Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:11:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Numizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna  (Przeczytany 1678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Numizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna
« dnia: 08 Grudnia 2021, 01:20:40 »
Materiały wrzuciłem [...] ze względu na nawiązanie do dyskusji nad moim atykułem o monetach próbnych:) kwestie decyzji o przerzuceniu tematów zostawiam kolezeństwu i moderatorom
pozdrawiam
Skoro już podrzuciłem pański artykuł w wątku o próbach II RP to wklejam go tutaj ponownie, zakładając tym samym nowy wątek.
https://pressto.amu.edu.pl/index.php/rpeis/article/view/19086/18852
Wydaje się, że z punktu widzenia kolekcjonera, aby zrozumieć szaleństwo cenowe na giełdach – a co za tym idzie, coraz mniejsze możliwości uzupełniania tradycyjnych kolekcji – koniecznym jest faktycznie przyjrzenie się powodom takiej sytuacji. Jednym z nich (obok niepokojów covidowych i spektrum inflacji), jest z pewnością zjawisko drenażu rynku numizmatycznego przez nową generację inwestorów. A skoro inwestorzy interesują się numizmatyką i wielu z nich czyta z pewnością to forum  ;), to kolekcjonerom nie pozostaje nic innego, jak uważniejsze przyjrzenie się mechanizmom inwestowania w numizmatykę…
Zapraszam do dyskusji.



Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Numizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Grudnia 2021, 13:20:37 »
Pogrzebałem w Internecie i niestety: jak cud, to tylko nad Wisłą.
Wg. PCSG3000 Rare Coin Index / 1970 to Date, po upadku w 1994, z 180.00 na 5.000 p., krzywa wykresu już nigdy nie weszła wyżej niż na około 7.000 p. – i aktualnie stoi prawie na tym samym poziomie co w 1994, czyli na wys. około 5.500 p.
PCSG3000 Rare Coin Index.jpgNumizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna


Nawet na bardzo optymistycznych wykresach US Coin Values https://www.us-coin-values-advisor.com/rare-coin-values-index.html#null, mimo euforycznych komentarzy, krzywa na wykresie Rare Coin Values jest od 2009 bardziej płaska niż krzywa.

Atryda25

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Numizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Grudnia 2021, 22:44:02 »
Zgadza się - USA przerobiło przeogromny boom na monetach i przez kilkadziesiąt lat ceny znacznej części z nich nie wróciły do tych poziomów, powinno to być przestrogą dla tych którzy uważają że ceny mogą rosnąć w nieskończoność. Ważne jest kiedy wchodzi się na rynek, w Polsce pierwszą taką hossę mieliśmy w latach 2009-2011, później - przynajmniej na większości prób były spadki. Niektóre monety dopiero teraz dobiły do tamtych cen - biorąc pod uwagę inflacje i koszty transkacyjne kupujący nadal są stratni.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Numizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Grudnia 2021, 09:00:17 »
A czy udało się Panu dotrzeć do podobnych analiz dotyczących krajów europejskich, np. Niemiec, Anglii, Francji, Rosji, Czech, Węgier?

Atryda25

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Numizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Stycznia 2022, 00:11:31 »
Niestety głównie amerykańskie analizy, u nich jest tego całkiem sporo i to wieloletnich, co ciekawe pomimo iż opierają się na monetach gradingowanych to można odszukać ciekawe artykuły z ostrą krytyką gradingu - robiono nawet testy wysyłania tych samych monet po kilka razy z wiadomym rezultatem;) europejskie często są ujęte w szerszych indeskach np. złotych monet, rzadkich monet itp. Dokładnej analizy konkretnego rynku krajowego nie spotkałem, jest sporo indeksów brytyjskich (jak widać to zamiłowanie anglosaskie).

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Numizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Stycznia 2022, 09:38:09 »
W mojej ocenie takie indeksy zawierają przynajmniej jeden istotny błąd. Traktują numizmaty jak rzeczy oznaczone co do gatunku, podczas kiedy w większości wypadków faktycznie należy o nich myśleć jak o rzeczach oznaczonych co do tożsamości. Dwie monety, które są tego samego nominału i pochodzą od tego samego emitenta z tego samego roku, pozornie wydają się identyczne. Faktycznie mogą się różnić dodatkowymi cechami. W szczególności stanem zachowanie. Umieszczanie na jednym wykresie cen monet próbnych w różnych stanach zachowania nie ma w mojej ocenie większego sensu. Może sprawiać wrażenie, że w czasie zmieniła się cena monety, podczas kiedy różnica będzie wynikała z jej cech indywidualnych.

Atryda25

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Numizmatyka kolekcjonerska vs. Numizmatyka inwestycyjna
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Stycznia 2022, 19:12:58 »
Ja brałem pod uwagę monety o zbliżonym stanie zachowanie - w przypadku prób były to stan I i I-. Rozumiem że dla kogoś może to być znaczna różnica w stanie zachowania, ale wystarczy spojrzeć na obecnie sprzedawane monety i ich dawne noty, zwłaszcza w gradingu i wtedy te stany juś stają się bardzo bliskie, często zamienne;)

 

R E K L A M A
aukcja monet