Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:26:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Film o monetach Probusa i Aureliana  (Przeczytany 3071 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Film o monetach Probusa i Aureliana
« dnia: 25 Stycznia 2022, 19:19:04 »
Witam
Zapraszamy na film o mennictwie cesarza Probusa (276-282) i Aureliana (270-275) z udziałem znakomitego znawcy tematu.
Zespół GNDM.pl



Pozdrawiam - Damian

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Stycznia 2022, 19:38:16 »
Świetny film! I to z naszym forumowiczem!

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia 2022, 20:57:56 »
Obejrzałem z ogromną przyjemnością, rzeczywiście widać, że tutaj pasja zaowocowała ogromna wiadzą, a same monety piękne, sądzę, że aukcja będzie udana :).
Przy okazji dowiedziałem się, że mam też taką monetę Aureliana z innych stempli, ale z tym samym  błędem N zamiast M w tytulaturze awersu (choć może to tylko złudzenie)  >:(.

 
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2022, 06:30:15 wysłana przez Ebenezer Cooke »

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Stycznia 2022, 22:24:37 »
Powiem tak: kolekcja jest warta tyle, ile właściciel umie o niej opowiedzieć. Ta jest z pewnością warta bardzo, bardzo dużo.
« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2022, 22:44:27 wysłana przez Booboo »

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Stycznia 2022, 00:19:50 »
Nosiłem się z zamiarem, żeby podlinkować ten film, ale cieszę się, że "podmiot przede wszystkim uprawniony" założył oddzielny wątek. Podziękowania dla Pana Damiana za organizację nagrania a dla Pana Barnaby ukłony. Czekałem na lepszej jakości wideo z Pana udziałem od czasu świetnego wykładu z Warsztatów Profesora Awianowicza na kanale PTNu. Gdyby wahał się Pan, czy poza pretekstem aukcyjnym nagrać coś jeszcze, to wyrażam z góry zainteresowanie :) 
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Stycznia 2022, 12:05:16 »
Szanowni,

dziękuję za miłe słowa. Bardzo lubię rozmawiać o monetach Probusa i Aureliana, a zważywszy że Damian jest świetnym rozmówcą, to rozmowa z Nim o tych monetach była czystą przyjemnością.

Słowa uznania należą się Damianowi za całą stronę techniczną filmu, w tym zwłaszcza za jego świetny montaż!

Imponujące są zasięgi GNDM: po zaledwie 18 godzinach od publikacji film ma ponad 2 tyś. wyświetleń, podczas gdy mój wykład na temat mennictwa Probusa wygłoszony w 2017 r. w ramach TWNA, opublikowany na kanale youtube PTN oddział w Warszawie po prawie 5 latach ma zaledwie 766 odsłon:)

Mam nadzieję, że najnowszy film przyczyni się do poszerzenia wiedzy i zainteresowania wspaniałym mennictwem Probusa i Aureliana!
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2022, 12:18:02 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Stycznia 2022, 12:11:32 »
Obejrzałem z ogromną przyjemnością, rzeczywiście widać, że tutaj pasja zaowocowała ogromna wiadzą, a same monety piękne, sądzę, że aukcja będzie udana :).
Przy okazji dowiedziałem się, że mam też taką monetę Aureliana z innych stempli, ale z tym samym  błędem N zamiast M w tytulaturze awersu (choć może to tylko złudzenie)  >:(.

Trudno powiedzieć na podstawie tego zdjęcia, czy w tym przypadku także mamy do czynienia z literą "N", czy jednak "M". Warto przyjrzeć się monecie dokładnie pod lupą. 

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Stycznia 2022, 10:14:56 »
Gratuluję ,świetny film i świetna prezentacja.
Szybsze bicie serca na ponowny widok "Votisa" tym bardziej że pamietam jak u Jacquiera biliśmy sie o 3 oferowane wtedy egzemplarze(w tym ten z filmu).Wtedy odpadłem przy 630 euro,a teraz cena startowa razy 2.Obecnie moneta poza moim zasiegiem,tym bardziej szkoda że wtedy nie udało się dogadać co do jednej z tych sztuk.
Oby trafiła w ręce podobnie zapalonego kolekcjonera jak Pan a nie do inwestora by wypłynąc za jakiś czas co ostatnio jest w modzie

Pozdrawiam Maciej

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Stycznia 2022, 10:47:46 »
Gratuluję ,świetny film i świetna prezentacja.
Szybsze bicie serca na ponowny widok "Votisa" tym bardziej że pamietam jak u Jacquiera biliśmy sie o 3 oferowane wtedy egzemplarze(w tym ten z filmu).Wtedy odpadłem przy 630 euro,a teraz cena startowa razy 2.Obecnie moneta poza moim zasiegiem,tym bardziej szkoda że wtedy nie udało się dogadać co do jednej z tych sztuk.
Oby trafiła w ręce podobnie zapalonego kolekcjonera jak Pan a nie do inwestora by wypłynąc za jakiś czas co ostatnio jest w modzie

Panie Macieju, dziękuję. No cóż, z tego co pamiętam to jakieś uzgodnienia przed aukcją Jacquiera mieliśmy, ale Pan przed aukcją nie wspominał mi że zamierza bić się o Votisa. Gdyby Pan wspomniał to pewnie doszlibyśmy do porozumienia.

Aukcja Jacquiera kolekcji Gysena była czymś absolutnie wyjątkowym i bez precedensu. Ciężka choroba Philippe'a i brak zainteresowania jego kolekcją ze strony jego dzieci zmusiły go do szybkiej i nie planowanej wcześniej sprzedaży niemal całej specjalizowanej kolekcji mozolnie budowanej przez kilka dekad. To z kolei zaowocowało wystawieniem aż 400 rzadkich i pięknych Probusów na jednej aukcji, w tym aż 5 sztuk z tarczą votis (z różnymi rewersami i popiersiami)!

W rezultacie pierwsza z tarcz Votis na aukcji Jacquiera poszła za 2.800 EUR + młotkowe (czyli za normalną cenę jak na ten typ), zaś pozostałe 4 poszły faktycznie za o wiele niższe kwoty. Ale tylko dlatego że było na aukcji do wzięcia jeszcze wiele innych rarytasów, a budżety licytujących siłą rzeczy nie były z gumy i nie ograniczały się tylko do tarcz votis. Kwoty z aukcji Jacquiera zatem już nigdy nie powtórzą się, bo normalnie tarcze Probusa z inskrypcją Votis pojawiają się na rynku może raz na 5 lat (a czasem jeszcze rzadziej), a jak już pojawiają się, to osiągają ceny od 1,5 tyś Euro do 3,5 tyś euro + młotkowe (można sprawdzić na acserach). Także obawiam się że stracił Pan bezpowrotnie szansę na okazyjne kupno tej legendarnej tarczy. Tym bardziej że w tzw. międzyczasie przyszła wysoka inflacja, ogromne zainteresowanie numizmatyką, w tym antyczną, wobec czego dzisiejsze ceny rynkowe niewiele mają wspólnego z tymi sprzed jeszcze kilku lat.

Notabene Henri Cohen w swoim słynnym katalogu "Description historique des monnaies frappées sous l'empire romain communément appelées médailles impériales" z XIX wieku wyceniał Probusy z tarczą Votis na 40 franków, gdzie znakomita większość antoninianów Probusa miało wyceny na poziomie poniżej 1 franka, tytulatury Deo Et Domino lub Perpetvo były wyceniane na 10 franków, tylko dwa antoniniany miały wyższe wyceny, bo na poziomie 100 franków (Calliope Avg oraz Adlocvtio Avg), większość aureusów Probusa kosztowało 100-120 franków, zaś duże medaliony z brązu lub ze złota wagi kilku auresów 400-500 franków! Proszę sobie teraz powyższe ceny przełożyć na aktualne ceny antoninianów z Deo Et Domino, auresów, czy dużych medialonów Probusa i odpowiedzić na pytanie ile powinna kosztować tarcza Votis:)  Katalog Cohena jest oczywiście przestarzały, wielu typów nie odnotowuje, nie ma zdjęć, jest ułożony alfabetycznie według rewersów zamiast emisjami itd., ale dla monet rzymskich może pełnić podobną rolę co katalog Tyszkiewicza dla monet polski królewskiej.

Niezależnie, jest jeszcze sporo innych ciekawych monet z niższymi cenami wywoławczymi na aukcji GNDM. Na pewno coś Pan znajdzie dla siebie. Zachęcam zatem do licytacji i życzę powodzenia!
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2022, 11:43:58 wysłana przez barnaba »

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Stycznia 2022, 12:10:50 »
Pomimo, że to czasy trochę dla mnie za stare oglądałem film z wielkim zaciekawieniem.
Świetna robota Panowie !

ps: mam ogromną nadzieję, że niedługo ukażą się kolejne filmy o mennictwie Probusa i Aureliana w Państwa wykonaniu.  ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2022, 12:14:04 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Stycznia 2022, 14:24:51 »
Bardzo ciekawy film, piękne monety.

