Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:12:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 15-lecie TPZN  (Przeczytany 4543 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
15-lecie TPZN
« dnia: 07 Lutego 2022, 01:28:52 »
Dzień dobry,
W tym miesiącu, a dokładnie 26 lutego o godzinie 15:14 obchodzimy 15-lecie proklamowania TPZN - według kol. harpsycho, który był założycielem Towarzystwa.
Cytuj
13 członków Towarzystwa, którzy zarejestrowali się do końca marca 2007 i byli uprawnieni do udziału w historycznych wyborach do I. Triumwiratu, to:
001 Marek - harpsycho
002 Wojtek - wojtekb4
003 Kamil - kamilk
004 Paweł - etiene
005 Maciej - nabializm
006 Michał - grzybuś
007 Krzysiek - ziemniok
008 Paweł - -CHROBRY-
009 Kamil - kamil1
010 Mateusz - weed
011 Sebastian - seba272
012 Marcin -zduncio
013 Stanislaw - stanis51s
Osoby z numerami legitymacji do 011 włącznie zarejestrowały się przed 1. marca i zyskały w ten sposób status członka (nieistniejącego już) Kolegium Założycielskiego TPZN.

Spośród tych członków do dziś pozostają zarejestrowani:
001. harpsycho
004. Etienne (paulo1989)
005. nabializm
006. Grzybuś
007. Ziemniok
013. Stanis53S

Zapraszam Kolegów Założycieli i wszystkich członków, którzy maja na to ochotę do wpisywania w tym wątku swoich myśli i wspomnień. Nie musza to być tylko pierwsze lata.

Dziekuje. Jacek
« Ostatnia zmiana: 31 Marca 2022, 04:21:19 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lutego 2022, 03:07:38 »
Dzięki wykładowi Zenona na sesji GNDM uświadomiłem sobie, że nasze pierwsze forum nadal jest online. Znalazłem tam mój własny post katalogujący wątki związane z założeniem TPZN. Niestety wątki te były jeszcze na "cudzym" forum e-numizmatyka.pl, które to forum w ówczesnej formie już nie istnieje. Tym niemniej przypomniałem sobie pewne fakty:
1) 26. lutego 2007 proklamowałem założenie Towarzystwa wątkiem
"Dosyc juz tego! TOWARZYSTWO PRZECIWNIKOW ZBIERANIA ZLOMU". Pierwotną nazwą było zatem TPZZ. W kolejnych dniach garstka osób zadeklarowała chęć przystąpienia do Towarzystwa. Pierwszą osobą, która dała odzew na moją proklamację był drogi św. pamięci Wojtek Bogdański - wojtekb4, znakomity specjalista od antyku, który został wybrany na Wiceprezesa I. Triumwiratu TPZN. Po jego śmierci w marcu 2008 na naszym ówczesnym Forum pojawił się odnośny wątek, gdzie m. in. napisałem:

"Odszedl wspanialy, niezwykle sympatyczny Przyjaciel i wybitny numizmatyk... Wyrazy szczerego wspolczucia wobec rodziny...

Wojtka nie mialem niestety okazji poznac osobiscie, ale sympatia i szacunek wobec jego wiedzy, nieustajacego poczucia humoru i uroku jego osobowosci zrodzila sie juz na dlugo przed powstaniem TPZN - podczas regularnej wymiany zdan na forum e-numizmatyka. Kontakty te bardzo sie zintensyfikowaly po zawiazaniu Towarzystwa. On to tez jako pierwszy podjal rzucone przeze mnie przed ponad rokiem haslo o proklamacji TPZN - a potrzebowal na podjecie tej decyzji dokladnie 1 godzine i 29 minut - cytuje z materialow archiwalnych e-numizmatyka:

"wojtekb4
Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 750
Skąd: Warszawa
PostWysłany: Pon Lut 26, 2007 4:43 pm Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Zapisuję się z zachwytem.
Proszę przyjąć moją deklarację członkowską. Laughing
"

Z treści tej wypowiedzi wywnioskowałem, że publikacja mojej proklamacji musiała nastąpić o 3:14 pm czasu MET w dniu 26. lutego 2007. Wtedy mnie olśniło - godzina PI! I przypomniałem sobie, że taki właśnie był mój pierwotny zamysł i proklamacja nie przypadkiem została opublikowana o tej właśnie godzinie 😃

C.D.N.
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lutego 2022, 11:04:05 »
2) Należy w tym miejscu oddać sprawiedliwość, a wręcz podziękować portalowi e-numizmatyka.pl, na którym się zawiązaliśmy. Był to portal stricte komercjalny, w dużej mierze zajmujący się rozprowadzaniem złomu numizmatycznego. Tym niemniej portal utrzymywał podówczas naprawdę znakomite forum numizmatyczne o strukturze nieco zbliżonej do naszego teraz. I użytkownicy o zbliżonych poglądach, tacy którzy mieli w głowie nieco więcej, niż świecidełka i GNy mogli tam nawiązywać kontakty. Rodzenie się inicjatywy takiej, jak nasza, bezsprzecznie godziło w komercyjne interesy portalu. Tym niemniej (stąd moje słowa na wstępie) nigdy nie spotkaliśmy się z żadnymi szykanami, ani próbami ograniczenia działalności. Pomimo tego było dla nas od początku jasne, że nie możemy na dłuższą metę bazować na cudzym - i to w dodatku reprezentującym nieco odmienne poglądy portalu. Stąd też idea założenia własnej platformy internetowej była jedną z naczelnych tez pierwszego okresu działalności, szybko też ją zrealizowano: pierwsze wpisy na starym (a podówczas nowym) forum pochodzą z końca marca 2007. Niektórzy początkowo byli zdezorientowani i nie wiedzieli, gdzie mają pisać, jest nawet jeden z głosów w wyborach do I. Triumwiratu omyłkowo oddany na "nowym" forum...
W każdym razie chwała dla portalu e-numizmatyka.pl i za ich tolerancję dla "wywrotowych" idei i za ówczesne forum, które nie tylko stanowiło swoisty pierwowzór dla naszego, ale przede wszystkim pozwoliło nam na zgromadzenie określonej bazy ludzkiej - wybranej grupy pasjonatów, którzy spotkali się właśnie tam, aby potem stworzyć Towarzystwo i własne Forum 😀
Portal istnieje do dziś, ale niestety zajmuje się obecnie złotem inwestycyjnym i z numizmatyką - nawet tą postrzeganą w kategoriach złomu - przestał mieć cokolwiek wspólnego. A znakomite forum zostało bezpowrotnie zlikwidowane. Coś tak, jak Café Allegro...
Znikła w ten sposób baza bardzo licznych cennych dyskusji - ale także i oryginalna dokumentacja dotycząca naszych początków... Tym niemniej określone, kluczowe wątki mam gdzieś na pewno skopiowane. Muszę tylko dokopać się do głównego twardego dysku (co sobie obiecuję od miesięcy)... 🤣🤣🤣

C.D.N.
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Stanis53S

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 259
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lutego 2022, 11:07:51 »
Pamiętam moje pierwsze wątki zachęcające do zbierania szóstaków , trojaków i półtoraków . Forum często przeglądam , jak to wszystko się rozwinęło na plus . Wojtka pamiętam i jego opowiadania .
Pozdrawiam Stanis.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lutego 2022, 16:28:13 »
Dzięki Panie Stanisławie!
Pan spośród weteranów pierwszych wyborów do Triumwiratu był przez te wszystkie lata chyba najczęściej obecny na forum!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lutego 2022, 10:09:43 »
3) Po nieco wnikliwszej analizie stwierdzić należy, że opublikowana przez Prezesa lista uprawnionych do głosowania w wyborach do I. Triumwiratu TPZN zawiera mały błąd. Nie jest to bynajmniej wina Prezesa, a wyłącznie moja, ponieważ listę opublikował był on na podstawie mojej PM. 2.04.2007 sformułowałem sprawozdanie z obrad Walnego Zgromadzenia członków TPZN w marcu tegoż roku - które zachowało się na naszym dawnym Forum. Wynika z niego jasno, że do głosowania w dniu 1.04.2007 uprawnieni byli członkowie o numerach legitymacji od 001 do 014 (czyli ci zarejestrowani do 31. marca 2007)! A dlaczego uprawnionych było tylko trzynastu? Ano dlatego, że Krzysiek - ziemniok TPZN 007 w dniu 21.03.2007 wystąpił z Towarzystwa.
W związku z powyższym ziemnioka 007 nie powinno być na danej liście uprawnionych, za to pominięty na niej został:

TPZN 014 Patryk - karczewski patryk

Bardzo przepraszam Patryka za to bezwiednie popełnione uchybienie. Notabene ziemniok już po kilku tygodniach zadeklarował chęć powrotu do Towarzystwa i wtedy - wbrew Statutowi - pozwoliłem sobie na przywrócenie mu pierwotnego numeru legitymacji. Dlatego w danych z 2008 roku figurował nadal na liście członków Kolegium Założycielskiego, co właśnie było przyczyną mojego błędu. Podobny miły gest (odnośnie numeru legitymacji) spotkał zresztą mnie samego ze strony aktualnego Triumwiratu, kiedy po 7 latach absencji poprosiłem o ponowne przyjęcie w szeregi Towarzystwa. Bardzo za to serdecznie dziękuję 😀

Walne Zgromadzenie członków Towarzystwa obradowało przez 31 dni miesiąca marca, roku pańskiego 2007. Jak można przeczytać w moim sprawozdaniu, uchwalono najpierw Statut TPZZ, aby następnie, już w formalnym Głosowaniu Członkowskim zmienić nazwę Towarzystwa na tę stosowaną do dziś. Dlaczego tak skomplikowana droga? Otóż chcieliśmy stworzyć sobie najpierw określoną formalną bazę do podejmowania jakichkolwiek decyzji, a dopiero potem je podejmować. I sądzę, że ten sposób myślenia się sprawdził 😃
Także i do dzisiaj stosowany wzór legitymacji TPZN, według projektu graficznego Maćka - nabializm TPZN 005, został zatwierdzony na owym sławetnym Walnym Zgromadzeniu 😀

Moje oryginalne sprawozdanie z obrad zgromadzenia możecie przeczytać tutaj:
http://www.tpzn.fora.pl/sprawy-organizacyjne-tpzn,6/sprawozdanie-z-i-walnego-zgromadzenia-tpzn-1-31-03-07,9.html

C.D.N.
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2022, 10:14:46 wysłana przez harpsycho »
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Lutego 2022, 12:03:44 »
4) Statut TPZN był dziełem mojego projektu i trzeba zauważyć, że udał mi się nad podziw, tak że w pierwszym okresie egzystowały dwie jego formy: pełna i skrócona (tzn. taka mniej więcej na cztery strony A4) 🤣
Z czasem zauważyliśmy, że forma "pełna" w zasadzie nie znajduje zastosowania - aktualnie obowiązujący Statut wywodzi się zatem z owej formy "skróconej". W okresie 15 lat dokonywano licznych przeróbek i ulepszeń Statutu. Tym niemniej pewne rzeczy najistotniejsze, takie jak jego "preambuła", system wybórów Triumwiratu, a zwłaszcza Artykuł 3 określający podstawowe cele Towarzystwa, pozostają do dziś w oryginalnej formie 🙂

Walne Zgromadzenie członków TPZN w marcu 2007 wytyczyło podstawowe kierunki działań, które sformułowaliśmy jako "Tezy I Walnego Zgromadzenia TPZN". Można je przeczytać tutaj:
http://www.tpzn.fora.pl/wiadomosci-publiczne-tpzn,11/tezy-i-walnego-zgromadzenia-tpzn-1-31-03-2007,8.html?sid=04337c980071d3c16a2697ae635d7518

Jak zapewne zauważymy, pod większością Tez jesteśmy i dziś skłonni się bez wahania podpisać, a cały szereg postulowanych działań doczekał się wzorcowej realizacji
🙂🙂🙂
Jest tu jednak pewien wyjątek o charakterze anegdotycznym, dlatego o nim opowiem. W pierwszej fazie działalności TPZN dosyć silnie zaprzątał nas problem stworzenia platformy tajnych głosowań lub wyborów. Chyba coś takiego wydawało się nam konieczne "z punktu widzenia demokracji" 😆 Jednak podejmowane w tym kierunku próby nie przyniosły zadawalających rezultatów. A z czasem chyba ludzie tak się przyzwyczaili do jawnych głosowań i wyborów, że po prostu przestaliśmy zaprzątać sobie tym tematem głowę. Dzisiaj prawdopodobnie nikt już sobie nie wyobraża takich np. Wyborów do Triumwiratu w innej formie, niż ta kultywowana od 15 lat... 😃

A propos wyborów do I Triumwiratu TPZN - tutaj możemy zapoznać się z ich "listą wynikową" 😀:
http://www.tpzn.fora.pl/wiadomosci-publiczne-tpzn,11/wyniki-wyborow-do-triumwiratu-tpzn-w-dniu-1-04-2007,6.html?sid=04337c980071d3c16a2697ae635d7518
Jak widzimy, do wyborów stanęła rekordowa liczba 6 kandydatów, co stanowiło podówczas prawie 50% ogółu zarejestrowanych członków! Wyłoniony został Triumwirat pierwszej kadencji, któremu miałem zaszczyt przewodniczyć. Triumwirat ów przeżył wyjątkowo burzliwą kadencję, na końcu której nie ostał się nikt z jego pierwotnego składu! 🤣🤣🤣

Ale o tym opowiem już w kolejnym odcinku...

C.D.N.

JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Lutego 2022, 23:44:59 »
"Oglaszam w zwiazku z tym ukonstytuowanie sie w dniu 2.04.2007 pierwszego Triumwiratu TPZN w skladzie nastepujacym:
Prezes - Kol. harpsycho
Wiceprezes - Kol. wojtekb4
Sekretarz Triumwiratu - Kol. -CHROBRY-


Wydawać by się mogło, że Triumwirat w tym skladzie stabilnie przetrwa nawet dłużej, niż tylko jedną kadencję. A jednak różne przeciwności losu sprawiły, że właśnie kadencja I. Triumwiratu była wyjątkowo burzliwa...

Uszeregujmy to chronologicznie:

a) Już po niecałych 2 tygodniach od Wyborów, 14.04.2007 Sekretarz Triumwiratu -CHROBRY- niespodziewanie rezygnuje z funkcji i z członkowstwa TPZN... Powody tej decyzji do dziś są niejasne. Paweł "-CHROBRY-" był młodym chłopakiem z pasją i oddaniem naszej sprawie - dało się to zauważyć już dawno przed powstaniem TPZN. Z drugiej strony podejrzewam go o ukryte zamiłowanie do GN-ów. Może zatem nastąpił jakiś konflikt sumienia? Pewnie nigdy się nie dowiemy. W każdym razie kontakt z nim po tych wydarzeniach, przynajmniej z mojej strony, praktycznie się urwał...
b) 19.04.2007 na mocy decyzji Kolegium Założycielskiego (takie były wówczas procedury) na wakujące stanowisko Sekretarza Triumwiratu powołany zostaje nabializm - TPZN 005.
c) 6.06.2007 harpsycho obwieszcza czasowe wycofanie się z aktywności w Towarzystwie i przekazuje kierownictwo wiceprezesowi - wojtkowib4. Po latach mogę Wam zdradzić, że był to akurat moment, w którym moje drugie małżeństwo legło w gruzach...
d) 29.06.2007 pełniący obowiązki Prezesa wojtekb4 informuje o "roboczym" uzupełnieniu składu Triumwiratu o TPZN 13 - stanis51s. Decyzja ta zapada nieco nieformalnie i z pominięciem statutowych procedur. Funkcja Staszka nie zostaje też bliżej sprecyzowana.
e) 7.10.2007 wojtekb4 obwieszcza swoją poważną chorobę i przekazuje władzę w ręce Sekretarza Triumwiratu - nabializm.
f) 11.11.2007 dotychczasowy Prezes harpsycho formalnie rezygnuje z pełnienia swojej funkcji.
g) 26.03.2008 umiera Wiceprezes wojtekb4 😪
h) W przedłużonych wyborach 1.-2.04.2008 z trzech kandydujących osób konstytuuje się II. Triumwirat TPZN nabializm/Mikołaj/Prankster. Dotychczasowy Sekretarz (i jedyny pozostały na placu boju Triumwir) nabializm zostaje Prezesem Towarzystwa 😀

Dodać należy, że Wybory Triumwiratu II Kadencji odbyły się już na naszym własnym, "starym" Forum i do dziś można tam ich przebieg prześledzić. Równocześnie były to jedyne Wybory, które odbyły się tam - już w połowie czerwca 2008, głównie dzięki talentowi i staraniom Kol. Prankstera, strona TPZN przybrała szatę, w której znamy ją dzisiaj. Dawne Forum zostało zamknięte dla nowych postów, ale na szczęście pozostało online, dzięki czemu nadal można zapoznać się z przebiegiem naszych dyskusji sprzed prawie 15 lat 😃😃😃

JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

robbo2k

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Lutego 2022, 08:20:56 »
Pamiętam moje pierwsze wątki zachęcające do zbierania szóstaków , trojaków i półtoraków . Forum często przeglądam , jak to wszystko się rozwinęło na plus . Wojtka pamiętam i jego opowiadania .
Pozdrawiam Stanis.

A ja dzieki tobie Stanis (jesli to ty) w 2007 kupiłem czworaka Zygmunta Augusta z Litwy (a wszystko w wątku zduncio TPZN nr 12 o jego planie zakupu pierwszej monety Polski Królewskiej za 25zł)

A co do litwinki ktorej aukcje pokazywal Stanis   (link do aukcji prowadził na aukcje.onet.pl ale na 100% to było allegro)
dostalem swojego trojaka Batorego i czworaka Zygmunta Augusta.
I faktycznie koperta nadana w Wilnie zaimportowalem wiec do Polski dobra kultury narodowej "chyba wystapie o medal" Smile


Obie monety mam do dziś oczywiście czworak okrutnie wytarty dlatego tani

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Lutego 2022, 12:38:46 »
Wow! W nasze 5-lecie jeszcze dobrze pamiętałem o godzinie PI...
Link już niestety dzisiaj nie działa 😪

Drodzy Koledzy :)

juz tylko ok. 200 minut dzieli nas od godziny π (3:14 pm), kiedy to przed dokladnie 5 laty mialem zaszczyt proklamowac nasze Towarzystwo...

Wszystkim Czlonkom i Aktywistom TPZN - a takze Kolezankom i Kolegom skupionym wokol nas jako uzytkownicy Forum skladam z tej okazji gorace zyczenia jubileuszowe i najserdeczniej pozdrawiam :)

Watek niniejszy mozemy potraktowac jako Ksiege Wpisow Pamiatkowych z okazji jubileuszu - zachecam zatem do zamieszczania wlasnych refleksji.

Serdecznosci!


Marek




PS: Nasze pra-poczatki mozemy przypomniec sobie tutaj :
http://e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=11748&highlight=tpzn

JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Lutego 2022, 15:14:04 »

To już dzisiaj! Z okazji 15-lecia TPZN życzę wszystkim Triumwirom, Oficerom, Członkom oraz Użytkownikom Forum wielu sukcesów numizmatycznych!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Lutego 2022, 15:14:30 »
💖💖💖
Godzina pi!
Wszystkiego najlepszego z okazji 15-lecia TPZN 😀
Serdecznie pozdrawiam!
Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Lutego 2022, 15:15:42 »
Wiedziałem, że czekasz na godzinę pi. Obaj się wstrzeliliśmy!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Lutego 2022, 15:24:03 »
👍👍👍💖💖💖
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: 15-lecie TPZN
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Lutego 2022, 15:43:52 »
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich członków TPZN oraz użytkowników forum!!! Oby nie zabrakło tematów do merytorycznych dyskusji  ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet