Aktualności:

• 25 Wrzesień 2022, 21:49:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ....Grosz 1605 - różna-inna-wyjątkowa?...Proszę o pomoc.  (Przeczytany 601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Paweł Lisiakiewicz

• Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
....Grosz 1605 - różna-inna-wyjątkowa?...Proszę o pomoc.
« dnia: 28 Grudzień 2021, 20:22:45 »
....Dlaczego różna , inna ?? - czyżby hybryda?- kto widzi różnicę i skąd ona wynika ??....
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2021, 09:56:07 wysłana przez Paweł Lisiakiewicz »

Phoenix

• Stały bywalec
Odp: ....Grosz 1605 - różna-inna-wyjątkowa?...
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudzień 2021, 17:05:01 »
 :) Moneta wręcz stworzona na długie wieczory grudniowe; szkoda jedynie, że stan pośledni a zdjęcia też takie sobie...
Proponuję zacząć rozważania od przeczytania napisów.

Inskrypcja:  SIGISMVNDVSIIIDGREXPM.DLI // GROSSV.S.REGNI Lewart w tarczy? POLONIAE.I?.I605

Coś zgubiłem/przeoczyłem?  :-\

Paweł Lisiakiewicz

• Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
Odp: ....Grosz 1605 - różna-inna-wyjątkowa?...
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień 2021, 18:41:47 »
....tak ,zgadza się, tak jak pan napisał ....
....kolejna moja moneta której typologi nie mogę nigdzie indziej znaleźć, na roczniku 1605. Czy pomożecie mi w tym temacie?- jest druga taka z tego rocznika z pełną nazwą SIGISMVNDVS i POLONIAE.I ??.......

Phoenix

• Stały bywalec
Odp: ....Grosz 1605 - różna-inna-wyjątkowa?...Proszę o pomoc.
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudzień 2021, 10:23:46 »
 :) Grosz Kolegi jest ze względu na pełne imię SIGISMVNDVUS najbardziej zbliżony do pozycji nr 168 w katalogu groszy Dutkowskiego (R-5) a Kurpiewski nr 326; HCz.9571
Egzemplarz Pana różni się jednak końcówką inskrypcji awersu: REXPM.DLI.
Proponuję przeszukać archiwa aukcyjne za taką inskrypcją i to lat 1605 a zwłaszcza, zakładając, że to może hybryda, 1604, kiedy pełne imię było częściej używane.

Szukajmy a może i znajdziemy, ale zanim monety bliźniaczej nie znajdziemy, ma Kolega radość z posiadania monety chyba nieopisanej...

Poniższe dwie odmiany groszy krakowskich z 1605 też są nie do znalezienia w katalogach a przecież istnieją!

Paweł Lisiakiewicz

• Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudzień 2021, 13:24:49 »
....ten wyżej to jest chyba 1603 z "c" R7   a poniżej  z "K" pod popiersiem 1605 R8 , mój nie ma wcale herbu pod popiersiem króla...

Phoenix

• Stały bywalec
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Grudzień 2021, 14:07:37 »
 :) Coś nie bardzo się rozumiemy...
Nie sugerowałem przecież, że grosz dyskutowany odpowiada któremuś na zdjęciach.
Pierwszy grosz został oceniony przez WCN jako 1605 i poszedł adekwatnie, mimo, że możliwe, iż po prostu tylko data została nieprawidłowo przeczytana:
https://wcn.pl/archive/132955?q=grosz+1605+Krak%C3%B3w

Jaka jest waga tego grosza Kolegi? Oczywiście istnieje możliwość, że to produkt z "nieprawego łoża", imitacja z epoki.
Koślawe liternictwo wygląda trochę jak cięte od ręki a i portret nie bardzo krakowski  :-\

Paweł Lisiakiewicz

• Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Grudzień 2021, 14:46:00 »
....o , i tu bardziej bym się przychylił do tego ,że może to nie jest oryginał...no ale po co w tych czasach ktoś by miał robić fałszerstwo odbiegając tak znacząco od prawdziwej monety mówię o tytulaturze itp., a jeśli to jest naśladownictwo to jednak zazwyczaj odbiega stylistycznie od oryginałów a tutaj dość poprawnie zrobiona mimo stanu nikt nie zauważył ,że może być fałszywa...
...postaram się zważyć "obiekt" i wstawię info.- choć nie wiedziałem ,że w tych monetach ma znaczenie ciężar  :)
- ehh uczysz się całe życie i głupi-o umierasz  :D

R E K L A M A
aukcja monet