Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:05:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zawiadomienie do dokonania odprawy celnej - zmiany w obsłudze przesyłek spoza UE  (Przeczytany 10491 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Z pominięciem Warszawy dotarło do Lublina? Mogę brać szturmem?

Może będzie trochę szybciej niż w przypadku Warszawy.
Janek

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Aktualizacja. Pewnie dlatego, że to książka, idzie tak "szybko".

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odebrałem dzisiaj monety wysłane we wtorek z Londynu. Roma zmieniła jakiś czas temu przewoźnika z Fedex na Dhl.
Poniżej wklejam całą drogę paczki. Gdyby nie mój czeski błąd w oświadczeniu potrzebnym do odprawy celnej zapewne przesyłka była by jeszcze dzień wcześniej. Koszt obsługi celnej niecałe 70 zł.

Piszę to po to żeby zaprezentować miejsce w jakim znajduje się Poczta Polska w porównaniu do prywatnych firm. Gdyby ktoś nie kojarzył co to za miejsce to podpowiem, że jest tam słabe światło i duża wilgoć.

Książka, za którą nie naliczono vatu, a którą zamówiłem również z UK spędziła na poczcie 3 tygodnie... A koszt wysyłki porównywalny...

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
WG Poczty moja przesyłka wciąż tkwi w urzędzie celnym. A monety od kilku dni u mnie.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Pablo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 45
Cytuj
Odebrałem dzisiaj monety wysłane we wtorek z Londynu. Roma zmieniła jakiś czas temu przewoźnika z Fedex na Dhl.
Poniżej wklejam całą drogę paczki. Gdyby nie mój czeski błąd w oświadczeniu potrzebnym do odprawy celnej zapewne przesyłka była by jeszcze dzień wcześniej. Koszt obsługi celnej niecałe 70 zł.

Miałem ostatnio kilka zamówień właśnie z tego źródła (Roma) i przesyłkę realizowaną za każdym razem przez DHL. Niestety moja ocena każdej z nich nie jest pozytywna. Na każdą przesyłkę czekałem średnio 2 tygodnie, dokumenty przesyłałem im niezwłocznie i niemal każdą zmianę statusu musiałem wymusić przez interwencję. Nie wspomnę ile musiałem czekać na odprawę monet przez właśnie tego przewoźnika do Szwajcarii. Tymczasem przesyłkę z FEDEX z HA (USA) otrzymałem w ciągu tygodnia. Różnie więc to bywa i nie zawsze jest różowo. Ale faktem jest że Poczta Polska bije niechlubne rekordy. Na przesyłkę z Leu czekam już od 2 listopada (wtedy była nadana).

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Salut,
Po pierwsze - mam nadzieje że wszystko dobrze u was Szanowni Forumowicze i już za 4 dni wszyscy zasiądziemy do wigilijnych stołów.
Po drugie - jak w końcu wygląda odprawa monet?
Study case:
Kupuje monetkę w kraju gór i zegarków - cena z wysyłką 20 franków. Blaszka leci do Polski i co dalej? Naliczają mi te kilka-kilkanascie procent, czy muszę bawić się z agencjami celnymi i pisać tysiące mejli z pytaniami?
pozdrawiam

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Nie wiadomo - to jest najgorsze. Nie wiadomo jaki przewoźnik, nie daj Boże poczta Polska. W najlepszym przypadku prywatny kurier i doliczenie vatu i nie wiadomo ilu złotych za usługę. A i tak wszystko może pójść źle :D

Ogólnie to kupowałbym, o ile uzyska pan gwarancje, że w żadnym momencie przesyła nie trafi w ręce
Poczty Polskiej.

Kunisław

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Dziś odebrałem monetę z poczty. Przesyłka była otwierana. Nie została naliczona opłata 8,50 zł.

Dodatkowo odebrałem 2 inne przesyłki z monetami z Wielkiej Brytanii. Nie było zawiadomienia do dokonania odprawy celnej. Na obu przesyłkach wpisany nr IOSS. Również nie zostały naliczone opłaty 8,50 zł.
Gdzie ten nr IOSS można znaleźć przy kupnie monet spoza UE na Ebayu? Byłbym wdzięczny za informację gdyż dziś dostałem zawiadomienie odnośnie przesyłki z UK.

Kunisław

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Dziś odebrałem monetę z poczty. Przesyłka była otwierana. Nie została naliczona opłata 8,50 zł.

Dodatkowo odebrałem 2 inne przesyłki z monetami z Wielkiej Brytanii. Nie było zawiadomienia do dokonania odprawy celnej. Na obu przesyłkach wpisany nr IOSS. Również nie zostały naliczone opłaty 8,50 zł.
Gdzie ten nr IOSS można znaleźć przy kupnie monet spoza UE na Ebayu? Byłbym wdzięczny za informację gdyż dziś dostałem zawiadomienie odnośnie przesyłki z UK.
Już go odnalazłem. Też mam opisywany wyżej problem. Właśnie dziś dostałem od naszej kochanej Poczty Polskiej Zawiadomienie że muszę samodzielnie dokonać odprawy celnej. Kupiłem na Ebay-u parę monet z UK od tego samego sprzedawcy i zostały połączone w jedną przesyłkę. Zastanawiam się czy zatrzymali przez to że wartość monet przekroczyła w sumie 150 euro, czy też że są to monety? Z tego co piszecie wyżej problem monet kolekcjonerskich został podobno rozwiązany Oczywiście Ebay naliczył mi 23% VAT który uiściłem wraz z ceną. Już miałem podobną sytuację w październiku 2021 tyle, że wówczas monety kupione z VAT na Ebayu szły z Ukrainy i warte były 26 USD. Wówczas jedyną opcją było wykonanie odprawy celnej poprzez agencję. Ale to był koszt ok. 120 zł czyli koszt monet. Wówczas sprzedawca stwierdził że wypełnił starą deklarację celną i zwrócił mi kasę, ale umowiliśmy się że wyśle ponownie i wówczas mu zapłacę. Rzeczywiście za drugim razem monety doszły bez problemu. Teraz skontaktowałem się z jedną agencją celną blisko mojego miejsca zamieszkania ale niwiele kumali - zastanawiali sięjakim prawem Ebay nalicza mi VAT i że wg. nich w ogóle tego nie robi. Druga agencja celna z Zabrza bliska tamtego urzędu celnego PP powiedziała, że postara mi się pomóc - tylko koszt odprawy to ok. 120 zł plus dodatkowy VAT 8 proc. Ciekawe czy Ebay zwróciłby mi różnicę? Zastanawiam się co robić. Czy to może wartość zawartości przesyłki przekraczająca 150 euro sprawiła że ją zatrzymali do odprawy celnej? Od tego samego sprzedawcy z UK idzie jeszcze jedna przesyłka na mniejszą wartość - poniżej 150 euro. Zobaczę czy dojdzie bez problemu, czy też ją zatrzymają. Zastanawiam się, czy najlepszym wyjściem byłoby nic nie robić, tylko, żeby odesłali z powrotem przesyłkę do Nadawcy - sprzedawcy a samemu reklamować w Ebayu brak otrzymania towaru i wnosić o zwrot zapłaty. Ewentualnie żeby Sprzedawca jeszcze raz wysłał tylko inną drogą, czy też innym przewoźnikiem. Co o tym sądzicie?

Kunisław

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Dodam, że na podany w zawiadomieniu numer telefonu PP nie sposób się dodzwonić - albo nie odbierają, albo zajęty (tzn. odłożona słuchawka).

Robichari

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Dziś odebrałem monetę z poczty. Przesyłka była otwierana. Nie została naliczona opłata 8,50 zł.

Dodatkowo odebrałem 2 inne przesyłki z monetami z Wielkiej Brytanii. Nie było zawiadomienia do dokonania odprawy celnej. Na obu przesyłkach wpisany nr IOSS. Również nie zostały naliczone opłaty 8,50 zł.
Gdzie ten nr IOSS można znaleźć przy kupnie monet spoza UE na Ebayu? Byłbym wdzięczny za informację gdyż dziś dostałem zawiadomienie odnośnie przesyłki z UK.
Już go odnalazłem. Też mam opisywany wyżej problem. Właśnie dziś dostałem od naszej kochanej Poczty Polskiej Zawiadomienie że muszę samodzielnie dokonać odprawy celnej. Kupiłem na Ebay-u parę monet z UK od tego samego sprzedawcy i zostały połączone w jedną przesyłkę. Zastanawiam się czy zatrzymali przez to że wartość monet przekroczyła w sumie 150 euro, czy też że są to monety? Z tego co piszecie wyżej problem monet kolekcjonerskich został podobno rozwiązany Oczywiście Ebay naliczył mi 23% VAT który uiściłem wraz z ceną. Już miałem podobną sytuację w październiku 2021 tyle, że wówczas monety kupione z VAT na Ebayu szły z Ukrainy i warte były 26 USD. Wówczas jedyną opcją było wykonanie odprawy celnej poprzez agencję. Ale to był koszt ok. 120 zł czyli koszt monet. Wówczas sprzedawca stwierdził że wypełnił starą deklarację celną i zwrócił mi kasę, ale umowiliśmy się że wyśle ponownie i wówczas mu zapłacę. Rzeczywiście za drugim razem monety doszły bez problemu. Teraz skontaktowałem się z jedną agencją celną blisko mojego miejsca zamieszkania ale niwiele kumali - zastanawiali sięjakim prawem Ebay nalicza mi VAT i że wg. nich w ogóle tego nie robi. Druga agencja celna z Zabrza bliska tamtego urzędu celnego PP powiedziała, że postara mi się pomóc - tylko koszt odprawy to ok. 120 zł plus dodatkowy VAT 8 proc. Ciekawe czy Ebay zwróciłby mi różnicę? Zastanawiam się co robić. Czy to może wartość zawartości przesyłki przekraczająca 150 euro sprawiła że ją zatrzymali do odprawy celnej? Od tego samego sprzedawcy z UK idzie jeszcze jedna przesyłka na mniejszą wartość - poniżej 150 euro. Zobaczę czy dojdzie bez problemu, czy też ją zatrzymają. Zastanawiam się, czy najlepszym wyjściem byłoby nic nie robić, tylko, żeby odesłali z powrotem przesyłkę do Nadawcy - sprzedawcy a samemu reklamować w Ebayu brak otrzymania towaru i wnosić o zwrot zapłaty. Ewentualnie żeby Sprzedawca jeszcze raz wysłał tylko inną drogą, czy też innym przewoźnikiem. Co o tym sądzicie?

Witam, mam podobną sytuację i chciałbym się dowiedzieć jak sprawa się rozwiązała? Jakie było pana postępowanie? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Robert Kh.

 

R E K L A M A
aukcja monet