Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 25 Kwietnia 2024, 08:46:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy medale to też złom numizmatyczny?  (Przeczytany 4832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Czy medale to też złom numizmatyczny?
« dnia: 17 Sierpnia 2021, 14:48:19 »
Przepraszam ale spytam nieśmiało, co ma na celu ten wątek?
Myślę, ze kol. Repek20 jest pod wrażeniem tych medali i trudno mu się dziwić. Wykonanie wydaje się być bardzo atrakcyjne.

P.S. Cena tez atrakcyjna - dla sprzedającego.

Osobiście nie zbieram już medali, moja kolekcja przepadła w zawirowaniach życiowych i nigdy już do nich nie powróciłem. Szkoda.
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpnia 2021, 13:07:18 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Sierpnia 2021, 15:26:13 »
Kol. Booboo, jak zwykle miał rację. Watek miał chyba na celu reklamę. Mnie się nadal podobają, choc nie kupię.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Sierpnia 2021, 16:48:16 »
To już jest złom.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sierpnia 2021, 17:10:53 »

Jeżeli ktoś emituje monety i ustala że zamiast na przykład 10 zł trzeba ją kupić za 100 zł dla mnie to złom.
Jeżeli ktoś emituje medal i ustala jego wartość to też złom.
Każdy ma swoje złomy :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sierpnia 2021, 18:05:23 »
To co Pan pokazał to jest złom numizmatyczny w definicji Statutu tego Towarzystwa.
Art.  3) Do zasadniczych pryncypiów ideowych TPZN należą:
a) Zwalczanie za pomocą wszystkich legalnych środków przejawów wyzysku kolekcjonerów monet i innych środków płatniczych przez organizacje państwowe, jednostki gospodarcze i osoby prywatne. W pierwszej linii obejmuje to niepopieranie w żaden sposób polityki emisyjnej mennic światowych dążących do wyzysku zbieraczy za pomocą ekscesywnych tzw. "emisji kolekcjonerskich",  jak również pozorowanych emisji obiegowych.
b)  Permanentne poszerzanie wiedzy na temat monet i innych środków płatniczych pozostających w zgodzie z istotą zjawiska, jakim powinna być obsługa rynku pieniężnego w danym państwie lub na danym obszarze - a także solidarne dzielenie się zdobytą wiedzą z bliźnimi.
Metody praktycznego wcielania w życie i propagowania powyższych pryncypiów pozostają kwestią sumienia każdego członka TPZN. Towarzystwo może formułować w tym zakresie określone ogólne wytyczne, tym niemniej nie prowadzi wobec swoich członków jakichkolwiek form kontroli czy represji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sierpnia 2021, 18:28:20 »
Dokładnie to wiedźminem to złom numizmatyczny, całkowicie się zgadzam.
Może nieściśle coś napisałem
Chodzi mi o medale które też mogą być  złomem
na przykład:
https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe

Sam Pan zauważył że cena medali tu pokazywanych jest korzystna, ale dla sprzedających.
Czyli zgodnie ze statutem można uznać to za próbę wyzysku kolekcjonerów.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sierpnia 2021, 18:45:46 »
Mysle i ja, że się zgadzamy. Nawet ta seria medali z królami budzi we mnie rozterkę.

Prosze, niech mi Pan nie zarzuca tematu Skarbnicy, bo nie przestanę pisać o ich niecnych metodach naciągania staruszków. Co jakiś czas muszę przekonywać moich rodziców, że to nie jest kolejny perfekcyjny prezent dla mnie. No i nie jest za darmo.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 341
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpnia 2021, 19:21:34 »
Jak dla mnie medale zaprezentowane przez kolegę Repek20 wypełniają w dużej mierze definicję złomu.
Poza tym na jednym z medali pomysłodawca - Pan Marian z PTN Koszalin, zaprezentował się obok projektantki medali i Jana Matejki. To wiele mówi o całym przedsięwzięciu.

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Sierpnia 2021, 00:07:30 »
Posty kolegi Repka odbieram jako szczere zainteresowanie tą konkretną serią medali. Były publikowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat i raczej odbieram je jako prezentację własnych zainteresowań, a po części także własnej kolekcji. Niesprawiedliwe wydaje mi się traktowanie tego wątku jako próby reklamowania aukcji. Nie tylko brak związku czasowego, ale także odwołania do oferty w "wiodącym portalu aukcyjnym".

Odrębny i ważny temat to kwestia medali będących złomem numizmatycznym. Powiem więcej, w kontekście tego forum być może to nawet temat bardzo ważny. Poddaję administracji pod rozwagę wydzielenia tych postów do nowego wątku lub założenie nowego wątku, gdzie rozpoczniemy dyskusję na ten temat. Chętnie sam bym to zrobił, tylko pora już nie ta. Więc jeśli wątek nie zostanie podzielony, to jutro zainicjuję coś nowego i zaproszę do dyskusji nieco obok serii kolegi Repka.

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Sierpnia 2021, 07:43:20 »
Posty kolegi Repka odbieram jako szczere zainteresowanie tą konkretną serią medali. Były publikowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat i raczej odbieram je jako prezentację własnych zainteresowań, a po części także własnej kolekcji. Niesprawiedliwe wydaje mi się traktowanie tego wątku jako próby reklamowania aukcji. Nie tylko brak związku czasowego, ale także odwołania do oferty w "wiodącym portalu aukcyjnym".

W odpowiedzi:
Aukcje tych medali pojawiły się po publikacjach na tym forum, nie wklejałem linków bo Pan Repek20 co jest normalne że sprzedaje, czy wymienia się jako kolekcjoner
cd:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/medale-krolewskie-wedlug-pocztu-jana-matejki
Pojawiła się następna publikacja zdjęcia medalu co w aspekcie występujących aukcji jest reklamą.

Od początku publikacji zdjęć tego wątku korciło mnie aby podzielić się opinią że jest to złom medalowy, ale liczyłem że osoby które w medalach na tym forum dzielą się swoją wiedzą ten temat poruszą.
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpnia 2021, 08:08:31 wysłana przez Przeslaw »

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Sierpnia 2021, 09:36:31 »
W przypadku monet podziały są już ugruntowane i można je kreślić wokół osi emisji publiczny i prywatnych oraz fałszerstw na szkodę emitenta i na szkodę kolekcjonerów. Tematy te są już omówione i chciał bym od nich uciec w tym wątku. Zastanawia mnie jednak, jakie jest Państwa zdanie dotyczące złomu numizmatycznego, w kontekście medali. Dlatego pozwalam sobie przedstawić moje szersze zdanie w tej sprawie i zaproponować w punktach kilka tematów do dyskusji.

Intuicyjnie wydaje mi się dość oczywiste, że za złom numizmatyczny nie uznał bym żadnego medalu wyemitowanego do końca XVIII wieku. W tym czasie technika nie była jeszcze tak rozwinięta, żeby zlecenie wykonania medali było powszechnie dostępne. Szczególnie w Polsce do końca XVIII wieku nakładcami byli wyłącznie królowie i zamożna szlachta. W konsekwencji nie umiem wskazać żadnego medalu z tego okresu, którego nie uznał bym za pamiątkę historyczną lub który z innego względu uznał bym za złom.

Nieco inaczej rozpoczyna się wiek XIX na ziemiach polskich. O ile nadal nakłady medali głownie zarezerwowane są dla państwa i zamożnej szlachty, to pojawiają się nowe zjawiska jakimi są:

1) Odbitki medali dla celów kolekcjonerskich W Polsce zjawisko to było obecne już pod koniec XVIII wieku. Nie wiem jak za granicą. Choć z oryginalnych lub poprawianych matryc, dziś uchodziły by za złom. Biorąc jednak pod uwagę podejście do problemu oryginałów na przełomie XVIII i XIX wieku, w moim odczuciu nie można ich uznać za złom.

2) fałszerstwa Józefa Majnerta Mam przez to na myśli medale przez niego wymyślone. Przy czym wydaje się nieistotne czy wymyślił je od podstaw, czy też dla jednej ze stron medalu dobrał oryginalną matrycę. Zakwalifikowanie tych wyrobów do kategorii złomu wydaje mi się dyskusyjne. Z jednej strony są to oczywiste fałszerstwa na szkodę kolekcjonerów. Z drugiej cała historia i działalność Józefa Majnerta mają już na tyle ugruntowane miejsce w historii polskiej numizmatyki, że medale te stanowią samodzielne świadectwo jego działalności. W konsekwencji nie mam w tej sprawie jednoznacznego zdania.

W drugiej połowie wieku upowszechniają się możliwości techniczne i zdecydowanie zwiększa się ilość znanych nam obiektów, które można łączyć z medalierstwem. Pojawiają się przede wszystkim liczne emisje prywatne. Były one obecne już w pierwszej połowie XIX wieku, ale w drugiej zdecydowanie dominują. Zazwyczaj nie traktujemy ich jako złom numizmatyczny, choć głownie wynika to z faktu, że powstały w XIX wieku. W konsekwencji uważam, że pojawia się ważne do rozstrzygnięcia pytanie:

3) Czy ważniejszy jest czas powstania medalu, czy cel jego wybicia? Przez cel wybicia medalu rozumiem motywację nakładcy. Być może zabrzmi to skomplikowanie lub zbyt teoretycznie ale uważam, że cel (motywację do) wybicia medalu należy oceniać przez pryzmat funkcji medalu. Jeśli myślimy o medalu nagrodowym, wybitym w celu nagrodzenia kogoś, to medalu takiego nie uważam za złom. Podobnie nie uważam za złom medalu pamiątkowego, wybitego wyłącznie w celu upamiętnienia kogoś lub jakiegoś wydarzenia. Problem pojawia się kiedy funkcja rozmija się z celem. Czyli na przykład dodatkowy egzemplarz medalu nagrodowego wybity dla celów kolekcjonerskich. Szerszej dyskusji wymagać pewnie będą medale pamiątkowe emitowane wyłącznie w celach zarobkowych, jak na przykład działalność Kurantowskiego w Krakowie, czy środowisk Wielkiej Emigracji. Czy złomem będzie medal A L`Heroique Pologne wybity wyłącznie jako element zbiórki pieniędzy?

Dalsze pytanie przynosi XX wiek i całkowita łatwość techniczna w biciu i laniu medali. W szczególności rozważenia wymaga pytanie:

4) Czy jakość artystyczna medalu ma wpływ na zakwalifikowanie go do złomu numizmatycznego? Pytanie to odnoszę do całego szeregu fatalnych artystycznie i jakościowo medali okresu PRL. Niejednokrotnie upamiętniały różne banalne wydarzenia jak np. któryś zjazd mleczarzy województwa olsztyńskiego lub entą rocznicę powołania koła gospodyń wiejskich. Brzydkie, źle wykonane, ale jednak bardzo dobrze świadczące o swojej epoce.

5) Gdzie zostaje przekroczona granica medali stworzonych dla zaspokojenia potrzeby zbieractwa? Wydaje się, że do złomu należy zaliczyć medale emitowane po to aby zaspokoić potrzebę zbieractwa lub żerujące na ludzkich słabościach. Do grupy tej zaliczam serie dołączane go gazet lub serie wykonane wyłącznie dla zbierania serii. Zaliczam do nich także medale tworzone po to aby zaspokoić u kupujących potrzebę posiadania czegoś wyjątkowego (bo ograniczony nakład, bo pozłacane, bo emaliowane), wyzyskać sentyment do określonej postaci lub wydarzenia historycznego (bo Piłsudski, bo 100 lecie Polski) lub chytrość (bo zyska na wartości).

Być może Państwo sformułują kolejne problemy, które pozwolą nas zbliżyć do ustalenia kryteriów dzięki którym będziemy w stanie ocenić które medale są złomem, a które warto kolekcjonować. Zapraszam do dzielenia się opiniami.

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Sierpnia 2021, 10:04:43 »
Szanowny Panie,
Po co ustalać jakiekolwiek kryteria? Każdy zbiera to co mu się podoba. I naprawdę obojętne mi jest to, że Pan uznaje mój zbiór za złom! Pana kryteria są trochę mętne, tego się nie da usystematyzować. Jeżeli zaś Panu chodzi co możemy pokazywać na tym forum żeby nie uchodziło w Waszym mniemaniu za złom to co innego. Ale w medalach tak się nie da.

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Czy medale to też złom numizmatyczny?
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Sierpnia 2021, 10:21:32 »
Mam medale od których rozpoczęła się dyskusja, niestety nie wszystkie, ale daleki, bardzo daleki byłbym od formułowania tez że to złom numizmatyczny.
Rozumiem, co przyświecało ojcom założycielom tpzn. W głównej mierze walka z wszechobecnymi błyskotkami bitymi ku uciesze kolekcjonerów, którzy gardzą patyna a nie daj boże monetami emitowanymi za czasów królewskich. Bo to przecież brzydkie, niewyraźnie pisane, brudne.
Natomiast gdyby sztywno trzymać się tego co jest w statucie to jak należałoby interpretować 100 dukatów?
Wiem, że nic nie wiem

 

R E K L A M A
aukcja monet