Aktualności:

• 20 Maj 2022, 03:59:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 7 e-Aukcja WDA-MiM  (Przeczytany 526 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jmskelnik

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
    • Historia ukryta w przedmiotach
7 e-Aukcja WDA-MiM
« dnia: 08 Grudzień 2021, 09:13:05 »
Z miłym zaskoczeniem przyjąłem wyróżnienie na aukcji osobnego działu POLSKA POD ZABORAMI 1772-1918 | MONETY i MEDALE POLSKIE | Medale - Polska pod zaborami 1772-1918. Jeśli dobrze pamiętam w tej firmie istnieje praktyka oferowania medali wraz z monetami, bez wyróżniania ich osobnym działem. Tym razem nie tylko zostały wyróżnione, ale także postarano się o szersze opisy, podkreślające kontakt ich wydania. Nawet jeśli można mieć zastrzeżenia co do niektórych ustaleń, to opisy są relatywnie rozbudowane, wyważone i ciekawe. Ciekawe czy to stały trend, czy też po prostu ktoś zaoferował swój zbiorek z opisami.

konosament

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: 7 e-Aukcja WDA-MiM
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Grudzień 2021, 11:15:13 »
Tak, rzeczywiście opisy są poszerzone.

Nieodmiennie mnie jednak denerwuje, że w przypadku napoleońskich medali (innymi się nie interesuję), nie daje się zdjęć rantu. Za każdym razem trzeba kierować zapytanie. Nawet jak jest informacja o napisie "bronze" to dalej to niewiele wyjaśnia - może tam też być róg obfitości i okazuje się, że to XX-wieczna masowa odbitka.

Kiedyś już chyba wrzucałem uproszczoną tabelkę, ale nic nie zaszkodzi dać jeszcze raz.
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2021, 16:49:54 wysłana przez konosament »

jmskelnik

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
    • Historia ukryta w przedmiotach
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Grudzień 2021, 12:04:05 »
To bardzo praktyczne zestawienie i widać, że autor opisów nie siedzi w temacie medali szczególnie głęboko. Spostrzeżenie, że medal Heroique Pologne jest wybity przez Towarzystwo Bazaru Polskiego z Lyon, może być "odkryciem" tylko dla zupełnego nowicjusza. W literaturze od drugiej połowy XIX wieku nie ma już co do tego żadnych wątpliwości. Zagapili się chyba tylko autorzy katalogu "Kres Polskich Aten", którzy rzeczywiście przypisali mu belgijskie pochodzenie.

http://muzeumczartoryskich.pulawy.pl/nowa-publikacja-muzeum-czartoryskich-w-pulawach-katalog-do-wystawy-kres-polskich-aten/

dusiolek

• Gaduła
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Grudzień 2021, 14:55:26 »
Tak, rzeczywiście opisy są poszerzone.

Nieodmiennie mnie jednak denerwuje, że w przypadku napoleońskich medali (innymi się nie interesuję), nie daje się zdjęć rantu. Za każdym razem trzeba kierować zapytanie. Nawet jak jest informacja o napisie "bronze" to dalej to niewiele wyjaśnia - może tam też być róg obfitości i okazuje się, że to XX-wieczna masowa odbitka.

Kiedyś już chyba wrzucałem uproszczoną tabelkę, ale nic nie zaszkodzi dać jeszcze raz. ]

Dzięki za tabelkę, musiałem poprzednim razem przegapić,

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

R E K L A M A
aukcja monet