Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:23:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet  (Przeczytany 2945 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

PiotrN

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« dnia: 17 Października 2021, 16:29:54 »
Gdzie mogę się dowiedzieć ile może kosztować moneta którą jestem zainteresowany? Skąd mam wiedzieć ile można sobie pozwolić na licytacji monety o danym stanie zachowania?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Października 2021, 17:26:20 »
Dzień dobry,
Najpierw trzeba się zdecydować jaki okres/obszar nas interesuje. Potem najlepszym źródłem wiedzy jest internet, poszperałbym szukając zdjęć i notowań aukcyjnych.
Innym źródłem informacji są katalogi, zarówno aukcyjne jak i tematyczne.
Allegro może być też dobrym odnośnikiem do cen UZYSKANYCH.

A potem, jak już się człowiek trochę opatrzy, zdecydować czy idziemy w jakość (rzadkość i stan monety) najwyższą, gdzie ceny mogą być wysokie, czy usatysfakcjonuje nas nieco niższy poziom.

Zawsze powtarzam prawdę ewidentną: moneta jest tyle warta, ile kupujący jest skłonny za nią dać. Wiedza jest więc ważna, a tej nie buduje się szybko.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

PiotrN

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Października 2021, 19:23:46 »
Archiwum allegro można potraktować jako takie rozpoznanie lecz wyszukiwarka strony jest na niskim poziomie. Może polecisz jakąś inną stronę na której jest możliwość podejrzenia aukcji zakończonych?

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Października 2021, 19:41:02 »
Zbyt wiele ceny osiągnięte miesiąc temu, rok czy dwa lata temu nie dadzą. Ważne za ile moneta się sprzeda na najbliższej aukcji. Z mojej działki monetę, która 2 lata temu sprzedała się za 1200 zł dzisiaj kupuje się za ponad 2 tysiące. Za pospolitą odmianę kosztującą nie tak dawno kilkadziesiąt złotych teraz trzeba zapłacić powyżej 100 zł. Tak, że archiwalne ceny sprzedaży raczej nie pomogą w wygraniu aukcji.
Ważne jest to ile Pan jest gotowy dzisiaj, jutro za monetę zapłacić. Ustawia Pan swój limit i licytuje.
Pozdrawiam. zdzicho

PiotrN

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Października 2021, 19:51:05 »
Zbyt wiele ceny osiągnięte miesiąc temu, rok czy dwa lata temu nie dadzą. Ważne za ile moneta się sprzeda na najbliższej aukcji. Z mojej działki monetę, która 2 lata temu sprzedała się za 1200 zł dzisiaj kupuje się za ponad 2 tysiące. Za pospolitą odmianę kosztującą nie tak dawno kilkadziesiąt złotych teraz trzeba zapłacić powyżej 100 zł. Tak, że archiwalne ceny sprzedaży raczej nie pomogą w wygraniu aukcji.
Ważne jest to ile Pan jest gotowy dzisiaj, jutro za monetę zapłacić. Ustawia Pan swój limit i licytuje.

Też dostrzegłem już tą tendencję wzrostową na rynku. Ciekawe czym jest to spowodowane, inflacją? Czy są też inne czynniki? Na przestrzeni lat, monety cały czas drożeją. Zastanawia mnie, czy ta tendencja będzie się cały czas utrzymywać

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Października 2021, 20:11:31 »
Notowania aukcyjne najlepiej się sprawdzaja choc trzeba nadmienic problem jaki nakreślił "Zdzicho". W przypadku monet częśto pojawiających się na rynku średnią można sobie samemu wyciągnąc i predzej czy póżniej za taką srędnią ową monetę się kupi.Problem pojawia się przy rzadszych pozycjach,tu już nie jest tak łatwo.Zaciekła konkurencja i chęc nabycie tej rzadkiej sztuki która nie wiadomo kiedy ponownie sie pojawi na pewno bedzie windowała cene. Niektórym puszczaja hamulce w takich przypadkach ale to od Pana zalezy głębokośc kieszeni i chęc nabycia

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Października 2021, 22:08:26 »
Jeśli będzie Pan myślał głównie o "cenach rynkowych" to daleko Pan nie zajdzie w tym hobby. Radzę głównie stworzyć sobie plan, co chce Pan swoim zbieraniu osiągnąć. Później sam będzie Pan w stanie określić co jest dla Pana ważne i do czego trzeba "dołożyć", a co trzeba odpuścić innym.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Października 2021, 23:54:13 »
Myśle że duży wpływ ba ceny monet ma dostępność wiedzy. Fora, katalogi, materiały na youtube i faceboku. W archiwum allegro chyba nie zapisują się wszystkue aukcje z tego co zauwqżyłem, dlatego trzeba się wspierać archiwami domów aukcyjnych. Ja szukałem dzisiaj wyników allegro dla 1 zł 1990 i wyświetla wszystkie zakończone aukcje tylko nie tej konkretnej monety 😄.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Października 2021, 00:26:04 »
Monety nie są pewną inwestycją. Nieprawdą jest, ze "monety cały czas drożeją". Nie każda moneta kupiona dziś sprzeda się jutro za więcej. Niektóre tak, ale trzeba być przygotowanym na straty.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Października 2021, 12:52:12 »
JEżeli szuka Pan cen mont polskich to polecam archiwa WCN, GNDM i ANMN.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Października 2021, 23:32:29 »
Monety nie są pewną inwestycją. Nieprawdą jest, ze "monety cały czas drożeją". Nie każda moneta kupiona dziś sprzeda się jutro za więcej. Niektóre tak, ale trzeba być przygotowanym na straty.

Dokładnie tak, aktualnie wszystko zależy od zainteresowania danym tematem modą a przy starszych monetach od stanu zachowania i stopnia rzadkości - zawsze będzie zainteresowanie monetami wyjątkowymi najrzadzszymi w najlepszych stanach zachowania.

Dam też dobra radę kol. PiotrN nie warto kolekcjonować monet które zostały wybite współczesnie pod kolekcjonera. Poza tym jeśli ktoś chce się ktoś zajmować kolekcjonowaniem monet tylko dla zysku bądź ochrony oszczędności przed inflacją - to radzę odpuścić bez specjalistycznej wiedzy taka osoba przepadnie włącznie z częścią oszczędności.
Janek

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Października 2021, 07:42:11 »
Warto kierować się prostą zasadą gry na giełdzie - kupuj, jak wszyscy sprzedają, sprzedawaj, jak wszyscy kupują. Obecnie ludzie rzucili się w wir kupowania numizmatów, więc to nie jest dobry moment na lokatę kapitału i obecnie kupione monety mogą nie dać spodziewanych zysków, a raczej stratę, jak bańka pęknie.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Października 2021, 10:31:21 »
Warto kierować się prostą zasadą gry na giełdzie - kupuj, jak wszyscy sprzedają, sprzedawaj, jak wszyscy kupują. Obecnie ludzie rzucili się w wir kupowania numizmatów, więc to nie jest dobry moment na lokatę kapitału i obecnie kupione monety mogą nie dać spodziewanych zysków, a raczej stratę, jak bańka pęknie.

Bzdura!
Rynek monet to nie jest giełda i rządzi się swoimi prawami. Nie można się tutaj doszukiwać żadnych logicznych zasad, schematów i tym podobnych rozwiązań. Nigdy też nie jest tak, że wszystkie monety tanieją tak jak i wszystkie drożeją.
Z mojego osobistego punktu widzenia zbieranie monet pod kątem inwestycji jest absurdem. Kolekcjonować monety należy z pasji zdobywając przy tym wiedzę i doświadczenie co w przyszłości może zaowocować dobrym rozwojem kolekcji.
Pozwolę sobie przywołać tutaj genialne słowa promujące sesje wykładowe GNDM
,,w numizmatyce widzisz tyle ile wiesz" - wiedza oraz świadomość tego co kolekcjonujemy to podstawa i bez tego nie ma możliwości by w dobrym kierunku prowadzić kolekcję.
Pozdrawiam
Janek

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Października 2021, 12:04:50 »
Warto kierować się prostą zasadą gry na giełdzie - kupuj, jak wszyscy sprzedają, sprzedawaj, jak wszyscy kupują. Obecnie ludzie rzucili się w wir kupowania numizmatów, więc to nie jest dobry moment na lokatę kapitału i obecnie kupione monety mogą nie dać spodziewanych zysków, a raczej stratę, jak bańka pęknie.

Bzdura!
Rynek monet to nie jest giełda i rządzi się swoimi prawami. Nie można się tutaj doszukiwać żadnych logicznych zasad, schematów i tym podobnych rozwiązań. Nigdy też nie jest tak, że wszystkie monety tanieją tak jak i wszystkie drożeją.
Z mojego osobistego punktu widzenia zbieranie monet pod kątem inwestycji jest absurdem. Kolekcjonować monety należy z pasji zdobywając przy tym wiedzę i doświadczenie co w przyszłości może zaowocować dobrym rozwojem kolekcji.
Pozwolę sobie przywołać tutaj genialne słowa promujące sesje wykładowe GNDM
,,w numizmatyce widzisz tyle ile wiesz" - wiedza oraz świadomość tego co kolekcjonujemy to podstawa i bez tego nie ma możliwości by w dobrym kierunku prowadzić kolekcję.
Pozdrawiam
Może Pan wychwalać pod niebiosa "genialność" rożnych słów, ale odnoszę nieodparte wrażenie, że jest Pan bardzo radykalny. Jak nie masz w sobie pasji, to wara ci od monet. Na całe szczęście na tym świecie są ludzie, którzy kolekcjonując numizmaty, kierują się różnymi pobudkami, w tym także inwestycyjnymi. Może to się Panu wydawać absurdalne, ale nie zabroni Pan im tego. Gdyby każdy był tak radykalny, to świat byłby nudny, bo każdy miałby kijek w dupie. A co moich słów, to jest Pan chyba jedynym, który nie zauważył ostatniego wzrostu cen. Czyżby nagłe zainteresowanie numizmatyką? Nie. Ludzie mający lokaty poszli w inwestowanie gotówki. Jak widzę, jakie sumy płacą za rzeczy popularne, którymi do niedawna nikt się nie interesował, to także widzę te łzy, które będą wylewać, jak przyjdzie im to sprzedawać. Jak sytuacja ekonomiczna wróci do względnej normalności, to ludzie z pewnością wrócą do lokat, a jak zaczną sprzedawać numizmaty za połowę ceny zakupu, aby tylko się ich pozbyć, to ja na tym chętnie skorzystam. Pan nie musi.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Wartości rynkowe/kolekcjonerskie monet
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Października 2021, 12:54:48 »
Rynek monet to nie jest giełda i rządzi się swoimi prawami. Nie można się tutaj doszukiwać żadnych logicznych zasad, schematów i tym podobnych rozwiązań. Nigdy też nie jest tak, że wszystkie monety tanieją tak jak i wszystkie drożeją.
[..] zbieranie monet pod kątem inwestycji jest absurdem. Kolekcjonować monety należy z pasji zdobywając przy tym wiedzę i doświadczenie co w przyszłości może zaowocować dobrym rozwojem kolekcji.
[...]
,,w numizmatyce widzisz tyle ile wiesz"
Pozwolę sobie też na kilka uwag.
Trzeba zasadniczo rozróżnić pomiędzy kolekcjonowaniem "z pasji" i kolekcjonowaniem "pod kątem inwestycji"...
W pierwszym przypadku cena niekoniecznie jest sprawą decydującą o tym, czy dana moneta jest interesująca, czy nie (oczywiście zasobność portfela ostatecznie pozwala coś kupić lub nie). Ważniejsze są jednak inne aspekty, czyli: czy i jak moneta wpasowuje się w profil kolekcji / rzadkość / stan zachowania / dostępność na rynku. W przypadku drugim decyduje głównie cena: czy uda się w przyszłości sprzedać drożej, niż się kupiło. A z tym może być czasami problem. Nie będę podawać przykładów, ile razy już kupowałem różności "poniżej ceny" - i to z bardzo różnych powodów!
Kolekcjoner "pasjonat" niezbędnie potrzebuje wiedzy i doświadczenia - to jedna ze spraw całkowicie elementarnych. "Inwestor" już niekoniecznie - może na przykład zlecić komuś zebranie kolekcji. W tym miejscu polecę lekturę: https://www.goodreads.com/book/show/887707.Fun_While_It_Lasted, pozycję pisaną z perspektywy osoby m.in. pośredniczącej w tego typu transakcjach. Zdradzę, iż cała historia zakończyła się niezbyt ciekawie - zarówno dla "inwestorów", jak i "pośrednika"...
Oczywiście, nikt nikomu zakupów "inwestycyjnych" nie zabroni, ale z mojego skromnego doświadczenia wynika, że "inwestowanie w monety" to najczęściej interes z pogranicza ryzykownej i niepewnej spekulacji i hazardu...

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet