrotnie.
Moneta została pozbawiona nieprzyzwoitej golizny spowodowanej dokładnym wyczyszczeniem, a potem jeszcze włożona do pudełka.
Miałem na myśli właśnie to pierwsze "czyszczenie"... Wychodzę z założenia, że pierwotnie moneta wyglądała inaczej.
Teraz... no cóż... Tę "wtórną patynę" właściwie też trzeba by usunąć i umieścić krążek na jakiś czas w "kontrolowanym środowisku", by jakaś sensowniejsza powłoka mogła na niej się wytworzyć - a dopiero potem zakonserwować.

ZM

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Aukcja 14 GNDM - Wiosenna
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Czerwca 2021, 14:54:07 »
Karykaturalny przykład zniszczenia monety w “obiegu giełdowo-kolekcjonerskim”. Ostra chemia przed poprzednią aukcją i źle wypłukana moneta włożona do plastiku. Jeżeli nowy właściciel nie zakonserwuje jej teraz właściwie to rozkład w trumience nieunikniony.

A dlaczegóż to źle wypłukana??
Płukacz był raczej zadowolony ze swego "dzieła". 😗🙂
Carum est, quod rarum est.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Aukcja 14 GNDM - Wiosenna
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Czerwca 2021, 23:44:53 »
Naprawdę tylko ta jedna moneta zwróciła Panów uwagę na tej aukcji? To trochę jak patrzeć na jedno z wielu drzew w lesie i nie widzieć samego lasu ;D

Mnie przede wszystkim uderza rozmiar tej 8-dniowej (sic!) aukcji! - 6,5 tyś pozycji!!! To chyba rekord na polskim rynku aukcyjnym?

Niby to dobra wiadomość dla kupujących, bo jest niewątpliwie w czym wybierać, ale ja nie mogę się przekonać do takiej formuły. O wiele bardziej doceniałem tradycyjne, jednodniowe aukcje stacjonarne sprzed lat z ok. 1000 pozycjami. Było to zdecydowanie bardziej strawne, a przede wszystkim z korzyścią dla jakości oferty.  To już jest jednak (niestety?) szerszy trend: co druga aukcja na one bid ma po kilka tysięcy egzemplarzy...

« Ostatnia zmiana: 13 Czerwca 2021, 23:54:57 wysłana przez barnaba »

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Aukcja 14 GNDM - Wiosenna
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Czerwca 2021, 00:07:00 »
Ma Pan rację. Bardziej odpowiada mi forma prezentowana np. przez WCN gdzie na aukcji stacjonarnej są wyselekcjonowane egzemplarze a reszta jest oferowana w "tygodniówkach".

 

R E K L A M A
aukcja monet