Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 07:49:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 1 złoty Wolne Miasto Kraków etc. - jak zabawiam się w policjanta na ebayu...  (Przeczytany 1769 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Witam,

odkryłem właśnie na ebayu takiego potworka. Nie wiem, czy już się to "cudo" na forum pojawiało i jest znane. Zapewne "chińczak", bo robota skrajnie niestaranna. Sprzedawca, skądinąd robiący dosyć poważne wrażenie typ, sprzedawał bez jakiegokolwiek komentarza, że to nieudolna kopia. Pewnie sam nie miał pojęcia, no bo skąd Niemiec ma znać się na takich rzeczach... W każdym razie na moją interwencję natychmiast aukcję wycofał. Zamieszczam na przestrogę dla mniej doświadczonych Kolegów. A obok zdjęcia oryginału 😀

Pozdrawiam serdecznie!

Marek
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2021, 01:35:08 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: 1 złoty Wolne Miasto Kraków - fals na ebayu
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Grudnia 2021, 17:59:37 »
Teraz widzę, że to dają też po 29 zł na Allegro. Ale przynajmniej uczciwie jako kopie...
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Jednak nie doceniłem kontrahenta. Historia ma ciąg dalszy 😃

Aukcja znikła, ale za chwilę pojawiła się ponownie. Tym razem nieśmiałe ostrzeżenie w nagłówku: "1 złoty 1835 Polska Wolne Miasto Kraków. Prawdopodobnie KOPIA!!!"
W opisie pojawiają się potem wszystkie dane monety, również metrologiczne - nic nie podpada, zupełnie jakby była
prawdziwa. Dopiero na koniec wzmianka: "Nie posiadam żadnego certyfikatu, nie znam monety. Emails nabywców
pouczyły mnie, że to może być kopia".

No kurcze pieczone w pysk! To "nie posiadam certyfikatu" czytam na co drugiej aukcji Allegro, gdy sprzedawana jest kopia! Przy okazji zauważyłem, że sprzedawca występuje pod nickiem mareczek1961. A więc żaden porządny Niemiec, tylko normalny polski cwaniak! Pisze dobrym niemieckim, ale tym razem popełnił kilka dosyć typowych dla Polaków błędów...

Więc sobie pomyślałem: skoro Mareczek nie zrozumiał mojego pierwszego przesłania (wyrażonego po niemiecku), to
uderzymy z grubej lufy:

"Panie Mareczku,
ta "moneta" jest nie "wahrscheinlich eine Kopie" tylko 100% kopia, z takich, które kupuje się na Allegro za 29 zł. Proszę to JEDNOZNACZNIE zaznaczyć w aukcji, albo zamelduję ją do eBayu. Ton "szukania frajera", którym Pan teraz zredagował opis, nie wystarczy. Proszę mi wierzyć, że nie zrobi Pan na tym cudzie kasy, bo ludzie kupujący takie rzeczy widzą fejk z odległości kilometra - i tylko się Pan w ich oczach ośmiesza. LG Marek"

... i aukcja od razu znikła. Miejmy nadzieję, że tym razem na dobre.

Facet miał jeszcze w ofercie 3 ewidentnie fałszywe, ale takie z oferty dla turystów, chińskie "monety" cashowe i jedną
równie nieudolną podróbę antycznej monety greckiej. Do tego cały wachlarz zupełnie porządnie wyglądających
banknotów. Te inne podróby były wystawione za grosze  l wszystkie opisane na zasadzie: "stara? chińska? grecka?
ja tam nie wiem..." Więc na razie pozwoliłem mu żyć, bo jeśli ktoś okaże się tak durny, że kupi ten badziew, to znaczy,
że kompletnie nie ma pojęcia na temat tego, co robi - a w tym wypadku fakt, że straci 2 albo 3 euro, będzie zasłużoną karą 😉