Dziękuje i czekam na następne
Pozdrowienia, Tomasz

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Stycznia 2022, 20:25:01 »
Przede wszystkim dzięki Autorowi kolekcji można było poczuć niemałe emocji kryjące się za każdą monetą. To jest bezcenne piękno. Panie Barnaba mimo, że pozbędzie się Pan części swoich zbiorów to wszystkie chwile, które towarzyszyły Panu w trakcie ich zbierania zostaną z Panem! :)

Dziękuję za merytoryczny wpis i przedstawienie tak ważnej postaci jak Henri Cohen.

Życzę przekroczenia najśmielszych pułapów cenowych i nie mniejszego zapału w dalszej przygodzie z numizmatyką :)

Oddzielne słowa kieruję do Pana Damiana. Pokłony za pomysł i realizację! Jak widać ludzie są spragnienie filmów ;)
Norbert

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Stycznia 2022, 17:33:24 »
Drogi Barnabo,

gratuluję profesjonalnego filmu po raz kolejny udowodniającego, że o monetach Aureliana i Probusa mówisz z wiedzę i szczerą pasją. Szkoda Twojej wspaniałej monograficznej kolekcji, ale skoro już zdecydowałeś się na sprzedaż tak pięknych egzemplarzy, życzę, by przyniosły Ci one jak największy zysk, trafiając jednocześnie do innych prawdziwych pasjonatów!

Powodzenia!

B.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Stycznia 2022, 20:53:51 »
Barnabo, przyjacielu drogi,

Z wielkim zainteresowaniem, ale również z ogromnym smutkiem obejrzałem to nagranie i prawdę mówiąc mieszane mam odczucia.
Cieszy forma popularyzacji mennictwa antycznego w luzackiej narracji i z pięknymi monetami w tle, tak samo jak cieszy rozwój ofert polskich domów aukcyjnych, które zaczęły zapełniać lukę podażową  w dziedzinie monet antycznych.

Smutkiem napawa mnie jednak postępujący rozpad i rozczłonkowanie Twojej wspaniałej, zwartej i wyjątkowej kolekcji. Rozmawialiśmy o tym wielokrotnie i wybacz, ale ja w dalszym ciągu nie mogę tego pojąć. Taka pasja, takie zaangażowanie i nagle coś pękło.

Nigdy nie zbierałem monet Probusa i raczej zbierał nie będę, ale Twoja kolekcja zawsze była bliska sercu memu i teraz to boli. Raz, że widziałem od początku jak zakiełkowała u Ciebie pasja do monet rzymskich, kiedy później  pytałeś w Toruniu czy warto ukierunkować się na Probusa. Kibicowałem Ci od samego początku i podziwiałem twoje błyskawiczne postępy. Literatura, nawiązanie międzynarodowych kontaktów i liczne aukcje, na których wystrzeliłeś ceny Probusa w kosmos, zaowocowały stworzeniem unikatowej kolekcji na skalę światową. Dwa, że moje główne ukierunkowanie na mennictwo doby tetrarchii okresu przed reformą monetarną Dioklecjana, było w pewnym sensie kontynuacją Twojego okresu. Mogliśmy porównywać przeżywające się wątki tematyczne na rewersach, czy dyskutować przy winie o fenomenie emisji kodowanych.

Teraz ta wspaniała i dopieszczona kolekcja się rozpada (zresztą już od jakiegoś czasu), a ja nie mogę tego przetrawić. Nie żal Ci? Bo mnie boli i to pomimo faktu, że to nie moje perełki...

Pozdrawiam Cię gorąco,
  Tomek :(

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Film o monetach Probusa i Aureliana
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Stycznia 2022, 20:37:34 »
Szanowni,

bardzo dziękuję za miłe słowa i pozytywne recenzje filmu!

Tomku,

Pytanie o to, czy żal rozstawać się z moimi Probusami, uznaję za pytanie retoryczne:)

Kolekcja nie tyle rozpada się, co powolutku i stopniowo zmienia właścicieli / pasjonatów. Prędzej czy później los taki czeka wszystkie kolekcje prywatne, zapewne także i Twoją, chyba że przekażesz ją kiedyś do muzeum ;)  Dyskutować o wątkach tematycznych na rewersach Probusa i wczesnej Tetrarchii, czy o fenomenie emisji kodowanych, zwłaszcza przy dobrym winie, nadal możemy:)

Niezależnie, może kiedyś uda się wydać katalog kolekcji? Głowa zatem do góry!

Również pozdrawiam Ciebie gorąco,

Barnaba

 

R E K L A M A
aukcja monet