Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 06:10:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations  (Przeczytany 19728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« dnia: 23 Lipca 2008, 21:54:47 »
Przeglądając sieć znalazłem bardzo pożyteczną stronkę dla maniaków średniowiecza, myślę że nawet dla nas interesujących się monetami Piastowskimi jest to przydatna strona, porównawcza do naszego mennictwa
http://www.medievalcoinage.com/
polecam obejrzeć linki http://www.medievalcoinage.com/links.htm

i tu bardzo przyjemna przeglądarka monet ze zbiorów muzeum
http://www.fitzmuseum.cam.ac.uk/coins/emc/emc_search.php monetki od 600r
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipca 2008, 22:34:18 »
tyle wyświetleń i bez komentarza... jeśli znacie jeszcze jakieś strony poświęcone monetką średniowiecznym, to dajcie tu znać :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lipca 2008, 09:36:52 »
Maćku w mojej ocenie średniowiecze w numizmatyce (okres denarowy) to najwyższa szkoła jazdy, taki uniwersytet numizmatyczny.
Oczywiście nie postponuję innych epok, ale to tutaj mamy do czynienia z najtrudniejszym materiałem źródłowym (monety antyczne są zdecydowanie czytelniejsze), praktycznie kompletnym brakiem źródeł pisanych, niewielką ilością obiektów, generalnie drogimi numizmatami, największym polem do spekulacji, ale jednocześnie polem do wielkiego popisu.  :)
Dziękuję Ci za tę stronę, nie znałem jej, z uwagi na to, że prezentowane na niej monety pochodzą praktycznie w całości z epoki groszowej, to pozwolę sobie polecić jednocześnie książkę R. Kiersnowskiego "Pradzieje grosza" - naprawdę warto przeczytać.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

tomboj7

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lipca 2008, 10:38:27 »
Właśnie jestem w trakcie czytania tej książki. Potwierdzam, bardzo fajna pozycja. Polecam również " Początki pieniądza polskiego" tego autora. W książce Kiersnowski opisuje wczesne średniowiecze, czyli okres denarowy.
Pozdrawiam Tomek
TPZN nr 32

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lipca 2008, 10:42:39 »
Zgadza się, podobnie jak "Wstęp do numizmatyki polskiej wieków średnich" tego samego autora.
Jednakże w "Pradziejach grosza" autor zajmuje się obszarem całej Europy, polecam również "Początki mennictwa w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej" prof. Suchodolskiego.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Stycznia 2009, 11:45:55 »
Odświeżam wątek, kiedyś znajomy mnie się spytał kiedy po raz pierwszy wybito monetę z datą emisji. Miałem problem w dotarciu do takich źródeł. Najstarsza datowana monetka jest z roku 1204 - Obolus 1204 Es-Safara (1166 AD). Jest to prawdopodobnie pierwsza moneta na kontynencie europejskim, mająca datę napisaną liczbami rzymskimi MCCIIII. Najwcześniejsze znane z ery chrześcijańskiej monety datowane to 1234r denier bity w Roskilde, Danii. Nie jest pewne, czy datę tej monety naprawdę powinno się uważać za prawdziwy rocznik wybicia monety w tradycyjnym sensie. Z jednego powodu, że nie ma legendy jako takiej, tylko ANNO DOMINI na awersie i MCCXXXIIII na rewersie. Po drugie, nie istnieją żadne inne monety z datą bite przez kolejne 138 lat w całej Europie.
link do zdjęcia monety http://www.medievalcoinage.com/earlydated/1234-roskilde-denier-danskmont.jpg

Tak więc mam pytanie do kolegów czy doczytali się czegoś w wymienianych książkach Suchodolskiego, Kiersnowskiego w sprawie pierwszej monety z datą? W Polsce znamy sprawę. Polska datowana moneta, Zygmunta słynne grosze głogowskie, zwane też "białymi" rozpoczął bić w 1505 (jeszcze bez daty), zaś grosz z 1506 jest pierwsza w polskiej historii moneta datowana.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Stycznia 2009, 17:57:24 »
Kwestia wymaga chwili czasu na odświeżenie pamięci odnośnie tych lektur :)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

bogthor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lutego 2013, 13:23:47 »
Witam,
nie jestem do końca pewien, czy grosz z 1506 roku jest pierwszą w polskiej hitorii monetą datowaną.
Pytanie - co ma świadczyć o Polskości tej monety?
Wydaje mi się, że jest to kwestia dyskusyjna.
Pewnie wszystko zależy od kryteriów, które przyjmiemy.
Pozdrawiam


Tak więc mam pytanie do kolegów czy doczytali się czegoś w wymienianych książkach Suchodolskiego, Kiersnowskiego w sprawie pierwszej monety z datą? W Polsce znamy sprawę. Polska datowana moneta, Zygmunta słynne grosze głogowskie, zwane też "białymi" rozpoczął bić w 1505 (jeszcze bez daty), zaś grosz z 1506 jest pierwsza w polskiej historii moneta datowana.
[/quote]

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Marca 2013, 22:11:43 »
Odświeżam wątek, kiedyś znajomy mnie się spytał kiedy po raz pierwszy wybito monetę z datą emisji. Miałem problem w dotarciu do takich źródeł. Najstarsza datowana monetka jest z roku 1204 - Obolus 1204 Es-Safara (1166 AD). Jest to prawdopodobnie pierwsza moneta na kontynencie europejskim, mająca datę napisaną liczbami rzymskimi MCCIIII. Najwcześniejsze znane z ery chrześcijańskiej monety datowane to 1234r denier bity w Roskilde, Danii. Nie jest pewne, czy datę tej monety naprawdę powinno się uważać za prawdziwy rocznik wybicia monety w tradycyjnym sensie. Z jednego powodu, że nie ma legendy jako takiej, tylko ANNO DOMINI na awersie i MCCXXXIIII na rewersie.

A propos tzw. Obolusa Es-Safara nie bylbym niestety aktualnie w stanie nic powiedziec, ale przytoczona przez Kol. Prezesa roznica w datach H i AD wydaje sie tu byc numerycznie nieco zbyt skromna... Nie dysponuje wprawdzie "Wstępem do numizmatyki polskiej wieków średnich" prof. Kiersnowskiego - za to z upodobaniem i chetnie posluguje sie ksiazka tegoz autora: "Moneta w kulturze wiekow srednich". W dziele "Moneta o sobie - kiedy powstala" autor stwierdza tu, ze w odniesieniu do monet europejskich ery chrzescijanskiej data pojawila sie po raz pierwszy na bitych na wzor arabski zlotych tari krola Sycylii (a pozniejsczego cesarza) Fryderyka II - i byla to data AD 1198; na odwrotnej stronie monety pojawila sie tez odnosna data ery muzulmanskiej - 595 H.
Prof. Kiersnowski okreslil zreszta ten przypadek jako calkowicie odosobniony - na drugim miejscu wymienia tu faktycznie denary dunskie Waldemara II z roku 1234. Kolejnym przykladem mialyby byc dopiero wybite w 1373 w mennicy Jugheit monety hrabstwa Julich. Pierwszym przykladem uzycia na monecie europejskiej cyfr arabskich (czyli w design jaki znamy wspolczesnie) na miejscu rzymskich bylyby wg. Kiersnowskiego monety szwajcarskiego miasta St. Gallen - plapparty - z roku 1424.

Pozdrawiam serdecznie - szczegolnie wszystkich milosnikow numizmatyki sredniowiecznej, ktora prawdopodobnie nie na darmo uchodzic moze za wyzsza szkole jazdy... ;-)


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet