Aktualności:

• 24 Październik 2021, 12:00:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: blędy cięcia banknotow prl  (Przeczytany 409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kubanieps

• Nowy użytkownik
  • *
blędy cięcia banknotow prl
« dnia: 03 Październik 2021, 22:23:02 »
Witam serdecznie. Mam pytanie: czy spotkal się ktoś z blędem cięcia banknotow prl? Mam kilka banknotów 500zl (T.  Kościuszki), ktore są krzywo obcięte. Dodatkowo są one w stanie całkowicie idealnym. Czyvorientuje się ktoś jaka może być ich wartosc? Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam, Jakub

modsog

• Gaduła
    • Blog o półtorakach
Odp: blędy cięcia banknotow prl
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Październik 2021, 22:48:37 »
Witamy. Spotkałem się ale tylko jako widz filmików firmy GNDM, która takowe oferowała w sprzedaży (filmiki były poglądowo-dydaktyczne i zachęcam do poszukania na ich na YT). Na pewno dla kolekcjonera takie banknoty są warte więcej i to o wiele. Jak wiele? Wyjaśnić może to tylko licytacja i też nie warto zbytnio ekscytować się np. ostatnim notowaniem rzędu (cena zupełnie przypadkowa i abstrakcyjna): 1000 złotych bo tego typu błędy są stosunkowo rzadkie i przyciągają "specyficzną" klientelę. To, że raz sprzedął się za tyle nie znaczy, że na następnej aukcji może pójśc za tyle samo. Może (znów randomowe kwoty) za 200 a może i za 5000 zł. 
Konkludując: tu nie wyceniamy (tym bardziej bez zdjęć) i polecam poszukać wśród filmików GNDM (Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak) bo oni kiedyś o ile pamięć mnie nie muli oferowali źle wycięte banknoty. Więc można znaleźć ich archiwalne aukcje.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Październik 2021, 20:59:57 »
Oczywiście wszystko zależy od tego jak poważna jest ta wada cięcia, czy istnieje możliwość, że jest to tylko obcięty banknot, ergo może być umyślnym uszkodzeniem, by sztucznie podbić cenę.
Kwestia wartości musi być oceniona przez specjalistę, lub amatora.
Przydałyby się zdjęcia.

Kubanieps

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Październik 2021, 12:42:04 »
Witam serdecznie i dziękuję za informacje. Przesyłam zdjęcie banknotów. Pozdrawiam, Jakub

Kubanieps

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Październik 2021, 12:48:35 »
Przepraszam, że zawracam głowe, ale pierwszy raz pisze na forum i nie wiem czy mogę sie jeszcze dopytać o poniższe Banknoty. Co o nich myślicie?

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Październik 2021, 14:37:37 »
Witam serdecznie i dziękuję za informacje. Przesyłam zdjęcie banknotów. Pozdrawiam, Jakub

Przy mojej ograniczonej wiedzy o banknotach wydaje mi się, że w tego typu różnicach szerokości marginesu istnieją zapewne normy, więc może różnice są w granicach norm.
Gdyby cięcie związane było dodatkowo z zagięciem, wtedy byłoby oczywiste i poszukiwane.

R E K L A M A
aukcja monet