Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 02:23:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowy sezon łowiecki 2021/22  (Przeczytany 6757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« dnia: 21 Grudnia 2021, 23:03:26 »
Otwieram nowy sezon takimi oto moniakami.  ;)

Follis klasy B Romana III z Konstantynopola
1028-1034 n.e.
Na awersie widnieje popiersie Chrystusa Pantokratora na wprost, wokół legenda EMMANOVHA, IC XC.
Na rewersie znajduje się krzyż kalwaryjski i legenda  IS XS, BASILЄ/BASILЄ
SB 1823
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Grudnia 2021, 23:17:59 »
Następny krążek:
Follis z Księstwa Antiochii.
1001-1012 n.e.
Został wybity przez Tankreda - jednego z przywódców I krucjaty.
Awers: popiersie Św. Piotra w nimbie na wprost.
Legenda awersu: Ο / ΠΕ-ΤPOC
Legenda rewersu: KЄBOI / ΘHTOΔV / ΛΟCOVT / ANHPI - "Panie, dopomóż swemu słudze Tankredowi"
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Grudnia 2021, 23:22:14 »
I jeszcze jeden follis Tankreda:
Awers: Popiersie Tankreda z mieczem na wprost.
Rewers: Krzyż z legendą IC-XC / NI-KA, u jego podstawy fleuron.
Pozdrawiam
Karol

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 131
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Grudnia 2021, 10:20:02 »
Gratuluję nowych nabytków i życzę powodzenia w dalczej części sezonu!

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Grudnia 2021, 18:07:51 »
jak by co mam poczet cesarzy bizantyjskich w monetach do sprzedania. w sumie 34 monety
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Grudnia 2021, 16:25:57 »
Gratuluję nowych nabytków i życzę powodzenia w dalczej części sezonu!
Dziękuję za miłe słowa !

jak by co mam poczet cesarzy bizantyjskich w monetach do sprzedania. w sumie 34 monety
Wysłałem Panu wiadomość na PW.  ;)
Pozdrawiam
Karol

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudnia 2021, 01:48:03 »
No to jeśli chodzi o aktualny sezon łowiecki, to ja, proszę Państwa, właśnie skojarzyłem na nowo od dawna rozłączoną, znaną parę kochanków... 🙂
Ona - już trochę bardziej nadszarpnięta zębem czasu (od zawsze była nieco starsza, poza tym kobiety starzeją się intensywniej 😜) - ale wciąż zachowała wiele dziewczęcego wdzięku: tu kokardka, tam diademik... mmm, palce lizać 😃
On - prawdziwy lowelas, jak na jego renomę przystało - wygląda, jakby wyszedł właśnie z salonu kosmetycznego! Podejrzewam zresztą, że strzyże się u Roberta... Niesamowita forma! A widywaliśmy go li to często - sami przyznajcie - w stanach o wiele bardziej opłakanych... A jednak doszedł do siebie. I to naprawdę on - żaden tam pruski sobowtór 😀
W każdym razie cieszę się, że są znowu razem - tzn. w mojej skrzyneczce z monetami 😃😃😃


« Ostatnia zmiana: 27 Grudnia 2021, 01:52:12 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Grudnia 2021, 02:03:50 »
Sorry, przepraszam - dopiero w tej chwili zauważyłem, że sezon łowiecki dotyczy tylko Starożytnego Rzymu (myślałem, że łowić można wszystko...) Mój błąd - ale post zostawiam. Może ktoś ucieszy się widokiem zwierzyny spoza zwyczajnego rewiru 😃😃😃
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 497
    • Probusy
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Grudnia 2021, 13:29:20 »
Sporo osób łowi:), ale coraz mniej sie chwali na łamach forum.Niestety takie mamy czasy.Dziś kolekcje masz,jutro jej nie masz,eh :o

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Grudnia 2021, 09:32:51 »
no jka sporo tez łowie w polsce XVIII-XIX wiek... ostatnio nawet więcej jak w rzymie.
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Stycznia 2022, 17:44:45 »
Zamykając stary rok, pokażę ostatni nabytek, który rzutem na taśmę dotarł wczoraj, będąc swoistą reklamą sprawności przesyłek kurierskich.
24 godziny i dziesięć minut na trasie z Hiszpanii do Polski.Taki wynik za sprawą DHL expres :)

Monetka wyjątkowo rzadka, więc nawet jej mizerny stan nie odstręczył mnie od ostrej potyczki.

Antoninianusy z Trewiru doby tetrarchów, z okresu przed reformą monetarną Dioklecjana, należą do jednych z najrzadszych monet tego okresu i w praktyce o każdą sztukę trzeba toczyć zażarte boje. Tym bardziej cieszy okaz, który do zbyt "pospolitych" nie jest zaliczany.

W starym katalogu RIC Vb wariant rewersu z legendą TEMPOR FEL figuruje z błędem pod pozycją 121, gdzie pomyłka polega na przyporządkowaniu popiersia typu "F" (popiersie w pancerzu i koronie promienistej na prawo). W rzeczywistości mamy popiersie typu "C", lub A2 wg Bastiena ( popiersie w paludamentum i pancerzu, w ujęciu od strony barku, skierowane na prawo i z koroną promienistą).

Nowe opracowanie autorstwa Sylwien Estiot i Pierra Zanchi umieszcza ten wariant pod pozycją nr 7 i odnotowuje trzy znane egzemplarze.
To opracowanie przesuwa również datację emisji, z 295 roku zaproponowaną w starym RIC Vb, na okres od połowy do końca 293 r.

Oś 12 h;  średnica 20,9-22,1 mm;  waga 3,58 g



Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 684
    • TWNA na Facebooku
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Stycznia 2022, 21:00:23 »
Tomku!

Gratulacje! Bardzo rzadki antoninian, w rzeczy samej.
Co do mnie, nigdy lub prawie nigdy nie udziałem się w tym wątku, ale nabytkom roku 2021 poświęciłem ostatni odcinek mojego cyklu "Nummi loquuntur - monety mówią":

Narzuciłem sobie niełatwe zadanie wybrania dwunastu najciekawszych w moim przekonaniu sztuk, ale też takich, które realizowałyby Horacjańską zasadę "varietas delectat" (różnorodność cieszy).

Życzę wszystkim niesłabnącej pasji i udanych łowów w roku 2022!

B.A.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Stycznia 2022, 09:24:50 »
Bartku!

Same monety, jak i sposób ich prezentacji wręcz wystrzałowe, niczym tysiące fajerwerków eksplodujących na niebie w noc sylwestrową.

Gratuluję ciekawych, rzadkich i pięknych nabytków!

Różnorodność i rozpiętość chronologiczna ogromna, ale rozumiem Twoje szerokie ukierunkowanie poznawczo-edukacyjne.

Tak trzymać!





syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Stycznia 2022, 15:51:31 »
Monety pana Bartosza , piękne,  który jeszcze tak ciekawie przedstawił  je w filmie :-*.Panie Tomku, antoninian z Trewiru,  :-*, gratuluję. U mnie zastój,przedstawiam dwie maioryny Konstancjusza II z mennicy w Trewirze, z lat 348-50.które dotarły do mnie na początku grudnia. Udanych łowów w Nowym roku.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 684
    • TWNA na Facebooku
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2021/22
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Stycznia 2022, 18:24:09 »
Tomku, dziękuję serdecznie!

Rzeczywiście rozpiętość znaczna, co najpierw przez lata było podyktowane wykorzystywaniem monet w dydaktyce i na TWNA. Od kwietnia 2021 doszedł kolejny argument za wybieraniem często reprezentatywnych monet greckich lub imperialnych zamiast mojego kolekcjonersko ulubionego mennictwa prowincjonalnego Sewerów - mianowicie "Nummi loquuntur". By opowiadać o różnych aspektach mennictwa antycznego i ilustrować je w miarę atrakcyjnymi przykładami przed kamerą, staram się wciąż utrzymywać różnorodność i w ostatnich miesiącach niekiedy decydowałem się na zakup jakiejś monety konkretnie pod film, kosztem często rzadszych i ciekawszych, ale takich, z których trudno byłoby zrobić opowieść... Np. jak w dzisiejszym filmiku o Atenach Alkidemos, Promachos i innych:

Wśród monet z Ateną też są zeszłoroczne nabytki, choćby Julia Domna z Ilionu i Galien z Seleukei nad  Kalykadnosem oraz chronologicznie ostatni, bo z grudnia, stater Ligi Tesalskiej.

Pozdrawiam wszystkich uczestników Forum TPZN bardzo serdecznie!

B.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2022, 18:26:46 wysłana przez Hermogenes »

 

R E K L A M A
aukcja monet