Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:08:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: półtorak 1622 jerzy wilchelm  (Przeczytany 2698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Września 2021, 22:50:02 »
Cytuj
No i skąd ta pewność ,że moneta została wybita w Królewcu?

Widzę, że dochodzimy do coraz lepszych pytań  ;)
Znawcy i badacze tego okresu przyjmują, że monety te były bite w Królewcu oraz jak wspomniałem prawdopodobnie pod koniec emisji też w niewielkiej ilości w Berlinie. Na potwierdzenie tych stwierdzeń autorzy katalogów skorowidzów itp, napewno dotarli od odpowiednich dokumentów.

Może Pan się teraz wykaże i udowodni, że tych monet nie bito jednak w Królewcu a Jerzy Wilhelm nie złożył hołdu lennego przed Zygmuntem III Wazą - świetny materiał na doktorat  ;) a co najmniej na dobrą książkę.

Jeszcze nie wynaleziono wehikułu czasu, żebym mógł cokolwiek udowodnić.Co do autorów katalogów ,czy rzeczywiście mieli dostęp do dokumentów z epoki, czy są to ich tylko domysły?.Proszę mi wybaczyć, ale po zagłębieniu się w mennctwie Augusta III jestem sceptykiem.Dlatego zadałem to pytanie.
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2021, 23:01:31 wysłana przez pablo77 »

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Września 2021, 22:54:26 »
O ile mi wiadomo Półtoraki (dreipolkery) zaczęto bić właśnie w Brandenburgi circa 1612.
Wporządku, tylko teraz schodzimy na zupełnie inny temat - temat nazewnictwa nominału do którego nie mam żadnych wątpliwości spokojnie można nazywać omawianą monetę zarówno półtorakiem jak i dreipolkerem.
Akurat nie chodziło mi o nazewnictwo nominału, tylko gdzie zaczeto bić owe monety.

I tutaj także Pana zmartwię - nie każda moneta nazywana w owych czasach przez lud dreipolkerem została wybita w Berlinie, Królewcu czy ogólnie mówiąc w Księstwie Prus i Brandenburgii.
Dreipolker to nazwa odmienna na półtoraka używana na zachodzie.
Dreipolkerami zwano i nadal zwie się także półtoraki np. te bite przez Szwedów w Elblągu
https://www.dema-coins.com/2021/05/dreipolker-coin-City-of-Elbing.html?m=1

na zachodzie nazywa się tak też nasze koronne półtoraki
https://www.catawiki.com/en/l/19923731-poland-dreipolker-2-coins-3-kreuzer-poltorak-koronny-1623-1624-bydgoszcz
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2021, 22:56:27 wysłana przez Tuk Tukat »
Janek

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Września 2021, 23:03:45 »
O ile mi wiadomo Półtoraki (dreipolkery) zaczęto bić właśnie w Brandenburgi circa 1612.
Wporządku, tylko teraz schodzimy na zupełnie inny temat - temat nazewnictwa nominału do którego nie mam żadnych wątpliwości spokojnie można nazywać omawianą monetę zarówno półtorakiem jak i dreipolkerem.
Akurat nie chodziło mi o nazewnictwo nominału, tylko gdzie zaczeto bić owe monety.

I tutaj także Pana zmartwię - nie każda moneta nazywana w owych czasach przez lud dreipolkerem została wybita w Berlinie, Królewcu czy ogólnie mówiąc w Księstwie Prus i Brandenburgii.
Dreipolker to nazwa odmienna na półtoraka używana na zachodzie.
Dreipolkerami zwano i nadal zwie się także półtoraki np. te bite przez Szwedów w Elblągu
https://www.dema-coins.com/2021/05/dreipolker-coin-City-of-Elbing.html?m=1

na zachodzie nazywa się tak też nasze koronne półtoraki
https://www.catawiki.com/en/l/19923731-poland-dreipolker-2-coins-3-kreuzer-poltorak-koronny-1623-1624-bydgoszcz

Tak ja to wiem ,ale od kiedy zaczęto bić ten nominał?

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Września 2021, 23:10:09 »
Pozwolę sobie zacytować A.Góreckiego autora katalogu ,,Póltoraki Wazów"

Cytuj
Półtoraki znane również jako dreipölcker jako moneta pojawiły się w roku 1614.
Najbardziej prawdopodobnym powodem powstania tego nominału jest unormowanie handlu pomiędzy Rzeczpospolitą a terenami niemieckimi.

Mowa tu oczywiście o póltorakach koronnych

Ps. Pierwsze rocznikowo półtoraki koronne  bito w mennicy koronnych mennicach w Krakowie i Bydgoszczy.

Wracając jeszcze do półtoraków Pruskich to przyjmuje się, że pierwsze z nich zostały wyemitowane za panowania Jana Zygmunta Hohenzollerna (tak władca ten złożył hołd lenny w 1611 r.  ;) ).
 Były wybijane w mennicy lennej w Drezdenku od 1612 roku.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mennica_w_Drezdenku
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2021, 23:44:43 wysłana przez Tuk Tukat »
Janek

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Września 2021, 23:32:27 »
Nie jestem specjalistą o tego nominału ale podobnao od 1612 w Brandenburgii
https://en.numista.com/catalogue/pieces126860.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82torak_(moneta)

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Września 2021, 23:36:55 »
Nie jestem specjalistą o tego nominału ale podobnao od 1612 w Brandenburgii
https://en.numista.com/catalogue/pieces126860.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82torak_(moneta)
Tak zgadza, się już edytowałem i wyjaśniłem to w poprzednim wpisie.
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2021, 23:43:55 wysłana przez Tuk Tukat »
Janek

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Września 2021, 23:57:51 »
Tak wiem  że Jerzy Wilhelm był lennikiem (dziękuje że Pan mnie oświecił),ale to nie jest meritum tego wątku.Takie nominały(1/24 talara) podobne stylistycznie  bito i wcześniej.
« Ostatnia zmiana: 19 Września 2021, 00:02:40 wysłana przez pablo77 »

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Września 2021, 00:09:06 »
Tak wiem  że Jerzy Wilhelm był lennikiem (dziękuje że Pan mnie oświecił),ale to nie jest meritum tego wątku.Takie nominały(1/24 talara) podobne stylistycznie  bito i w XV wieku.

Szanowny Panie,
jest już faktycznie późno może czas najwyższy położyć się spać niż dyskutować o wszystkim i o niczym.

Pisze Pan o stylistyce monet pochodnych i podobnych do póltoraka czyli wszelkie Apfelgroshen, Reichgroshen itp. podsyła Pan jako przykład stylistyki w linku monetę wówczas już niezależnych Prus i Brandenburgii z 1685 r. edit. (przed wstawieniem zdjęcia był link każdy się może ze zmęczenia po nocy pomylić także Pana rozumiem)
Jaki to ma związek z tematem przewodnim??
Może czas najwyższy założyć oddzielny wątek i dyskutować na temat genezy półtoraka. Coraz bardziej schodzimy na boczne tory od nazewnictwa państwa przez władców, roczniki mennice dochodzimy do stylistyki i wyglądu zamiast skupić się na meritum.

Dobrej nocy życzę i pozdrawiam
Janek

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Września 2021, 00:37:15 »
OK.Proszę tylko odpowiedzieć dlaczego moneta z wątku jest z Prus Królewskich i została wybita w Królewcu(czy ma jakies konkretne cechy?) Ja ,jako laik chciałbym się dokształcić.Dobrej nocy życzę.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Września 2021, 11:07:15 »
OK.Proszę tylko odpowiedzieć dlaczego moneta z wątku jest z Prus Królewskich i została wybita w Królewcu(czy ma jakies konkretne cechy?) Ja ,jako laik chciałbym się dokształcić.Dobrej nocy życzę.

Dzień dobry,

po pierwsze moneta z początku wątku to Prusy Książęce nie Królewskie!!!

Omawiany półtorak na początku wątku - półtorak Jerzego Wilhelma został wybity w mennicy w Królewcu gdyż w owym czasie była to jedyna oficjalna mennica na terenie całego państwa jakim władał J.W.

Czy omawiany półtorak ma jakieś konkretne cechy ,,Królewieckie" - tak posiada takowe cechy gdyż zbliżony krojem liter do Królewieckich emisji Jana Zygmunta Hohenzollerna z lat 1619-1620 może to świadczyć o tym, że stemple do tych monet wykonywali ci sami rytownicy z tej samej mennicy.

Niestety nie jestem w stanie Panu wskazać żadnych dokumentów dających dowód na emisję tych monet w Królewcu.
Uważam, że powinien Pan zaufać badaczom tego okresu i zgodzić się z ich tezą że omawiany półtorak był bity w mennicy w Królewcu. Wszystkie inne głębsze przemyślenia i analizy wymagają badań, dostępu do dokumentów itd - jest to naprawdę świetny temat na książkę pt. Mennica Królewiecka.

Uważam dyskusję za zakończoną i wyczerpaną.
 
Pozdrawiam serdecznie


Janek

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: półtorak 1622 jerzy wilchelm
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Września 2021, 19:40:11 »
Może tak korekta tytułu wątku, aż korci aby zaproponować "pułtorak 1622 Jeży Wilchelm"...  ::)
Pozdrawiam,
Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet