Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:39:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czyszczenie monet  (Przeczytany 2245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Czyszczenie monet
« dnia: 19 Września 2021, 07:45:19 »
Monet najlepiej w ogóle nie czyścić, ale jak już trzeba, to zobaczcie co i jak można bezpiecznie umyć.

Widząc ile o tym współcześnie napisano i pokazano, uznaliśmy że czas się wziąć za ten temat, aby obalić mity i przekłamania, które przynoszą więcej szkody niż pożytku i pokazać co można, a czego absolutnie nie.

Każdemu kto NIE ma doświadczenia w numizmatyce wydaje się, że monetę można łatwo wyczyścić i przywrócić jej pierwotny blask, ale tak nie jest. 

Na czyszczenie monet należy spojrzeć tak, jak na leczenie.

Z drobnego przeziębienia można się samemu wykurować, ale poważnej choroby nikt sam nie będzie próbował leczyć. Operacji chirurgicznych nie przeprowadza się po przeczytaniu przypadkowego artykułu, czy obejrzeniu filmu, a zwłok się nie da zreanimować.

Niestety w numizmatyce takie próby są ustawicznie podejmowane - z wielką brawurą i nieświadomością konsekwencji.

Zobaczcie więc co można zaliczyć do "drobnego przeziębienia" i jakie środki zastosować aby pomóc i nie zaszkodzić, a co uznać za "choroby", których leczenia absolutnie samemu nie należy nawet rozpoczynać.

Zapraszamy na film - premiera w niedzielę, 19 września, 18:00

Pozdrawiam - Damian

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Czyszczenie monet
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Września 2021, 20:10:14 »
Nad wyraz interesujący, praktyczny odcinek obfitujący w wiedzę merytoryczną. Bardzo dobrze omówił Pan wszystkie aspekty związane z czyszczeniem a szczególnie w tym przypadku myciem monet. Oceniając sam efekt to moim zdaniem niektóre z monet zaprezentowanych w filmie nie wymagały mycia i lepiej prezentowały się przed niż po umyciu - choć jak dobrze się domyślam taki był cel filmu, by pokazać, że nie wszystko mennicze co się świeci  ;).
 
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Czyszczenie monet
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Września 2021, 11:21:05 »
Ja przepraszam, ale w ogóle mnie nie przekonuje wyszukiwanie różnic między "myciem" a "czyszczeniem".
Dla mnie wszystko co usuwa brud, osady i naloty jest jakąś formą czyszczenia. Jedynie woda i chemikalia nie reagujące w żaden sposób z metalem (jak np. alkohol) czy jego związkami na powierzchni monety byłbym skłonny nazwać płukaniem, lub myciem.
Czyszczenie może być chemiczne, mechaniczne i ...inne(?). Nic innego nie przychodzi mi chwilowo na myśl.
To co pokazał Pan Damian to czyszczenie chemiczne i mechaniczne. Dopiero sposób użycia różnych środków, czy to chemicznych, czy mechanicznych definiuje czyszczenie właściwe i niewłaściwe - szkodliwe.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Czyszczenie monet
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Września 2021, 14:20:14 »
Szlachetna patyna znikła, cel reklama środków chemicznych do czyszczenia monet  :(

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Czyszczenie monet
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Września 2021, 14:26:34 »
Szlachetna patyna znikła, cel reklama środków chemicznych do czyszczenia monet  :(

Poważnie uważa Pan, że celem GNDM jest reklama środków do czyszczenia monet?  :D :D :D

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Czyszczenie monet
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Września 2021, 14:54:00 »
Szlachetna patyna znikła, cel reklama środków chemicznych do czyszczenia monet  :(

Nie zgodzę się, po pierwsze Pan Damian wielokrotnie podkreślał, że nie jest to reklama. Po drugie końcowe efekty  nie były według mnie w w każdym z przypadków zadowalające. Monety zostały umyte z patyny, czasem z nalotu innych tlenków co podkreśliło wszystkie mikroryski i większe zarysowania. Moim zdaniem to celowy zabieg by pokazać dlaczego nie zawsze warto czyścić monet oraz, że czyszczenie nie poprawia stanu zachowania.
Oczywiście można próbować przywrócić tym umytym monetom naturalną szlachetną patynę jednak to przedsięwzięcie wymaga większych umiejętności, trochę większych środków finansowych niż płyn za niecałe 7 zł i wiele naprawdę, wiele cierpliwości.

Janek

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Czyszczenie monet
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Września 2021, 18:37:15 »
Kiedyś doradzałem jak czyścić. Już tego nie robię, bo:
-ludzie czytają, ale nie rozumieją tego co czytają
-ludzie słyszą, ale nie rozumieją tego co słyszą.
Jak pisałem, ze argentum jest do monet z dobrego srebra lub do srebra wysokiej próby, to nie rozumieli, bo srebro to srebro. Jak pisałem o płukaniu pod kontrolą, to sprawdzali następnego dnia i wrzask był, że srebro zniknęło i miedź wylazła, a brud usuwali igłą. Dałem sobie spokój. To jest materiał dla takich ludzi. Nie chodziło o pokazanie pięknie umytej monety,a o metodę. Ile moczyć, jak usuwać brud, jak opłukać, jak wysuszyć. Tyle.
Jestem przekonany, że ostrzeżeń nikt nie posłucha i te denarki, półgrosze, grosze, półtoraki już w argentum się moczą.
Inteligentni zobaczyli metodę czyszczenia, reszta zobaczyła reklamę. Nic się na to nie poradzi. Już nauka udowodniła, ze poziom inteligencji spada
https://www.focus.pl/artykul/spada-iq-ludzkosci-to-bardzo-niepokojace-180613122741
Pozdrawiam. zdzicho

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Czyszczenie monet
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Września 2021, 19:53:03 »
Ja słyszałem o takiej teorii, co prawda żartobliwej, że ilość inteligencji na świecie jest stała, za to liczba osób ciagle rośnie.

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Czyszczenie monet
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Września 2021, 19:06:14 »

Inteligentni zobaczyli metodę czyszczenia, reszta zobaczyła reklamę. Nic się na to nie poradzi. Już nauka udowodniła, ze poziom inteligencji spada
https://www.focus.pl/artykul/spada-iq-ludzkosci-to-bardzo-niepokojace-180613122741

Kiedyś kupując piekarnik miał Pan w instrukcji napisane jak ustawić temperaturę, czas , rodzaj pieczenia , teraz instrukcja zaczyna się od rysunku, albo od ostrzeżenia -nie używać piekarnika i jednocześnie nie wkładać tam głowy albo nie trzymać dziecka ... To samo z żelazkiem, nie przykładać do twarzy gdy gorące. Instynkty samozachowawcze znikają i inteligencja również ...
« Ostatnia zmiana: 22 Września 2021, 21:02:54 wysłana przez Rudobrody »

 

R E K L A M A
aukcja monet