Tym niemniej na przyszłość ostrzegam - miejcie baczenie na Mareczka... 😄😄😄
« Ostatnia zmiana: 24 Grudnia 2021, 01:27:11 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
"Kurcze pieczone w pysk" dawno tego nie słyszałem... z przyrodą!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
👍👍👍😃😃😃
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Jakaś plagą... Dziś znowu wykryłem dokładnie taką samą kopię złotówki a do tego 10 gr Wolne Miasto Kraków u innego sprzedawcy na eBayu - nazywa się my-brave-new-world. Tu już ceny 140-150 €...
Powyżej 220 € miał jeszcze 3 talary, których nie znam tak dobrze, ale na kilometr śmierdzą mi lewizną. Jeszcze tym razem skontaktowałem się ze sprzedawcą, ale chyba wkrótce przestanę się bawić i od razu będę alarmować eBay.

Co za czasy nastały 😱😱😱
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Oto "talary" naszego agenta z "Nowego Dzielnego Świata". Teoretycznie Davenport nr. 7122 i 9349. Twórcy talara 7122 pomyliło się coś i portret jest w odbiciu lustrzanym (na lewo zamiast na prawo). Ale czy ma to jakiekolwiek znaczenie? A może taki błąd bicia?... 😜
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
A tak wyglądają te talary naprawdę:
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
...do tego pojawiła się zdawkowa moneta szwajcarska kantonu Basel, znana jako ASSIS. U naszego dzielnego urosła ona do rangi talara i została opisana jako "Guldentaler" 😃 (zamieszczona zresztą w kategorii "Talary i talary podwójne"). Zresztą wcale nie zdziwiłbym się, gdyby ta moneta w "nowym biciu" naszego przyjaciela urosła do gabarytów talara. Po co niepotrzebnie komplikować produkcję i dobierać krążki różnych rozmiarów... 🤪

Uważam że trzeba mieć tupet, żeby wystawiać taki badziew za 230-240 €... Mamy tu 3 "monety" z różnych lat i różnych miejsc, a wyglądają, jakby wyszły spod jednej prasy - tworzącej te arcydzieła chyba w aluminium 😱

Tak zatem wygląda badziew szwajcarski - a tak powinien wyglądać 😀
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
... I wyobraźcie sobie, jaka bezczelność. Na mój monit facet odpowiada:

Monety kupiłem u handlarza. Przy zakupie w sklepie otrzymałem certyfikat autentyczności.  Dziękuję.

No ja mu teraz q...a dam... 😡😡😡
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Ciekawym efektu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
To jest standardowe tłumaczenie: „kupiłem od handlarza”, „kupiłem  w renomowanym bułgarskim domu aukcyjnym”, „Niemiec płakał jak sprzedawał”.

Skoro przedmiot oryginalny to po co przerzucać udowadnianie oryginalności na poprzedniego właściciela? :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Wszystko pic na wodę. Są setki smętnych opisów mających przerzucać odpowiedzialnośc i zamącać jasność. Sztuka polega na rozpoznaniu ich wcześnie by się nie dać nabrać.
Czasem czuję się jak "nieustraszony łowca wampirów".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Ma jeszcze te dwie, które na 100% też są lipne, tylko nie podpadają optycznie w tak oczywisty sposób. Może ktoś potrafi "wytężyć wzrok" i pomóc mi znaleźć jakieś szczegóły potwierdzające fejk? 😀


https://www.ebay.de/itm/1901-Zwei-Mark-Albert-Koenig-von-Sachsen-E-Deutsches-Reich-TOP-Zustand-/194656069628?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=707-127634-2357-0

https://www.ebay.de/itm/1914-5-Lire-Vittorio-Emanvele-III-RE-D-Italia-1914-L-5-Koenig-Vittorio-Emanuele-/194656069609?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=707-127634-2357-0

W 2-markówce widać niedorobione liternictwo, bardzo różne od oryginału, jak również nieco fantazyjny charakter owłosienia króla. Do 5-lirówki nieco trudniej się przypieprzyć...

Update Nie jest aż tak źle. Jak się weźmie sprawę pod lupę widać bardzo wyraźne różnice stempla. Np. grzywa konia po prawej...
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2021, 11:23:48 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet