Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:14:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PDA 19  (Przeczytany 6012 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ranret

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 58
    • Monety Wazów
PDA 19
« dnia: 16 Lutego 2022, 11:31:29 »
Otwieram wątek poświęcony 19 aukcji Poznańskiego Domu Aukcyjnego (5-6 marca 2022 r.)

https://onebid.pl/pl/auction/-/2177

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lutego 2022, 13:17:12 »
Chyba nikt jeszcze nie dodał tylu filmów prezentujących poszczególne monety? Ciekawe czy taki będzie ogólny trend. Jeśli tak, to wydaje się, że polska wyprzedza pod tym względem resztę świata.

Yamato

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Lutego 2022, 06:37:57 »
Nieśmiało chciałbym zauważyć, że to bodajże pierwsza aukcja z prowizją 20% dla kupujących. Najnowszy trend? Swoją drogą genialny pomysł na podniesienie prowizji w czasach, gdy monety i tak osiągają skokowe wzrosty cen.

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Lutego 2022, 07:25:49 »
Nieśmiało chciałbym zauważyć, że to bodajże pierwsza aukcja z prowizją 20% dla kupujących. Najnowszy trend? Swoją drogą genialny pomysł na podniesienie prowizji w czasach, gdy monety i tak osiągają skokowe wzrosty cen.

W wielu zagranicznych domach aukcyjnych 20% prowizji to norma, są nawet 25%.
Monety osiągają wysokie ceny, ale wydatki na życie i te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej również notują rekordy. A poza tym nie ma obowiązku kupowania monet, jeśli koszta wydają się Panu za wysokie.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lutego 2022, 07:34:48 »
Tendencja do takich opłat przyszła z „zachodu”. Zresztą nie tylko PDA ma taką prowizję. Kilka dni temu otrzymałem jak pewnie wiele innych osób maila od Niemczyka, że od marcowej aukcji prowizja dla kupujących to 20%. Jednocześnie została obniżona dla sprzedających. Jak widać firmy chcą zbilansować swoje zyski, a przede wszystkim zachęcić ludzi do wstawiania pozycji do danego domu aukcyjnego.

Na poczet pochwał względem PDA można dodać, że już od dawna spora część monet była upubliczniona. Nie chcę się pomylić, ale kojarzę, że przeglądałem ofertę na ponad mc przed aukcją.
Norbert

Yamato

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Lutego 2022, 08:35:22 »
Rozumiem, że w Polsce musimy naśladować zachód w każdym calu? Poza tym zrozumiałym jest, że firmy muszą zarabiać, ale czym innym jest przeprowadzenie aukcji stacjonarnej - wynajęcie sali, wydanie katalogu (jak w przypadku Niemczyka, który dodatkowo ma swój własny serwis aukcyjny online), a czym innym zwykła aukcja online na onebid. Dodatkowo trzeba zauważyć, że skoro ceny monet wzrastają od dwóch lat w tempie nieporównywalnie szybszym, niż dotychczas, to również zysk z prowizji jest wyższy, w związku z czym argument o wyższych kosztach funkcjonowania firmy jest co najmniej średnio zasadny.

Cytat: Omnibus
A poza tym nie ma obowiązku kupowania monet, jeśli koszta wydają się Panu za wysokie.
Dzięki za odkrywczą radę.

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Lutego 2022, 08:46:50 »
Rozumiem, że w Polsce musimy naśladować zachód w każdym calu? Poza tym zrozumiałym jest, że firmy muszą zarabiać, ale czym innym jest przeprowadzenie aukcji stacjonarnej - wynajęcie sali, wydanie katalogu (jak w przypadku Niemczyka, który dodatkowo ma swój własny serwis aukcyjny online), a czym innym zwykła aukcja online na onebid. Dodatkowo trzeba zauważyć, że skoro ceny monet wzrastają od dwóch lat w tempie nieporównywalnie szybszym, niż dotychczas, to również zysk z prowizji jest wyższy, w związku z czym argument o wyższych kosztach funkcjonowania firmy jest co najmniej średnio zasadny.

Cytat: Omnibus
A poza tym nie ma obowiązku kupowania monet, jeśli koszta wydają się Panu za wysokie.
Dzięki za odkrywczą radę.
Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Co stoi na przeszkodzie, żeby założył Pan własną firmę numizmatyczną i działał wg tych zasad, które Pan przytacza? Jak dojdzie Pan do wniosku, że żeby przetrwać i nie dokładać do interesu będzie konieczne wprowadzenie prowizji 20%, to wtedy porozmawiamy. A przyszło Panu do głowy, że nie wszystkie wystawione monety pochodzą od komitentów, tylko mogą być kupowane przez właścicieli domów aukcyjnych w różnych miejscach? Odkrywcza rada nr 2: żeby coś kupić, trzeba mieć na to pieniądze, a skąd mamy pieniądze? Zarabiamy.

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Lutego 2022, 09:18:27 »
Monety osiągają wysokie ceny, ale wydatki na życie i te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej również notują rekordy.
Ale ma Pan świadomość, że te problemy dotyczą nie tylko firm numizmatycznych?
Firmy numizmatyczne, o tyle są w lepszej sytuacji, że na rynku mają hossę i pewnie będą ją miały do czasu, gdy nie miną różnej maści kryzysy. Tak więc wydaje mi się, że firmy numizmatyczne w perspektywie kilku najbliższych lat będą się miały bardzo dobrze. No chyba, że okaże się, iż bańka inwestowania w walory numizmatyczne pęknie, a bańki mają to do siebie, że prędzej czy później pękają, nawet w czasach kryzysowych.
Śmieć twierdzić też, że wzrosty prowizji wynikają z tego, że firmy chcą zarobić jak najwięcej już teraz, w tłustych czasach, zanim przyjdą te chudsze czasy.
TPZN nr 042
Pozdrawiam

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Lutego 2022, 09:27:28 »
Ten temat był już wałkowany w innym wątku na forum i nie wiem czy jest sens poruszać go w wątku dotyczącym konkretnej aukcji, skoro to ogólna tendencja na rynku. Nie mniej jednak wydaje mi się, że dość czytelne jest, że ciężar prowizji przechodzi ze sprzedającego na kupującego. Przy czym proszę zauważyć, że tendencja do obniżania prowizji od sprzedających wystąpiła szybciej, niż podnoszenie prowizji dla kupujących. Na rynku jest duży popyt i słabsza podaż. Nic dziwnego, że domy aukcyjne dopieszczają sprzedających.

PDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Lutego 2022, 14:56:46 »
Większość nie rozumie sytuacji. Pozyskanie satysfakcjonującego towaru od komitentów graniczy z cudem. NIE MA TOWARU!!!. Firmy walczą jak lwy wydzierając sobie numizmaty. Ida na minimalną marżę oddając swoją prowizję. Obsługa onebid kosztuje, 4 miesiące pracy kosztują, z prowizji połowę zabierze ciepłą łepunią fiskus.. jego mać. po aukcji pakowanie, wysyłka, rozliczenia kolejny miesiąc-półtora harówki. Ja wiem ze to Yamato przy tym nie pracuje, dlatego o 2 % robi wielkie halo. Proponuję pozbierać materiał, siąść na 4 litery i zrobić skromną aukcyjkę jak moją. Zapewniam ze wymięknie Pan na etapie zbierania towaru!!   Nie wspominając o opisach albo zdjęciach. Ten chleb jest lekki jak się siedzi na sali i macha kartką licząc aukcjonariuszowi skasowaną prowizję. Wystarczy wziąć kalkulator i policzyć. Nie sprzedaje się masowo talarów i dukatów a większość to drobnica. Jeśli Niemczyk zrobi prowizję jak obiecuję, to sam stanę w kolejce prosząc nieśmiało  czy nie zechciałby w swojej wspaniałomyślności przyjąć mój towar na swoją aukcję. Ja nie widzę ekonomicznego sensu mojej ciężkiej pracy. Myśli Pan ze to ja zbieram te dodatkowe 2 %? Zabierają je ci którzy stawiają monety!!!! No chyba nie powie Pan ze przyjdzie Pan z towarem do mnie jeśli musiałby Pan oddać mi 10%  prowizji, jeśli miałby Pan do wyboru Niemczyka który zapłaci Panu + 10, albo Marciniaka na +5. Matematyka i logika nie kłamią. Wiec dziś jest TYLKO 20%, bo jutro będzie 30 %. Warszawa za darmo nie pracuje. Wszędzie podwyżki po 30%, nie mówiąc o energii, a tu wielki kwik przy 2%. Powiem tak, zrobiłem 20 % prowizji aby Niemczyk jak zwykle nie był pierwszym. On tylko się tylko odgrażał a ja to po prostu zrobiłem, a poza tym łatwiej się liczy w pamięci 20% prowizji  niż  18%. Oczywiście 30% prowizji liczy się tak samo łatwo jak 20%, ale za to o 50% przyjemniej. Generalnie prowizja nie jest problemem. Wystarczy wziąć kalkulator i policzyć do jakiej kwoty jest Pan zainteresowany. Koryguje Pan o 2 % i po kłopocie. Inny uczestnik dyskusji twierdzi ze w numizmatyce jest hossa i aukcjonariusze z tego korzystają. Spytam tak, czy można skorzystać z bessy? Hossa jest w każdej dziedzinie życia. Materiały budowalne kosztują jakąś astronomię, na pośrednictwie w handlu czymkolwiek zarabia się 20% nie robiąc nic. To proszę porównać moje zaangażowanie w przygotowanie aukcji a prace Pana Miecia handlującego cegłą  albo Zenka od blachy. Lekarz za spojrzenie na chorego kasuje 200-300 zł, a prawnik za godzinną konsultację skasował ode mnie 1200 zł. Powiem krótko, mam ekskluzywną więdzę a pracuje za darmo!!!!!!!!               
« Ostatnia zmiana: 17 Lutego 2022, 15:28:46 wysłana przez PDA »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Lutego 2022, 15:37:50 »
Panie Sergiuszu większość osób to rozumie i jeśli rzeczywiście taki trend się utrzyma (mniejsza lub brak prowizji od sprzedających) to jest to w porządku.
Natomiast proszę nie wypowiadać się lekceważąco o machających karteczkami, bo oni w momencie licytacji to raczej żyją emocjami - wygram czy nie. :) Wątpię żeby ktoś na sali w chwili hasła „sprzedane” obliczał ile ten „niedobry” akcjonariusz zarobił.😜 A tak, poza tym to nie każda aukcja odbywa się na sali. ;)
Również argument o łapskach fiskusa jest trywialny, bo każdego to dotyka w życiu. Zresztą chyba w Japonii, Szwajcarii czy USA domy aukcyjne też płacą podatki. ;)

Tak jak wcześniej napisałem, rozumiem wysokość prowizji.

Za to ciekawi mnie skąd pozyskał Pan dukata ryskiego? Oczywiście nie pytam o szczegóły. Tylko czy to jakiś fragment większego zbioru czy pamiątka rodzinna?

Gratuluję oferty! :)
Norbert

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Lutego 2022, 16:09:11 »
Większość nie rozumie sytuacji. Pozyskanie satysfakcjonującego towaru od komitentów graniczy z cudem. NIE MA TOWARU!!! 
A czyja to zasługa?
https://www.money.pl/pieniadze/monety-z-prl-warte-po-10-000-zl-6630466599840416a.html
https://www.money.pl/gospodarka/monety-na-inwestycje-niektorzy-wydaja-miliony-6556818221234305v.html
https://www.money.pl/gospodarka/monety-warte-tysiace-ekspert-tlumaczy-jak-je-rozpoznac-6556795084867713v.html
https://www.money.pl/gospodarka/monety-i-banknoty-dziesieciozlotowka-warta-krocie-6556400624199809v.html
Czy nie przypadkiem firm "numizmatycznych"?
Obecny szał inwestowania w monety to nie przypadek, a bardzo dobrze przemyślana strategia firm "numizmatycznych".
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Kamilk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 81
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Lutego 2022, 16:46:57 »
Przecież, nikt nikogo nie zmusza do zakupów. Ja akceptuję tą prowizje i będę licytował.

Z tego miejsca chciałbym też podziękować panu Sergiuszowi za możliwość oglądania walorów już chyba od ponad miesiąca.

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Lutego 2022, 17:00:50 »
Teraz akurat jest najgorszy moment na kupowanie. Najlepiej wychodzą ci, co obecnie sprzedają.
Jest taka zasada, którą wpaja się się adeptom inwestowania: nie kupuj wtedy, kiedy wszyscy kupują. :)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: PDA 19
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lutego 2022, 17:02:13 »

 

R E K L A M A
aukcja monet