Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:40:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 15 GDNM - kwartnik wielkopolski RRR!  (Przeczytany 1336 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
15 GDNM - kwartnik wielkopolski RRR!
« dnia: 23 Września 2021, 08:26:00 »
Witam!
wśród bardzo dobrego średniowiecza ukryła się prawdziwa perełka: kwartnik z głową Maura i lwem czeskim na awersie, wybity w Wielkopolsce (Poznań?), przypisany Wacławowi II (szczegóły w opisie aukcyjnym): https://onebid.pl/pl/monety-waclaw-ii-1300-05-kwartnik-wielkopolska-b-rzadki/994581
Warto na niego zwrócić uwagę, ponieważ jest to pierwsze notowanie aukcyjne tej odmiany. Jedyny egzemplarz w sprzedaży, bardzo podobny, pojawił się jesienią 2020r na aukcji PDA: https://onebid.pl/pl/monety-waclaw-ii-1300-1305-kwartnik-wielkopolska-av-glowa-saracena-rv-lew-czeski-rrr/691880

Podobny, ale nie taki sam... Różnice widać na rewersie: przy głowie Maura egz. GDNM ma jedną kulę, egz. PDA miał dwie; w otoku GNDM ma pierścienie, a w PDA były kule. Awers obu monet, mimo niedobicia, wygląda na ten sam.

Według mnie warto zwrócić uwagę na tą monetę - jest bardzo rzadka, a cena wywoławcza atrakcyjna.

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: 15 GDNM - kwartnik wielkopolski RRR!
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Października 2021, 09:16:26 »
Uff, pierwszy dzień z przytupem! Średniowiecze (i nie tylko) wg mnie osiągnęło wysokie ceny, kilka sufitów pękło  ;)
Z lekkim niepokojem czekam na kolejne dni  ;)

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: 15 GDNM - kwartnik wielkopolski RRR!
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Października 2021, 09:46:08 »
Po zamknięciu katalogu myślałem, że Organizator przesadził z ceną wyjściową, ale to co się działo przy tej pozycji... https://onebid.pl/pl/monety-wielkopolska-przemysl-i-i-boleslaw-pobozny-denar-brakteatowy-gniezno-piekny/942093 , cena szalona, ale z drugiej strony, jak tu się nie zakochać. ;)
Za to kwartnik z początku wątku poszedł za, jak sądzę, uczciwą cenę.
Pozdrawiam,
Paweł

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: 15 GDNM - kwartnik wielkopolski RRR!
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Października 2021, 11:01:47 »
Tak, wg mnie kwartnik poszedł za "normalną", a nawet niską cenę w porównaniu cena/rzadkość. I w porównaniu z innymi cenami  ;)
Gratuluję nabywcy świetnego zakupu naprawdę rzadkiej odmiany z pierścieniami w otoku!

Waldek

Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: 15 GDNM - kwartnik wielkopolski RRR!
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Października 2021, 19:16:05 »
Jak wrażenia? ;D
Warto zajrzeć w archiwum serwisu Onebid i porównać ceny brakteatów szerokich z dzisiejszej licytacji z tymi z czerwcowej aukcji GNDM. Brak słów. Myślę jednak, że "zwycięzcą" tej odsłony oferty GNDM jest ten halerzyk świdnicki: https://onebid.pl/pl/monety-slask-ks-swidnickie-brakteat-swidnica-xv-w-glowa-dzika/961579 - "To jest kura, panie generale!" ;)
Pozdrawiam,
Paweł

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: 15 GDNM - kwartnik wielkopolski RRR!
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Października 2021, 20:41:26 »
Jeśli o mnie chodzi to wrażenia... mocne  :). A cena halerza to już w ogóle jakaś abstrakcja  ;). Najwidoczniej uroda monet jest obecnie wyżej w rankingu niż jej rzadkość. Tzn. ceny ładnych monet zawsze były wyższe, ale teraz to już prawie przepaść  ;D.

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

 

R E K L A M A
aukcja monet