Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 12:42:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner  (Przeczytany 2290 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pawoj1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Zainteresowania: Monety II RP , Orty Gdańskie ZIIIW, Powstanie Listopadowe
2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« dnia: 18 Października 2021, 16:40:01 »
Moneta  z aukcji z marca tego roku.
 https://onebid.pl/pl/monety-polska-ii-rp-2-zlote-1924-h-birmingham-rzadkie/780817.
Pamiętam, że dość szybko bo po około 2 tygodniach pojawiła się na Allegro z cena początkową ponad 3000 zł. I tak z miesiąca na miesiąc przy braku chętnych cena stopniowo spadała dzisiaj kończy się przy cenie wyjściowej 1999zł i dalej brak chętnego.
https://allegro.pl/oferta/2-zlote-1924-literka-h-birmingham-11278635366
Piszę o tym dlatego, że jest to akurat okres, z którego zbieram monety i niejako cieszy mnie, że prawdopodobnie handlarz się naciął licząc na łatwy zarobek. Może  następnym razem się zastanowi zanim zacznie przebijać innych licytujących  dla, których tak jak dla mnie jest to jedna z tych pozycji jakich mi brak w kolekcji. Akurat  ta konkretna moneta  mnie nie interesowała ze względu na stan i nawet za 1999 zł bym jej nie kupił.
Paweł

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Października 2021, 18:09:33 »
Wystawiona z takiego raczej mało "handlarskiego" konta.
Ale wątpię, czy to kogoś odstraszy. My tu mamy "zawodowców", którzy wystawiają praktycznie z dnia na dzień. Kupi za 230, wystawi za 800 i czyha na frajera ;)
https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-poltorak-1662-poznan-brak-trojki-w-tarczy/945857
https://allegrolokalnie.pl/oferta/poltorak-1662-poznan-brak-trojki-w-tarczy
Opis ten sam, na szczęście tyle przyzwoitości ma, że zdjęcia robi własne xD
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Października 2021, 18:21:01 »
Myślałem że ten allegrowicz wystawia z terenów Białorusi. Ma ciekawa ofertę, tyle że ceny wysokie. A ta moneta to ewidentne polowanie na Rogacza. Pusta tarcza to niedobicie.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Października 2021, 23:23:12 »
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda moneta sprzedana na aukcjach została rzeczywiście sprzedana.
Być może ktoś licytował tą monetę i ostatecznie nie zapłacił a właściciel cóż miał zrobić - wystawił na allegro. Jest też druga opcja, że właściciel tak ,,bronił" swojej monety na aukcji że aż sam ją kupił  ;) takie sytuacje też czasami mają miejsce.
Wracając jeszcze do samego stwierdzenia handlarz - w pańskim wątku ma ono zdecydowanie nacechowanie negatywne - proszę nie generalizujmy wrzucając wszystkich do jednego worka są HANDLARZE, są też handlarze jak i są ,,handlarze" tak samo jak są ludzie i ludziska.
Janek

pawoj1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 41
  • Zainteresowania: Monety II RP , Orty Gdańskie ZIIIW, Powstanie Listopadowe
Odp: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Października 2021, 08:19:01 »
Może  i moje stwierdzenie " handlarz " jest na wyrost i jeżeli kogoś uraziłem to jest mi przykro ale wydaje mi się, że wystawiający te monetę  nie do końca jest typowym kolekcjonerem. Oczywiście z podobnymi sytuacjami mamy często do czynienia i podejmowane są dyskusje dlaczego dana moneta pojawia się w sprzedaży nawet w tym samym domu aukcyjnym  na kolejnych  aukcjach. Ale na swoją obronę podam inną Jego aukcję , bo jak inaczej odnieść się do tego, że wystawiając monetę nawet nie  użył własnych zdjęć tylko te z aukcji na, której została zakupiona.
onebid.pl/pl/monety-kobieta-i-klosy-2-zlote-birmingham-1924-literka-h-najrzadsza/909734[/color]
allegro.pl/oferta/2-zlote-1924-literka-h-birmingham-11281391279
Oczywiście są różne sytuacje życiowe i do końca nigdy nie będziemy wiedzieli czym się  taki sprzedający kieruje ale ewidentnie wygląda to na próbę szybkiego ale jak widać nieskutecznego zarobku.
Swoją drogą na nadchodzących aukcjach  będzie kilka dwójek w lepszych stanach więc może uda mi się nabyć jakąś ładną sztukę.
« Ostatnia zmiana: 19 Października 2021, 08:26:00 wysłana przez pawoj1 »
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Października 2021, 22:39:46 »
Te monety to tragedia. Jestem bliski tezy, że 2 złote 1924 Birmingham nie było w obiegu, a skoro najrzadszą jest 2 złote 1924 Filadelfia (odwrotka), to skąd tyle tych odwrotek po 1945 roku?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Października 2021, 07:42:04 »
Te monety to tragedia. Jestem bliski tezy, że 2 złote 1924 Birmingham nie było w obiegu, a skoro najrzadszą jest 2 złote 1924 Filadelfia (odwrotka), to skąd tyle tych odwrotek po 1945 roku?
Cała twoja "wiedza" to tezy i wydumki, żadnych twardych dowodów. Coś tam sobie w głowie ubzdurasz i piszesz posty z takim przekonaniem, jakbyś miał jakieś dowody. "Nie znam się, to się wypowiem". Prawda, dziadku mirku, któremu wnuczek pisze posty?

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Listopada 2021, 20:56:53 »
Na podstawie informacji od niejakiego Tadeusza Kałkowskiego. Może się mylił? 2 złote 1924 odwrotka jest najrzadsza. Reszta rozumowania to pochodna.

Omnibus nie ośmieszaj się
https://monetyforum.pl/viewtopic.php?f=10&t=225&p=4376&hilit=najrzadsza#p4376
i nie wysilaj
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 2 zł 1924 H handlarz czy niezdowolony kolekcjoner
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lutego 2022, 12:32:24 »
Te monety to tragedia. Jestem bliski tezy, że 2 złote 1924 Birmingham nie było w obiegu, a skoro najrzadszą jest 2 złote 1924 Filadelfia (odwrotka), to skąd tyle tych odwrotek po 1945 roku?
Wg. specjalizowanego katalogu Pana Chałupskiego w obiegu pojawiło się 800 tys. 2-złotówek z Birmingham oraz 780 tys. tych z Filadelfii. I jedne i drugie monety miały liczne usterki techniczne, dlatego w obiegu znalazła się tylko część otrzymanych monet (w przypadku Filadelfii mniej niż połowa 1,5-milionowego nakładu, w przypadku Birmingham - równo jego 2/3). Minister Skarbu nakazał wycofanie z obiegu rozpoznanych 2-złotówek z Birmingham z usterkami. Można zatem spodziewać się, że pewna - być może nawet spora część tych dwuzłotówek zniknęła z obiegu wkrótce po wprowadzeniu. Tego typu desaster spowodował zerwanie kontraktu z Birmingham, tak że kolejną część "angielskiej" partii 2-złotówek biła już Royal Mint w Londynie. Natomiast kolejna partia monet z Filadelfii została już wybita nieodwróconym stemplem.
Pan Chałupski notuje 2-złotówkę 1924 z Birmingham jako R4, a tę z Filadelfii jsko R2, co chyba pokrywa się zarówno z cenami tych monet, jak i ze spontanicznym odczuciem kolekcjonera (przynajmniej moim) 🙂
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet