Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:31:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Biblioteczka starożytnika  (Przeczytany 9046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Biblioteczka starożytnika
« dnia: 18 Stycznia 2022, 10:36:05 »
Salve!

Natchniony rozmową z jednym z naszych forumowych kolegów, który robi piękne zdjęcia monet na tle równie pięknych książek pomyślałem, że skoro wątek z chwaleniem się monetami kuleje, to warto założyć taki w którym pochwalimy się swoimi biblioteczkami dotyczącymi numizmatyki antycznej, czy szerzej - antyku i numizmatyki.  Ja wstawię zdjęcie swojego zbiorku zaraz po tym jak zamontują mi już zamówiony regał, bo obecny bałagan nie nadaje się do publikacji. :D
Oczywiście można i należy chwalić się także nowo kupionymi książkami, i ja od tego właśnie zacznę.

1. Ferrero Guglielmo, Wielkość i Upadek Rzymu, tom 1. w autoryzowanym przekładzie (cokolwiek to znaczy) L. Staffa. Poznań, 1905.

2. Guhl i Koner, Hellada i Roma Życie Greków i Rzymian. Warszawa 1896. W trochę gorszym stanie, chyba oddam do introligatora. No ale cena w porównaniu z tymi z allegro i onebid była baardzo okazyjna - trafiłem okazję na olx. Jeszcze do mnie nie dotarła, także tylko 1 zdjęcie dodaje, sporo można zobaczyć w internecie. W książce jest ponad 1000 ilustracji!
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2022, 10:45:35 wysłana przez Booboo »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Stycznia 2022, 21:47:08 »
Gratuluję ciekawych tomów i czekamy na resztę prezentacji :)

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Stycznia 2022, 23:30:32 »
Dziękuję bardzo. Niestety zdaje się, że od jutra na kowidowym siedzę, także zachęcam do zamieszczania zdjęć biblioteczek, będę miał sporo czasu na przeglądanie :(

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Stycznia 2022, 18:21:06 »
Taki smaczek znalazłem w Helladzie i Romie :)

Nikt z kolegów nie podzieli się biblioteczką?

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Marca 2022, 18:59:20 »
Słowo się rzekło, regał dojechał.
Oto moja skromna biblioteczka numizmatyczno - rzymska.

W papierowej okładce "biblia" Crawforda ;)

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Marca 2022, 10:58:04 »
Jako, że Kolega zamieścił swoją za na bibliotekę Starożytnik tak i ja pokaże własną. Jest w niej nieco mniej literatury numizmatycznej na korzyść historycznej.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Marca 2022, 14:53:35 »
O i pięknie. Mimo, że widać u nas zainteresowanie różnymi okresami to kilka pozycji się pokrywa :)

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Marca 2022, 15:03:50 »
Do głowy by mi normalnie nie przyszło chwalić się tak skromnym jeszcze zbiorem, ale zachęcony wątkiem i póki co niedużym w nim odzewem, dorzucę zdjęcia także od siebie. Antyk u mnie szczególnie eksponowany (pewna niezamierzona symbolika, że ponad krzyżem, wręcz przesadzona). Pozostała część biblioteki zajmuje już boczne miejsce :)

Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Marca 2022, 18:50:42 »
No ciekawy ołtarzyk...

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Czerwca 2022, 16:19:40 »
Takie dwie "nowe" pozycje do biblioteczki.
Obydwie dotyczą okresu od ok. 1000 r. p.n.e. do I Wojny Punickiej.
Pierwsza, T.J. Cornell'a, wydana w 1995 roku, nieomal wywraca do góry nogami wszystko co wiedzieliśmy na temat początków Rzymu. Już prawie przeczytana, zmieniła całkowicie moje wyobrażenie na temat początków Wiecznego Miasta.
Druga książka, Gary'ego Forysthe'a, wydana w 2005 roku jest polemiką z tą pierwszą i ponoć część poglądów stawia z powrotem na nogach  ;D Nie mogę doczekać się lektury i poznania różnic między postrzeganiem najsłabiej udokumentowanego okresu istnienia Rzymu.

Są to pierwsze poważne, kompleksowe pozycje dotyczące tego okresu od lat '60, opierające się na najnowszych badaniach archeologicznych i ich konfrontacji ze źródłami pisanymi.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Czerwca 2022, 20:29:35 »
Takie dwie "nowe" pozycje do biblioteczki.
Obydwie dotyczą okresu od ok. 1000 r. p.n.e. do I Wojny Punickiej.
Pierwsza, T.J. Cornell'a, wydana w 1995 roku, nieomal wywraca do góry nogami wszystko co wiedzieliśmy na temat początków Rzymu. Już prawie przeczytana, zmieniła całkowicie moje wyobrażenie na temat początków Wiecznego Miasta.
Druga książka, Gary'ego Forysthe'a, wydana w 2005 roku jest polemiką z tą pierwszą i ponoć część poglądów stawia z powrotem na nogach  ;D Nie mogę doczekać się lektury i poznania różnic między postrzeganiem najsłabiej udokumentowanego okresu istnienia Rzymu.

Są to pierwsze poważne, kompleksowe pozycje dotyczące tego okresu od lat '60, opierające się na najnowszych badaniach archeologicznych i ich konfrontacji ze źródłami pisanymi.

Jeśli lektura spowodowała aż takie akrobacje, to jetem oficjalnie zaintrygowany. Powiedz proszę jak to wywracanie do góry nogami, ma się do treści zawartych w, zdaje się dość podobnie reklamowanej, Chwale Rzymu Everitta? Tylko tam start jest nieco późniejszy o ile dobrze pamiętam, więc może głównie te początki początki zdecydowały o fikołkach.

Swoją drogą, trzeba by tę biblioteczkę jeszcze bardziej rozruszać. Mam na myśli nie najłatwiejszy dostęp do poważniejszych publikacji na temat Rzymu i samej numizmatyki. Rozglądam się za fizycznymi wydaniami chociażby Christa czy popularnych katalogów i albo brak dostępności albo na razie dojrzewam do jeszcze większych kwot wydanych na pojedynczą pozycję jak w przypadku Woyteka. Są jakieś nieoczywiste miejsca, gdzie poszukujecie literatury?

Z ciekawszych rzeczy, udało mi się kiedyś wygrzebać podniszczonego Swetoniusza na giełdzie staroci, ale zdawanie się na ślepy traf  nie będzie tutaj najlepszą strategią :)
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Czerwca 2022, 21:19:10 »
Co do Erwitta to jest to pozycja popularnonaukowa z mocnym naciskiem na "popularno". Nie odnosi się ona do najnowszych badań archeologicznych i nie podaje na tacy poglądów innych badaczy, równocześnie się z nimi dość boleśnie rozprawiając. Dwie pozycje wspomniane przeze mnie są to książki naukowe, z powodzeniem mogące służyć jako podręczniki akademickie.

Problem z książkami czy katalogami dotyczącymi wczesnej republiki jest taki, że w zasadzie wszystkie są zdezaktualizowane i to dość mocno. Zarówno Thomsen,  jak i Crawford srogo mylą się w datowaniu w datowaniu dużej ilości monet z wczesnego Rzymu. Co do autorów stricte historycznych, to z czytanej przeze mnie książki wynika, że sporą część wywodów takich klasyków jak Alfoldi, Mommsen czy Beloch można w sporej części wyrzucić do kosza. Dla mnie to nowość i podejrzewam, że nie tylko dla mnie, bo pewnie wpływ tych książek na polską historiografię jest chyba niewielki (być może się mylę).

Co do dostępu to ja poluje na ebay, Amazon, starsze pozycje lubią bywać na vcoins. Ogólnie wszędzie mam poustawiane automatyczne wyszukiwanie z powiadomieniem - jeżeli słowa kluczowe pojawiają się na biddr albo ebay to dostaje maila i od razu atakuję :)
A co do tego co szukać to według mnie najlepszymi przewodnikami są bibliografie z solidnych pozycji. W załączeniu jedna z 20 stron bibliografii z The Beginnings of Rome.

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Czerwca 2022, 21:27:36 »
Co do Erwitta to jest to pozycja popularnonaukowa z mocnym naciskiem na "popularno". Nie odnosi się ona do najnowszych badań archeologicznych i nie podaje na tacy poglądów innych badaczy, równocześnie się z nimi dość boleśnie rozprawiając. Dwie pozycje wspomniane przeze mnie są to książki naukowe, z powodzeniem mogące służyć jako podręczniki akademickie.

Problem z książkami czy katalogami dotyczącymi wczesnej republiki jest taki, że w zasadzie wszystkie są zdezaktualizowane i to dość mocno. Zarówno Thomsen,  jak i Crawford srogo mylą się w datowaniu w datowaniu dużej ilości monet z wczesnego Rzymu. Co do autorów stricte historycznych, to z czytanej przeze mnie książki wynika, że sporą część wywodów takich klasyków jak Alfoldi, Mommsen czy Beloch można w sporej części wyrzucić do kosza. Dla mnie to nowość i podejrzewam, że nie tylko dla mnie, bo pewnie wpływ tych książek na polską historiografię jest chyba niewielki (być może się mylę).

Co do dostępu to ja poluje na ebay, Amazon, starsze pozycje lubią bywać na vcoins. Ogólnie wszędzie mam poustawiane automatyczne wyszukiwanie z powiadomieniem - jeżeli słowa kluczowe pojawiają się na biddr albo ebay to dostaje maila i od razu atakuję :)
A co do tego co szukać to według mnie najlepszymi przewodnikami są bibliografie z solidnych pozycji. W załączeniu jedna z 20 stron bibliografii z The Beginnings of Rome.

Dzięki za rozwinięcie tematu. Dokładnie o to mi chodziło jak jedno rozprawianie się z mitami wygląda na tle drugiego. Co do zakupów - jednak rozglądam się po podobnych miejcach. Czyli po prostu trzeba polować i to czasem w bardziej wymagający sposób niż o samą monetę.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Czerwca 2022, 22:11:10 »
Ogólny stosunek Cornell'a do owych mitów jest taki, że większości z nich nie da się udowodnić, że nie miały miejsca, a sporo z nich jest mocno potwierdzona badaniami archeologicznymi lub nazwijmy to historyczną dedukcją. Z czytanych przeze mnie recenzji książki Forstythe'a wynika zaś, że ten jest dużo bardziej sceptyczny w tym temacie, no ale poczytamy - zobaczymy.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Biblioteczka starożytnika
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lipca 2022, 18:19:31 »
I oto dotarły! Niby z Danii, a z Niderlandów :)

Rzadka pozycja, lekko przeterminowana ale za to monumentalna i całościowo opisująca początki rzymskiego mennictwa. Niemal 1000 stron tekstu!

Okładki z tak cienkiego kartonu, że chyba oddam do introligatora żeby jakieś solidne opakowania dostały te 3 tomy.

 

R E K L A M A
aukcja monet