Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:39:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ort Gdański  (Przeczytany 1172 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

satte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
  • Zainteresowania: Orty Bydgoskie
Ort Gdański
« dnia: 11 Września 2021, 21:23:58 »
Witam kolegów. Proszę o podpowiedz. Co myślicie o tym orcie...,fals czy oryginał.Pytam bo cos mi tu nie pasuje.
« Ostatnia zmiana: 11 Września 2021, 21:28:20 wysłana przez satte »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Ort Gdański
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Września 2021, 22:17:51 »
Witam. Proszę wstawić zdjęcia tak żeby były widoczne. Pliki, które Pan wstawił mi się nie otwierają.
Dodatkowo warto podać wagę monety.
Norbert

satte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
  • Zainteresowania: Orty Bydgoskie
Odp: Ort Gdański
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Września 2021, 07:41:57 »
Witam ponownie.Jakieś problemy z jpg.Poprawiam.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Ort Gdański
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Września 2021, 08:33:24 »
Tu ten sam stempel.
https://pl.ucoin.net/coin/poland-1-ort-1611/?cid=143405

Nie wiem, jak mógłby powstać taki nadlew na monecie ze stempla i być przepuszczony przez kontrolę.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

satte

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 24
  • Zainteresowania: Orty Bydgoskie
Odp: Ort Gdański
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Września 2021, 09:47:26 »
Dziękuję Cancan62 za link.Stempel ten sam ale czy moneta oby napewno oryginalna?Rant monety widoczny na awersie nie specjalnie mi się podoba a o "nadlewce " nie wspomnę.Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Ort Gdański
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Września 2021, 11:05:36 »
Przede wszystkim trzeba rozróżnić dwie sprawy. Pierwsza to kwestia oryginalności konkretnie tego egzemplarza. Druga to sprawa uszkodzeń stempla.
Jeśli chodzi o oryginalność to na podstawie tylko i wyłącznie takich zdjęć nie będę zgadywał czy ort jest prawdziwy czy może jest to falsyfikat. W tym przypadku sprawa jest prosta. Nie ma możliwości zobaczenia monety na żywo, nie ma lepszych zdjęć to nie brałbym pod uwagę zakupu.

Druga sprawa jest prostsza z tego względu, że na pomoc przychodzą archiwa zdjęć innych ortów. Nie prowadziłem dokładnej analizy, ale wydaje mi się, że rok 1611 jest dość specyficzny jeśli chodzi o ilość uszkodzonych stempli. Już kiedyś na forum była poruszana sprawa oryginalności orta z tego rocznika, który miał specyficznie pofalowaną blachę w górnej części rewersu. Tamten przykład jak i ten czy też inne pozwalają stwierdzić, że dopuszczano wytłaczanie monet uszkodzonym stemplem. Dlaczego? Prawdopodobnie nie było tak łatwo zatrzymać produkcję, dokonać zmiany czy naprawy jednego stempla. Lub zwyczajnie ze względów ekonomicznych nie opłacało się odstawiać do kąta całego walca, na którym tylko jeden stempel posiadał wadę.

Na zdjęciach przykłady podobnych rewersów. Jak widać uszkodzenie było postępujące.

 
138664_2b.jpgOrt Gdański
   
78809723.jpgOrt Gdański


Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Ort Gdański
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Września 2021, 12:55:26 »
To prawda, że jeśli te orty były tłoczone walcem, to ta teoria ma sens, jeśli jednak były tłoczone prasą kieszonkową (wahadłową), to już trudniej uzasadnić.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet