Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:48:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE  (Przeczytany 10488 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Witam

Kupuje sporo od zagranicznych sprzedawców, czasami również spoza UE. Nie miałem większych problemów z docieraniem przesyłek. Ale teraz zamiast monet otrzymałem Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej.
Załączam screeny zakupionych walorów. Kwota niewielka, łącznie 67,25 $.

Odpisałem do Działu Obrotu Zagranicznego PP SA załączając screeny i informacje tak jak chcieli w zawiadomieniu.

Otrzymałem taką odpowiedź:

Witam.
Sprawa wygląda następująco. 
Od 1 lipca mamy nowe wytyczne co do opracowywania przesyłek z zagranicy.
My jako poczta nie możemy odprawić tych rzeczy, ponieważ nie mamy możliwości wprowadzenia ich do systemu. Takimi sprawami zajmuje się Agencja Celna, którą musi Pan sobie znaleźć w Internecie. Agencja Celna w Pana imieniu odprawi przesyłkę i prześle do naszego urzędu na maila druk ZC299 i na podstawie tego dokumentu będziemy mogli zwolnić Pana przesyłkę. 
Gdyby było coś nie jasne proszę kontaktować się z kierownikiem zmiany pod numerem tel. ........


Na to wszystko trochę w nerwach odpisałem, że w takim razie po co wysyłałem screeny i informacje i niech mi podadzą podstawę prawną zatrzymania mojej przesyłki.

Właśnie przed chwilą zadzwoniła Pani kierownik, która bardzo miło i uprzejmie poinformowała mnie o zmianie przepisów od 1 lipca 2021 r. Wynika z tego, że monety kolekcjonerskie znajdują się na wykazie towarów od których trzeba zapłacić VAT i poczta polska nie może odprawić przesyłek z monetami. Wszystkich przesyłek bez względu na wartość monet !!! I jeszcze dochodzi 8,5 zł dodatkowej opłaty pocztowej. Dojdzie do tego, że kupno monety za 3,25$ jaką ja kupiłem wygeneruje dodatkowe koszty równe prawie kosztom zakupu. No wspaniale się porobiło.

Spotkało to już kogoś ?
Ma ktoś doświadczenie z odprawą celną samemu bez korzystania z usług z agencji celnej i podzieli się wiedzą ?

Ta wiedza może nam się przydać bo Pani Kierownik powiedziała, że przesyłek zatrzymali tyle, że pozycji magazynowych już zabrakło.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Ręce opadają:(

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Takie przepisy obowiązują od dawna, tylko nie były stosowane przez pocztę polską. Importując z DHL, czy UPS już by się Pan o tą procedurę otarł. Może to powierzchowny i błędny ogląd ale wygląda na to, że te zagraniczne firmy dbały o płacenie należnych podatków bardziej niż państwowa Poczta Polska. Zmiana procedury i rozpoczęcie stosowania odpraw celnych było zapowiadane już od jakiegoś czasu. Myślę, że słyszałem o tym jeszcze w zeszłym roku. Celem tej zmiany jest walka z Aliexpress, które konkuruje nieuczciwie z innymi sprzedawcami z UE, nie płacąc de facto podatków. W DHL jest odrębna komórka (wewnętrzna agencja celna), która dokonuje odprawy w cenie przesyłki. Rozumiem, że ilość i cena przesyłek PP nie usprawiedliwia ujmowanie tej usługi w cenie przesyłek poczty. Tym bardziej, że są to pewnie przesyłki na których bezpośrednio nie zarabia lub musi się tym zarobkiem dzielić z zagranicznym operatorem pocztowym.

W DHL może nie najlepiej radzący sobie z tematyką antyków, ale jest to załatwiane w naszym imieniu. Odprawę w zasadzie można też dokonać samodzielnie, ale oczywiście nie jest to takie proste. Dla każdego z państw obowiązują inne stawki cła i VAT na antyki. Do tego VAT jest czasowo zmieniony, więc wszystko trzeba szukać w tabelach. Tak więc wydaje się, że zamawianie drobnicy poza UE będzie teraz wyzwaniem lub zwyczajnie będzie nieopłacalne.

Wydaje się, że import antyków powinien być zwolniony z cła i VAT, bo w interesie społecznym jest żeby jak najwięcej antyków do Polski sprowadzić. Tak jest np. w Niemczech.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Otrzymałem identyczne pismo w temacie walorów zakupionych przed 1 Lipca, natomiast przesyłka dotarła do Polski po tej dacie (również zakupy na ebay).
Z kolei przy ostatnim zakupie serwis ebay z automatu doliczył mi 23% do ceny. Tu też będzie się trzeba tłumaczyć? czy przesyłka dotrze bezpośrednio na wskazany adres? Ma może ktoś z Kolegów już doświadczenia z taką sytuacją?

