Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:07:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: SNMW aukcja 8 katalogowa  (Przeczytany 5587 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

OpenArtis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Września 2021, 12:34:41 »
Nie wszystko jest tu czarno białe. Moim skromnym zdaniem, POO na awersie jest błędem na stemplu. Awers nie wykazuje cech podwójnego bicia. Natomiast rewers nie jest błędny, lecz podwójnie bity. Wystarczy spojrzeć na "PRS COMVI" by zauważyć, że po PR - S nie pasuje i widać tam ślad szeryfa litery V po R. Także I po COMV jest wyraźne i jest ostatnią cyfrą daty, co sam dom aukcyjny przyznaje przez atrybucję 1531. Nie ma Jednak wzmianki o tym, że rewers jest destruktem
Opis jest nader zręczny, gdyż nie ma wzmianki o błędach stempla, są tylko "błędy".
Stwierdzenie "zamiast daty nabito ponownie COMV" jest też bardzo zręczny, gdyż nie można się do niego przyczepić, bo przecież nie napisano "zamiast daty na stemplu nabito COMV."

Zaiste wiele pracy musi wymagać stworzenie opisu, który przedstawia tylko to co widać a niczego o genezie błędów, czy anomalii i to w taki sposób by podnieść atrakcyjność monety.
Moneta niewątpliwie interesująca, choć moim skromnym zdaniem nie aż tak, jak ocenił ją rynek.

Dokładnie tak jak Pan pisze, awers nie wykazuje cech podwójnego bicia, więc mamy błędnie wybite POO. Pozostałe błędy, który nastąpiły na skutek podwójnego bicia na rewersie też wyróżniłem uznając tego grosza za dużą ciekawostkę, rzadko się zdarza tyle błędów na jednej monecie. Nie napisałem, że błędy na rewersie na skutek podwójnego bicia mea culpa. Nigdzie nie napisałem, że jest to rzadkość nad rzadkości, tak jak zostało to tutaj zasugerowane przez kolegę xalaxa.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Września 2021, 21:00:40 »
Cytuj
Nie zgodzę się również z Panami, że jest to zwykły destrukt podwójnie bity.
To obustronny destrukt: faktycznie to bicie na awersie jest wyjątkowo dobrze złożone. Nie zwrócono jeszcze uwagi, że brakuje "I" po SIGIS, a szata/naramiennik króla zaczyna się na jego wardze. Co do opisów... ja takich nie lubię. Odczytuję je jako sugerowanie odmian napisowych stempla. Firmy, które tak działają w moich oczach tracą.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Września 2021, 21:56:15 »
Na temat monet Zygmunta Starego się nie wypowiadam, bo moja wiedza jest bardziej niż skromna. Przez analogię z destruktami boratynek mogę jednak powiedzieć, że czasami trudno racjonalnie wyjaśnić jak taki destrukt powstał. Zgadzam się z przedmówcą, że to obustronny destrukt
 
Zyg.jpgSNMW aukcja 8 katalogowa
Pozdrawiam. zdzicho

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Września 2021, 22:50:39 »
Czyli "unikat", obustronny destrukt. Jest też zapewne jednostronny awers i rewers destrukt. Gratuluję :)
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Września 2021, 03:11:46 »
Dziękuję za korektę, rzeczywiście po dokładnym obejrzeniu muszę się zgodzić, to obustronny destrukt, nie błąd awersu.
Pionowa nóżka R w REX wykazuje też znamiona składanki.
« Ostatnia zmiana: 21 Września 2021, 03:14:05 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

OpenArtis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Września 2021, 07:44:05 »
Zwracam honor, po przejerzeniu tych fragmentów o których napisał Pan Optimus Prime, faktycznie jest to obustronny destrukt.

Numizmat

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Września 2021, 15:13:41 »
Znowu to samo? Takie wymyślone błędy tej firmy już były przerabiane na forum...
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14433.0.html
Swoją drogą na aukcjach niestety pojawia się coraz więcej takich opisów dla nowych kolekcjonerów, gdzie nie spojrzę to "nieopisana odmiana" albo coś w tym stylu. Szkoda słów...

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Września 2021, 21:01:28 »
Tak na szybko, bo właśnie wyjeżdżam na zasłużony urlop. Wieczorem postaram się ustosunkować - jako laik w temacie, bo gdzież mi tam do mitycznych znawców tematu (przepraszam za zamierzoną złośliwość) - do wypowiedzi domu aukcyjnego.
Szkoda, że w opisie aukcji nie wspomniano o ciekawym nienotowanym portrecie króla z dwoma nosami.
Jest to zwykłe podwójne bicie zarówno awersu jak i i rewersu, podwójne bicie z obróceniem krążka oraz najprawdopodobniej pod kątem, dlatego nie ma zdwojenia całości rysunku.

Proszę mnie nie obrażać, nic Pan nie wie o mnie, o mojej wiedzy i moim doświadczeniu. Rozumiem, że Pan sprzedając takiego grosza, sprzedałby go jako zwykły destrukt :) Jeśli Pana zdaniem jest to destrukt z podwójnym biciem, to ma Pan prawo tak uważać, chętnie poznam Pana konkrety na temat podwójnego bicia na awersie i błędu POO.

Szanuje zdanie każdej osoby i zawsze możemy dyskutować, ale nie pozwolę się obrażać, więc bardzo proszę zachować uwagi o laikach i mitycznych znawcach dla siebie.

Miłego urlopu!

Szanowny Panie, w żadnym miejscu tego wątku nie obraziłem Pana (może faktycznie niepotrzebnie zażartowałem o znawcach tematu, przy okazji nazywając siebie laikiem, ale bawi mnie gdy firmy numizmatyczne mówią o tych znawcach - którzy nie wiadomo kim są, zresztą za złośliwy żart z góry przeprosiłem). To Pan narzucił agresywny styl wypowiedzi, postępując w ten sposób działa Pan na szkodę firmy. Monetę gdybym sprzedawał, (choć nie pozbyłem się niczego ze swojego zbioru od 25 lat) chciałbym aby opisano ją uczciwie, czyli jako podwójne bicie a nie coś niezwykłego co wywinduje cenę.

I jeszcze jedno, proszę nie zmieniać wypowiedzi post factum.

Firmę SNMW ceniłem i nadal będę uważał za jednego z liderów w branży, nic w tej kwestii się nie zmienia, jednak będę obserwował. Pozdrawiam Marcin.

OpenArtis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: SNMW aukcja 8 katalogowa
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Września 2021, 21:43:19 »
Panie Marcinie, jeśli mój pierwszy ton wypowiedzi odebrał Pan jako agresywny, to przepraszam, ale właśnie w taki też sposób ja odebrałem Pana wypowiedź. U nas nie ma "znawców", jak Pan to określił, ja opisuję monety i nigdzie się nie chowam, jestem na tym forum również, podpisuje się z imienia i nazwiska i biorę zawsze na siebie ewentulaną krytykę, jeśli gdzieś jest jakiś błąd. Staram się natychmiast poprawiać ewentualne błędy, co niejednokrotnie już przy pomocy członków TPZN robiłem, przy tak dużej ilości pozycji błędy niestety się pojawiają, ale proszę mi wierzyć, że nie jest naszym celem, aby kogoś naciągnąć na tysiąc złotych. Nie zauważyłem tych cech o których napisał tutaj Pan Optimus Prime i byłem przekonany o błędzie na awersie, natomiast po tym poście, faktycznie wątpliwości zostały rozwiane. Nie jest moim celem walka z kimkolwiek na forum, co też już wcześniej udowodniłem współpracując nawet z kilkoma osobami z bardzo specjalistyczną wiedzą w różnych okresach.

Bardzo się cieszę, że uważa Pan SNMW za jednego z liderów branży i bardzo proszę o kontakt przy następnych aukcjach, jeśli Pan coś zauważy, naprawdę zawsze poprawiamy, jeśli jest coś nie tak, to jest zwykły czynnik ludzki.

Miłego urlopu raz jeszcze i Pozdrawiam!
Grzegorz Turoń
« Ostatnia zmiana: 21 Września 2021, 22:08:17 wysłana przez OpenArtis »

 

R E K L A M A
aukcja monet