Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:16:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kolekcjonowanie dukatów  (Przeczytany 1829 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Legulus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Kolekcjonowanie dukatów
« dnia: 03 Stycznia 2022, 09:20:08 »
Ciekawą opcją, wydaje się kolekcjonowanie dukatów. Chodzi mi głównie monety jednodukatowe. Ich różnorodność, pochodzenie prawie z całej Europy, dają duże możliwości tworzenia kolekcji. Nie zagłębiając się w odmiany i roczniki.
Zadaję sobie dość często takie pytanie: czy zbieranie monet jednodukatowych, to godny poświęcenia uwagi temat?
Co Wy o tym sądzicie. Proszę o wasze odczucia.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Stycznia 2022, 10:05:54 »
Każdy pomysł jest mniej lub bardziej dobry, jeśli jest przemyślany. Temat dukatów jako takich wydaje mi się zbyt szeroki i pewnie na Pana miejscu zastanowił bym się nad jakimś jego uszczegółowieniem.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Stycznia 2022, 16:28:16 »
Tak jak Kolega napisał powyżej - byłaby to wielka kolekcja. Moze najpierw w Excelu zrobić rozpiskę dla całej Europy:
- kraj, władca bijący dukata (może ich być wielu w tym samym czasie, nie koniecznie zawsze król czy cesarz), rok, rodzaj dukata

czyli inaczej - mierzyć siły na zamiary :-)

Pozdrawiam, Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Stycznia 2022, 16:35:46 »
Nie wiem czy kolekcjonowanie dukatów to dobry pomysł, no chyba że dysponuje się znacznymi zasobami gotówki. Wtedy tylko przydałoby się nadać jakieś ramy planowanej kolekcji np. czasowe.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Stycznia 2022, 17:05:22 »
Tak jak koledzy piszą,dukaty to obszerny temat tym bardziej jeżeli bierzemy pod uwage inne państwa.Pomijam zasobność portfela potrzebną do zrealizowania zamierzonego celu ale skupiłbym się na jakimś konkretnym władcy, a juz takie zamkniecie tematu daje spore pole do powstania kolekcji

Folkien

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Stycznia 2022, 17:36:52 »
Ja bym zrobił inaczej. Zaczął od dukatów holenderskich, które są łatwe do zdobycia (i ewentualnego zbycia) , potem decydował czy kontynuowac, a jeśli tak, to określić jakieś ramy.

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Stycznia 2022, 21:14:36 »
Witam
A ja odpowiem trochę niekonwencjonalnie i naokoło :)

Byłem w tamtym tygodniu na małej kwerendzie u Czapskich w Krakowie. Przyniesiono mi do obejrzenia dwie duże tace złota polskiego (wow!). Zrobiły wrażenie, a kustosz nadmienił że można by z nich zrobić, drugą, alternatywną super wystawę (byłe to same pozycje spoza wyśmienitej ekspozycji stałej, gdzie samych portugałów i pół-portugałów Zygmunta III przyniesiono 16 szt. :))

Pani usłyszawszy te słowa, powiedziała że dla widzów byłby to bardzo nudna wystawa i zaraz to uzasadniła - oglądający musi mieć urozmaicenie aby zainteresowała go ekspozycja. W przypadku monet niech to będzie zestawienie dużych, małych, miedzianych, srebrnych złotych itp. a wtedy będzie efekt.

Zaraz sobie pomyślałem że właśnie tak jest skonstruowana wystawa u Czapskich i może właśnie stąd jej taka magia :)

Później w dyskusji padło jeszcze stwierdzenie, że jedną z najnudniejszych wystaw była ekspozycja "złotego skarbu z Koszyc" - poukładane rządki takich samych monet... same dukaty :)

Kustosz nadmienił też że sam Emeryk Hutten-Czapski "ganiał" przede wszystkim z typami, za odmiany już nie był skłonny płacić. Co więcej, nawet różne roczniki w obrębie tego samego typu go nie ekscytowały, cenił przede wszystkim typ.

I może to jest właśnie ten kierunek, który warto rozważyć, szczególnie jeśli na początku nie ma się jeszcze jakiegoś konkretnego pomysłu na motyw do którego bije serce.

Mając już jednego dukata np. Zygmunta III Wazy, położyć mu na tacce Talara, kilka typologicznie różnych ortów - na początek wystarczy np. koronnego i gdańskiego, później można rozszerzyć gdańskiego np. o 3-4 typy różnych typów popiersi itp. Dalej trojak (trojaki) półtoraka, grosza itp. itd. Każda moneta inna, ale i radość i efekt gwarantowany.

A z tak stworzonego na początek zbioru typologicznego w pewnym momencie specjalizacja wyjdzie sama... zabije serce np. mocniej do groszy, czy dukatów i tu się wtedy można rozgałęzić w większą szczegółowość... znudzi się ta gałąź, to wrócić do konaru i można przeskoczyć na inną itp. itd. :)

Pozdrawiam
Damian Marciniak
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2022, 23:05:41 wysłana przez GNDM »
Pozdrawiam - Damian

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Stycznia 2022, 22:27:25 »
Witam,

uważam że Pan Damian ma w zupełności rację. Tego rodzaju podejście do kolekcji odkryłem właśnie bardzo niedawno dla siebie. Uwaga że hrabia Hutten-Czapski też miał podobne podejście, jest tutaj bardzo krzepiąca 😃

Moje całe dotychczasowe życie kolekcjonera wypełnione było ideą, że kolekcja musi być "pełna". Jeśli nie zawiera WSZYSTKICH typów i odmian z danego okresu, czy obszaru, nie jest doskonała - a zatem należy wszelkie wysiłki skierować w stronę likwidacji tej niedoskonałości...

Potem się jednak okazuje, że nawet w tak "prostych" obszarach zbierackich, jak II RP czy PRL trudno jest tego typu "niedoskonałość" wyrugować w 100%. Nagle wychodzi na jaw, że chociaż stajesz "na uszach", to i tak nie udaje ci się zdobyć np. Nike 1932, albo 500 zł 1976 - często po prostu dlatego, że inni są w stanie licytować wyżej... Kolekcja wchodzi w pewien stan frustracji.

Uważam kolekcjonowanie dukatów za znakomitą ideę. A ponieważ na dukaty nieczęsto mnie stać, postanowiłem skromnie na początek poszerzyć mój obszar zainteresowań o talary. Przekonałem się, w jak wyzwolony sposób można się poczuć wkraczając w obszary, w których i tak a priori wiadomo, że NIE UDA się zdobyć wszystkich możliwych obiektów. Czlowiek zaczyna zbierać monety, które mu się naprawdę podobają, a nie takie, które z definicji MIEĆ MUSI 🤪

Zresztą stwierdzenie, że coś takiego "postanowiłem" jest tutaj nieco przesadzone - w zasadzie przyszło to przypadkiem. Zacząłem o tym opowiadać w wątku o "zimowym sezonie łowieckim" - i kiedyś dokończę tę opowieść o powstawaniu całkiej nowej kolekcji...

W każdym razie odwagi - nikt nam nie narzuca tego, co powinniśmy zbierać, więc nie róbmy tego sami. Zbierajmy te monety, które nam dadzą maksimum radości i przyjemności 😀

Pozdrawiam!

Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Stycznia 2022, 23:02:54 »
W punkt:

"Czlowiek zaczyna zbierać monety, które mu się naprawdę podobają, a nie takie, które z definicji MIEĆ MUSI "

A swoją powyższa wypowiedź "zabije serce np. mocniej do groszy, czy dukatów i tu się wtedy można rozgałęzić w większą szczegółowość... znudzi się ta gałąź, to wrócić do konaru i można przeskoczyć na inną itp. itd. " rozwinąłbym jeszcze o jeden aspekt - raz jest lepiej, raz gorzej... mamy większe nadwyżki to dokładamy dukaty, jest chudszy okres to bawimy się w szelągi... itp. Przy takim założeniu kolekcja ma szanse cały czas żyć, zakładając zbieranie tylko np. dukatów czy talarów w pewnym momencie dochodzi się do ściany i ciężko coś dołożyć do zbioru... jak  Nike 1932 :)

Damian
« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia 2022, 06:56:35 wysłana przez GNDM »
Pozdrawiam - Damian

Legulus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kolekcjonowanie dukatów
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Stycznia 2022, 09:20:28 »
Witam ponownie.

Dziękuję za Wasze wypowiedzi. Dużo macie racji, że kolekcjonowanie dukatów, wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Niestety, ale mnie nie stać, (przynajmniej na ten moment) na kupowanie dukatów np. Polski Królewskiej. Są to monety bardzo drogie. Dlatego zacznę od najbardziej dostępnych dukatów, np. netherlandzkie, włoskie (Wenecja), austriackie. Moim zdaniem, ta różnorodność monet jednodukatowych, daje szerokie możliwości tworzenia kolekcji. Wiadomo, że nie da się zebrać wszystkich, ale można spróbować po jednym z każdego władcy.

 

R E K L A M A
aukcja monet