Pozdrawiam

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Otrzymałem identyczne pismo w temacie walorów zakupionych przed 1 Lipca, natomiast przesyłka dotarła do Polski po tej dacie (również zakupy na ebay).
Z kolei przy ostatnim zakupie serwis ebay z automatu doliczył mi 23% do ceny. Tu też będzie się trzeba tłumaczyć? czy przesyłka dotrze bezpośrednio na wskazany adres? Ma może ktoś z Kolegów już doświadczenia z taką sytuacją?

Pozdrawiam

Po dokonaniu odprawy celnej przesyłka przychodzi na wskazany adres, po opłaceniu należności celno-podatkowych.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl

Po dokonaniu odprawy celnej przesyłka przychodzi na wskazany adres, po opłaceniu należności celno-podatkowych.

Dziękuję za odpowiedź. Zastanawia mnie jeszcze tylko czy Urząd Celny będzie widział w systemie już zainkasowany przez serwis ebay podatek, czy będzie im to trzeba jakoś udowodnić.

Pozdrawiam

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Dotychczas było tak ze jak przychodziła przesylka to listonosz miał juz naliczone podatki i wystarczylo albo u niego albo w okienku dokonac opłaty i po bólu.Podobna sytuacja z kurierem który uprzednio informował o wysokosci opłat z tym ze tu już trza było być przygotowanym na terminal.Teraz  pełna zgoda przepisy przepisami ale dlaczego to wychodzi tak jak wychodzi,że to odbiorca sam musi dopinac wszystko,udowadniac cos komus.Tez ciekawi mnie sytuacja z Ebayem gdy potracą podatek czy i kto bedzie o tym swiadomy,czy celniaki nie zdwoja faktu opłaty i trzeba bedzie znów udowadniac ze nie jest sie wielbłądem.

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Dziś udałem się na pocztę, żeby zobaczyć co przyszło do mojej skrytki.

No i dostałem kolejne zawiadomienie. Brak słów. Dno dna te nowe przepisy. Wczoraj miałem kliknąć i coś zamówić z US ale się powstrzymałem.

Ktoś ma jakieś info na temat samodzielnej odprawy przesyłek ?

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Dziś udałem się na pocztę, żeby zobaczyć co przyszło do mojej skrytki.

No i dostałem kolejne zawiadomienie. Brak słów. Dno dna te nowe przepisy. Wczoraj miałem kliknąć i coś zamówić z US ale się powstrzymałem.

Ktoś ma jakieś info na temat samodzielnej odprawy przesyłek ?

Ciekawy jestem bardzo jak zakończyła się ta sprawa?
Udało się Panu odprawić/otrzymać przesyłkę?

Czy udało się komuś tutaj otrzymać przesyłkę z monetami z poza UE po 1 lipca 2021 doręczoną przez Pocztę Polską?
Nowe przepisy podobno wykluczją możliwość odprawy monet przez PP. Czy to prawda czy nadinterpretacja przepisów przez urzędników?

Pozdrawiam
Janusz

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Dziś udałem się na pocztę, żeby zobaczyć co przyszło do mojej skrytki.

No i dostałem kolejne zawiadomienie. Brak słów. Dno dna te nowe przepisy. Wczoraj miałem kliknąć i coś zamówić z US ale się powstrzymałem.

Ktoś ma jakieś info na temat samodzielnej odprawy przesyłek ?

Ciekawy jestem bardzo jak zakończyła się ta sprawa?
Udało się Panu odprawić/otrzymać przesyłkę?

Czy udało się komuś tutaj otrzymać przesyłkę z monetami z poza UE po 1 lipca 2021 doręczoną przez Pocztę Polską?
Nowe przepisy podobno wykluczją możliwość odprawy monet przez PP. Czy to prawda czy nadinterpretacja przepisów przez urzędników?

Pozdrawiam
Janusz

Kilka przesyłek udało mi się odebrać ale płaciłem VAT 23% a nie 8 %. Za to nie musiałem dokonywać odprawy celnej, monety odprawiała poczta jako nie wiem jaki przedmiot.

Teraz mam problem z monetą z UK. Kupiona 25 lipca br. za 5,26 funta. Dostałem zawiadomienie kolejne. Napisałem mejla co jest w przesyłce i że chcę aby naliczono VAT 23% jak poprzednio. I tym razem przesyłka się nie pojawiła na poczcie. Gdy pisałem zapytanie dlaczego przesyłka tym razem nie została do mnie przesłana zauważyłem, że podczas płatności za monetę Ebay pobrał ode mnie 1,9 funta VAT-u. Napisałem o tym poczcie, dołączyłem fakturę z Ebaya i w odpowiedzi dostałem standardową formułkę, że nie mogą odprawić monety i mam się udać do agencji celnej. Ja na to odpisałem, że niech sprawdzą czy VAT został przez Ebay zapłacony i niech przyślą przesyłkę. Od 6 dni nie mam odpowiedzi. Do końca tygodnia udam się na pocztę i sprawdzę, czy jest tam moja przesyłka. Jeśli nie będzie to jestem już poddenerwowany i nie będe miły dla poczty. Tym bardziej, że nie wiem czy zamawiać coś z poza UE i mi okazje uciekają.

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Dziekuję za odpowiedź.
Tak cała ta sytuacja nie napawa optymizmem. Przepisy wydają się być nieścisłe.
Czy przesylki które Pan odebrał miały naliczone 23% VATu przez Pocztę czy np.Ebay?
Przy przesyłkach które Pan odebrał co było na zadeklarowane na deklaracji celnej? Być może od tego zależy jak Poczta traktuje daną przesyłkę.

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Października 2021, 16:58:06 »
Dziekuję za odpowiedź.
Tak cała ta sytuacja nie napawa optymizmem. Przepisy wydają się być nieścisłe.
Czy przesylki które Pan odebrał miały naliczone 23% VATu przez Pocztę czy np.Ebay?
Przy przesyłkach które Pan odebrał co było na zadeklarowane na deklaracji celnej? Być może od tego zależy jak Poczta traktuje daną przesyłkę.

Byłem wczoraj na poczcie - przesyłki brak, odpowiedzi na moje zapytanie również nie ma.

Uderzę teraz z zapytaniem do Ebay. Pobrał w końcu 23% VATu, wiec niech odpowie co się z tą pobraną kwotą stało.

Na fakturze od Ebaya jest napisane: "eBay działając jako uznany odsprzedawca zgodnie z art. 14a dyrektywy VAT 2006/112/WE rozliczył należny podatek VAT zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi podatku VAT"

Jak rozliczył to niech poda kiedy. Bede miał argumenty do dyskusji z pocztą.

Zauważyłem również, że Ebay naliczył 23% VATu od płatności za transport do sprzedawcy. To jest troche dziwne.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Października 2021, 18:35:15 »
O matko , ale cyrki z tymi paczkami. Zastanawia mnie jakm cudem poczta nie radzi sobie z malutkim kawałkiem metalu , ale węgiel i karty do głosowania dowozi już bez problemu (no , prawie bez).
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2021, 18:58:51 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Października 2021, 19:03:58 »
O matko , ale cyrki z tymi paczkami. Utwierdzam się coraz bardziej w przekonaniu , że Poczta Polska to czyste zło.
Zastanawia mnie jakm cudem poczta nie radzi sobie z malutkim kawałkiem metalu , ale węgiel i karty do głosowania dowozi już bez problemu (no , prawie bez).

To nie jest tylko problem z Pocztą Polską, bo ogólnie paczki z UK do EU w taki sposób są traktowane jeśli nie są przedmiotem wcześniejszego oVATowania w ramach Global Shipping Programme - VAT naliczają do wszystkiego łącznie z opłatą za przesyłkę.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Października 2021, 19:58:04 »
Pozwolę sobie  dorzucić mały kamyczek do sterty podobnych - nie, nie propaguję kamienowania Poczty Polskiej...
Ale takie skojarzenie jakoś się automatycznie nasunęło...
Paczuszka z Japonii do Polski:
Nazwa zdarzenia   Data i czas   Jednostka pocztowa
Nadanie                   2021-09-17 09:53   International Postal System
Nadejście                 2021-09-18 01:12   TOKYO INT
Wysłanie przesyłki    2021-09-18 15:20   TOKYO INT BAG
Przyjęto w Polsce      2021-09-21 10:46   WER Warszawa
Kontrola celna          2021-09-21 11:15   WER Warszawa
Przekazanie do lokalnego urzędu
pocztowo-celnego    2021-09-21 11:15   WER Warszawa
Kontrola celna          2021-09-21 11:16   WER Warszawa
Wysłanie przesyłki    2021-09-21 13:42   Terminal Przeładunkowy
Nadejście                  2021-09-21 20:23  Terminal Przeładunkowy
Kontrola celna           2021-09-27 13:30   International Postal System
Zwolnienie przesyłki
do doręczenia           2021-09-30 13:55   ZCPP
Rozliczenie celne
przesyłki                   2021-09-30 13:55   ZCPP

Japonia - Warszawa: 4 dni
Warszawa - coś tam: 9 dni
teraz weekend, czyli: +3 dni
...a paczuszki nadal nie mam...
 :'( :'( :'(

ZM
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2021, 20:08:34 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet