Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Listopad 2017, 10:59:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Średniowiecze - Medieval Coin Denominations  (Przeczytany 11919 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
nabializm
TPZN 005
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 005
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie III/IV wiek

« : 23 Lipiec 2008, 20:54:47 »

Przeglądając sieć znalazłem bardzo pożyteczną stronkę dla maniaków średniowiecza, myślę że nawet dla nas interesujących się monetami Piastowskimi jest to przydatna strona, porównawcza do naszego mennictwa
http://www.medievalcoinage.com/
polecam obejrzeć linki http://www.medievalcoinage.com/links.htm

i tu bardzo przyjemna przeglądarka monet ze zbiorów muzeum
http://www.fitzmuseum.cam.ac.uk/coins/emc/emc_search.php monetki od 600r

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek: ncr3i4@gmail.com
nabializm
TPZN 005
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #1 : 24 Lipiec 2008, 21:34:18 »

tyle wyświetleń i bez komentarza... jeśli znacie jeszcze jakieś strony poświęcone monetką średniowiecznym, to dajcie tu znać Uśmiech

Mikołaj
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Legitymacja: TPZN nr 020
Zainteresowania:
Literatura numizmatyczna, średniowiecze

« Odpowiedz #2 : 25 Lipiec 2008, 08:36:52 »

Maćku w mojej ocenie średniowiecze w numizmatyce (okres denarowy) to najwyższa szkoła jazdy, taki uniwersytet numizmatyczny.
Oczywiście nie postponuję innych epok, ale to tutaj mamy do czynienia z najtrudniejszym materiałem źródłowym (monety antyczne są zdecydowanie czytelniejsze), praktycznie kompletnym brakiem źródeł pisanych, niewielką ilością obiektów, generalnie drogimi numizmatami, największym polem do spekulacji, ale jednocześnie polem do wielkiego popisu.  Uśmiech
Dziękuję Ci za tę stronę, nie znałem jej, z uwagi na to, że prezentowane na niej monety pochodzą praktycznie w całości z epoki groszowej, to pozwolę sobie polecić jednocześnie książkę R. Kiersnowskiego "Pradzieje grosza" - naprawdę warto przeczytać.

Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20
tomboj7
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 032
Zainteresowania:
Monety polskie i z Polską związane.

« Odpowiedz #3 : 25 Lipiec 2008, 09:38:27 »

Właśnie jestem w trakcie czytania tej książki. Potwierdzam, bardzo fajna pozycja. Polecam również " Początki pieniądza polskiego" tego autora. W książce Kiersnowski opisuje wczesne średniowiecze, czyli okres denarowy.

Pozdrawiam Tomek
TPZN nr 32
Mikołaj
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Zainteresowania:

« Odpowiedz #4 : 25 Lipiec 2008, 09:42:39 »

Zgadza się, podobnie jak "Wstęp do numizmatyki polskiej wieków średnich" tego samego autora.
Jednakże w "Pradziejach grosza" autor zajmuje się obszarem całej Europy, polecam również "Początki mennictwa w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej" prof. Suchodolskiego.

Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20
nabializm
TPZN 005
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #5 : 21 Styczeń 2009, 11:45:55 »

Odświeżam wątek, kiedyś znajomy mnie się spytał kiedy po raz pierwszy wybito monetę z datą emisji. Miałem problem w dotarciu do takich źródeł. Najstarsza datowana monetka jest z roku 1204 - Obolus 1204 Es-Safara (1166 AD). Jest to prawdopodobnie pierwsza moneta na kontynencie europejskim, mająca datę napisaną liczbami rzymskimi MCCIIII. Najwcześniejsze znane z ery chrześcijańskiej monety datowane to 1234r denier bity w Roskilde, Danii. Nie jest pewne, czy datę tej monety naprawdę powinno się uważać za prawdziwy rocznik wybicia monety w tradycyjnym sensie. Z jednego powodu, że nie ma legendy jako takiej, tylko ANNO DOMINI na awersie i MCCXXXIIII na rewersie. Po drugie, nie istnieją żadne inne monety z datą bite przez kolejne 138 lat w całej Europie.
link do zdjęcia monety http://www.medievalcoinage.com/earlydated/1234-roskilde-denier-danskmont.jpg

Tak więc mam pytanie do kolegów czy doczytali się czegoś w wymienianych książkach Suchodolskiego, Kiersnowskiego w sprawie pierwszej monety z datą? W Polsce znamy sprawę. Polska datowana moneta, Zygmunta słynne grosze głogowskie, zwane też "białymi" rozpoczął bić w 1505 (jeszcze bez daty), zaś grosz z 1506 jest pierwsza w polskiej historii moneta datowana.

Mikołaj
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Zainteresowania:

« Odpowiedz #6 : 21 Styczeń 2009, 17:57:24 »

Kwestia wymaga chwili czasu na odświeżenie pamięci odnośnie tych lektur Uśmiech

Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20
bogthor
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
mennica szczecińska

« Odpowiedz #7 : 19 Luty 2013, 13:23:47 »

Witam,
nie jestem do końca pewien, czy grosz z 1506 roku jest pierwszą w polskiej hitorii monetą datowaną.
Pytanie - co ma świadczyć o Polskości tej monety?
Wydaje mi się, że jest to kwestia dyskusyjna.
Pewnie wszystko zależy od kryteriów, które przyjmiemy.
Pozdrawiam

Tak więc mam pytanie do kolegów czy doczytali się czegoś w wymienianych książkach Suchodolskiego, Kiersnowskiego w sprawie pierwszej monety z datą? W Polsce znamy sprawę. Polska datowana moneta, Zygmunta słynne grosze głogowskie, zwane też "białymi" rozpoczął bić w 1505 (jeszcze bez daty), zaś grosz z 1506 jest pierwsza w polskiej historii moneta datowana.
[/quote]
harpsycho
Gaduła
Germany Germany

Legitymacja: TPZN nr 001
Stowarzyszenie:
I.R.O.S.E. Baden-Baden e.V.

« Odpowiedz #8 : 14 Marzec 2013, 22:11:43 »

Odświeżam wątek, kiedyś znajomy mnie się spytał kiedy po raz pierwszy wybito monetę z datą emisji. Miałem problem w dotarciu do takich źródeł. Najstarsza datowana monetka jest z roku 1204 - Obolus 1204 Es-Safara (1166 AD). Jest to prawdopodobnie pierwsza moneta na kontynencie europejskim, mająca datę napisaną liczbami rzymskimi MCCIIII. Najwcześniejsze znane z ery chrześcijańskiej monety datowane to 1234r denier bity w Roskilde, Danii. Nie jest pewne, czy datę tej monety naprawdę powinno się uważać za prawdziwy rocznik wybicia monety w tradycyjnym sensie. Z jednego powodu, że nie ma legendy jako takiej, tylko ANNO DOMINI na awersie i MCCXXXIIII na rewersie.

A propos tzw. Obolusa Es-Safara nie bylbym niestety aktualnie w stanie nic powiedziec, ale przytoczona przez Kol. Prezesa roznica w datach H i AD wydaje sie tu byc numerycznie nieco zbyt skromna... Nie dysponuje wprawdzie "Wstępem do numizmatyki polskiej wieków średnich" prof. Kiersnowskiego - za to z upodobaniem i chetnie posluguje sie ksiazka tegoz autora: "Moneta w kulturze wiekow srednich". W dziele "Moneta o sobie - kiedy powstala" autor stwierdza tu, ze w odniesieniu do monet europejskich ery chrzescijanskiej data pojawila sie po raz pierwszy na bitych na wzor arabski zlotych tari krola Sycylii (a pozniejsczego cesarza) Fryderyka II - i byla to data AD 1198; na odwrotnej stronie monety pojawila sie tez odnosna data ery muzulmanskiej - 595 H.
Prof. Kiersnowski okreslil zreszta ten przypadek jako calkowicie odosobniony - na drugim miejscu wymienia tu faktycznie denary dunskie Waldemara II z roku 1234. Kolejnym przykladem mialyby byc dopiero wybite w 1373 w mennicy Jugheit monety hrabstwa Julich. Pierwszym przykladem uzycia na monecie europejskiej cyfr arabskich (czyli w design jaki znamy wspolczesnie) na miejscu rzymskich bylyby wg. Kiersnowskiego monety szwajcarskiego miasta St. Gallen - plapparty - z roku 1424.

Pozdrawiam serdecznie - szczegolnie wszystkich milosnikow numizmatyki sredniowiecznej, ktora prawdopodobnie nie na darmo uchodzic moze za wyzsza szkole jazdy... ;-)

Marek

JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM