Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:15:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Piastra  (Przeczytany 1215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Juliano181

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Piastra
« dnia: 05 Grudnia 2021, 19:31:30 »
Dobry wieczór , pierwsza moja prośba dotyczy monety przedstawionej na zdjęciach , jest to piastra z 1676 roku bez daty a moje pytanie brzmi jaki nakład w przybliżeniu został wybity w tej wersji ( apostoł mateusz z aniołem na rewersie , szukałem w internecie ale jedyne co znalazłem to informacje nakład nieznany , może ktoś ma wiedzę na ten temat . Druga prośba to opinia na temat oryginalności monety i skoro nie podają nakładu to czy numizmat jest rzadki czy raczej popularny

Juliano181

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: Piastra
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Grudnia 2021, 11:16:06 »
Dzień dobry , może jednak ktoś podejmie się wyrazić opinie czy moneta jest oryginalna ..?

budgie

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Piastra
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Grudnia 2021, 12:20:34 »
 
Witam,wyglada raczej na orginalna, mozna by sie doczepic do rewersu, ze troche taki "rozmazany", ale to raczej wina zdjecia.
Co do nakladu, to rowniez nic konkretnego nie znalazlem, Allen G. Berman  Papal Coins poz. 2092 podaje tylko orientacyjna cene (w przypadku rzadkich monet uzywa oznaczen R- RRRR).
Na stronie Numista poswieconej monetom Watykanu indeks rzadkosci wynosi 94- czyli dosyc wysoki.
https://en.numista.com/catalogue/pieces29331.html
http://www.rhinocoins.com/ITALY/SCHIESA/INNOXI.HTML
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2021, 12:29:09 wysłana przez budgie »

bogdan783

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 20
  • historyk
Odp: Piastra
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Grudnia 2021, 13:18:18 »
Proszę sobie wpisać w archiwum WCN i wiele wiadomo.

Juliano181

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: Piastra
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Grudnia 2021, 13:47:16 »
Dziękuje za przydatne informacje i tego linka do strony , co do WCN to w opisach aukcji właśnie podają ogólny dosyć skąpy opis to znaczy stan zachowania , rok wybicia i tyle a mi chodziło o to ażeby dowiedzieć się czegoś więcej i stąd mój post ale ten link do mini katalogu jest super , jeszcze raz dziękuje

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Piastra
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudnia 2021, 13:58:18 »
Może jestem przewrażliwiony, ale wydaje mi się, że to odlew. Nie znam się na tego typu monetach, oceniam jedynie w oparciu o wygląd powierzchni. Polecam wybrać się do solidnego numizmatycznego punktu stacjonarnego albo wysłać do ekspertyzy.

Juliano181

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: Piastra
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Grudnia 2021, 14:31:14 »
W archiwach aukcyjnych gdzie moneta z takim wariantem rewersu była wystawiana tło jest podobne a nawet według mnie takie same , różnią się tylko stanem zachowania , no ale cóż jeśli są wątpliwośći to chyba trzeba będzie tak zrobić..

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Piastra
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Grudnia 2021, 18:46:10 »
W archiwach aukcyjnych gdzie moneta z takim wariantem rewersu była wystawiana tło jest podobne a nawet według mnie takie same

No właśnie nie jest. Ogólnie nie wygląda to dobrze. Sporo "perełek", detale wyraźnie różne. Nie moja działka to kompletnie ale jak pisałem nie wygląda to dobrze.

Po lewej oryginał z WCN, po prawej nasz pacjent.

Co do stylu się nie wypowiem, różnią się aureole i inne szczegóły ale może po prostu jakaś odmiana.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2021, 18:50:49 wysłana przez Booboo »

Juliano181

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: Piastra
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Grudnia 2021, 20:52:35 »
W archiwum WCN rzeczywiście są odmienne detale takie jakie Pan przedstawił na zdjęciu , ale mi wychodzi na to że były chyba dwie wersje stempla bo na przykład na ebay znalazłem dwie oferty z taką aureolą oraz herbem na rewersie jak na mojej monecie gdzie sprzedawcą jest między innymi włoski sklep numizmatyczny który informuje np że po zakupie wystawia certyfikat autentyczności . Takie same detale jak na mojej monecie znalazłem na włoskim domu aukcyjnym , obydwa przykłady na zdjęciach także wychodzi na to że były inne stemple

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Piastra
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Grudnia 2021, 21:29:14 »
Nie chodzi mi o rodzaj stempla tylko o jakość detali i cechy charakterystyczne dla odlewu czyli właśnie „perełki”. Poza tym proszę spojrzeć na podpis pod popiersiem - wyglada jakby go przedszkolak pisał.
 Jeżeli nie kupił Pan jeszcze tej monety to poprosił bym jeszcze sprzedawcę o zdjęcie rantu.

A co do certyfikatu… to też mogę taki wystawić ;)

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Piastra
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Grudnia 2021, 22:06:59 »
Może się wypowie któryś z kolegów bardziej siedzących w epoce, bo dla mnie te cechy które zaznaczyłem (a nie zaznaczyłem wszystkich) dyskwalifikują tę monetę.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2021, 22:09:07 wysłana przez Booboo »

Juliano181

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: Piastra
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudnia 2021, 23:00:29 »
Nie chodziło mi o certyfikat  dla mojej monety tylko sklepu numizmatycznego na ebay , co do mojej rzekomej monety jeśli to faktycznie nie odlew to monetę wylicytowałem na aukcji Polskiej ale jeszcze za nią nie zapłaciłem , co do zakreślonych przez Pana szczegółów to podobne. cechy dostrzegam w dużym powiększeniu chociażby na tej z WCN ale niekoniecznie muszę mieć racje , w każdym razie dziękuje za Pana opinię i pozostaje mi tylko napisać do organizatora aukcji czy potwierdzi oryginalność na papierze a jeżeli nie będzie takiej możliwości to zgłoszę mu swoje wątpliwości , dlatego też zapytałem się o opinie na forum bo znam kilka historii z aukcji że były różne sytuacje , pozostaje mi poczekać może ktoś jeszcze napisze swoje zdanie na ten temat

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Piastra
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Grudnia 2021, 18:16:47 »
Jestem zapewne człowiekiem starej daty, ale jak słyszę formę "piastra", to krew mnie zalewa... Ta moneta powinna moim zdaniem być nazywana "piastr", tak jak się dawniej mówiło - co odpowiada temu, jak Francuzi i Anglicy wymawiają słowo pisane "piastre". Prawda, że Włosi używają formy "piastra", przez co chyba i polska Wikipedia dopuszcza tę formę. Wszystko, jak się zdaje, ulega zniewieścieniu! W czasach, kiedy Pani Minister to Ministra, co się dziwić, że pojawi się "piastra" (jak słyszę słowo "ministra", od razy kojarzy mi się włoska zupa jarzynowa, minestra...)

Z drugiej strony ACM posunęło się i tak znacznie dalej. Tutaj jest nie tylko "piastra". Papież Innocenty XI nazywa się tu "Innocenza XI" (forma żeńska!). Czyżby kolejny papież okazał się być kobietą? W dodatku, jak się okazuje, pochodził z plemienia Romów... 😱 Hohoho - ktoś tu robił tłumaczenie opisu obiektu na niezłym ziole... 😃😃😃
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet