Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:09:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE  (Przeczytany 10496 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Października 2021, 19:58:08 »

Byłem wczoraj na poczcie - przesyłki brak, odpowiedzi na moje zapytanie również nie ma.

Uderzę teraz z zapytaniem do Ebay. Pobrał w końcu 23% VATu, wiec niech odpowie co się z tą pobraną kwotą stało.

Na fakturze od Ebaya jest napisane: "eBay działając jako uznany odsprzedawca zgodnie z art. 14a dyrektywy VAT 2006/112/WE rozliczył należny podatek VAT zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi podatku VAT"

Jak rozliczył to niech poda kiedy. Bede miał argumenty do dyskusji z pocztą.

Zauważyłem również, że Ebay naliczył 23% VATu od płatności za transport do sprzedawcy. To jest troche dziwne.

Być może Poczta Polska odesłała przesyłkę do nadawcy (upływ 14-dniowego terminu do dokonania odprawy celnej)?
Radzę jak najszybciej otworzyć sprawę na ebayu o nieotrzymanie przesyłki. Też jest określony termin. Inaczej ani monety ani kasy...a zyska tylko Skarb Państwa bo zainkasują podatek.



LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Października 2021, 21:47:28 »
Niestety, ale wygląda na to, że do zakupów monet z poza unii trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem ok. 165 zł (100 zł + 23%VAT - agencja celna + 17 zł pełnomocnictwo + 25 zł koszty obsługi celnej dla PP !!??). Oto fragment mojej odpowiedzi na wezwanie Działu Obrotu Zagranicznego PP S.A. ws. przesyłki z Wielkiej Brytanii:

"Zawartość przesyłki: przedmiot kolekcjonerski – zgodnie z Art 120 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podlegający stawce podatku 8%.
Podatek naliczony został automatycznie przy zakupie w wysokości 23 %
Szczegóły podatku: Zapłacony VAT: IOSS ID: IM2760000...... "

W załącznikach 5 różnych plików potwierdzających zakup i poniesione koszty. Na prośbę o zwolnienie przesyłki  dostałem bezimienną odpowiedź:

"Informujemy, że Poczta Polska nie posiada uprawnień do odprawy tego typu towarów. Przesyłkę odprawić można za pośrednictwem wybranej Agencji Celnej."
Ciekawe co w takim przypadku wymyślą w agencji? Może przynajmniej dostanę zwrot różnicy podatku, a może dołożą mi jeszcze 8%?


oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Października 2021, 01:28:19 »

"Informujemy, że Poczta Polska nie posiada uprawnień do odprawy tego typu towarów. Przesyłkę odprawić można za pośrednictwem wybranej Agencji Celnej."


Tu tkwi właśnie sedno problemu, Poczta Polska działa jako agent celny i w większości przypadków odprawi przesylkę - niestety monety są wyłączone ze skróconej procedury odprawy którą oferuje Poczta Polska.
Agencja celna zależy pewnie od agencji może sobie zażyczyć i 250zł.

Czy ktoś z forumowiczów kupując na ebayu kupował od sprzedawcy korzystającego z Global Shipping Programme? Może jest to jakieś rozwiązanie? Koszt zakupu jest większy, ale Ebay (wykonawcą jest Pitney Bowes Ltd)działa tu jako agent celny który odprawi przesylkę?

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Października 2021, 11:04:06 »
Pitney Bowes Ltd oczywiście każą sobie za swoje usługi sporo dopłacić, ale w przypadku "mniejszych" przesyłek może to być nawet opłacalne. Problem w tym, że sprzedawcy na ebay'u albo z automatu stosują Global Shipping Programme (wtedy, w takim przypadku jest OK, choć drogo), albo go wcale nie stosują (wtedy taniej, ale z kłopotem...).

ZM

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Października 2021, 21:07:50 »
Global shipping program z USA automatycznie nalicza cło w zależności od ceny. Nie miałem nigdy dodatkowych opłat w Kanadzie. Zaleta: wygodniej; wada: celnicy często odpuszczają mniej wartościowe przesyłki, program jest bezlitosny.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Października 2021, 21:13:53 »
Napisałem w sobotę wiadomość do Ebay, żeby odpowiedzieli co się stało z VATem, który pobrali, dlaczego pobrali VAT od kosztów przesyłki i w ogóle po co pobrali VAT jak ja i tak nie mogę dostać przesyłki. Odpowiedzi jeszcze nie dostałem.

Spotkałem się kilka razy z Global Shipping Programme. Jeśli to jest to samo co macie na myśli to koszty wysyłki ponad 20$. I pewnego razu kupiłem od gościa 7 może 8 monet i myślałem, że koszty wysyłki będą liczone jeden raz. W aukcjach była informacja o kumulacji wysyłki. Jak chciałem zapłacić Ebay naliczył mi coś koło 150$ za wysyłkę - 2 razy więcej za wysyłkę niż za monety. Napisałem do sprzedawcy o co chodzi. Odpisał, że tak musi być bo system tak nalicza, on wysyła monety na adres w USA, a oni dalej wysyłają do Polski. Udało mi się wycofać z zakupu.
Nie wiem czy obecnie korzystanie Global Shipping Programme by coś dało, Ebay teraz pobrał VAT i nic z tego nie wynika.

Pytanie. Czy osoba fizyczna może sama w swoim imieniu złożyć druk ZC299 czy musi to być agencja celna ?

Trzeba kilka kwestii kluczowych wyjaśnić m. in. ww. bo nie wiadomo czy warto kupować z poza UE szczególnie tańsze blaszki.

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Października 2021, 11:01:37 »
Napisałem w sobotę wiadomość do Ebay, żeby odpowiedzieli co się stało z VATem, który pobrali, dlaczego pobrali VAT od kosztów przesyłki i w ogóle po co pobrali VAT jak ja i tak nie mogę dostać przesyłki. Odpowiedzi jeszcze nie dostałem.

Podejrzewam, że szczegółowej odpowiedzi Pan nie uzyska. Napiszą, że pobrali i odprowadzili (nie mają za bardzo wyboru bo narzuca to Unia Europejska od 1 lipca). Natomiast za dostarczenie przesyłki odpowiada Poczta Polska, która odmawia odprawiania monet, bo to antyki i dzieła sztuki  :)

Spróbuję napisać do Poczty odnośnie tego wykluczenia kategorii monet. Może dowiemy się czegoś więcej.


Spotkałem się kilka razy z Global Shipping Programme. Jeśli to jest to samo co macie na myśli to koszty wysyłki ponad 20$. I pewnego razu kupiłem od gościa 7 może 8 monet i myślałem, że koszty wysyłki będą liczone jeden raz. W aukcjach była informacja o kumulacji wysyłki. Jak chciałem zapłacić Ebay naliczył mi coś koło 150$ za wysyłkę - 2 razy więcej za wysyłkę niż za monety. Napisałem do sprzedawcy o co chodzi. Odpisał, że tak musi być bo system tak nalicza, on wysyła monety na adres w USA, a oni dalej wysyłają do Polski. Udało mi się wycofać z zakupu.
Nie wiem czy obecnie korzystanie Global Shipping Programme by coś dało, Ebay teraz pobrał VAT i nic z tego nie wynika.


Tak to chyba niestety jest z GSP (Global Shipping Programme) że naliczają VAT do każdej pozycji niezależnie co jest dużym minusem, bo kupujący nie wiedzą o tym, a początkowo może i sprzedający. Może to się jednak opłacać przy jednej wartościowszej monecie, wtedy Ebay pobierze opłaty VAT i koszty odprawy celnej, i przesyłka nie utknie na granicy. Nie wiem kto doręcza w Polsce paczki, które idą przez GSP, może DPD? ale raczej nie Poczta Polska.
Odnośnie zakupu kilku monet można zawsze spróbować kontaktu ze sprzedawcą, żeby np. monety które chcemy wrzucił na ebay jako jeden zestaw - wtedy ebay pobierze koszty przesyłki raz.


Pytanie. Czy osoba fizyczna może sama w swoim imieniu złożyć druk ZC299 czy musi to być agencja celna ?


Raczej stawiałbym na to, że musi to być agencja celna - zapytam Pocztę i o to.
« Ostatnia zmiana: 05 Października 2021, 11:21:58 wysłana przez oster »

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Października 2021, 11:43:47 »
Problem w tym, że sprzedawcy na ebay'u albo z automatu stosują Global Shipping Programme (wtedy, w takim przypadku jest OK, choć drogo), albo go wcale nie stosują (wtedy taniej, ale z kłopotem...).

ZM

Sprzedawca chyba nie może stosować GSP i zwykłych wysyłek alternatywnie. Dlatego jest albo jedno albo drugie. Do GSP trzeba sie samemu czynnie zgłosić, rezygnując tym samym z innych opcji wysyłki.

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Października 2021, 13:22:04 »
Dostałem wczoraj odpowiedź po angielsku od Aparny z Ebay, wklejam tłumaczenie:

Witaj ...,

Dziękujemy za wiadomość do działu obsługi klienta eBay w sprawie podwójnego podatku VAT zapłaconego za zamówienie o numerze #.... Nazywam się Aparna i jestem tutaj, aby Ci pomóc.

Po pierwsze, bardzo doceniam Twoje starania, aby proaktywnie poinformować nas o tym problemie.

Rozumiem, że jesteś zaniepokojony, ponieważ obciążono Cię podatkiem VAT w wysokości 1,90 GBP za zamówienie w serwisie eBay, a Poczta Polska również nalicza podatek VAT za otrzymanie przedmiotu. Przepraszam za niedogodności, z jakimi się zetknąłeś w tej sprawie.

Uprzejmie informuję, że za przyjęcie przesyłki wymagane jest uiszczenie podatku VAT na Poczcie Polskiej. Po opłaceniu podatku VAT i odebraniu przesyłki prosimy o przesłanie rachunku VAT, który płacisz Poczcie Polskiej. Po otrzymaniu paragonu zweryfikujemy go i przekażemy do odpowiedniego działu w celu zwrotu podatku VAT.

Proszę nie martw się; w takich przypadkach, w których nasi kupujący muszą ponownie zapłacić VAT, ponieważ sprzedawca nie podał numeru IOSS, pomagamy naszym kupującym w zwrocie kwoty VAT zapłaconej w serwisie eBay.

Nie musisz się martwić, zwrócimy Ci naliczoną przez nas kwotę VAT po potwierdzeniu dostawy przedmiotu. (przedmiot musi zostać dostarczony do procesu zwrotu podatku VAT)

Teraz może pojawić się pytanie, dlaczego trzeba czekać do dostawy na zwrot podatku VAT?

Chciałbym Ci powiedzieć, że czasami kupujący prosił również o zapłacenie podatku VAT przy dostawie i mogłeś naliczać podatek VAT dwukrotnie, również w przyszłości, jeśli złożysz wniosek o nieotrzymanie zamówienia lub otrzymany inny przedmiot, możemy w efekcie zwrócić podwójnie . dlatego poprosiliśmy Cię o poczekanie, aż przedmioty zostaną pomyślnie dostarczone.

W takiej sytuacji możesz od nas ubiegać się o zwrot pieniędzy po potwierdzeniu dostawy przedmiotu, wystarczy, że odeślesz do nas dowód pomyślnej dostawy i pokwitowanie zapłaty podatku VAT. Jesteś naszym cennym członkiem i na pewno pomożemy Ci uzyskać zwrot podatku VAT.

Prosimy o przesłanie dowodu dostawy i paragonu VAT w poniższym linku:

https://ocsnext.ebay.com/ocs/mudcwf?deptName=CollectRemitRefund

Wiemy, że Twój czas jest cenny i dziękujemy za poświęcenie chwili na wyrażenie nam swojej troski.

Dziękujemy za zrozumienie i współpracę. Życzę Ci wszystkiego najlepszego w przyszłej transakcji.




Nie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Wynika z niej, że sprzedawca nie podał numeru IOSS, poczta zatrzymała przesyłkę, ja podałem poczcie numer IOSS, poczta mnie olewa, zapłaciłem VAT, nie mam przesyłki, jak nie mam przesyłki to Ebay nie zwróci VATu, który zapłaciłbym poczcie przy odbiorze przesyłki.

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Października 2021, 14:17:03 »
Nie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Wynika z niej, że sprzedawca nie podał numeru IOSS, poczta zatrzymała przesyłkę, ja podałem poczcie numer IOSS, poczta mnie olewa, zapłaciłem VAT, nie mam przesyłki, jak nie mam przesyłki to Ebay nie zwróci VATu, który zapłaciłbym poczcie przy odbiorze przesyłki.

Przesyka została zatrzymana nie dlatego, że sprzedawca nie podał IOSS (Pani Aparna z Ebaya nie może tego wiedzieć) lecz dlatego że Poczta Polska nie odprawia monet...
W zasadzie nie ma przesłanek żeby twierdzić że Poczta Polska naliczyła VAT ponownie. VAT naliczyłaby ewentualnie dopiero wtedy gdyby przesyłka przeszła odprawę i sprzedawca faktycznie nie podałby IOSS. Poczta naliczy natomiast w każdym przypadku (po odprawie) opłatę 8.50zł za dostarczenie przesyłki.

Oczywiście, że Ebay nie zwróci Panu VATu który nie wiadomo czy zostanie ponownie naliczony (a bez odprawy nie zostanie)

Kontaktował się Pan ze sprzedawcą? Bez odprawy nie będzie dostawy, więc nie ma na co czekać.
Jedynym sposobem żeby otrzymać zapłacone sprzedawcy pieniądze (w tym VAT pobrany przez Ebay) to otworzyć 'item not received case' na Ebayu.
 

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Października 2021, 15:03:38 »
Mam dziś urlop więc trochę podzwoniłem w sprawie.

Najpierw zadzwoniłem do Krajowej Informacji Skarbowej, gdzie rozmawiałem z osobami od VATu i ceł. Dowiedziałem się, że powodem zatrzymania są problemy proceduralne w skrócie ujmując. KIS ma wiele zgłoszeń odnośnie zatrzymanych przesyłek i co dziwne KIS nie ma jasno dogranej sprawy z pocztą czy jeśli VAT pobrał np. Ebay i go odprowadził (procedura IOSS) to czy poczta może zwolnić przesyłkę z obniżonym VATem. Poświadczone Zgłoszenie Celne ZC299 może złożyć osoba fizyczna w swoim imieniu, choć podobno to trudne.

Potem zadzwoniłem do poczty w Pruszczu Gdańskim i tu ku mojemu zdziwieniu Pani, która odebrała telefon powiedziała, że właśnie mieli się ze mną kontaktować bo moja przesyłka została zwolniona i ma do mnie trafić. Wygląda na to, że numer IOSS, który podałem zaczytał się w systemie. Powiedziała, że dopiero 4 dni temu zostały dograne systemy informatyczne i widzą informacje o odprowadzonym VAT. Choć nadal wiele firm im nie wyskakuje i wtedy idzie reklamacja do Dyrektora KIS. Podobno jest tego bardzo dużo. Ale najważniejszą informacją, którą uzyskałem jest to, że 4 dni temu poczta dostała pozwolenie na odprawianie celne monet kolekcjonerskich ! Świetne info, nie będzie odsyłania do agencji celnych, sami naliczą opłaty więc VAT powinien być 8%, trzeba będzie jednak do Ebay pisać o zwrot VAT. Ale przesyłki będą dochodzić. Zobaczymy. Dobrze, że jest światełko w tunelu.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Października 2021, 17:05:08 »

Sprzedawca chyba nie może stosować GSP i zwykłych wysyłek alternatywnie. Dlatego jest albo jedno albo drugie. Do GSP trzeba sie samemu czynnie zgłosić, rezygnując tym samym z innych opcji wysyłki.

Teoretycznie tak, ale w praktyce można nawet po tym jak się wejdzie w GSP - wyłączyć tą opcję przy wystawianiu danej monety i wtedy nie jest on stosowany :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Października 2021, 17:12:46 »

Ale najważniejszą informacją, którą uzyskałem jest to, że 4 dni temu poczta dostała pozwolenie na odprawianie celne monet kolekcjonerskich !

A co w tym przypadku zostało podpięte pod pojęcie monet kolekcjonerskich? Czy to aby nie tak, że za tym sformułowaniem kryją się świecące na wszystkie strony wyroby aktualnie rozprowadzane przez większość nabijających sobie kasę mennic, a interesujące nas walory numizmatyczne już niekoniecznie?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

pietrz44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 43
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #28 dnia: 07 Października 2021, 17:29:06 »

Ale najważniejszą informacją, którą uzyskałem jest to, że 4 dni temu poczta dostała pozwolenie na odprawianie celne monet kolekcjonerskich !

A co w tym przypadku zostało podpięte pod pojęcie monet kolekcjonerskich? Czy to aby nie tak, że za tym sformułowaniem kryją się świecące na wszystkie strony wyroby aktualnie rozprowadzane przez większość nabijających sobie kasę mennic, a interesujące nas walory numizmatyczne już niekoniecznie?

Moja moneta jest z 1898 r. więc żadne świecidełko. Ale dopiero praktyka pokaże jak to wszystko będzie funkcjonować.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE
« Odpowiedź #29 dnia: 07 Października 2021, 17:48:07 »

Moja moneta jest z 1898 r. więc żadne świecidełko. Ale dopiero praktyka pokaże jak to wszystko będzie funkcjonować.

Chyba nie zakłada Pan że pierwszy lepszy urzędnik ma jakiekolwiek pojęcie o numizmatyce i odróżnia numizmat z 1898 roku od medaliku z 2021 roku? Idę o zakład że dla nich to jedno i to samo, ale przepisy mogą zawierać bardziej skonkretyzowane zapisy określające co jest czym w myśl tychże zapisów.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet