Aktualności:

• 25 Wrzesień 2022, 22:04:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Le monnayage en argent de la réforme de Dioclétien (294-312 p.C.)  (Przeczytany 493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

• Gaduła
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Długo wyczekiwana księga. Miała się ostatecznie ukazać 2 grudnia i już cieszyłem się z fajnego prezentu pod choinkę, ale sprawa przeciągnęła się o kolejny miesiąc, więc gwiazdowy prezent otrzymałem dopiero w styczniu.

13 pozycja z interesującej serii wydawniczej Numismatica Antiqua:

Georges Gautier, Le monnayage en argent de la réforme de Dioclétien (294-312 p.C.)

Księga przytłacza i to zarówno wagą, jak i gabarytem. 771 stron, z czego 80 stron  to same tablice ilustrujące katalogowane monety, usystematyzowane wg mennic.

Widać tytaniczna pracę i tysiące „przerobionych” monet w tle.

Wg zamieszczonej tabeli, w starym katalogu RIC VI z 1967 roku odnotowano 323 warianty monet srebrnych. W najnowszym katalogu autor odnotował 1048 odmian. Początkowo  ten znaczny przyrost może powodować zachwyt, ale wnikliwa analiza pokazuje, że dokonano tu pewnej ekwilibrystyki stosowanej, która z jednej strony obniżyła przy liczeniu ilość znanych monet z katalogu RIC VI, a z drugiej zastosowano mnożenie bytów w katalogu Gautiera.

Dla przykładu, w zamieszczonej tabeli podano, że RIC VI notuje 5 srebrnych wariantów dla mennicy w Aquileii, a w pracy G.G. odnotowano ich 13.

RIC VI 75 policzono jako jedną odmianę, a mamy tam emisje z dwóch oficyn, z oznaczeniami AQP i AQS. Gautier w swoim katalogu odnotowuje je pod osobnymi numerami i tak dochodzi do zachwiania rzeczywistych relacji ilościowych.

Nowe byty w katalogu Gautiera powstają również w wyniku kropkologii stosowanej . Przykładowo, sreberka z Ticinum, z oznaczeniem standardu wagowego na rewersie XCVI / T, figurujące w RIC VI pod jednym numerem, Gautier wydziela jako osobne pozycje dla egzemplarzy z dodatkową kropką XC.VI /T lub .XCVI /T

Można tam spotkać wydzielone warianty w zależności od ułożenia tasiemek z wieńca laurowego.
Dopiero zaczynam wgryzać się w temat i zakładam, że za chwilę odkryję kolejne byty równoległe, których nowość będzie polegała na  odmiennym przedstawieniu bramy, wieżyczek itp.

Niby marudzę, ale tak naprawdę wytrzeszczam z zachwytu oczy dla tak drobiazgowej analizy materiału numizmatycznego.

Stary katalog RIC VI nie uwzględniał emisji w srebrze w przypadku mennicy w Lugdunum. Tutaj mamy 4 warianty monet, które zostały  przypisane do mennicy nad Rodanem.

Zakładam, że prawdziwych kwiatków znajdę tam więcej.

Jedyna bolączka  (oprócz języka) w przypadku tej publikacji, to ilustracje w skali 1:1, a co za tym idzie, kolejne z mojej strony utyskiwanie na brak płyty CD z materiałem ilustracyjnym w dużej rozdzielczości. Tyle pracy, a wystarczyło zrobić jeszcze jeden mały kroczek…

https://www.ma-shops.com/jacquier/item.php?id=4336

patrykoz

• Stały bywalec
Odp: Le monnayage en argent de la réforme de Dioclétien (294-312 p.C.)
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Styczeń 2022, 00:29:04 »
Chociaż Dioklecjan nie leży w granicach mojego zainteresowania, to uważam ze bardzo ciekawie się zapowiada. W sumie to dawno nie czytałem tak fajnego posta i tematu na tym forum dot. rzymu ;)
Czyżby próbował Pan na nowo "rozbujać" rzymski dział te pe zet enu?
Pozdrowienia

Tomanek

• Gaduła
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Styczeń 2022, 17:29:51 »
Czyżby próbował Pan na nowo "rozbujać" rzymski dział te pe zet enu?

Oj, nie! Moją intencją było jedynie zwrócenie uwagi na nowe i wznowione pozycje numizmatyczne.
Dział rzymski umarł już dawno śmiercią naturalną i to na długo zanim zrejterował ten, którego imienia nie wolno wymieniać ;)

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Styczeń 2022, 20:20:03 »
Niestety... Większość ekipy rzymskiej albo zniknęła na dobre, albo przestała się merytorycznie udzielać. Jest to wprawdzie smutne, ale cóż można zrobić. Mówiąc o ekipie mam na myśli co najmniej kilkanaście osób o różnym stopniu zainteresowania, zaangażowania i zaawansowania - bo tyle mniej więcej potrzeba, aby taki dział w miarę normalnie funkcjonował.
Osoba, o której Kolega wspomniał, próbuje od pewnego czasu prowadzić własny kącik na FAC, ale na razie, mimo sporej ilości wpisów, wygląda to jak zaawansowany teatr dwóch aktorów... W sumie też szkoda...

Zenon M.

R E K L A M A
aukcja monet