Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:17:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak Poznań 1590 ARG ARG ??  (Przeczytany 1019 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DSPommern

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: Podwójne szelągi, drobne monety pomorskie
Trojak Poznań 1590 ARG ARG ??
« dnia: 13 Października 2021, 20:43:17 »
Dobry wieczór. do moich rąk trafił taki oto trojak. Nie znalazłem nigdzie takiego, dlatego też postanowiłem go przedstawić tutaj. Poproszę o opinię. Pozdrawiam serdecznie
Podwójny szeląg to nie dwa szelągi ;)

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojak Poznań 1590 ARG ARG ??
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Października 2021, 20:58:40 »
Pozdrawiam,
Paweł

DSPommern

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: Podwójne szelągi, drobne monety pomorskie
Odp: Trojak Poznań 1590 ARG ARG ??
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Października 2021, 21:25:40 »
Dziękuję ;) To według katalogu Pana Igera R4. Tylko R4 czy aż R4 ?? Czy posiada ktoś jakieś notowania ?
Podwójny szeląg to nie dwa szelągi ;)

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojak Poznań 1590 ARG ARG ??
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Października 2021, 22:02:43 »
Brak notowań na OneBid i w WCNie, ale to Pan pewnie sprawdził sam. Co do cyferek, z jednej strony, Tadeusz Iger nie dołączał do zboru, zdaje się, monet w stanach obiegowych, więc to R4 może znaczyć, że znał inne egzemplarze (albo za słabe do dołączenia do zboru, albo, z różnych powodów, nieosiągalne), z drugiej strony, to tylko błąd napisowy, fajny, ciekawy, i na pewno godny uwagi (pomylony, do tego zdublowany, cały skrócony wyraz), jednak tylko błąd.
Kolega Cancan siedzi mocno w temacie błędów na trojakach, warto poczekać na jego opinię.
Ode mnie dodam - gratulacje! Świetna moneta, a to czy to R4 czy R6... ostatecznie bez znaczenia. :)
Pozdrawiam,
Paweł

DSPommern

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: Podwójne szelągi, drobne monety pomorskie
Odp: Trojak Poznań 1590 ARG ARG ??
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Października 2021, 22:52:43 »
To prawda. Starałem się odszukać podobny egzemplarz do tego jednak bez skutku. Różne serwisy, różni ludzie, różnie wpisują  tytuły aukcji. Jak wpisałem w wyszukiwarkę -Trojak Poznań 1590 : to zrozumiałem, że nie będzie łatwo ;) Mam nadzieję, że ktoś z forum posiada taką monetę do porównania oprócz tej katalogowej.
 
Natomiast taki błędny stempel istniał, bił monety i teraz wiem, że Pan Iger go wyróżnił jako R4 ;) Co mnie bardzo cieszy. A jeszcze bardziej póki co, brak jego notowań.
Zbierając od dłuższego czasu zupełnie inny temat, zauważyłem, że nie można zgodzić się ze wszystkimi stopniami rzadkości jakimi posługują się twórcy katalogów do opisów monet. Mam np kilka monet R3, ale za nic nie mogę znaleźć czy kupić innej mi brakującej monety np w stopniu R, której de facto powinno być dużo więcej.

W przyszłym tygodniu moneta przyjedzie. Zrobię zdjęcia w innym świetle i dołączę je do tematu.
Dziękuję Panu bardzo za poświęcony czas i ważną dla mnie Pańską opinię. Wszystkiego dobrego.

Podwójny szeląg to nie dwa szelągi ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak Poznań 1590 ARG ARG ??
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Października 2021, 14:42:47 »
Gratuluję nabytku!
Nie wiem czemu, ale lubię takie smaczki.
Monety z błędami są świadectwem techniki menniczej i ludzkiego pierwiastka. Mam tu na myśli błędy stempli. Destrukty to oddzielny temat.
Kiedy się pomyśli jak taki stempel był tworzony i jak mogła wyglądać jego inspekcja, czy używano lustra, jakki był poziom wiedzy mincerzy, czy umieli dobrze czytać, itd.

Co do Pańskiego pytania, kilka przemyśleń i spekulacji:

Jeśli idzie o R-ki, to jest to chyba najbardziej niezrozumiały i nie zrozumiany system w numizmatyce. Kiedyś, przed laty, targowałem cenę monety, która według mnie miała tę cenę zbyt wyśrubowaną. W odpowiedzi usłyszałem, że "nie produkuje się już tych monet, więc musi być rzadka". Moneta była szesnastowieczna. Wtedy przez chwilę przyjąłem to za dobrą "monetę", ale teraz wiem, że to nie do końca prawda.
Po pierwsze, nie wszystko co stare musi być rzadkie i cenne.
Po drugie, technika poszukiwań rozwinęła się i wciąż rozwija, więc nowe znaleziska mogą zmienić przyjętą dla monety rzadkość z dnia na dzień. To, co było kiedyś większą rzadkością, może nią dziś już nie być. Jednocześnie każdy ma kiedyś w swoim życiu kolekcjonerskim moment, kiedy wpadnie mu w ręce rzadkość, której nikt nie zidentyfikował.

Jedyna prawda w tamtym stwierdzeniu, to to, że tych monet już się nie bije. No chyba, że fałszerze...

To, co kiedyś było rzadkością R, może dziś być rozproszone i nie pojawiać się na rynku. Powodem może być niższa cena, która była atrakcyjna dla dużej liczby kolekcjonerów.

Wracając do Pańskiej monety: wariant błędu musi być rzadki, gdyż dotyczy małej liczby monet. Niewielkie bowiem są szanse na powtórzenie tego samego błędu na nowym stemplu, a przecież każdy z nich miał ograniczoną żywotność.

Przy okazji, Walery Kostrzębski miał inną opinię na temat kolekcjonowania wariantów. Polecam lekturę jego autorstwa.
https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/75202/edition/85519/content

Pozdrawiam.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DSPommern

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: Podwójne szelągi, drobne monety pomorskie
Odp: Trojak Poznań 1590 ARG ARG ??
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Listopada 2021, 11:01:11 »
Witam. Obiecałem, że dodam zdjęcia jak moneta dotrze i oto jest. Nie jest to temat który zbieram, więc moneta jak najbardziej będzie na sprzedaż. Pozdrawiam
Podwójny szeląg to nie dwa szelągi ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet