Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:53:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynka krakowska 1661 interpunkcja  (Przeczytany 898 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Boratynka krakowska 1661 interpunkcja
« dnia: 21 Września 2021, 22:52:35 »
Zainteresowała mnie bardzo boratynka z roku 1661 z rzymską cyfrą I sprawdzając na forum i oczywiście katalog autorstwa Pana C.W nie znalazłem takiej interpunkcji otoku 1661 .kropka za datą nie nad koroną orła i do tego tak blisko przy cyfrze I głowa orła a dokładniej przy dziobie orła czyżby nienot ?
« Ostatnia zmiana: 22 Września 2021, 10:35:29 wysłana przez Lord_S »

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Boratynka krakowska 1661 interpunkcja
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Września 2021, 23:08:43 »
Spotykałem się kiedyś z tym wariantem ułożenia interpunkcji w REG-NI POL 166I, ale nie wydał mi się wtedy wart odnotowania. Myślę, że w uzupełnionej wersji katalogu można go włączyć jako wariant interpunkcji. Ciekawe jest również ułożenie samego napisu w końcówce daty względem Orła. Proszę o duże zdjęcie na PW.

Przy okazji nadmieniam, że optuję również za scaleniem Orła I-a z I podstawową, ponieważ wykryłem jeszcze klika kombinacji małego ogona, z szerszą korona i szerszą tarczą, a to już może wprowadzić dalsze zamieszanie. Zostanie tylko odmiana I-b jako wyróżniająca się 8-ma piórami i wąską tarcza, której identyfikacja nie nastręcza trudności.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynka krakowska 1661 interpunkcja
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Września 2021, 08:46:18 »
Mam taką hipotezę, że kropka przed datą, a nie nad koroną była epizodem związanym z wprowadzaniem na monety wizerunku wysmukłego orła / I-a/. Jak mówią monety ostatecznie zaniechano tego pomysłu i kropka znajduje się nad wszystkimi wariantami orła
 
kropka1.jpgBoratynka krakowska 1661 interpunkcja


Wydaje się, że ten wariant interpunkcyjny jest bardzo rzadki. Od kiedy zbieram boratynki, to drugi egzemplarz jaki widzę i chyba z jednego stempla/ zdjęcie tragiczne/.
« Ostatnia zmiana: 22 Września 2021, 08:58:28 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Boratynka krakowska 1661 interpunkcja
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Września 2021, 08:52:48 »
Mogło tak być - to by dobrze tłumaczyło skąd zamieszanie w Orłach i ułożeniu kropek wokół nich.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynka krakowska 1661 interpunkcja
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Września 2021, 09:03:55 »
Przy okazji nadmieniam, że optuję również za scaleniem Orła I-a z I podstawową, ponieważ wykryłem jeszcze klika kombinacji małego ogona, z szerszą korona i szerszą tarczą, a to już może wprowadzić dalsze zamieszanie. Zostanie tylko odmiana I-b jako wyróżniająca się 8-ma piórami i wąską tarcza, której identyfikacja nie nastręcza trudności.

Jestem za :) Każde uproszczenie katalogu przyczyni się do jego przejrzystości. Bardziej zaawansowani kolekcjonerzy i tak będą tropić i wyróżniać na swój użytek różnice w detalach.
Pozdrawiam. zdzicho

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Boratynka krakowska 1661 interpunkcja
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Września 2021, 20:34:18 »
Chyba napis otokowy i interpunkcja to najłatwiejszy sposób identyfikacji chociaż można mieć wątpliwości czy słuszny. Dla przykładu boratynka z trzema zerami w otoku (zera jak w roczniku)

 

R E K L A M A
aukcja monet