Aktualności:

• 19 Lipca 2024, 01:03:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o zmianę podejścia do pytań użytkowników  (Przeczytany 2607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pablo

• Użytkownik
  • **
Prośba o zmianę podejścia do pytań użytkowników
« dnia: 30 Października 2021, 07:02:19 »
Szanowni Państwo, wczoraj zadałem tutaj pytanie o temat wysyłki monet do Szwajcarii na aukcję. Temat został zamknięty na prośbę jmskelnik, który zarzucił mi, że proszę o pomoc w złamaniu prawa. Proszę o nie rzucanie takich oskarżeń, gdy nie zna Pan intencji piszącego i jego wiedzy w tym zakresie. To, że piszę prosząc o informację jakim trybem wysłać aby nie opłacić cła nie znaczy, że uważam że w danym porządku prawnym czynność wysyłki w komis (a nie sprzedaż na rzecz domu aukcyjnego) powinna być oclona, a ja dążę do naruszenia tego porządku. Pisząc posta byłem przekonany, że pomimo materialnej wartości przesyłki charakter transakcji zwalnia ją z opłat (tak jak wysyłka do gradingu).

Tym samym proszę jmskelnik aby nie oczerniał innych gdy nie zna ich intencji, a raczej wspomógł swoją wiedzą i doświadczeniem gdy może to uczynić. a czasem zwrócił uwagę gdy forumowicz nie jest świadom jakiegoś aspektu sprawy w której pisze. Zakładam, że taki jest cel tego forum.
Wpis jmskelnik tym bardziej mnie zasmucił i rozczarował, gdyż mając świadomość jego wiedzy i osoby w świecie realnym nie spodziewałem się takiego nieuargumentowanego i zasadniczego podejścia.

Obserwuję to forum od 2013 roku i chyba jak wielu zauważam, że są pewne niepokojące trendy co do traktowania innych. Niewiedza jest traktowana często jako ignorancja i ośmieszana. Często bierze się to zapewne z tego, że dla osób siedzących w temacie pewne rzeczy są oczywiste. W szczególności jedna z osób pytała o identyfikację monety antycznej. Została delikatnie aczkolwiek ironicznie potraktowana jako osoba z problemem wzrokowym, gdyż legenda jest oczywista. To prawda, ale tylko dla osób które przejrzały wcześniej dziesiątki tysięcy monet i wiedzą czego się spodziewać po danym awersie/rewersie. Znam to z autopsji, jako że w tym temacie też siedzę kilka dobrych lat. Jestem przekonany że osoba tak potraktowana nie będzie chciała dalej stać się członkiem takiej forumowej społeczności.

Będę wdzięczny za chwilę refleksji i może zmianę podejścia do próśb innych o pomoc. Może wtedy coś się też pozytywnie zmieni na forum i już nie będzie dni, gdy nikt przez niemal dobę nie wprowadza żadnego wpisu. Więcej zrozumienia dla innych i ich nie osądzanie a priori to na pewno krok w dobrym kierunku. A na pewno wskazane jest milczenie w przypadku niemożności pomocy, a nie oczernianie innych.

P.S. Jestem zapewne jedną z ostatnich osób która by dążyła świadomie do naruszenia prawa. Wolę zapłacić i mieć tzw. święty spokój.

Optimus_Prime

• Gaduła
Odp: Prośba o zmianę podejścia do pytań użytkowników
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Października 2021, 08:42:58 »
Przeczytałem tamten post u nie widzę tam jawnej prośby o pomoc w łamaniu prawa. Może jedynie prośbę o pomoc w optymalizacji kosztów albo nawet prośbę o pomoc ominięciu niezasadnie naliczonych opłat? Sam byłem ciekaw jak się to potoczy jednak już nie będzie okazji. Uważam, że temat został zamknięty pochopnie a uzasadnienie zamknięcia "Wszyscy użytkownicy forum powinni stosować się do obowiązujących regulacji prawnych". nakazuje myśleć, że teraz administratorzy będą śledzić czy użytkownicy forum nie łamią prawa i Oni (administratorzy) będą decydować czy doszło do jego złamania. Chyba nie do tych celów powstało to forum. Czuję niesmak widząc, że do embarga na pewne tematy (polityka), teraz dojdzie do tego konieczność właściwego prowadzenia się co raz rozszerzana na kolejne obszary ludzkiej działalności.

Damian Marciniak

• Stały bywalec
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Października 2021, 09:25:19 »
Dzień dobry,

Przywołaną przez Pana reakcję administracji forum uważam za jak najbardziej słuszną i zasadną, odpowiedzialną i wdrożoną  z refleksem.

Jak najbardziej rozumiem też Pana uniesienie, ale "Ignorantia legis non excusa" (Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem).

Pisze Pan: "nie zna... intencji piszącego. Pisząc posta byłem przekonany, że pomimo materialnej wartości przesyłki charakter transakcji zwalnia ją z opłat (tak jak wysyłka do gradingu)".

Wysyłka do gradingu to zupełnie co innego. W przypadku takiej wysyłki poza UE to jest to pozwolenie na wywóz czasowy celem np. uszlachetniania.

Wysłanie monet w komis, to nic innego jak wysłanie celem sprzedaży, tylko że w momencie przekraczania granicy nie znamy wartości celnej walorów, a poznamy ją dopiero po aukcji. W takim przypadku wchodzi w grę tzw. "odprawa warunkowa", tj. najpierw naliczana jest opłata celna od wartości szacunkowej określonej przez eksperta, a następnie końcowa korygowana na plus, lub na minus po realizacji sprzedaży. Być może w Szwajcarii technicznie regulacje mogą być inne, ale sądzę że zasada ta sama.

Pana post nie był zapytaniem naruszającym prawo RP (zaznaczył Pan że walory nie wymagają pozwolenia na wywóz), ale był jednak zapytaniem o naruszenie prawa kraju trzeciego, także decyzja o jego zamknięciu moim zdaniem właściwie podjęta. 

Podana analogia tej sprawy do nieidentyfikowania monety antycznej moim zdaniem zupełnie nietrafiona, to jednak powoływanie się na całkiem inne zagadnienie. 

I jeszcze w kwestii odprawy warunkowej to przynajmniej w polskich warunkach procedura bardzo złożona. Nie wiem jak jest to w warunkach szwajcarskich, ale pierwsze zapytanie w tym względzie powinien Pan przede wszystkim skierować do domu aukcyjnego, do którego Pan chciał wysłać monety, czy bedą w ogóle zainteresowani przyjęciem Pana walorów i jej wdrażaniem.

Z poważaniem
Damian Marciniak

« Ostatnia zmiana: 30 Października 2021, 09:32:32 wysłana przez GNDM »
Pozdrawiam - Damian

Pablo

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Października 2021, 09:51:52 »
Panie Damianie, nie odnosząc się do Pana opinii o zasadności zamknięcia wątku (z którym trudno mi się zgodzić), to właśnie Pana odpowiedź uznaję za przykład tego jakiej odpowiedzi w idealnie działającym forum dyskusji oczekiwałbym po swoim uprzednim merytorycznym wpisie. Czyli zamiast zamykać post, wskazując na pytającego jako potencjalnego przestępcę, nie dając pytającemu prawa wypowiedzenia się i uszczegółowienia jego zapytania, pełne wyjaśnienie kwestii ryzyka naruszenia prawa kraju trzeciego i podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Bardzo za Pana odpowiedź dziękuję i cenię Pana podejście do innych.

zdzicho

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Października 2021, 14:48:45 »
Na temat podatków, ceł itp. na forach można uzyskać różne informacje, nie zawsze aktualne i prawdziwe. Nauczony własnymi doświadczeniami proponuję zawsze pytać u źródła czyli w urzędzie celnym, skarbowym, podatkowym.
Pozdrawiam. zdzicho

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Października 2021, 15:48:31 »
Widzę, że zapytanie kol. Pablo doczekało się merytorycznej odpowiedzi - panie Damianie: serdeczne dzięki za tę wypowiedź fachowca.
Co do sprawy zamknięcia wątku: decyzję te podjąłem wcale nie pochopnie. Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze forum jest forum publicznym i poruszenie wszelkich tematów z kategorii "na pograniczu prawa" może mieć daleko idące konsekwencje - w przypadku reakcji "odpowiednich organów". Jako że jesteśmy jednym z niewielu takich forów tematycznych w Polsce, należy wyjść z założenia, że także przedstawiciele tych "organów" przynajmniej od czasu do czasu w ramach rutynowych kontroli do nas zaglądają. Dlaczego? - chociażby w celu polepszenia sobie statystyk wykrywalności...
Dlatego też wszelkie tematy związane z nielegalnym pozyskiwaniem zabytków, próbami (choćby tylko teoretycznymi) naginania prawa, oszustwami różnej maści itp. będą także przeze mnie monitorowane i, gdy zajdzie taka potrzeba, moderowane. Nawet, jeśli czasami chodzi bardziej o formę, niż o treść. Moim skromnym zdaniem jest jednak spora różnica w zapytaniu "jak odprawić celnie monety przy wysyłce na aukcję do Szwajcarii", albo "jak uniknąć płacenia cła przy wysyłce monet na aukcję do Szwajcarii". Niby drobiazg, ale...

W zeszłym tygodniu miałem okazję posłuchać na Toruńskich Warsztatach Numizmatyki Antycznej niezwykle interesującego wykładu na temat różnych aspektów prawnych kolekcjonowania monet. Wniosek końcowy po wykładzie: jak już ktoś wpadnie w trybiki "maszyny prawnej", to ta maszyna go przemieli. Na pewno. W mniejszym lub większym stopniu. Niezależnie od okoliczności.
Będę więc na tym forum nadal raczej "dmuchał na zimne", niż narażał kogokolwiek tutaj na przykre konsekwencje!
A co do "potencjalnych przestępców" i jak w stosunku do nich działają "odpowiednie organy" polecam: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26784917,choc-sprawe-prawomocnie-umorzono-numizmatyk-z-gdyni-nadal-nie.html

A w kwestii "do embarga na pewne tematy (polityka)": MURKWI NIE BĘDZIE!!!

Pozdrawiam
Zenon M.

Pablo

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Października 2021, 16:31:33 »
Moim skromnym zdaniem jest jednak spora różnica w zapytaniu "jak odprawić celnie monety przy wysyłce na aukcję do Szwajcarii", albo "jak uniknąć płacenia cła przy wysyłce monet na aukcję do Szwajcarii". Niby drobiazg, ale...

Faktem jest, że może użyłem zbyt dużego uproszczenia zadając pytanie, chociaż nie do końca oddaje to fragment mojej uprzedniej wypowiedzi zacytowany przez kol. Zenona, który to pomija zastosowane w oryginalnym pytaniu uzupełnienie, tj.  "jako, że to jest wysyłka w komis, a nie sprzedaż towaru do odbiorcy przesyłki". Błędnie założyłem widocznie, że ono nakreśli innym źródło i sens mojego pytania.

Ale nie ma co nad tym dłużej dywagować: grunt, że uzyskałem od Pana Damiana konkretną informację (która zapewne innym też się może przyda), cenną wskazówkę na przyszłość od kol. Zdzicho w poszukiwaniu odpowiedzi na podobne pytania, jak i wskazanie co do zwiększenia precyzji i kontekstu przyszłych pytań. Dziękuję.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Października 2021, 16:55:45 »
grunt, że uzyskałem od Pana Damiana konkretną informację (która zapewne innym też się może przyda)
...i to jest chyba najważniejsze...
ZM

opal

• Stały bywalec
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Października 2021, 20:40:07 »
Obserwuję to forum od 2013 roku i chyba jak wielu zauważam, że są pewne niepokojące trendy co do traktowania innych. Niewiedza jest traktowana często jako ignorancja i ośmieszana.

Kolego Pablo mam podobne zdanie co do tych niepokojących trendów. Bardzo wysoko oceniam wiedzę i fachowość osób tu piszących ale niektórzy swoją wyższość pokazują ośmieszając innych. Mnie również to dotknęło gdy podczas pisania postu popełniłem literówkę a ile było zabawy dla adwersarzy. Wydaje mi się, że dla niewielu nie ważne czy post wnosi coś dla tematu, ważne aby coś napisać i licznik postów szedł w górę. Często czytam takie posty typu " łoł " i nic więcej. Masz mało postów można pożartować, ośmieszyć lub oskarżyć o niecne zamiary.   
Pozdrawiam.
Krzysiek

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Października 2021, 20:48:44 »
Często czytam takie posty typu " łoł " i nic więcej.
Mógłbym poprosić o konkretny przykład - widocznie przeoczyłem...
ZM

nosfer3

• Stały bywalec
    • Probusy
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Października 2021, 20:58:27 »
Podepne się też pod zapytanie.Sledzę forum od kilku lat,czytam codziennie wszystkie tematy ale z taką odpowiedzią się nie spotkałem.Może pomylił Pan fora.

Pozdrawiam Maciej

opal

• Stały bywalec
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Października 2021, 21:51:46 »

[/quote]
Mógłbym poprosić o konkretny przykład - widocznie przeoczyłem...
ZM
[/quote]
Nie zapisuję nigdzie postów i nie pamiętam kiedy i jakiego wątku pojawiały się takie wpisy. Nawet gdybym wiedział dokładnie proszę nie oczekiwać, że będę tu w roli konfidenta i donosił. Do kolegi nosfer 3, nie nie pomyliłem forum. 
Pozdrawiam.
Krzysiek

zdzicho

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Października 2021, 22:23:44 »
Panie Opal.
Najpierw Pan napisał, że często czyta Pan posty " łał", a teraz Pan nie pamięta. To co to znaczy często?
Na forum jest ponad 3200 użytkowników. I co mamy zrobić jak ktoś napisze "łał"? Mamy rozstrzelać ?
Na forum nie ma nagród dla osób z największą ilością postów.
Szkoda czasu na takie bzdury.  :(

Pozdrawiam. zdzicho

opal

• Stały bywalec
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Października 2021, 22:36:11 »

Szkoda czasu na takie bzdury.  :(
Dziękuje za kolejny pokaz zrozumienia innych. Szkoda czasu ? To dobranoc.
Pozdrawiam.
Krzysiek

jmskelnik

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
    • Historia ukryta w przedmiotach
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Października 2021, 00:15:26 »
Szanowni Państwo, wczoraj zadałem tutaj pytanie o temat wysyłki monet do Szwajcarii na aukcję. Temat został zamknięty na prośbę jmskelnik, który zarzucił mi, że proszę o pomoc w złamaniu prawa. Proszę o nie rzucanie takich oskarżeń, gdy nie zna Pan intencji piszącego i jego wiedzy w tym zakresie. To, że piszę prosząc o informację jakim trybem wysłać aby nie opłacić cła nie znaczy, że uważam że w danym porządku prawnym czynność wysyłki w komis (a nie sprzedaż na rzecz domu aukcyjnego) powinna być oclona, a ja dążę do naruszenia tego porządku. Pisząc posta byłem przekonany, że pomimo materialnej wartości przesyłki charakter transakcji zwalnia ją z opłat (tak jak wysyłka do gradingu).

Tym samym proszę jmskelnik aby nie oczerniał innych gdy nie zna ich intencji, a raczej wspomógł swoją wiedzą i doświadczeniem gdy może to uczynić. a czasem zwrócił uwagę gdy forumowicz nie jest świadom jakiegoś aspektu sprawy w której pisze. Zakładam, że taki jest cel tego forum.
Wpis jmskelnik tym bardziej mnie zasmucił i rozczarował, gdyż mając świadomość jego wiedzy i osoby w świecie realnym nie spodziewałem się takiego nieuargumentowanego i zasadniczego podejścia.

Obserwuję to forum od 2013 roku i chyba jak wielu zauważam, że są pewne niepokojące trendy co do traktowania innych. Niewiedza jest traktowana często jako ignorancja i ośmieszana. Często bierze się to zapewne z tego, że dla osób siedzących w temacie pewne rzeczy są oczywiste. W szczególności jedna z osób pytała o identyfikację monety antycznej. Została delikatnie aczkolwiek ironicznie potraktowana jako osoba z problemem wzrokowym, gdyż legenda jest oczywista. To prawda, ale tylko dla osób które przejrzały wcześniej dziesiątki tysięcy monet i wiedzą czego się spodziewać po danym awersie/rewersie. Znam to z autopsji, jako że w tym temacie też siedzę kilka dobrych lat. Jestem przekonany że osoba tak potraktowana nie będzie chciała dalej stać się członkiem takiej forumowej społeczności.

Będę wdzięczny za chwilę refleksji i może zmianę podejścia do próśb innych o pomoc. Może wtedy coś się też pozytywnie zmieni na forum i już nie będzie dni, gdy nikt przez niemal dobę nie wprowadza żadnego wpisu. Więcej zrozumienia dla innych i ich nie osądzanie a priori to na pewno krok w dobrym kierunku. A na pewno wskazane jest milczenie w przypadku niemożności pomocy, a nie oczernianie innych.

P.S. Jestem zapewne jedną z ostatnich osób która by dążyła świadomie do naruszenia prawa. Wolę zapłacić i mieć tzw. święty spokój.

Szanowny Panie Pablo,

w najmniejszym stopniu nie chciałem Pana urazić, ani ośmieszyć. Zrozumiałem Pańskie pytanie w taki sposób, że ma Pan świadomość konieczności uiszczenia opłat celnych i pyta o to "w jaki sposób należy nadać przesyłkę, aby nie było naliczenia opłat celnych". Jeśli źle zrozumiałem, to przepraszam. Usunąłem mój post, żeby nie czuł Pan dyskomfortu.

Jak zostało to wypowiedziane wyżej. Rozróżniam pytanie o to, czy należy uiścić cło lub jaką powinno mieć wysokość; od pytania o to jak go uniknąć przy założeniu, że jest należne. Mam nadzieję, że rozumie Pan mój punkt widzenia.

R E K L A M A
aukcja monet