Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:09:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835  (Przeczytany 4164 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Stycznia 2022, 21:19:14 »
Te i inne "nowości" są w artykule udokumentowane sygnaturami jak i fotografiami stosownych dokumentów.
Co jeszcze odnalazłem i udokumentowałem (a jest tego trochę) znajdzie się w wspomnianym artykule a później być może w formacie PDF (to blisko 8Mb) na łamach naszego forum - cierpliwości.
Bardzo na to liczę, a cierpliwości prawdziwemu numizmatykowi nigdy nie powinno brakować 😀 Bardzo dziękuję za dotychczasowe wiadomości. Rozumiem że ciągnąłem Pana za język, ale już przestanę, bo naturalnie szkoda by było zepsuć efekt artykułu. A na pdf liczę po cichu, bo mieszkając za granicą musiałbym liczyć się z trudnościami w nabyciu drukowanego kwartalnika. Przyznaję, że temat mnie zafrapował, chociaż te czasy to w zasadzie nie moja działka. Ale uwagę u Kałkowskiego o próbnych dwuzłotówkach i trojakach WMK pamiętam praktycznie "z dzieciństwa" i nigdy jakoś nie pozbyłem się irytacji z powodu tego, że nic więcej na ten temat nie wiem... Ponadto ostatnio zajmowałem się trochę zwalczaniem ohydnych kopii monet WMK, które nagle zaczęły zalewać eBay... Więc sprawa zrobiła się jeszcze bardziej bliska 😅😅😅
Pozdrawiam serdecznie!
Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Stycznia 2022, 23:04:31 »
W przypisie do powyższego, słynnego już zdania Mataniak podaje, że "stemple prawdziwych monet, podobnie jak pramatryce i punce do ich wykonania zachowały się w zbiorach mennicy wiedeńskiej". Skąd taka bzdura, ja się pytam, skoro właśnie ustaliło się, że wszystkie prace przygotowawcze do emisji trojaków i dwuzłotówek przeprowadzono wyłącznie w Krakowie. Jeśli coś się ma w ogóle ostać z tezy p. Bylickiego, to przede wszystkim naświetlenie faktu, że Wiedeń z produkcją tychże nie miał nic wspólnego i nie dysponuje w tym przedmiocie żadną dokumentacją.

Sam tematu monet WMK nie badałem, więc nie chcę stawiać żadnych twierdzeń w tym temacie. Nie mniej jednak chyba p. harpsycho za szybko wyciąga wnioski i stawia kategoryczne twierdzenia. Przynajmniej w przypadku dwóch medali związanych z XIX-wiecznym Krakowem mogę twierdzić, że stemple wykonano w Krakowie i przesłano do Mennicy Wiedeńskiej, gdzie dokonano tłoczenia. Być może podobnie było z matrycami omawianych monet WMK. Obstawiam, że z jakichś powodów, które p. Lajkonik wyjawi nam w artykule, stemple tych monet trafiły ostatecznie do Wiednia. To by wyjaśniało dlaczego dziś mają dobrą proweniencję, o której sam napisał  :)

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Stycznia 2022, 11:48:47 »
Być może ma Pan rację, ale sam przecież pisze, że dane medale były potem tłoczone w Wiedniu...
Ja nie prowadzę badań, więc wnioski wyciągam z tego, co inni napisali. A w tym przypadku p. Bylicki napisał tak:
"W tym miejscu warto nadmienić, że do emisji obiegowych czyli 5,10 groszy oraz 1 złoty do dziś znajdują się w archiwum mennicy wiedeńskiej dokumenty i stemple. Śladów emisji próbnych brak jakichkolwiek."
I tutaj mu akurat wierzę. Być może nie dokopał się on do materiałów krakowskich, co doprowadziło go do zapewne mylnych wniosków ostatecznych. Ale i tak jego teza była i jest nadal propagowana. Być może p. Lajkonik ma szansę wyjaśnić całą tę kołomyję...
« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2022, 13:38:02 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Lutego 2022, 09:52:23 »
Czyli jednak stemple są w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Na s. 10 widać ich zdjęcie.

https://docplayer.pl/2228779-Historia-cracoviana-na-polskich-monetach-krakow-urzad-miasta-krakowa-www-krakow-pl.html


harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Lutego 2022, 10:37:47 »
Wow, bardzo ciekawy artykuł 👍
Autor twierdzi zatem, że dwuzłotówki były regularnie zaplanowaną emisją, a trojaki - wytworami fantazyjnymi... Na bazie naszych dotychczasowych rozważań należy stwierdzić, że chyba jednak w tym punkcie się myli.
Natomiast "odnalezienie" stempli do dwuzłotówki właśnie w Krakowie potwierdza ostatnio przytoczone tezy. Ciekawe, że autor artykułu pisze o próbnych odbitkach w miedzi - jak dotąd spotkałem się z opinią, że były one z ołowiu, a jedna w srebrze (wybita na dwuzłotówce Królestwa Polskiego)... Czyli kołomyi ciąg dalszy... 🤣
Szkoda, że Pan Marek z WCN jak dotąd nie odpowiedział na mój apel i nie zabrał głosu na ten temat.

Cóż, cała nadzieja w lajkoniku... 😀
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

lajkonik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
  • Stowarzyszenie: PTN o/Kraków
  • Zainteresowania: Cracoviana, Galicja i Lodomeria
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Lutego 2022, 14:00:14 »
Pozwólcie Panowie, że trochę Wam jeszcze bardziej zamieszam.
Proszę porównajcie awersy: stempel, dwuzłotówka (odmiana bez legendy otokowej), znany nam trojak.
Jestem ciekawy Waszych spostrzeżeń (ja miałem ten luksus, że mogłem to zrobić osobiście na eksponatach).

- pozdrawiam: lajkonik

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Lutego 2022, 14:08:47 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Lutego 2022, 17:44:21 »
Nie odkryjesz, bo właśnie ten portal najsilniej aktualnie popiera tezę o fantazyjnym charakterze dwuzłotówek i trojaków 😃
A co do pytania kol. lajkonika o stemple: herb Krakowa wydaje mi się bity identycznym stemplem i na trojaku i na dwuzłotówce. Natomiast na rewersie są różnice. Już przyglądałem się kiedyś tym stemplom i na początku myślałem, że różnice są tylko w nominale. Ale również wieniec laurowy w otoku jest różny dla obu monet. Tyle moich refleksji na ten temat, ale szczególne "sokole oko" to ja nie jestem 😉
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

lajkonik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
  • Stowarzyszenie: PTN o/Kraków
  • Zainteresowania: Cracoviana, Galicja i Lodomeria
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Grudnia 2022, 16:53:52 »
Witam ponownie.
Ukazał się biuletyn Numizmatyk Krakowski nr 4/2021 a w nim artykuł < Pieniądz Wolnego Miasta Krakowa (część 1) >.
Dla tych którzy są zainteresowani tematem a nie będą mieli okazji zapoznać się z tym artykułem, jak obiecałem, króciutko kilka słów i tak:
- matryce i punce do srebrnej emisji wiedeńskiej wykonano w Wiedniu i tam (w Archiwum Dworu) należy szukać kto wykonał stemple;
- monety te wybito w mennicy wiedeńskiej, a ich emisja przyniosła zysk (strata tylko na kurancie);
- udowodniono, że trojak to moneta próbna, wybita w Krakowie przed 12 września 1835r.;
- stemple do trojaka wykonał R.Wappenstein;
- istnieje stempel awersu trojaka i rewersu dwuzłotówki (są przechowywane w Muzeum Historycznym Krakowa);
- ...
Wszystkie te "rewelacje" są poparte skanami dokumentów, sygnaturami muzealnymi, fotografiami, czy też stosowną literaturą.
Jak widać część 1 obejmuje emisję wiedeńską i trzygroszówkę. W drugiej części (wciąż w opracowaniu) omówiona zostanie dwuzłotówka, będzie nieco więcej o stemplach i "nowości" do jakich dotarłem już po zamknięciu artykułu.
- pozdrawiam: lajkonik

Gilward

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • Zainteresowania: Powstanie listopadowe, WMK, WMG
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Grudnia 2022, 20:30:29 »
Witam,
Proszę o podpowiedź jak dotrzeć do tegoż biuletynu? Czy będzie publikowany w wersji cyfrowej?
Pozdrawiam,
Bartosz

lajkonik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
  • Stowarzyszenie: PTN o/Kraków
  • Zainteresowania: Cracoviana, Galicja i Lodomeria
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Grudnia 2022, 21:29:09 »
Witam,
Biuletyn wydaje PTN o/Kraków (numizmatykkrakowski.pl) a numer ten wyszedł wczoraj i raczej na stronie nie ma jeszcze o nim informacji.
Nie wiem czy zakończono zapisy na subskrypcje, lub czy są jeszcze jakieś wolne egzemplarze, ale można się skontaktować z redakcją (adres na stronie). Życzę powodzenia.

lajkonik

lajkonik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
  • Stowarzyszenie: PTN o/Kraków
  • Zainteresowania: Cracoviana, Galicja i Lodomeria
Odp: Wolne Miasto Kraków - 2 złote 1835
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Lutego 2024, 21:07:25 »
Witam,
Wczoraj wyszedł kolejny numer biuletynu < Numizmatyk Krakowski >, a w nim druga część artykułu o monetach WMK.
Biuletyn będzie można zakupić jedynie online od 16 lutego 2024.
Informacje na stronie internetowej - adres jak w poprzedniej notatce.
- pozdrawiam

 

R E K L A M A
aukcja monet