Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:46:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie  (Przeczytany 1845 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hajmdal

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« dnia: 12 Grudnia 2021, 17:21:52 »
Cześć, po przeszukaniu wielu wątków nie natrafiłem bezpośrednio na odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Wiele osób pisze o kapslach Quadrum natomiast mnie interesują zwykle okrągłe. Obecnie mam monety w klaserach i bardzo chcę się ich pozbyć. Docelowo mam zamiar sam wykonać paletki, w których wyfrezuję otwory pod kapsle. W związku z tym mam kilka pytań.
1. Czy jest istotne jakiej firmy kapsle kupię? Quadrum 10 sztuk kosztują około 20+/30+ (za 10 sztuk zależnie od rozmiaru), kapsle Leuchtturm okrągłe widziałem za około 15zl natomiast zwykle na allegro po około 5zl (https://allegro.pl/oferta/kapsle-na-monety-26-mm-10-szt-10083304798). Czy jest w nich duża różnica w jakości proporcjonalna do ceny? Czy te najtańsze mogą mieć jakieś negatywny pływ na monety? Chciałem nadmienić, że spora część moich zbiorów to monety prl, które nie są bardzo cenne ale chciałabym je zachować w dobrym stanie. Czy kapsle mogą wywołać efekt zemsty Honeckera?
2. Z jakiego konkretnie materiału powinny być wykonane?
3. Czy jakieś negatywne efekty mogą one prowadzić na przestrzeni 20/30/40 lat? Czy najzwyklejsze kapsle chronią/ograniczają negatywny wpływ czynników zewnętrznych?
4. Czy ktoś z Państwa wykonywał samodzielnie paletki/szuflady/meble na przechowywanie monet? Jakie drewno zastosować? Czy należy je jakoś (drewno) zabezpieczyć? Lakier? Czy może mieć wpływ na monety? Czy są jakieś pozycję literaturowe, filmy, fora związane z taką tematyką?
5. Czy strona ucoin jest dobra metodą katologowania zbiorów? Czy są jakieś lepsze strony/aplikacje? Zacząłem tworzyć katalogi w excelu, ale to bardzo czasochłonne. Obawiam się, że stroną albo aplikacja może zostać zamknięta, chociaż nie wiem czy jest to aż tak wysoce prawdopodobne.
6. Czym oczyścić monety z potu/tłuszczu po "wymacaniu" ich przez osoby trzecie? Czy w ogóle to robić? Czy monety z klaserów wyczyścić jakoś przed umieszczeniem w kapslu? Generalnie wiem, że czyszczeniem można zrobić więcej złego nic dobrego ale nie wiem czy jakoś je z tych klaserów i "macania zainteresowanych znajomych" oczyścić.
7. Mam kilka monet mocno zabrudzonych, które znalazłem w ziemi, starej pralce/suszarce. Jak je oczyścić? Przykład na zdjęciu. Gdzie szukać informacji w tym temacie? Generalnie wiem, że czyszczeniem można zrobić więcej złego nic dobrego ale te monety mam całkiem "zabrudzone".
8. Czy są strony do klaserów które można zastosować? Trochę obawiam się zemsty Honeckera, chociaż nie widzę jeszcze nic po monetach i z mojej strony są ok, ale nie chcę ryzykować.

Z góry dzięki za pomoc i proszę o wyrozumiałość, mam trochę monet 2zl NG, 5zl okolicznościowe, srebro, prl, zagraniczne i do tej pory po prostu zbierałem, ale odłożyłem trochę i chcę to wszystko ogarnąć. Niestety zasoby moje nie są nieograniczone i zastanawiam się jaki sposób będzie najlepszy i optymalny finansowo (mam sporo monet ilościowo) i zastanawiam się czy tańsze kapsle będą dobre czy lepiej rozbić ten proces na dłuższy okres i zastosować droższe kapsle. Holdery mnie nie interesują a inne formy raczej pochłoną większy budżet. Zapoznałem się z materiałami GNDM na YouTube i generalnie kapsle były ok, ale nic nie było powiedziane na temat zwykłych kapsli i polecanych firm.

Ps. Pisząc zwykłe kapsle mam na myśli np. te z linku na Allegro z pytania 1.
IMG_20211212_172127.jpgKapsle, ucoin/app, czyszczenie

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Grudnia 2021, 17:30:30 »
Kapsle nie mają dodanych plastyfikatorów więc raczej nic nie grozi monetom.

Co do katalogowania to bardzo żałuję, że nie potrafię uruchomić na komputerze programu Kolekcja monet z androida. Dla mnie to na ten moment najlepszy program katalogujący.

Jeśli chce Pan usunąć tłuszcz - to zwykły aceton czy nawet spirytus wystarczy. Aceton lepszy bo jego resztki same odparują.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Grudnia 2021, 17:53:05 »
Cześć, po przeszukaniu wielu wątków nie natrafiłem bezpośrednio na odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Wiele osób pisze o kapslach Quadrum natomiast mnie interesują zwykle okrągłe. Obecnie mam monety w klaserach i bardzo chcę się ich pozbyć. Docelowo mam zamiar sam wykonać paletki, w których wyfrezuję otwory pod kapsle. W związku z tym mam kilka pytań.
1. Czy jest istotne jakiej firmy kapsle kupię? Quadrum 10 sztuk kosztują około 20+/30+ (za 10 sztuk zależnie od rozmiaru), kapsle Leuchtturm okrągłe widziałem za około 15zl natomiast zwykle na allegro po około 5zl (https://allegro.pl/oferta/kapsle-na-monety-26-mm-10-szt-10083304798). Czy jest w nich duża różnica w jakości proporcjonalna do ceny? Czy te najtańsze mogą mieć jakieś negatywny pływ na monety? Chciałem nadmienić, że spora część moich zbiorów to monety prl, które nie są bardzo cenne ale chciałabym je zachować w dobrym stanie. Czy kapsle mogą wywołać efekt zemsty Honeckera?
Mysle, ze moze byc istotne, ale nie ma chyba wieloletniego doswiadczenia w uzyciu ich. Jesli idzie o Leuchtturma, to chyba mozna polegac na ich jakosci. Mam wiele kapsli Kolekcjonera i jak na razie nie zauwazylem zadnych problemow. Lubie je z powodu mniejszej srednicy zewnetrznej niz Leuchtturm.
Cytuj
2. Z jakiego konkretnie materiału powinny być wykonane?
Najwazniejsze, zeby unikac jak zarazy PCW (PVC), bo to substancje w nich zawarte niszczyly miedz.
Cytuj
3. Czy jakieś negatywne efekty mogą one prowadzić na przestrzeni 20/30/40 lat? Czy najzwyklejsze kapsle chronią/ograniczają negatywny wpływ czynników zewnętrznych?
Jest taka seria Leuchtturm/Lighthouse QUADRUM INTERCEPT, ktora podobno chroni przed sniedzeniem. NIe probowalem, ale sadze, ze moga byc dobre do srebra.
Cytuj
4. Czy ktoś z Państwa wykonywał samodzielnie paletki/szuflady/meble na przechowywanie monet? Jakie drewno zastosować? Czy należy je jakoś (drewno) zabezpieczyć? Lakier? Czy może mieć wpływ na monety? Czy są jakieś pozycję literaturowe, filmy, fora związane z taką tematyką?
