Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:36:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021  (Przeczytany 1643 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
« dnia: 28 Sierpnia 2021, 22:49:00 »
Najwyższy czas wspomnieć o 30 aukcji Niemczyka:
https://aukcjamonet.pl/auction/74

Aukcja dość specyficzna, ponieważ dzień po aukcji PREMIUM będzie już kolejna. Czyli 31, która jest podzielona na dwie sesje.
https://aukcjamonet.pl/auction/75
https://aukcjamonet.pl/auction/86

Katalog on-line cały czas jest uzupełniany. Natomiast na szczególną uwagę zasługuje aukcja nr 30, tzw. Premium. Na której między innymi dwutalar gdański 1650 czy talar krakowski 1649. Jednak prawdziwą perłą, nie tylko pod kątem rzadkości, ale przede wszystkim w moich odczuciach ze względu na majestatycznie oddany portret króla. Proszę spojrzeć na szczegóły zbroi oraz na zachwycającą wewnętrzną obwódkę otoku będącą łańcuchem Orderu Złotego Runa - jest talar poznański 1652

 
1629491203_480K _1_.JPGNiemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021


Cytuj
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi folgowej zdobionej na ramieniu głową lwa, z wyłożonym koronkowym kołnierzem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIMIRVS D GR EX POLO & SVEC M DL R P
Rw.: Ukoronowana dziewięciopolowa tarcza polsko-szwedzka opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa, po bokach inicjały A-T (Andrzej Tymf, dzierżawca mennicy poznańskiej w latach 1660 - 1662). Herb Wieniawa bez tarczy pod Runem. W otoku: MONETA NOVA REG(ni) P - OLO(niae) POSNAN(ia) FAC(tum) 1652 (Moneta nowa Królestwa Polskiego, Poznań wybił)


Przygotowania do wojny z kozacczyzną, wymagały w 1649 r. wybijania na masową skalę talarów i półtalarów. Po wygranej bitwie pod Beresteczkiem w 1651 roku mennica w Krakowie zaniechała emisji talarów. W związku z wprowadzeniem reformy monetarnej Komisja Mennicza nakazała jak najszybciej wprowadzić do obiegu nową, także drobniejszą monetę. W tym celu Rafał Leszczyński, podskarbi wielki koronny, sprowadził z Rostoku doświadczonego przedsiębiorcę - Andrzeja Tymfa. Zawarte wcześniej kontrakty z dzierżawcami mennic w Bydgoszczy Krakowie sprawiły, że Andrzej Tymf musiał otworzyć nowe mennice. Wybrał w tym celu dwa miasta o tradycji menniczej - były to Wschowa i Poznań. Andrzej Tymf, mając wsparcie podskarbiego koronnego, wybijał nie tylko nakazane uchwałą menniczą nowe orty, ale rozszerzył ofertę mennicy o monety złote i talary. W 1652 roku mennica rozpoczęła wybijanie talarów. Andrzej Tymf traktował talary prestiżowo. Miały mu one zaskarbić poparcie króla i dworu. Popiersie królewskie wykonano niezwykle starannie. Dodatkowo portret królewski i tarczę herbową opasano łańcuchem Orderu Złotego Runa. Starannie też wykonano stronę rewersową. Umieszczono na niej dziewięciopolową tarczę z herbami Polski, Litwy i Szwecji. Intrygująca jest legenda otokowa rewersu. Zamiast jak nakazywała tradycja wymieniania tytułów królewskich, znalazło się na niej określenie dotyczące charakteru monety: Moneta Nowa Królestwa Polskiego. Takie napisy często towarzyszyły wybijanej monecie srebrnej. Jednak w tym wypadku dopełniono ją dopiskiem określającym miejsce wybicia: Posnania Factum (wybita w Poznaniu). Nie można wykluczyć, że przy biciu talarów działalność menniczą wsparło miasto. Andrzej Tymf stemplami talarów i półtalarów odbijał w mennicy we Wschowie także wielodukaty. Podobnie stempel talara poznańskiego wykorzystano do bicia półportugałów. Zgodnie z tradycją wszelkie portugały i półportugały trafiały do króla, który jako jedyny decydował o ich przeznaczeniu. W latach następnych obie mennice obficie wybijały monetę zarówno złotą jak i srebrną.

Ekstremalnie rzadka pozycja notowana po raz pierwszy w ofercie aukcyjnej. Numizmat z najwyższej półki, zwłaszcza w tak wyszukanym stanie zachowania.

https://aukcjamonet.pl/product/43839/jan-ii-kazimierz-talar-1652-poznan-ekstremalnie-rzadki

Drugi znany egzemplarz ze kolekcji Czapskiego:
https://zbiory.mnk.pl/pl/wyniki-wyszukiwania/katalog/8119
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpnia 2021, 23:00:46 wysłana przez pasjonatort »
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpnia 2021, 16:27:48 »
W poszukiwaniu czegoś innego natrafiłem na pewną ciekawostkę. Okazuje się, że talar poznański z 1652 roku był wystawiony na aukcji zbioru Leona Mikockiego.

 
Mikocki.jpgNiemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021


Niestety katalog nie zawiera ryciny tej monety. Jednak jeśli przyjąć za prawdę podany zapis rewersu to mamy do czynienia z zupełnie innym wariantem stempla.
Talar z aukcji Niemczyka i z kolekcji Czapskiego ma pojedyncze kropki między słowami na rewersie. Natomiast egzemplarz Mikockiego ma dwukropki (kilka razy). O ile można uznać, że jeśli kropka po REG i POLO jest w górnej części napisu to może powstało jakieś uszkodzenie stempla i stąd został odczytany dwukropek. To już kropka po POSNAN znajduje się na środku. Oczywiście to wszystko jest tylko wróżeniem, dlatego nie ma pewności co do dwóch wariantów takich talarów.  ;)
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Września 2021, 22:50:19 »
Warto odnotować decyzję o wycofaniu z aukcji talara kurlandzkiego:

Cytuj
Ze względu na podzielone zdania ekspertów postanowiliśmy wycofać lot 392 czyli jedną z rzadszych monet z naszej 30 Aukcji Premium: Kurlandia, Gotthard Kettler (1562-1587). Talar 1576, Mitawa

Monetę poddamy weryfikacji w Polsce i zagranicą, przeprowadzimy badania metalu w celu potwierdzenia wieku monety.

Moneta jest jedynym egzemplarzem z tego roku więc materiału porównawczego NIE MA, katalogi pomijają ten rocznik lub używają rysunku.

Jako największy numizmatyczny dom aukcyjny w Polsce aby zapewnić najwyższą jakość naszych Aukcji cały czas badamy oferowane przez nas monety i jeżeli pojawia się jakakolwiek wątpliwość wolimy wycofać monetę i zbadać ją pod każdym względem.

Zdarza się to często na aukcjach kiedy pojawia się unikat, jak to było z jedynym znanym dukatem Batorego sprzedawanym przez firmę Kuenker - moneta została wycofana na rok aby zbadać ją dokładnie, wróciła na rynek i osiągnęła piękną kwotę.

Zapraszamy do licytacji pozostałych numizmatów i po weryfikacji tego talara podzielimy się uzyskanymi informacjami.

Michał Niemczyk

 
talar Kurlandia.jpgNiemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021


Link do aukcji:
https://aukcjamonet.pl/product/43421/kurlandia-gotthard-kettler-1562-1587-talar-1576-mitawa-jedyny-znany-egzemplarz-brak-notowan-r-c-a

Cytuj
Aw.: Bogato zdobiona, czteropolowa tarcza heraldyczna z herbem rodowym pośrodku. W otoku: GOTHARDI D G DVCIS CVR ET SEMIGA

Rw.: Polsko-Litewska tacza herbowa, powyżej skrócona data (15) 7-6, na dole 2 ¼ - R. W otoku: MONETA NOVA ARGENTE DVCIS CVRLAND


Gotthard Kettler objął urząd w 1559 r., armia zakonu została pokonana przez Rosjan 2 sierpnia 1560 r. pod Ermes. Mistrz zakonu nie znalazł poparcia ze strony cesarstwa, oddał się pod opiekę polsko-litewską. W traktacie zawartym w Wilnie 28 listopada 1561 Kettler otrzymał tereny na południe od Dźwiny jako dziedziczne księstwo Kurlandii i Semgalie, a tereny na północ od rzeki miał zarządzać jako feudalny pan korony polskiej. 5 marca 1562 został ogłoszony księciem, a tym samym wygasło państwo religijne. Wojna inflancka wszczęta przez Iwana IV nie skończyła się wraz z wygaśnięciem zakonu, trwała ponad 20 lat, ponieważ Polska i Litwa, Szwecja i Dania interweniowały militarnie i nie chciały przyjąć obszaru władzy cara bezpośrednio na Morzem Bałtyckim, a sam car musiał wkrótce zrzec się roszczeń do Inflant.

Ekstremalnie rzadki talar kurlandzki, którego notowań nie odnaleźliśmy.

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Subtelna patyna i połysk menniczy. Moneta ze starej kolekcji.


Kopicki 4011 (R)* c. a.; Davenport 8450 RARE - tylko rocznik 1575!; Neumann 297


Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 28,42 g Ag
Średnica: 42 mm

Może ktoś ma jakieś informacje na temat talara z tego rocznika?
Sam natrafiłem jedynie na coś takiego:

 
Talar.jpgNiemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Września 2021, 20:44:44 »
Moneta z niebanalnym stanem zachowania. Do tego z piękną proweniencją z aukcji Styki. Miło obejrzeć nagranie z tym numizmatem oraz posłuchać Pana Niemczyka.

Cytuj
Wyjątkowej rzadkości dwudukat koronny. Wiemy, że znajduje się w czterech kolekcjach publicznych: Czapskich, MNW, Wiedniu i w Ermitażu. M. Gumowski znał egzemplarze znajdujące się w prywatnych kolekcjach: Potockich, Sobańskiego, Mańkowskiego i Czerwińskiego. Przed wojną dwudukat był notowany tylko w jednej z wielkich kolekcji – u Chełmińskiego (pozycja 1007), a na powojennym rynku numizmatycznym sprzedany został na licytacji zbioru Adama Styki (nasz egzemplarz).
Dwudukat bez daty po raz pierwszy pojawił się w handlu w 1867 roku, podczas licytacji kolekcji Zelta na aukcji w Warszawie. Jest to drugi znany egzemplarz dostępny na rynku, poprzedni został sprzedany na drugiej aukcji Pawła Niemczyka za 460 000 złotych.
Fotografią oferowanej monety posłużył się Marek Kaleniecki w swojej publikacji "Złote monety polskie nam aukcjach światowych" na stronie 465.
Dodatkowo znakomita proweniencją, moneta ze zbioru Styki licytowanego w 1962 roku w Nowym Jorku. Moneta oryginalnie zakupiona w Coin Galleireis New York 9-10, 1962 roku lot 385, za 520 $.
UNIKALNY stan zachowania. Piękny menniczy egzemplarz, wspaniale zachowane detale podkreślone przez urokliwą patynę.

https://aukcjamonet.pl/product/43372/jan-iii-sobieski-2-dukaty-dwudukat-koronny-bez-daty-bydgoszcz-z-kolekcji-styki-najpiekniejszy-na-rynku

Jedna mała uwaga. Dokładnie ten egzemplarz zanim trafił na 30 aukcję był już w ofercie publicznej w 2015:
 
dwudukat.jpgNiemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021



Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Września 2021, 21:27:39 »
Cytuj
Miło obejrzeć nagranie z tym numizmatem oraz posłuchać Pana Niemczyka.
To Pan Niemczyk gra na pianinie? Innego dźwięki tam nie słychać.
---
Aukcja na prawdę mocna. Ciągle się zastanawiam jak to Pan M. Niemczyk robi, że utrzymuje ten poziom, bo "prasę" to miał nie zawsze dobrą. Sam też mam zastrzeżenia do postępowania z falsami. Podobno miała być strona ze zdjęciami falsów... 3 lata temu. Nie ma do dziś.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Września 2021, 22:47:50 »
Mój błąd, bo powinienem podać oddzielnie link do dłuższego nagrania z narracją ;)



Oczywiście masz rację, że firma zaliczyła pewne wpadki, unika pisania wprost "naprawiona dziura" tłumacząc to manipulacją w tle.
I takie sprawy były poruszane na forum i trzeba też o tym mówić.

Sama aukcja premium rzeczywiście zasługuje na takie określenie.
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Września 2021, 23:33:49 »
Teraz wszystko jasne. Obejrzałem dwa filmy, w tym ten o dwudukacie. Narracja nie przypadła mi do gustu, zbyt wiele o stanie zachowania i rzadkości. Spekulacje kiedy moneta wróci na rynek to wróżenie. Jak sam pokazałeś nawet jednego powrotu na filmie nie odnotowano.

Dodam jeszcze nieco o tym talarze z 1652 roku. Może nie o samym talarze a o stemplu awersu. To rzadki przypadek w którym jak na dłoni widać "wędrówkę" stempla pomiędzy mennicami i to w szerokim oknie czasowym. Wspomniano już, że stemplem talara wybito portugała poznańskiego. Tym konkretnym stemplem awersu wybito też portugała "bydgoskiego" z rewersem datowanym na 1661 r. z oznaczeniami T-T Tomasza Tymfa (jest ilustrowana w katalogu J. Dutkowskiego).
« Ostatnia zmiana: 16 Września 2021, 23:43:03 wysłana przez Optimus_Prime »

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: Niemczyk 30 i 31 - wrzesień 2021
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Grudnia 2021, 18:38:01 »
Ciągle się zastanawiam jak to Pan M. Niemczyk robi, że utrzymuje ten poziom, bo "prasę" to miał nie zawsze dobrą. Sam też mam zastrzeżenia do postępowania z falsami.

Co prawda nie wiem o co chodzi z tymi wspomnianymi falsami, ale ten temat mnie tu zwabił:

https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=126928.0

Falsy Gordiana III z jakiejś "polskiej" aukcji. Parę chwil i widzę takie coś:

https://aukcjamonet.pl/product/45743/cesarstwo-rzymskie-antoninian-gordian-iii-238-244-r-n-e-rzym

https://aukcjamonet.pl/product/45746/cesarstwo-rzymskie-antoninian-gordian-iii-238-244-r-n-e-antiochia

https://aukcjamonet.pl/product/45747/cesarstwo-rzymskie-antoninian-gordian-iii-238-244-r-n-e-antiochia

https://aukcjamonet.pl/product/45748/cesarstwo-rzymskie-antoninian-gordian-iii-238-244-r-n-e-antiochia-rzadki

Wszystkie wycofane, ale dopiero po interwencji. Takie sytuacje naprawdę nie dodają otuchy, bo sam w życiu bym nie odgadł, że to mogą być falsy. Dlatego właśnie oczekuję od znawców, że powinni lepiej je odsiewać. A tu jak widać...
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2021, 22:31:55 wysłana przez Aquilaspqr »

 

R E K L A M A
aukcja monet