Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:52:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.  (Przeczytany 2173 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jonatan101

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« dnia: 22 Października 2021, 23:19:15 »
Witam. Proszę o identyfikację tego skifatu. Zdaję sobie oczywiście sprawę, iż to temat trudny, jednak byłbym wdzięczny za skatalogowanie tejże miseczki. Waga to 1,56 grama. Z góry dziękuję za wszelkiego rodzaju pomoc oraz informację i serdecznie pozdrawiam.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Października 2021, 11:33:44 »
Trachy z Cesarstwa Łacińskiego 1204-1261 , monetka b. popularna.  ;)
Pozdrawiam
Karol

Jonatan101

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Października 2021, 16:12:17 »
Chciałbym jednak znać dokładne dane co do tej miseczki tj. opis wybitych przedstawień oraz oraz inne dokładne dane. Jeżeli chodzi o jej pospolitość - nie ma ona dla mnie większego znaczenia. Według mnie rzecz jest warta tyle, ile się o niej wie oraz jak bogatą posiada historię. Cena jest tylko i wyłącznie dodatkową informacją, która i tak nigdy, według mnie, nie będzie odzwierciedlać w pełni jej wartości historycznej. Dlatego też, jeśli mógłbym prosić, chciałbym mieć więcej informacji co do tej "miseczki". Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, iż temat nie jest prosty, a zdjęcia dobrej jakości nie są, jednak byłbym wdzięczny za wszelkiego rodzaju dodatkowe informacje.                                                                                                                                Pozdrawiam.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Października 2021, 16:19:09 »
A ja proponuję samodzielne poszukiwania w internecie, skoro teraz już Pan zna jej nazwę. Hasła do szukania:
Trachy, aspron trachy, itd.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Jonatan101

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Października 2021, 16:40:20 »
Nie wstawiałbym tej monety, gdybym nie szukał wcześniej w Internecie. Ponadto pragnąłbym zauważyć, iż takie określenia jak "aspron" czy "trachy" są określeniami bardzo ogólnymi i odnoszą się do praktycznie całego mennictwa późnobizantyjskiegi (i nie tylko). Swój egzemplarz dawno bym skatalogował, jednakże nie posiadam takich katalogów jak "Petzlaff vol 2 - Die Billon-Skyphaten wahrend der "Lateinischen Besetzung" von Byzanz 1204 - 1261" ani w formie papierowej, ani w formie PDF. Dlatego też prosiłem Szanownych Forumowiczów nie dlatego, iż "nie chciało mi się szukać", lecz z powodu braku zbyt wielu informacji w Internecie. 

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Października 2021, 17:50:49 »
Wygląda na Manuela I Comnenusa:
https://www.acsearch.info/search.html?id=714403

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Października 2021, 18:25:26 »
Jakie wymiary ma Pana monetka ?

« Ostatnia zmiana: 23 Października 2021, 18:41:16 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Października 2021, 18:45:32 »
Nie wstawiałbym tej monety, gdybym nie szukał wcześniej w Internecie. Ponadto pragnąłbym zauważyć, iż takie określenia jak "aspron" czy "trachy" są określeniami bardzo ogólnymi i odnoszą się do praktycznie całego mennictwa późnobizantyjskiegi (i nie tylko). Swój egzemplarz dawno bym skatalogował, jednakże nie posiadam takich katalogów jak "Petzlaff vol 2 - Die Billon-Skyphaten wahrend der "Lateinischen Besetzung" von Byzanz 1204 - 1261" ani w formie papierowej, ani w formie PDF. Dlatego też prosiłem Szanownych Forumowiczów nie dlatego, iż "nie chciało mi się szukać", lecz z powodu braku zbyt wielu informacji w Internecie.

Nie chodziło mi o połajankę, ale bardziej o zachęcenie do zabawy. W czasie takich poszukiwań w internecie odnajduje się mnóstwo ciekawych faktów, można poszerzyć wiedzę.
Temat raczej niszowy, ale są tu koledzy, którzy zajmują się średniowieczem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Jonatan101

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Października 2021, 19:43:59 »
Bebek2006 - z powodu nieregularnego kształtu podanie dokładnych wymiarów jest bardzo trudne, ale jest to około 1,5  x  2,2 cm. Waga to 1,55 grama.                                                                                                                                                         cancan62 - w takim razie przepraszam za wcześniejszy wpis, jednak następnym razem prosiłbym o jaśniejsze wypowiedzi, albowiem w moim odbiorze była tu ukryta ironia. Nie chodziło mi również o żadną "połajankę', ale o dokładniejsze nakreślenie sytuacji.                                                                                                                                                                                Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Października 2021, 21:27:30 »
Zapewniam, ze intencje były jak najczystsze. Nie trzeba przeprosin, ale dziękuję za zrozumienie.

Staramy się zachęcać do samodzielnych poszukiwań, nie żebyśmy uważali, że ktoś jest leniwy, ale tak jak pisałem, przy takich poszukiwaniach można się wiele nowego dowiedzieć.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Jonatan101

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Maja 2022, 21:26:04 »
Odświeżam wątek - czy jest ktoś w stanie pomóc mi w identyfikacji?

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Maja 2022, 12:18:07 »
Jak już wcześniej pisałem, są to trach krzyżowców z Konstantynopola.
Dokładniej jest to imitacja trachy bilonowej Izaaka II.
A więc na awersie mamy:
cesarza w koronie, loros i sagionie trzymającego berło i akakie.
Co do rewersu:
Ze względu na stan zachowania odczytywanie go jest jak wróżenie z fusów. Np. może być tam Matka Boska, ale nie musi... ;)

ps: do katalogowania monet Cesarstwa Łacińskiego wcale nie trzeba mieć "Petzlaffa", wystarczy dostępny za darmo w Internecie DOC albo stary dobry Sear.
ps2: można też poszperać tu:
https://www.sixbid-coin-archive.com/#/de
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2022, 12:20:49 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Jonatan101

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Maja 2022, 22:41:58 »
Bobek2006 - bardzo dziękuję za szersze objaśnienie. Chciałbym jeszcze tylko wiedzieć, co ma Pan na myśli pisząc"imitacja" tzn. czy jest to aspron wybity gdzieś podczas krucjat przez Krzyżowców czy raczej falsyfikat z epoki?                                                                Swoją drogą nie pojmuję, dlaczego tak mało osób interesuje się tym tematem, gdyż, moim zdaniem, jest on bardzo ciekawy pod względem epoki, dostępności, odmian oraz niespotykanego kształtu i dokładności przedstawień na tych monetach. Uważam, że jest to dość niedoceniany dział numizmatyki, alet to oczywiście moje zdanie ;)                               

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Maja 2022, 15:36:39 »
Pana trachy zostały wybite przez Krzyżowców prawdopodobnie w splądrowanej stolicy Imperium. Nie jest to falsyfikat z epoki, a oficjalna moneta nowych władców, naśladująca typologie Cesarską.
Gdzieś czytałem, że metal na ich produkcję pozyskiwany był z przetopionych rzymskich pomników... >:(

Również nie rozumiem dlaczego tak mało ludzi kolekcjonuje monety Bizancjum. Może ze względu na mylne przekonanie środowiska o schematyczności przedstawień na nich, albo przez brak literatury polskojęzycznej (no poza "Mennictwem Bizantyńskim" Salamona).
Plusy tego są takie, że można kupić fajne krążki za niewielkie pieniądze.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2022, 15:39:33 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Jonatan101

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
Odp: Prośba o identyfikację bizantyjskiej miseczki.
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Maja 2022, 22:06:33 »
W pełni się z Panem zgadzam... zresztą w ogóle monety mające po tysiąc, dwa tysiące i więcej lat mają zazwyczaj wartość jedynie kolekcjonerską, a nie detaliczną, co mi nigdy nie przeszkadzało. Poza ty to przecież dobrze dla nas, kolekcjonerów ;)
Ciekawe, czy rzeczywiście trachy były produkowane z rzymskich pomników... Jeżeli tak, to tym bardziej nadają tym monetom wyjątkowości, a czasu przecież się nie cofnie :( Jeżeli to prawda, to mamy tu do czynienia z "katolickim barbarzyństwem" :D
Cieszę się również, że są takie osoby jak Pan, które nieodpłatnie pomagają w identyfikacji takich monet i dzielą się pasją, jaką jest numizmatyka. Naprawdę to doceniam. Kto wie, być może w przyszłości zakupię jeszcze kilka takich trachów, a wtedy zawsze przy kłopotach z identyfikacją będę mógł liczyć na takie osoby jak Pan.
PS: zna Pan może jakąś stronę internetową, gdzie można pobrać "Sear'a" w formie PDF?
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2022, 22:15:56 wysłana przez Jonatan101 »

 

R E K L A M A
aukcja monet