Trudne pytanie: drewno moze wydzielac substancje reagujace z monetami. Podobno debina ma garbniki, ktore nadaja monetom patyne "gabinetowa". Czy warto specjalnie poddawac monety takim atmosferom? Osobiscie jestem sceptykiem. Jesli idzie o lakiery do pokrycia drewna, to radzilbym dokonac analizy jakie substancje wydzielaja sie podczas wysychani a i potem. Jesli sa to opary kwasow, trzymac sie z daleka.
Cytuj
5. Czy strona ucoin jest dobra metodą katologowania zbiorów? Czy są jakieś lepsze strony/aplikacje? Zacząłem tworzyć katalogi w excelu, ale to bardzo czasochłonne. Obawiam się, że stroną albo aplikacja może zostać zamknięta, chociaż nie wiem czy jest to aż tak wysoce prawdopodobne.
Nie uzywalem i nie bede uzywal. Cudze strony nie sa wieczne, wole swoj program w Accesie.
Cytuj
6. Czym oczyścić monety z potu/tłuszczu po "wymacaniu" ich przez osoby trzecie? Czy w ogóle to robić? Czy monety z klaserów wyczyścić jakoś przed umieszczeniem w kapslu? Generalnie wiem, że czyszczeniem można zrobić więcej złego nic dobrego ale nie wiem czy jakoś je z tych klaserów i "macania zainteresowanych znajomych" oczyścić.
Mozna acetonem, jak pisal Kolega. Osobiscie uzywam czystego spirytusu, conajmniej 75%.
Cytuj
7. Mam kilka monet mocno zabrudzonych, które znalazłem w ziemi, starej pralce/suszarce. Jak je oczyścić? Przykład na zdjęciu. Gdzie szukać informacji w tym temacie? Generalnie wiem, że czyszczeniem można zrobić więcej złego nic dobrego ale te monety mam całkiem "zabrudzone".
Przede wszystkim nalezy dokladnie zidentyfikowac material. Potem szukac sposobu usuniecia zlogow. Sposob ten zalezy od grubosci zlogow i materialu z ktorego powstaly. Kazda monete mozna wstepnie zanurzyc w wodzie destylowaniej, zeby te zlogi zmiekczyc a potem zobaczyc co dalej. Czyszczenie monet to trudna sztuka i wymaga doswiadczenia. W przeciwnym razie mozna monete zniszczyc.
Prosze przewertowac nasze Forum. Powinny sie tam znalezc rozne pomysly na czyszczenie. Prosze tez zadawac konkretne pytania z dobrymi, ostrymi zdjeciami. Ktos moze doradzic.
Cytuj
8. Czy są strony do klaserów które można zastosować? Trochę obawiam się zemsty Honeckera, chociaż nie widzę jeszcze nic po monetach i z mojej strony są ok, ale nie chcę ryzykować.
Nie uzywam w tej chwili, ale wspolczesne produkty nie maja juz tych substancji, ktore byly w zemscie Honeckera.
Cytuj
Z góry dzięki za pomoc i proszę o wyrozumiałość, mam trochę monet 2zl NG, 5zl okolicznościowe, srebro, prl, zagraniczne i do tej pory po prostu zbierałem, ale odłożyłem trochę i chcę to wszystko ogarnąć. Niestety zasoby moje nie są nieograniczone i zastanawiam się jaki sposób będzie najlepszy i optymalny finansowo (mam sporo monet ilościowo) i zastanawiam się czy tańsze kapsle będą dobre czy lepiej rozbić ten proces na dłuższy okres i zastosować droższe kapsle. Holdery mnie nie interesują a inne formy raczej pochłoną większy budżet. Zapoznałem się z materiałami GNDM na YouTube i generalnie kapsle były ok, ale nic nie było powiedziane na temat zwykłych kapsli i polecanych firm.

Ps. Pisząc zwykłe kapsle mam na myśli np. te z linku na Allegro z pytania 1.
IMG_20211212_172127.jpgKapsle, ucoin/app, czyszczenie

Kapsle tez nie są tanie, ale osobiście najbardziej mi odpowiadaja do przechowywania w kombinacji z paletami i szufladkami MD. GNDM może nie chciec propagowac określonych firm z powodow rekojmii.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2021, 03:26:51 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Hajmdal

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Grudnia 2021, 18:24:04 »
Dziękuję Państwu za szybką, rzeczową i obszerna odpowiedź  :)
Cytuj
Mysle, ze moze byc istotne, ale nie ma chyba wieloletniego doswiadczenia w uzyciu ich. Jesli idzie o Leuchtturma, to chyba mozna polegac na ich jakosci. Mam wiele kapsli Kolekcjonera i jak na razie nie zauwazylem zadnych problemow. Lubie je z powodu mniejszej srednicy zewnetrznej niz Leuchtturm.
Jakie kapsle ma Pan na myśli pisząc "kapsle Kolekcjonera"? Czy to te z linku? Jeżeli nie, czy mogę prosić o link do przykładu?

Kocio11

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Grudnia 2021, 21:18:54 »
Niema różnicy większość wykonana z tego samego lub podobnego materiału, zamów kilka i sprawdź jakość wykonania i szczelność, trafiają się tańsze co same się otwierają. Co do drewna też nie ma różnicy jakie i czym pomalujesz o ile kapsel jest szczelny to monecie nic się nie stanie.

Co do ostatniego, piszesz o stronach na kapsle ? tak leuchtturm takowe posiada https://www.leuchtturm.de/kunststoffhuellen-encap.html karty pasują do okładek Grande lub zwykłych segregatorów biurowych A4

Musisz przekalkulować i przeliczyć :)
Akcesoria numizmatyczne, banknoty www.cndukat.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Grudnia 2021, 03:22:07 »
Dziękuję Państwu za szybką, rzeczową i obszerna odpowiedź  :)
Cytuj
Mysle, ze moze byc istotne, ale nie ma chyba wieloletniego doswiadczenia w uzyciu ich. Jesli idzie o Leuchtturma, to chyba mozna polegac na ich jakosci. Mam wiele kapsli Kolekcjonera i jak na razie nie zauwazylem zadnych problemow. Lubie je z powodu mniejszej srednicy zewnetrznej niz Leuchtturm.
Jakie kapsle ma Pan na myśli pisząc "kapsle Kolekcjonera"? Czy to te z linku? Jeżeli nie, czy mogę prosić o link do przykładu?

Kapsle firmy Kolekcjoner
https://allegro.pl/oferta/kapsle-do-monet-33-mm-pakiet-10sztuk-kolekcjoner-5613295256

Co do ostatniego, piszesz o stronach na kapsle ? tak leuchtturm takowe posiada https://www.leuchtturm.de/kunststoffhuellen-encap.html karty pasują do okładek Grande lub zwykłych segregatorów biurowych A4

Wydaje mi się, ze takie strony nie maja większego sensu. Nie wiem jak dobrze kapsle są umocowane i dodatkowo chyba zmuszają do używania zawsze kapsli tej samej firmy. Wciąż wybrałbym szufladki lub tacki/palety.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2021, 03:26:15 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Hajmdal

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Grudnia 2021, 22:57:51 »
Dziękuję wszystkim za pomoc  :)

Zauważyłem, że firma kolekcjoner i leuchtturm wykonuje swoje kapsle z akrylu. Przeszukiwałem Internet i natrafiłem na kapsle firmy Cezar i zgodnie z tym co piszą także wykonują je z akrylu. Czy miał ktoś z Was z tą firmą do czynienia? Poniżej przesyłam przykład z Allegro.

https://allegro.pl/oferta/kapsle-na-monety-5-zl-i-inne-do-24-mm-10-sztuk-6133947758

Hajmdal

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudnia 2021, 00:06:33 »
Dzięki za informacje. Mam jeszcze pytanie odnośnie czyszczenia. Jak przecieracie acetonem/spirytusem? Na jakąś ściereczkę/wacik? Suszycie/przecieracie monety po czyszczeniu?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kapsle, ucoin/app, czyszczenie
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Grudnia 2021, 00:46:50 »
Nasączony wacik, bez patyka i nie przecierać, tylko lekko uderzać.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet