Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:52:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: O poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku  (Przeczytany 2439 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: O poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Listopada 2021, 16:00:58 »
Nie jestem w stanie powiedzieć czy ta informacja jest prawdziwa, ale na poniższej mapie jednym z zaznaczonych budynków jest baszta przy mennicy

 
Kraków.jpgO poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku


Mapa dostępna pod tym linkiem:
https://krakow.fotopolska.eu/86275,foto.html

Można obejrzeć inne stare mapy i poszukać w pozostałych działach czy są stare rysunki, pocztówki itd:
https://krakow.fotopolska.eu/Krakow/b24806,Mapy_i_plany.html


 
mapa.jpgO poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku
Norbert

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: O poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Listopada 2021, 17:12:35 »
Plan miasta Krakowa z 1667 z zaznaczona mennicą - efekt dzisiejszej grzebaniny w archiwach:) Pełną wersje mogę podesłać na mail wraz z metryczką z archiwum:)
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: O poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Listopada 2021, 17:25:16 »
Fajnie, że koledzy się włączyli w poszukiwania :) Każdy ślad się przyda.
Otrzymałem właśnie skan artykułu Gumowskiego. Krakowskie mennice.Autor próbuje zlokalizować wszystkie mennice w Krakowie na przestrzeni dziejów.
Oczywiście ustalenia Gumowskiego trzeba konfrontować z najnowszymi ustaleniami historyczno- archeologicznymi, bo w artykule dotyczącym okresu mnie interesującego jest sporo nieścisłości. Gumowski powołuje się na Tomkowicza /Ulice i place Krakowa w ciągu dziejów. Kraków 1926/, a ten na Ambrożego Grabowskiego, który często się mylił. Taki przykład; Grabowski napisał, ze od bicia monet w mennicy trzęsła się Baszta Rusznikarzy przy furcie św. Anny i ostatecznie ta baszta zawaliła się na mennicę w 1648. Może i baszta się trzęsła, ale zawaliła się Baszta Blacharzy. Grabowski się pomylił, a Tomkowicz powielił bez sprawdzenia, a za nim Gumowski.
Jeśli ktoś jest zainteresowany artykułem Gumowskiego, to proszę o wiadomość na pocztę z mailem na jaki mam skany przeslać
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: O poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Listopada 2021, 18:00:30 »
Plan miasta Krakowa z 1667 z zaznaczona mennicą - efekt dzisiejszej grzebaniny w archiwach:) Pełną wersje mogę podesłać na mail wraz z metryczką z archiwum:)

Tak, cały ten teren nazywano Mennicą lub Stara mennicą, ale jak napisałem wyżej ten różowy znacznik należy przesunąć w lewo pod Basztę Blacharzy.
Gumowski w artykule o krakowskich mennicach podaje, że mennica była w tym miejscu do czerwca 1657 kiedy została przez Szwedów zburzona i to Chrząstkowski po okupacji szwedzkiej przeniósł mennice na ul. Poselską. Kłóci się to z tym co napisał Hniłko, że "została mennica na nowo w ruch wprawiona. Wrócił do niej Chrząstkowski..." Inne źródła podają, że mennica przy Baszcie Blacharzy istniała do 1654. Czyli trzeba wyjaśnić czy Chrząstkowski otworzył mennice przy Baszcie Blacharzy i przeniósł ją w 1657 na Poselską, czy od początku mennica Chrząstkowskiego funkcjonowała na Poselskiej. W każdym razie przy Baszcie Blacharzy nie bito boratynek, a na Poselskiej.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: O poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Grudnia 2021, 11:23:26 »
Ukazała się ostateczna wersja artykułu o mennicy krakowskiej w XVII wieku. Zmieniona i uzupełniona o efekty kolejnych poszukiwań. Zapraszam do poczytania: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/O-poszukiwaniach-mennicy-koronnej-w-Krakowie-w-czasach-panowania-kr%C3%B3la-Jana-Kazimierza
Pozdrawiam. zdzicho

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: O poszukiwaniach mennicy krakowskiej w II połowie XVII wieku
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Grudnia 2021, 12:59:24 »
Świetny artykuł śledczy. Dwa miesiące temu gnałem z zamku na Wawelu do muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego i nawet nie pomyślałbym, że trzeba skręcić w prawo, by poczuć oddech Boratiniego na plecach i wsłuchać się w bicie młotów, a być może spojrzeć w oczy @centusia, który tak pięknie z zera zrobił jedynkę  ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet