Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:59:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.  (Przeczytany 2679 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Z ciekawości zajrzałem na stronę MNW czy coś ruszyło się z tym gabinetem, bo normalnie monety są zamknięte na klucz i nie można ich oglądać (trochę antyku wystawili w nowym dziale starożytności) i trafiłem na dobre wieści! W dniach 13 września - 11 grudnia 2022 zbiory zostaną udostępnione na stulecie działalności Gabinetu!

https://www.mnw.art.pl/wystawy/wystawa-gabinetu-monet-i-medali-na-stulecie-jego-dzialalnosci-19212021,248.html

Cancan62: Powyższy link nie działa, aktualny link:
https://www.mnw.art.pl/wystawy/rozwazni-i-romantyczni-100-lat-gabinetu-monet-i-medali-muzeum-narodowego-w-warszawie,248.html
 
« Ostatnia zmiana: 20 Września 2022, 12:51:39 wysłana przez cancan62 »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lutego 2022, 05:36:56 »
Znakomicie! Mam nadzieję, że się wyrobię.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lutego 2022, 11:25:27 »
WRESZCIE!!!
ZM

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lutego 2022, 11:26:12 »
No to trzeba będzie się kopnąć do Warszawy...
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lutego 2022, 11:29:39 »
Wszystko to z okazji INC.

Swoją drogą to bardzo dziwne, że taka kolekcja nie ma stałej ekspozycji.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lutego 2022, 11:55:36 »
Bardzo sympatyczna wiadomość. Jak pewnie większość z nas, liczę na stałą ekspozycję w przyszłości.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Września 2022, 12:15:22 »
Przypomnę temat, wygląda że dziś otwarto wystawę z okazji 100-lecia Gabinetu Monet
https://www.mnw.art.pl/wystawy/rozwazni-i-romantyczni-100-lat-gabinetu-monet-i-medali-muzeum-narodowego-w-warszawie,248.html

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Września 2022, 16:36:08 »
Tak, podobno warto zobaczyć. Nie wiem kiedy się wybiorę, ale pojadę na pewno. Jakby ktoś wybrał się wcześniej to chętnie obejrzałbym jakieś zdjęcia (najlepiej pozycji antycznych ;) ).

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Września 2022, 18:44:22 »
Mam na liście obowiązkowych wydarzeń.

Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że numizmatyka nie jest zbyt często eksponowana w muzeach. Wyjątkiem jest oczywiście Czapski i muzeum w Berlinie.
« Ostatnia zmiana: 13 Września 2022, 18:46:27 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Września 2022, 08:19:26 »
...jest też jeszcze piękna wystawa monet pomorskich w Szczecinie!!!


konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Września 2022, 11:58:36 »
Mam na liście obowiązkowych wydarzeń.

Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że numizmatyka nie jest zbyt często eksponowana w muzeach. Wyjątkiem jest oczywiście Czapski i muzeum w Berlinie.

Polecam muzeum numizmatyczne w Atenach oraz gabinet monet w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Zwłaszcza to pierwsze jest naprawdę super. O dziwo, nie widziałem nic naprawdę dobrego we Włoszech...

Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Września 2022, 17:11:56 »
Dorzucę i swojego trojaka do tej dyskusji (nie spotkałem się do tej pory z tym określeniem, więc jak coś to je patentuję ;))

Oczywiście są zbiory i pojedyncze walory o ogromnej wartości i rzadkości, których próżno szukać nawet w bogatych prywatnych zbiorach, ale widząc czasem dość skromną reprezentację eksponatów numizmatycznych w postaci kilku pospolitych monet, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że więcej do pokazania mają nawet początkujący kolekcjonerzy. I na dodatek nie można ich wziąć do ręki, tylko jeszcze te popularesy trzeba podziwiać z dużej odległości przez szybę (czy to zjawisko ma oficjalnie jakąś nazwę syndromu kolekcjonera? :) Sam mam jeszcze wiele muzeów do odwiedzenia i nie będę bardziej narzekał póki ich nie odhaczę, ale ciekawą opcją pomiędzy uboższą gablotką muzeum a oglądaniem prywatnych zbiorów wydaje się oglądanie na żywo walorów sprzedawanych przez domy aukcyjne. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, przypadkowe i z pewnością nie zastąpi godnie eksponowanych zbiorów przez ogólnodostępne muzea.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Września 2022, 18:04:25 »
Oczywiście są zbiory i pojedyncze walory o ogromnej wartości i rzadkości, których próżno szukać nawet w bogatych prywatnych zbiorach, ale widząc czasem dość skromną reprezentację eksponatów numizmatycznych w postaci kilku pospolitych monet, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że więcej do pokazania mają nawet początkujący kolekcjonerzy.
I na dodatek nie można ich wziąć do ręki, tylko jeszcze te popularesy trzeba podziwiać z dużej odległości przez szybę (czy to zjawisko ma oficjalnie jakąś nazwę syndromu kolekcjonera? :)

Wydaje mi się, że tu pojawiają się szersze pytania. Do kogo powinna być adresowana ekspozycja numizmatyczna? Czy do specjalisty, czy do przeciętnego odbiorcy? Jaką wiedzę powinna taka ekspozycja przekazywać? Co i jak na niej pokazać? Wydaje mi się, że to są sprawy szalenie trudne. Trochę o nich opowiada p. Andrzej Romanowski z Muzeum Narodowego w Warszawie (od 43:00 nagrania poniżej).

Prawdę mówiąc sam nie mam wyobrażenia o tym jak powinna wyglądać idealna ekspozycja numizmatyczna. Mam wrażenie, że numizmaty są bardzo niewdzięczne pod względem ekspozycji, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i (w większości przypadków) monotonię i trudność (w odbiorze przez przeciętnego odbiorcę). W zasadzie w każdym wypadku opis monety, czy medalu zajmie więcej powierzchni niż one same. Więc czego bym najbardziej oczekiwał, to dobrych katalogów internetowych poszczególnych zbiorów muzealnych, dla osób specjalistycznie zainteresowanych tematem. Natomiast dla osób bez zacięcia numizmatycznego, pewnie ekspozycji z jakimś ciekawym kluczem.

Przy czym nie jestem przekonany czy dawanie ludziom monet do ręki cokolwiek zmieni. Poza stopniem ich zużycia oczywiście :-)



Luca Romano

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
  • Per aspera ad magnam collectionem
    • The LVCA ROMANO Collection
  • Legitymacja: 135
  • Zainteresowania: Mennictwo antyczne ze szczególnym akcentem na Złoty Wiek Cesarstwa Rzymskiego
Odp: Gabinet Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie udostępni zbiory.
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Września 2022, 20:59:04 »
Przy czym nie jestem przekonany czy dawanie ludziom monet do ręki cokolwiek zmieni. Poza stopniem ich zużycia oczywiście :-)

Och, moją intencją było jedynie oddanie tego paradoksu a nie nakreślenie postulatu wydawania walorów do rąk zwiedzających. Przyznam szczerze, że na samą myśl pojawiła się na moich rękach gęsia skórka. Z drugiej strony, godne pochwały jest korzystanie z monet w dydaktyce, jak to robi Prof. Awianowicz i pewnie wielu anonimowych nauczycieli historii w szkołach.

Co do wyżej wymienionych pytań i dylematów, pełna zgoda, ale na pewno warto próbować i małymi kroczkami poszerzać ekspozycję a niewielkie rozmiary przekuć w atut. Nie mogę doczekać się otwarcia gabinetu a do tej pory trzeba będzie odwiedzić chociaż wspomnianą wystawę.
Gorąco zachęcam do odwiedzenia mojego numizmatycznego profilu i galerii monet na instagramie https://www.instagram.com/lvcaromano_numismatics/

 

R E K L A M A
aukcja monet