Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:29:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....  (Przeczytany 3198 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
.... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« dnia: 22 Grudnia 2021, 23:09:43 »
.... kolejna nie wyjaśniona przeze mnie od ponad 20 lat...
Trzymam ją i nadal nie daje mi spokoju...niestety jest w niezbyt dobrym stanie zachowania , mimo to chciałbym w końcu dojść do jakiś wniosków posiłkując się Wami...
Wiem ,że w Cynie wybito 4 szt . No ale rozumnie rzecz biorąc to jeśli byłaby to cyna i oryginał to dlaczego w takim stanie? - choć starałem się poszukać tej monety w cynie na necie lecz nie jestem chyba tak dobry i po prostu nie mogę znaleźć. Czy ktokolwiek widział- wie o takich fotkach tej monety w cynie?

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Grudnia 2021, 23:22:25 »
A który to oficjalny dokument wspomina o monecie w cynie? Tylko proszę bez Bisiera. Bądźmy poważni.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Grudnia 2021, 00:17:50 »
....widziałem kiedyś w jakimś katalogu taką informację a prócz tego znalazłem stronę z portalem Numizmatycznym...
https://www.portalnumizmatyczny.pl/2021/03/100-marek-polskich-1922-jozef-pisudski.html

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Grudnia 2021, 02:55:03 »
Z tą cyną to jest tylko wskazanie, wedle źródła, że jest. Ale niestety brak odniesienia źródła do źródła tego źródła. Wg mnie cyna to fake news.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Grudnia 2021, 14:16:56 »
Nie wiem, skąd mieli te dane, ale odkąd pamiętam (tzn. od ponad 40 lat) w katalogach najpierw Kamińskiego, a potem Fischera (nie wiem, jak u Parchimowicza, bo go dawniej nie używałem, a aktualnie on monet próbnych nie uwzględnia) zawsze była wzmianka o tych 4 sztukach w cynie. Więc może niekoniecznie fake-news. Skądś się to musiało wziąć...
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Grudnia 2021, 15:33:07 »
Parchimowicz wymienia tą monetę w specjalizowanym katalogu II RP.
Pozycja P166d, typ I mały orzeł.
Średnica 26 mm. Waga 4,6 g. Nakład cztery sztuki. Rant gładki. Nienotowana.
Są zdjęcia dwóch egzemplarzy w skali jeden do jednego i w powiększeniu.

Powierzchnia obydwu podobnie porowata do tej co pokazał założyciel wątku.  Obydwie w lepszym stanie.  Jedna posiada podobny styl zabrudzeń.
Jakość portretu podobna między wszystkimi trzema.
Strona nominałowa dużo bardziej wyraźna i głębsza na tych w katalogu.

Osobiście nie jestem do końca przekonany czy tutaj prezentowana pochodzi z tej samej emisji co pokazane w katalogu.  Może warto poszperać po portalach aukcyjnych, porównać z ofertą falsów.

Padają różne aluzje co do wiarygodności monet zawartych w katalogu Pana Parchimowicza.  Wystarczy przeczytać wstęp przed sekcją z "próbami", żeby zrozumieć, czym autor się kierował budując katalog.  On też nie jest w stanie rozwiązać wszystkich nieścisłości i sam pisze o próbach w cudzysłowiu.
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2021, 15:37:22 wysłana przez ivanpawel »

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudnia 2021, 22:28:31 »
....Kolego ivanpawel , czy jest kolega w stanie wrzucić tu te zdjęcia tych dwóch monet o których mowa?- :) byłbym wdzięczny.

kocelot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Grudnia 2021, 08:38:01 »
Nie jestem pewien czy kopiowanie i publiczne rozpowszechnianie zdjęć z tak świeżego wydania jest na miejscu. Tu proszę o głos bardziej rozeznanych w temacie.  Jeżeli takie manewry nie są uznawane za niestosowne, to bez problemu wstawię. Po prostu nie wiem czy wypada.
Kolego Pawle, na razie fotki strony z katalogu podeślę w wiadomości prywatnej.

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Grudnia 2021, 19:44:03 »
....jeśli jedni publikują w katalogach tę monetę w cynie a inni nie do końca wiedzą ,że taka istnieje a jeszcze inni wcale nie wierzą aby taka była kiedykolwiek - zresztą ja też nie widziałem żadnej aukcji - to jaką mam możliwość rzetelnej oceny czy to jest oryginał czy nie w tej sytuacji?... ;) ;D
...co prawda nie wygląda na to żeby była oryginałem ale kto wie  :-X- no chyba każdy by chciał wierzyć w to tak jak ja wierzę- hehehe- nie wierzę  :D. Więc gdzie ją oddać i czy warto, bo może ktoś tutaj zdecydowanie uzna ją za fals...?
« Ostatnia zmiana: 28 Grudnia 2021, 20:13:51 wysłana przez Paweł Lisiakiewicz »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Grudnia 2021, 19:50:23 »
....jeśli jedni publikują w katalogach tę monetę w cynku a inni nie do końca wiedzą ,że taka istnieje a jeszcze inni wcale nie wierzą aby taka była kiedykolwiek - zresztą ja też nie widziałem żadnej aukcji - to jaką mam możliwość rzetelnej oceny czy to jest oryginał czy nie w tej sytuacji?... ;) ;D
Żadnej. Przynajmniej na podstawie zdjęć. Waga by nie zaszkodziła, zdjęcia rantów ale to może i tak być za mało. Z próbami II RP niby wszystko wiadomo ale jednak nie do końca. Przydałaby się ekspertyza specjalisty, czyli wycieczka/wysyłka monety do Warszawy. W moim odczuciu moneta jest za lekko wybita ale nie czuję się mocny z prób II RP (zresztą i w obiegówkach zdarzaly im się takie wpadki) więc kwestię tę można złożyć na karb własnie prób. Stan można zrzucić na "wojenne" dzieje, kto wie co się mogło z nią dziać? Przy okazji specjalisty możnay zahaczyć o spektroskopię mas ale sam odbiłem się bez powodzenia od kilku takich punktów. Czyli jednak trzeba być nie lada  szychą, żeby łaskawie chcieli poświęcić swój czas (chciałem zapłacić, żeby nie było że za bezdurno)...
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Grudnia 2021, 20:04:37 »
....kojarzę sprzed lat ,że waga była bliska podanej w cynie ale to akurat mogę sprawdzić ponownie jak i zrobię zdjęcia rantu. Być może zdążę do Nowego roku o ile będę miał siłę i chęci.
« Ostatnia zmiana: 28 Grudnia 2021, 20:14:12 wysłana przez Paweł Lisiakiewicz »

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Stycznia 2022, 17:56:49 »
....tak jak obiecałem zamieszczam zdjęcia rantu monety do ewentualnej identyfikacji...
...ważyłem również monetę- waży 4,5 g. ...
-no to teraz mamy dość trudną kwestię co do oryginalności ...jeśli tutaj jej nie rozwiążemy to poproszę o odpowiedź kto w naszym kraju jest kompetentny aby stwierdzić z całą pewnością czy to jest oryginał czy falsyfikat?...i dlaczego akurat ta osoba-firma?

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Stycznia 2022, 17:58:11 »
c.d.

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Stycznia 2022, 17:59:27 »
c.d

Paweł Lisiakiewicz

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: .... 100 Marek 1922r Józef Piłsudski....Cyna?, Fals?....
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Stycznia 2022, 18:00:27 »
c.d

 

R E K L A M A
aukcja monet